1280x540W dniach 26-27 listopada 2018r. odbyła się VIII Konferencja Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych organizowana we współpracy z Mazowiecką Izbą Rolniczą pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego pt.„Rolniczka - kultywator tradycji i koło zamachowe rozwoju gospodarstwa”.

Konferencję otworzyła Przewodnicząca Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR – Danuta Lebioda. Uczestniczki przywitał również wiceprezes Mazowieckiej Izby Rolniczej Kazimierz Szubiński.

Pierwszy dzień konferencji został zorganizowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz list gratulacyjny z rąk wiceministra Ryszarda Zarudzkiego oraz Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza otrzymała Pani Magdalena Węgiel – laureatka tegorocznej edycji Konkursu na „Europejską Nagrodę za Innowacje dla Rolniczek” organizowanego przez Komisję Kobiet Komitetu COPA w Brukseli. Pani Magdalena wraz z córką Agnieszką Sendor prowadzi Gospodarstwo Rybackie „Pstrąg Ojcowski” przyczyniając się do przywrócenia w ten sposób naturalnej hodowli pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym.

Podczas spotkania uczestniczki miały możliwość poznania nowych sposobów finansowania i zarobkowania zgodnie z przepisami ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Ponadto przedstawione zostały zasady ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego rolników i członków ich rodzin oraz rodzaje ubezpieczeń w rolnictwie.

Jednym z zaproszonych gości była Margit Batthyany- Schmidt z Węgierskiej Izby Rolniczej oraz członkini Komisji Kobiet Copa w Brukseli , która przedstawiła rolę i działalność Kobiet w rolnictwie węgierskim.

Nie zabrakło również informacji o Wspólnej Polityce Rolnej po roku 2020 w kontekście propozycji nowych ram finansowych.

Drugiego dnia konferencji odbyło się spotkanie w Biurze zamiejscowym Krajowej Rady Izb Rolniczych w Parzniewie, podczas którego uczestniczki omawiały kierunki działań w aspekcie programów umożliwiających dodatkową działalność dla kobiet na obszarach wiejskich m. in. gospodarstwa opiekuńcze, zagrody edukacyjne, ekonomię społeczną oraz agroturystykę.

    

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com