22 listopada 2021r.  w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Krajową Radę Izb Rolniczych pt. „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”.

Była to trzecia edycja konkursu, który odbył się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pana Henryka Kowalczyka , patronatem Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Pani Aleksandry Hadzik,  Prezesa Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW - Pani Ewy Stachury-Kruszewskiej oraz patronatem medialnym Telewizji Polskiej TVP i Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Celem konkursu jest uwidocznienie roli kobiet zaangażowanych w rozwój gospodarstw rolnych oraz docenienie innowacyjnych metod stosowanych przez nie w swoich gospodarstwach.

W dniu 22 listopada 2021r. odbyło się posiedzenie Jury Konkursu. Decyzją Jury zostało wybrane I, II i III miejsce. Do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęło 15 zgłoszeń. Jury Konkursu po zapoznaniu się ze wszystkimi sylwetkami laureatek konkursu na poziomie wojewódzkim, z 9 wojewódzkich izb rolniczych z innowacyjnych  gospodarstw, w wyniku głosowania wyłoniło następujące laureatki konkursu :

  1. I miejsce zajęła Pani Jolanta Wielgat z województwa podlaskiego, prowadząca ekologiczne gospodarstwo specjalizujące się w uprawie kwiatów oraz sadzonek warzyw i ziół.
  2. II miejsce zajęła Pani Monika Lasoń z województwa łódzkiego, zajmująca się hodowlą kóz i produkcją serów.
  3. III miejsce zajęła Pani Bożena Jaszczowska z województwa zachodniopomorskiego prowadząca gospodarstwo ekologiczne.

Zgodnie z regulaminem konkursu zwyciężczynie konkursu na szczeblu krajowym wezmą udział w konkursie europejskim, który jest organizowany co dwa lata przez Komitet COPA-COGECA w Brukseli, jego najbliższa edycja odbędzie się w 2022 r.

Rola kobiet w społeczeństwie się zmienia. Kobiety nie tylko są w stanie w coraz większym stopniu kształtować swoją przyszłość, lecz również przyszłość całego społeczeństwa. Kobiety są kluczowymi graczami, działającymi na korzyść ekonomicznej i społecznej zrównoważoności gospodarstw i rodzin rolniczych. Dlatego też, tak ważne jest wspieranie i pokazywanie pozytywnej roli kobiet w rolnictwie.

W związku z pandemiczną sytuacją w kraju, uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w przyszłym roku kalendarzowym, po zmniejszeniu się liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com