KRIR.JPGW omawianym okresie sprawozdawczym działania Zarządu skupiły się głównie na dalszej realizacji wniosków podjętych podczas XI Posiedzenia KRIR w Poznaniu oraz pracach nad projektem nowelizacji ustawy o izbach rolniczych. W związku z licznymi wątpliwościami posłów odnośnie proponowanego prowadzenia działalności gospodarczej przez izby, Zarząd KRIR podjął decyzję o rezygnacji z tego zapisu w projekcie ustawy. Jako alternatywne rozwiązanie dla tej problematycznej kwestii, Zarząd KRIR wprowadził do projektu nowelizacji możliwość wykonywania odpłatnych usług przez izby na takiej samej zasadzie jak prowadzą ośrodki doradztwa rolniczego. Ponadto, przy okazji Posiedzeń Sejmowej oraz Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zarząd podejmował liczne rozmowy w celu uzyskania poparcia wśród polityków dla opracowanej nowelizacji.    
 
 
 
 
 
Zarząd KRIR w omawianym okresie sprawozdawczym występował w wielu tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

W nawiązaniu do ustaleń ze spotkania prezesów wojewódzkich izb rolniczych z Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych oraz dyrektorami oddziałów terenowych i filii ANR, które miało miejsce  w dniu 27 maja br., podczas którego poruszony został temat możliwości rozdysponowania, w jak najkrótszym czasie niewielkich obszarowo nieruchomości rolnych (do 5 ha) będących dyspozycji Agencji, Zarząd KRIR podzielając pogląd, iż cena nieruchomości rolnych bezpośrednio wpływa na zainteresowanie rolników jej zakupem, a symplifikacja procedur zwiększy skuteczność  rozdysponowania przedmiotowych działek,  zwrócił się do Prezesa ANR w dniu 4 listopada  z wnioskiem o podjęcie stosownych działań w celu zastosowania wyceny szacunkowej przy sprzedaży małych działek.

Mając na uwadze wniosek zgłoszony podczas XI Posiedzenia KRIR w sprawie rozważenia możliwości wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją RP ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w kontekście zróżnicowania składki na ubezpieczenie w zależności od wielkości gospodarstwa bez zróżnicowania wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych, Zarząd KRIR 4 listopada wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjecie wszelkich możliwych działań na poziomie Rządu RP w celu zmiany przepisów.

9 listopada Zarząd KRIR  realizując wniosek zgłoszony podczas XI Posiedzenia KRIR ponownie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu zmianę przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń (Dz. U. z 2008 r. Nr 64, poz. 397) i zniesienia opłat za wydawanie świadectw.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnych norm (Dz. U. z 2009 r. Nr 40, poz. 327), zgodnie z którym producenci rolni gospodarujący na obszarach zagrożonych erozją wodną zobligowani są do pozostawienia minimum 40% powierzchni gruntów ornych pod okrywą roślinną w okresie od 1 grudnia do 15 lutego, 6 listopada br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wykładnię resortu rolnictwa przypadku rolników realizujących Pakiet 8 "Ochrona gleb i wód" Programu Rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013. 

9 listopada Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa opinię samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie plonów reprezentatywnych roślin energetycznych. W związku z zakładaną zmianą załącznika 2 do tego rozporządzenia, zaproponowano przeanalizowanie możliwości określenia plonu reprezentatywnego w 2009 roku dla sorgo w wielkości suchej masy, tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych gatunków.

Mając na uwadze wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz podtrzymując stanowisko, że określanie w różny sposób dochodu rolniczego do różnych celów powoduje wiele problemów i nieścisłości, Zarząd KRIR w dniu 19 listopada wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o ujednolicenie zasad określania dochodu rodzin rolniczych, wyrażonego w kwocie dochodu z jednego hektara przeliczeniowego.

19 listopada Zarząd KRIR przedstawił Podsekretarzowi  Stanu resortu rolnictwa Arturowi Ławniczakowi opinię do projektu rozporządzenia w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw i zwierząt gospodarskich na 2010 rok.  Mając na względzie konieczność dotrzymania ustawowego terminu określenia maksymalnych sum ubezpieczenia na rok następny, który upływał 30 listopada, Zarząd KRIR pozytywnie zaopiniował niniejszy projekt, zwracając przy tym uwagę, że wyznaczona maksymalna suma ubezpieczenia plantacji truskawek na poziomie 26 000,- zł może być zbyt niska przy uprawie niektórych odmian truskawek przynoszących bardzo wysokie plony oraz zbyt niskiej maksymalnej sumie ubezpieczenia rzepaku i rzepiku.     

