krir.jpg28 maja br. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie z inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się spotkanie w sprawie zmian ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Samorząd rolniczy, reprezentowany podczas dyskusji przez Prezesa Zarządu KRIR Wiktora Szmulewicza oraz Prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej Pawła Augustyna, przedstawił szereg zmian obecnej regulacji mających na celu udrożnienie systemu ubezpieczeń w rolnictwie oraz zachęcenie firm ubezpieczeniowych do rozszerzenia swojej oferty na asekurację upraw polowych i zwierząt gospodarskich.

 

Wśród postulowanych przez KRIR propozycji zmiany obecnie obowiązującej ustawy znalazły się:

  • powszechność i obowiązkowość ubezpieczeń upraw i zwierząt;
  • 50% dopłata z budżetu państwa do składki ubezpieczeniowej;
  • umożliwienie wzrostu stawki ubezpieczeniowej do 7% wartości ubezpieczanych upraw;
  • poszerzenie katalogu upraw rolnych, do których jest możliwość skorzystania z dopłaty z budżetu krajowego do składki ubezpieczeniowej o trwałe użytki zielone, rośliny energetyczne, rośliny oleiste (oprócz rzepaku i rzepiku należałoby rozszerzyć tę grupę o mak, gorczycę i słonecznik), motylkowe drobnonasienne, rośliny pastewne nie motylkowe (np. facelia), nasadzenia w szkółkach drzew i krzewów owocowych;
  • wprowadzenie pakietowego ubezpieczenia upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne;
  • wprowadzenie obligatoryjnego ubezpieczania budynków gospodarczych i inwentarskich w tym samym zakładzie ubezpieczeń oferującym ubezpieczenia upraw i zwierząt.

W wyniku dyskusji dotyczącej przedstawionych przez samorząd rolniczy zmian,  w której  oprócz kierownictwa resortu rolnictwa z ministrem Markiem Sawickim na czele udział wzięli m.in. przewodniczący sejmowej (poseł Leszek Korzeniowski) i senackiej (senator Jerzy Chróścikowski) Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przychylono się do postulatów KRIR. MRiRW zobowiązało się do przygotowania w najbliższym czasie w trybie pilnym stosownego projektu zmiany ustawy, który następnie trafi pod obrady Parlamentu.

Niniejsze posiedzenie stanowiło praktyczną realizację wniosku zgłoszonego ministrowi Markowi Sawickiemu podczas spotkania specjalnego z prezesami wojewódzkich izb rolniczych w dniu 26 maja br. poświęconemu możliwym formom pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi. Podczas debaty, jaka wówczas miała miejsce, przedstawiciele samorządu rolniczego wskazywali na przyczyny niskiego odsetka ubezpieczonych upraw, co skutkować będzie obecnie problemami rolników w uzyskaniu rekompensat za zniszczone przez wodę zbiory.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com