IMG 158114 i 15 czerwca 2018 roku w Opolu odbyła się konferencja Rady Kobiet pt. „Kobiety inspiracją dla innowacyjnej i aktywnej wsi”. Organizatorami była Krajowej Rady Izb Rolniczych, Izba Rolnicza w Opolu orazprezydium Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

Konferencję otworzył wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich, który mówił o tym że kobiety stanowią połowę społeczności wiejskiej. Są tą częścią, która inicjuje wiele wydarzeń, które dzieją się na wsi poza sferą zawodową. „Bez tych pań, jesteśmy bezradni. Chcemy, aby te najbardziej aktywne kobiety wiejskie z całej Polski mogły się u nas spotkać. A panie bardzo lubią przyjeżdżać na Opolszczyznę, jako do tego województwa, gdzie dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Z przyjemnością oglądają to, co udało się zrealizować w naszym regionie” – mówił wiceprezes IR w Opolu.

Pierwszy wykład pod tytułem “Tradycyjnie innowacyjne, czyli o roli kobiet w kulturze i życiu gospodarczym wsi” poprowadził prof. dr hab. Inż. Czesław  Nowak. Pan Profesor zwracał uwagę na to, iż nie należy umniejszać roli kobiet w środowiskach wiejskich do trzech wartości pielęgnowanych nie tylko na Śląsku lecz również na terenach całego kraju mianowicie symbolicznej jak i historycznej zasady: Kościół, Dzieci i Kuchnia. Bardzo ciekawym elementem wykładu było porównanie sytuacji polskich kobiet do sytuacji kobiet z innych państw pod różnymi względami, zaczynając od  równouprawnienia, poprzez wykształcenie aż po możliwości otrzymania kredytu na  rozwój gospodarstwa. Polska w tych porównaniach wypadła całkiem nieźle.

Następną prezentację poprowadziła pani dr hab. Katarzyna  Szwedziak, odwołując się do filmu „Nigdy w życiu”. Głównym tematem była konieczność wyboru, przed jakim staje większość kobiet, mianowicie czy dom i dzieci czy kariera zawodowa. Prowadząca przekonywała uczestniczki o możliwości połączenia jednego z drugim.

Na zakończenie uczestniczki konferencji obejrzały niezwykle wzruszający film zrealizowany przez Joannę Warechę o życiu ludzi pozostałych na terenach dawnych PGR-ów. Prezentacja filmu wzbudziła emocje, a co za tym idzie dyskusję wśród oglądających.

Następnego dnia uczestniczki spotkania zostały zaproszone na targi OPOLAGRA.

IMG 1557 IMG 1561 IMG 1566

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com