W nawiązaniu do spotkania, które odbyło się w dniu 28 października w sprawie „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych” oraz w związku z otrzymanym w dniu 4 listopada pismem z Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczącym zgłoszenia uwag do wspomnianego dokumentu, Zarząd KRIR 20 listopada przedstawił swoje stanowisko w w/w sprawie, w którym wyraził pogląd, iż do prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych pozostających w nadzorze Ministra Skarbu Państwa należy podejść w odrębny sposób w zależności od znaczenia danego przedsiębiorstwa dla interesów rolników i Państwa, a także zakresu działalności Spółek. Powinna być odrębna koncepcja prywatyzacji dla SHiUZ-ów, a odrębna dla rynków. Ponadto Zarząd KRIR wyraził sprzeciw wobec sprzedaży przed prywatyzacją „zbędnego majątku” przedsiębiorstwa za względu na to, że nie jest wiadomo kto będzie określał i na jakiej podstawie który majątek można uznać za zbędny. 

23 listopada  Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa opinię samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na wsparcie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich. Wprowadzenie przesunięcia terminu składania oświadczeń o posiadanej obsadzie roślin na ekologicznych plantacjach drzew i krzewów owocowych z 15 listopada 2009 r. na 25 maja 2010 r. w opinii samorządu rolniczego jest konieczne ze względu na korelację z rozporządzeniem zmieniającym minimalną obsadę tych roślin oraz umożliwienie rolnikom wykonania nasadzeń w okresie wiosennym zgodnie z zasadami agrotechniki. Jednocześnie Zarząd KRIR po raz kolejny podkreślił, że wprowadzanie istotnych zmian dotyczących zasad realizacji programu w trakcie jego realizacji jest niedopuszczalne i nie znajduje akceptacji samorządu rolniczego.

W nawiązaniu do wniosków zgłaszanych przez izby rolnicze Zarząd KRIR w dniu 27 listopada zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13.03.2007 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz. U. z dnia 15 marca 2007 r.) polegającej na uzupełnieniu w/w wykazu o nasiona roślin warzywnych.

27 listopada w związku z napływającymi informacjami od wójtów/burmistrzów gmin, że wojewodowie przekazali na rzecz gmin 70% zapotrzebowania na wydatki związane ze zwrotem akcyzy od paliwa rolniczego, Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa
o podjęcie wszelkich, możliwych działań w celu wygospodarowania do końca 2009 r. środków pozwalających na przekazanie uzupełniającej transzy środków na zwrot podatku akcyzowego.

30 listopada Zarząd KRIR wyraził pisemnie resortowi rolnictwa swoje negatywne stanowisko na temat dwóch projektów rozporządzeń: zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania i wysokości opłat za czynności wykonywane przez Inspekcje Weterynaryjną, sposobu i miejsc pobierania tych opłat oraz sposobu przekazywania informacji w tym zakresie Komisji Europejskiej, a także zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Zarząd KRIR podtrzymał uwagi zgłaszane do wcześniejszych wersji nowelizacji dot. zmian opłat weterynaryjnych, ze szczególnym naciskiem na zlikwidowanie pobierania opłat za wystawianie świadectw zdrowia dla zwierząt umieszczanych na rynku krajowym w związku z wprowadzonymi programami zwalczania chorób zakaźnych, a zwłaszcza enzootycznej białaczki bydła oraz programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń.

W związku z przekazanym w dniu 17 listopada br. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach konsultacji społecznych projektem ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, 2 grudnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił resortowi rolnictwa swoją opinię do niniejszej nowelizacji. W opinii samorządu rolniczego omawiana obecnie nowelizacja, w szczególności ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U.  z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 j.t.), stanowiąc niezwykle istotny z punktu dochodowości rolnictwa akt normatywny, a także ze względu na złożoność zaproponowanych w niej zmian, powinna zostać oddana do konsultacji społecznych jako tekst jednolity, który w sposób przejrzysty pozwalałby się odnieść do nowych zapisów ułatwiając w ten sposób jego analizę.

Mając na uwadze dyskusję z posiedzenia Rady Rolnictwa i Rybołówstwa UE w dniu 20 listopada br.  w kwestii pozwolenia przedłużenia w Polsce do końca 2013 roku pomocy krajowej dla rolników na zakup ziemi rolnej, w wyniku których Rada, przychylając się do wniosku Polski, zatwierdziła kontynuację wsparcia, na którego realizację w okresie 2010-2013 przeznaczonych zostało łącznie 400 mln złotych, 3 grudnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozpatrzenie kwestii kwalifikowania gruntów rolnych przez urzędy gmin do zalesienia.

Odnosząc się do konieczności jak najefektywniejszego wykorzystania przez producentów rolnych wsparcia wynikającego z możliwości przedłużenia w Polsce do końca 2013 roku pomocy krajowej dla rolników na zakup ziemi rolnej, a także po przeanalizowaniu wniosków zgłaszanych przez wojewódzkie izby rolnicze, 7 grudnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o stworzenie w ramach ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa podstaw prawnych sprzyjających rolnikom indywidualnym oraz umożliwiających im zakup ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa będących przedmiotem wieloletnich umów dzierżawnych z Agencją Nieruchomości Rolnych.

