W dniu 7 marca 2019 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli w związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Kobiet odbyła się konferencja pod tytułem „Silne wiejskie kobiety dla silnej wiejskiej Europy”organizowana przez Komisję Kobiet Copa.

Ambasadorem wydarzenia  była Pani Magdalena Węgiel reprezentująca KRIR  i laureatka konkursu na innowację w Europie organizowanego przez Komisję Kobiet Copa.

Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w wydarzeniu wzięła udział Pani Małgorzata Solis laureatka nagrody za innowację organizowaną przez Krajową Radą Izb Rolniczych.

Podczas uroczystości, której gospodyniami były posłanki Marijana Petir (PPE) i Maria Gabriela Zoana (S&D) w Parlamencie Europejskim, Komisja Kobiet Copa wezwała do lepszej oceny wyzwań stojących przed kobietami rolniczkami oraz większego uznania i wsparcia różnorodnych sposobów w jakie kobiety przyczyniają się do rozwoju obszarów wiejskich w Europie.

W UE 96 % gospodarstw rolnych prowadzonych jest przez rodziny, przy czym kobiety oficjalnie stanowią około 30 % wszystkich zarządzających gospodarstwami rolnymi w UE. Jednak kobiety w rolnictwie odgrywają znacznie większą rolę niż wskazują oficjalne statystyki. W kilku sprawozdaniach zwrócono uwagę na wielofunkcyjną rolę kobiet rolników w lokalnej strukturze obszarów wiejskich.

Z przedstawionych wyników badań wynika, że "w Europie 68% kobiet rolniczek uważa, że dyskryminacja ze względu na płeć jest problemem w rolnictwie. 67% europejskich kobiet z sektora rolniczego biorących udział w badaniu uważa, że kluczowym obszarem, który pomógłby usunąć przeszkody na drodze do równości, jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie dyskryminacji płci w rolnictwie ".

Zdaniem posłanki Marijany Petir, wnioski Komisji dotyczące wspólnej polityki rolnej po 2020 r. nie odnoszą się bezpośrednio do kwestii związanych ze szczególnymi potrzebami i wsparciem dla kobiet w rolnictwie. Podprogramy tematyczne muszą być utrzymane w przyszłej WPR, tak aby dać państwom członkowskim możliwość zachęcania społeczności wiejskich do aktywności.

 "Dzięki zaangażowaniu w lokalne stowarzyszenia, rady miejskie, gospodarstwa rolne i spółdzielnie, kobiety są kamieniem węgielnym wsi.” – dodał podsumowując spotkanie Pekka Pesonen, sekretarz generalny Komitetu Copa-Cogeca.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com