IMG 2275W dniach 20-21 października 2014 r. w Puławach odbyła się druga konferencja Rady do spraw Kobiet i Rodzin Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej oraz pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Głównego Lekarza Weterynarii. Uczestniczki z całej Polki spotkały się aby podyskutować na temat produktu regionalnego i tradycyjnego oraz kultury ludowej wsi.

Jako pierwsza, pani Ewa Rumińska -Zimny, zasiadająca w Radzie Programowej Kongresu Kobiet. Pani Rumińska-Zimny podjęła temat znaczenia różnorodności dla rozwoju gospodarki. To, że kobiety zasiadają w zarządach mikro i makro przedsiębiorstw jest coraz mniej zadziwiające. Jednak fakt, że coraz częściej produkt regionalny nie jest tylko wytwarzaniem i sprzedażą lokalnych pierogów na festynie lokalnym, ale wiąże się z założeniem firmy, zatrudnieniem pracowników, tworzeniem reklamy i promocji oraz docieraniem daleko poza lokalny rynek stanowi dowód na częstszy udział kobiet w rozwoju gospodarki niż przed kilku laty.

Następnie poruszone zostały kwestie związane z polityką jakości żywności, zasadami wprowadzenia do obrotu, wymaganiami formalnymi i prawnymi produktów żywnościowych w gospodarstwie oraz przemianami w kulturze ludowej wsi. Do tej pory na liście polskich Produktów Regionalnych i Tradycyjnych znajduje się 37 produktów. W porównaniu z innymi krajami UE, liczba też jest bardzo niska. Włosi na swojej liście mają ich 266, Francja 219, a Hiszpania 179. Z kolei Lista Produktów Tradycyjnych zarejestrowała już 1308 produktów. Związana jest ona z produktami, które wytwarzane są min. od 25 lat. Lista Produktów Regionalnych łączy się z elementami tożsamości mieszkańców oraz z dziedzictwem kulturowym danego regionu. 

IMG 2274 IMG 2293 IMG 2305

 

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę m.in. na to, że przepisy związane z wytwarzaniem żywności oraz ich sprzedażą (bezpośrednią i MOL) częściej utrudniają niż pomagają w prowadzeniu działalności lokalnej - chodzi o ułatwienie rozpoczęcia produkcji, gdyż nie każda wytwórczość musi się wiązać z zakładaniem mikroprzedsiębiorstw.

Zdaniem uczestniczek spotkania przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej oraz Sprzedaży Małej Ograniczonej,Lokalnej powinny funkcjonować tak jak w innych krajach UE, gdzie możliwa jest sprzedaż produktów, za których dobrą jakość odpowiadają sami rolnicy.

Drugiego dnia odbył się wyjazd studyjny, podczas którego uczestniczki konferencji miały okazję odbyć spacer historyczny po Puławach i Kazimierzu Dolnym oraz podziwiać Małopolski Przełom Wisły.  

Zobacz na Youtube >>>

Więcej zdjęć w Galerii >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com