Omawiany okres sprawozdawczy był również okresem obfitującym w różne wydarzenia związane z rolnictwem i obszarami wiejskimi, w których czynnie udział brali przedstawiciele samorządu rolniczego.

3 listopada  w Warszawie Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz pracownicy Biura KRIR spotkali się z Radą Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Szamotułach. Organizatorem i inicjatorem wydarzenia był przewodniczy Rady a zarazem członek KRIR z ramienia WIR Andrzej Frąckowiak. Spotkanie miało na celu zapoznanie rolników z bieżącą działalnością Zarządu i Biura KRIR, a także było okazją do przedstawienia informacji ogólnych na temat Komitetu Copa oraz tegorocznych działań samorządu rolniczego na forum w Brukseli. Przy okazji wizyty w Warszawie rolnicy spotkali się również z Podsekretarzem Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Arturem Ławniczakiem, a także obejżeli nieruchomość KRIR w Parzniewie k. Pruszkowa.

7 listopada Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Komisji Europejskiej o rozważenie ustanowienia dodatkowych środków przejściowych towarzyszących implementacji przepisów Dyrektywy 1999/74 ustanawiającej minimalne normy ochrony kur niosek, w szczególności w zakresie pomocy finansowej skierowanej bezpośrednio na ten cel. jednakże jej praktyczne wdrożenie w obecnym czasie przekracza ich możliwości finansowe. Zarząd KRIR zwrócił uwagę na trwający kryzys ekonomiczny w wielu państwach Wspólnoty, który w sposób bezpośredni odbija się na uzyskiwanych dochodach rolników we wszystkich sektorach produkcji. Redukcja podaży jaj spożywczych, jaka będzie naturalną konsekwencją wyeliminowania jaj dostarczanych obecnie na rynek przez producentów, którzy nie będą w stanie sprostać konieczności dostosowania swoich gospodarstw do nowych wymogów, w sposób negatywny odbije się przede wszystkim na konsumentach. W opinii Zarządu KRIR dysponując dokładnymi danymi krajowymi w zakresie liczby producentów zainteresowanych tego typu środkami, Komisja Europejska powinna zastanowić się nad najlepszymi możliwymi do realizacji inicjatywami w celu ochrony konsumentów przed nadmiernym importem do Unii Europejskiej jaj pochodzących z krajów trzecich nie posiadających tak drastycznych norm produkcyjnych, zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i środowiskowym.

9 listopada br. w Warszawie z inicjatywy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka miało miejsce spotkanie dotyczące prywatyzacji krajowych spółek inseminacyjnych. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele,  Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz spółdzielni rolniczych przy tzw. SHIUZ-ach. Spotkanie miało na celu opracowanie wspólnego stanowiska organizacji rolniczych na temat opracowanej przez Ministerstwo Skarbu koncepcji prywatyzacji spółek sektora rolno-spożywczego.

23 listopada br. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz uczestniczył w I Krajowym Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw, zorganizowanym przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Podczas spotkania zapoznano przedstawicieli grup i organizacji producentów owoców i warzyw ze stanem zorganizowania producentów w pozostałych krajach UE i w Polsce oraz płynącymi stąd wnioskami dla Polski.  Przedstawiono praktyczne aspekty uzyskiwania pomocy ze środków publicznych przez wstępnie uznane grupy i uznane organizacje, wynikające z nowych przepisów, a także zachęcano do nawiązywania kontaktów i zacieśniania współpracy w ramach sektora.

27 listopada br. z inicjatywy Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu Programu „Innowacyjna Energetyka – Rolnictwo Energetyczne”. W związku z wystosowaną w lipcu br. opinią samorządu rolniczego udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele. Zgodnie z postanowieniami uczestników konferencji większość zgłoszonych przez Zarząd KRIR uwag do tego dokumentu zostanie wzięta pod uwagę w ostatecznym kształcie programu.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli także w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na których omawiane były następujące tematy:

