zywnoscW dniu 7 marca 2015 r. w Warszawie odbyło się Posiedzenie Rady Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Jednym z tematów poruszanych na Posiedzeniu było omówienie trwających w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz resortach rolnictwa i zdrowia prac nad zmianą przepisów regulujących sprzedaż bezpośrednią produktów rolnych.     

Pomimo, iż prawodawstwo UE pozwala państwom członkowskim na dużą swobodę stanowienia krajowego prawa w tym zakresie, obecnie obowiązujące w Polsce przepisy są bardziej restrykcyjne niż w innych krajach i w znacznym stopniu ograniczają możliwość uzyskiwania dodatkowych dochodów przez rolników.

Zgodnie z wnioskiem skierowanym przez Prezydium Rady ds. Kobiet i Rodzin Wiejskich, 13 marca 2015 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu o podjęcie działań mających na celu przyspieszenie prac nad zmianą przepisów o sprzedaży bezpośredniej rozszerzających zakres produktów oferowanych w ramach sprzedaży bezpośredniej, z surowców wytworzonych w gospodarstwach.   

Zarząd KRIR zauważył, że obecne prace nad rozszerzeniem zakresu sprzedaży bezpośredniej trwają już 3 lata, a oczekiwania rolników wynikają z silnego zainteresowania polskiej społeczności możliwością prowadzenia takiej działalności i popytu na nią. Nie tylko rolnicy oczekują zmian, również polski konsument oczekuje, że regulacje prawne umożliwią mu legalny zakup świeżych przetworów, w tym również przetworzonego mięsa bezpośrednio od rolnika z jego gospodarstwa.     

Zarząd KRIR liczy na zainteresowanie Rządu RP tą tematyką i rozważenie podjęcia stosownych działań przyczyniających się do zmian obowiązującego prawa krajowego i stworzenia odpowiednich warunków dla rozwoju krótkich łańcuchów dostaw żywności i produkcji przetworów z produktów rolnych przez rolników, z własnych gospodarstw na rynki lokalne.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com