InnowacjeRolniczek201815 października 2018 r. w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia nagród za innowacje dla rolniczek, przyznawanych przez Copa przy wsparciu prezydencji austriackiej, DG Agri oraz sponsorowanej przez AnimalhealthEurope. Wręczenie tej przyznawanej co dwa lata nagrody, które odbyło się w Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich, ma na celu zwrócenie uwagi na innowacyjne projekty prowadzone przez europejskie kobiety, zaangażowane w sektorach rolnym i/lub leśnym.

Kobiety zarządzają obecnie 30% europejskich gospodarstw rolnych. Zaangażowanie kobiet w sektorze rolniczym owocuje innowacyjnymi projektami oraz przedsięwzięciami, które okazują się kluczowe dla dynamicznego rozwoju społeczności wiejskich. 35 projektów wypromowanych przez „Nagrodę za innowacje dla rolniczek 2018” jest dowodem tejże innowacyjności w całej UE.

Z 35 kwalifikujących się kandydatur, 5 najbardziej innowacyjnych zostało zaprezentowanych podczas ceremonii rozdania nagród, zorganizowanej pod patronatem p. Maurizia Reale oraz posła do PE p. Czesława Siekierskiego (przewodniczącego COMAGRI). Konkurs wygrała zgłoszona przez Krajową Radę Izb Rolniczych - Pani Magdalena Węgiel projektem z zakresu akwakultury, pt. „Pstrąg Ojcowski”, przywracającym hodowlę pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym.

Gospodarstwo Rybackie Pani Magdaleny Węgiel "Pstrąg Ojcowski" zlokalizowane jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W skład gospodarstwa wchodzi siedem stawów hodowlanych, staw rekreacyjny Beta, potok Młynówka wraz z wodospadem, historyczny budynek Wylęgarni oraz część budynku Rybakówka.

Celem Gospodarstwa Rybackiego jest odnowa hodowli pstrąga potokowego, propagowanie świadomego i etycznego chowu, edukacja społeczności w zakresie historii regionu oraz tradycji kulinarnych. Pstrągarnia powstała w 1935 rok na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej i była jedna z pierwszych tego rodzaju w regionie. W 2014 roku nieużywane, przeznaczone do naturalizacji stawy objęła w dzierżawę Pani Magdalena Węgiel wraz z córką.

W procesie hodowli zachowuje się tradycyjne metody produkcji bez użycia przemysłowych technik przyspieszających przyrost wagi i wielkość ryby. Proces karmienia nie jest zmechanizowany i wymaga bezpośredniego udziału człowieka. Odławianie pstrągów następuje w sposób tradycyjny poprzez przeciąganie przez staw sieci przez co nie dochodzi do duszenia i uszkadzania ryb. W gospodarstwie używa się również tradycyjnych narzędzi rybackich : kasarków, sieci-włoka, bosaków. Proces hodowli jest zamknięty w cyklu 3-letnim, co oznacza, że pstrągi pochodzą z własnego, specjalnie wyselekcjonowanego materiału rozrodczego. Dla zachowania czystości genetycznej do tarła używa się wyłącznie tarlaków pozyskanych z rzeki Prądnik, potoku Sąspówka oraz Eliaszówka. Narybek pozyskany z dzikich pstrągów potokowych cechuje się wyższą odpornością na choroby, dużą przeżywalnością oraz szybka adaptacją do pobierania pokarmy naturalnego. W zależności od wieku pstrąga w jednym stawie znajduje się od kilkuset do kilkunastu tysięcy sztuk. Pstrągi w trakcie hodowli są ręcznie segregowane i umieszczane w poszczególnych stawach w zależności od wielkości i wagi.

Gospodarstwo Rybackie "Pstrąg Ojcowski" jest prawdopodobnie jedynym gospodarstwem zajmującym się stricte hodowlą pstrąga potokowego w Polsce. Innowacyjność gospodarstwa polega przede wszystkim na hodowli unikatowego gatunku  w sposób naturalny, pierwotny w połączeniu z nowoczesnymi metodami sprzedaży i komunikacji. Dodatkowo prócz hodowli prowadzona jest działalność gastronomiczna, która została oparta na sprzedaży wyłącznie pstrąga serwowanego w dwóch rodzajach z nowocześnie zaaranżowanego food-trucka.

Pani Magdalena Węgiel wiedzę, którą wykorzystuje podczas prowadzenia gospodarstwa, zdobyła podczas wieloletniej pracy zawodowej związanej z zarządzaniem i sprzedażą. Wiedzę fachową do prowadzenia gospodarstwa rybackiego pozyskała zaś od znawców tematu - hodowców pstrągów, ichtiologów, pracowników Ojcowskiego Parku Narodowego oraz mieszkańców okolicznych wsi Ojcowa.

Gospodarstwo Rybackie "Pstrąg Ojcowski" wpisuje się w nowy, panujący już trend społeczny zwracający uwagę na pochodzenie, jakość i lokalność produktów spożywczych wytwarzanych przez małych producentów nawiązujących do tradycyjnych metod. Jako produkt tradycyjny i zarazem członek Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pstrąg Ojcowski reprezentuje Małopolskę podczas największych targów spożywczych w Berlinie, Warszawie i Poznaniu.

W ramach działalności edukacyjnej w zakresie ochrony środowiska i dziedzictwa kulinarnego, gospodarstwa współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Starostwem Powiatowym w Krakowie, Gminą Skała, Ojcowskim Parkiem Narodowym oraz stowarzyszeniami Jurajska Kraina, Kobiety i Wino czy Stowarzyszeniem Winiarzy Jury Krakowskiej.

Pstrąg Ojcowski wędzony był wielokrotnie nagradzany zdobywając m.in. medal Smaki Regionów podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, wyróżnienia podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku, Targów Regionalia w Warszawie oraz nominacje do tytułu AgroPolska.

Więcej informacji na temat gospodarstwa http://pstragojcowski.pl/

Zdjęcie: Copa-Cogeca

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com