1a

W dniu 7 marca 2015 r. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się II Posiedzenie Rady Ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Podczas spotkania Rada omówiła stan prac nad przepisami dotyczącymi sprzedaż bezpośredniej. Zostały omówione postulaty dotyczące sprzedaży bezpośredniej, które stwarzałyby rolnikom możliwość sprzedaży produktów wytworzonych we własnym gospodarstwie w celu uzyskiwania dodatkowego dochodu bez konieczności zgłaszania i prowadzenia działalności gospodarczej. Panie zawnioskowały o skierowanie listu do Pani Premier oraz Pana Prezydenta z prośbą o interwencję i podjęcie działań do przyjęcia ustawy o sprzedaży bezpośredniej. Przy opracowywaniu przepisów warto by opierać się na wzorcowych przykładach sprzedaży bezpośredniej, jakie są we Włoszech, Francji, Austrii czy Niemczech. Uczestniczki spotkania ustaliły również podniesienie tematu sprzedaży bezpośredniej podczas Debaty z Panią Prezydentową Anną Komorowską w dniu 8 marca 2015 r. pt. „Aktywność kobiet siłą społeczności wiejskich”.

 

W celu zdobycia dodatkowej wiedzy oraz informacji z zakresu sprzedaży bezpośredniej Panie podjęły decyzje o udziale w szkoleniu z zakresu „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych (zboża, owoce, mięso i mleko) oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej”, które odbędzie się w Radomiu w drugiej połowie maja br.

 

 2  3  4

 

Członkinie Rady podzieliły się również sukcesem jakim było wprowadzenie w życie przepisów dotyczących objęcia zasiłkiem pogrzebowym domowników rolników po skierowaniu po II Konferencji Rady wniosku ws. zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego rolników. Podczas spotkania Panie dyskutowały również na temat płatności obszarowych oraz płatności do roślin wysokobiałkowych.

 

 5 6   7

 

W dniu 8 marca 2015 r. odbyła się debata w Pałacu Prezydenckim z udziałem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej pt. „Aktywność kobiet siłą społeczności wiejskich”. Na Debatę zaproszono przedstawicielki Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych, przedstawicielki KGW, LGD oraz sołtyski. Debata była okazją do zwrócenia uwagi Pani Prezydentowej na problemy jakie spotykają mieszkańców polskiej wsi. Ważnym jest, aby ułatwiać i umożliwiać rozwój nowych form działalności. Przewodnicząca Rady Pani Danuta Lebioda podkreśliła, że dużą szansą na pracę oraz aktywność kobiet z obszarów wiejskich - rolniczek może być sprzedaż bezpośrednia. W imieniu Rady Kobiet zwróciła się z prośbą o interwencję i wsparcie, by rozpoczęte prace przed 3-ma laty nad ustawą dotyczącą sprzedaży bezpośredniej zostały zakończone. Obecnie istniejące zasady bardzo ograniczają możliwości rolniczek w zakresie sprzedaży produktów wytworzonych we własnym gospodarstwie z własnych płodów rolnych.

Podczas debaty Pani Prezydentowa podkreślała, że zmiany jakie są widoczne na polskiej wsi są zasługą aktywnych kobiet, mimo świadomości jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska życzyła Paniom satysfakcji z ich działalności, bo jest to ważne nie tylko w skali obszaru na jakim działają, ale dla całego kraju.

25 26

 

Debata

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com