III Konferencja Rady KobietW dniach 14-15 czerwca 2016 r. w Hotelu Jaskółka w Ustroniu odbyła się III Konferencja Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR pt.: „Polityka społeczna na obszarach wiejskich” zorganizowana przez Krajową Radę Izb Rolniczych oraz Śląską Izbę Rolniczą. W konferencji uczestniczyło ponad 130 członkiń Izb Rolniczych oraz Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z całego kraju. Panie spotkały się by porozmawiać o aktywizacji kobiet na obszarach wiejskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, a także Marszałek Województwa Śląskiego. Patronatu udzieliła również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Patronatu medialnego udzieliła Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach, top agrar Polska oraz miesięcznik Polska Wieś.

W czasie Konferencji panie zajmowały się tematem ubezpieczeń społecznych rolników, omówione zostały aktualne przepisy, a także propozycje zmian. Wnioskowano, aby rolnik, który płaci wyższą składkę otrzymywał wyższą emeryturę. Panie postulowały także o obniżenie wieku emerytalnego rolników. Zwrócono uwagę na brak możliwości korzystania z sanatoriów KRUS-u przez rolników będących na emeryturze.

Poruszony został również temat profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Zwracano uwagę na konieczność samodzielnego kontrolowania swojego ciała, a także systematycznego wykonywania badań kontrolnych. Przedstawicielki kobiet z obszarów wiejskich zaapelowały, aby nie zaniedbywać badań okresowych, a także, podkreśliły konieczność stworzenia programu monitorującego takie badania.

Kolejny panel dotyczył możliwości edukacyjnych na terenach wiejskich, a także roli wykształcenia we współczesnym świecie. Żywą dyskusję wywołał temat dotyczący przedsiębiorczości i działalności gospodarczej na terenach wiejskich i związany z nim podatek VAT w rolnictwie. Panie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Miały okazję spojrzeć na problemy wsi z perspektyw mieszkanek z innych regionów.

Na zakończenie części wykładowej I Wiceprzewodnicząca Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR Pani Zofia Stankiewicz oraz II Wiceprzewodnicząca Rady Pani Ewa Bednarek podziękowały organizatorom za przygotowanie Konferencji, w szczególności Pani Katarzynie Szczepaniak – Dyrektor Biura Zarządu KRIR za opiekę nad Radą do spraw Kobiet oraz Pani Bożenie Hankiewicz – Dyrektor Biura Śląskiej Izby Rolniczej.

Drugi dzień konferencji poświęcony został na zwiedzanie Wisły i Ustronia oraz wizytę w Muzeum Koronki w Koniakowie.

Galeria zdjęć >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com