  • 3 listopada – informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji na rynku mleka oraz działaniach podejmowanych przez Rząd w celu jej poprawy oraz informacja o sytuacji na rynku wieprzowiny;
  • 4 listopada – informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji na rynku cukru w Polsce oraz jego perspektywach, a także informacja Rządu na temat sytuacji ekonomicznej Krajowej Spółki Cukrowej;
  • 5 listopada – informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat finansowania szkół rolniczych zawodowych w roku 2009 i 2010, informacja Rządu na temat planowanych zmian i prac legislacyjnych dotyczących ustaw o kształtowaniu ustroju rolnego, o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a także stanowiska Rządu do poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz zmianie niektórych innych ustaw, informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat planowanych zmian ustawowych dotyczących wspólnot gruntowych;
  • 17 listopada – rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich;
  • 18 listopada – rozpatrzenie uchwały Senatu o stanowisku w sprawie ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie;
  • 19 listopada – nasiennictwo roślin rolniczych. Stan obecny i perspektywy. Funkcjonowanie stacji hodowli roślin. Informacja o wynikach ocen materiału siewnego zbóż ozimych oraz sytuacji na rynku materiału siewnego. Rozpatrzenie dezyderatu nr 13 w sprawie drastycznie niskich cen skupu zbóż. Rozpatrzenie odpowiedzi na  dezyderat nr 14 w sprawie podjęcia działań mających na celu doprowadzenie do opłacalności produkcji owoców i warzyw.
  • 1 grudnia – informacja o sytuacji ekonomicznej przemysłu ziemniaczanego i wykorzystaniu limitów produkcyjnych, rozpatrzenie odpowiedzi na dezyderat nr 15 w sprawie braku ulgi podatkowej dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji biopaliw.  

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 4-6 listopada – konferencja „Wymiana doświadczeń w zakresie programu rolnośrodowiskowego w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich” w Łukcie;
  • 5-6 listopada – konferencja „Racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii” w Poświętnem;
  • 24 listopada – uroczyste otwarcie Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2009 w Poznaniu;
  • 24 listopada – konferencja „Odnawialne źródła energii” zorganizowana przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Stowarzyszenie Energii Odnawialnej w Poznaniu.
  • 1 grudnia – posiedzenie Zespołu do Spraw Rolniczego Dialogu Społecznego w Ciechocinku;
  • 7 grudnia – gala wręczenia znaków „Poznaj Dobrą Żywność” w Warszawie;
  • 8 grudnia – międzynarodowa konferencja „Rola KSOW w rozwoju Obszarów Wiejskich oraz doświadczenia krajów Unii Europejskiej we wdrażaniu KSOW” w Barszczewie;
  • 8 grudnia – konferencja „Polityka spójności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich” w Warszawie;
  • 8 grudnia – konferencja nt. ożywienia współpracy z partnerami społeczno-gospodarczymi w zakresie realizacji założeń Strategii Lizbońskiej oraz podjęcia dyskusji nad priorytetami strategii gospodarczej UE po 2010 r.” w Warszawie. 

W omawianym okresie sprawozdawczym kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

2 listopada br. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbyło się spotkanie polskich producentów zbóż z delegacją hiszpańskiej spółdzielni rolniczej Alto Ebro. Organizatorem wydarzenia była Krajowa Rada Izb Rolniczych przy współpracy z wojewódzkimi izbami rolniczymi oraz Krajową Federacją Producentów Zbóż, które poinformowały zainteresowanych rolników o tej inicjatywie. Spotkanie miało na celu nawiązanie kontaktów handlowych polskich producentów zbóż oraz ich grup z Hiszpanami zainteresowanymi zakupem w Polsce ziarna zbóż i rzepaku.

16 listopada br. w Brukseli miało miejsce kolejne już w tym roku posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Środowisko”, w którym udział wziął przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wśród najważniejszych tematów omówionych w trakcie debaty wymienić należy kwestię implementacji w krajach Unii Europejskiej Dyrektywy Azotanowej, propozycje reakcji europejskich organizacji rolniczych na ponowne włączenie w porządek prac instytucji wspólnotowych podczas przyszłorocznej prezydencji hiszpańskiej dyrektywy ramowej w sprawie ochrony gleb oraz raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w sprawie środków rolno-środowiskowych.

17 listopada br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Grupy Konsultacyjnej Komisji Europejskiej „Rolnictwo i Środowisko”. W spotkaniu w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich KE udział wzięli przedstawiciele organizacji członkowskich Copa-Cogeca uczestniczący poprzedniego dnia, tj. 16 listopada, w spotkaniu Grupy Roboczej „Środowisko”, wśród nich reprezentant Krajowej Rady Izb Rolniczych. Dyskusję zdominowała kwestia polityki zachowania bioróżnorodności w ramach mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście zniesienia nakazu odłogowania, wprowadzenia zasady wzajemnej zgodności oraz skuteczności programów rolnośrodowiskowych.

17 listopada br., z udziałem przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych, miało miejsce posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Miód”. Dyskusja, zgodnie z zaproponowanym programem spotkania, dotyczyła m.in. realizacji Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa oraz identyfikacji problemów zachowania zdrowia rodzin pszczelich w kontekście europejskiej strategii ochrony zdrowia zwierząt. Omówiono ponadto dokument opracowany przez Sekretariat Copa-Cogeca pt. „Przyszłość sektora pszczelarskiego w Unii Europejskiej”, który stanowił bazę wyjściową do rozpoczęcia z organizacjami rolniczymi debaty dotyczącej strategii, jaka zdaniem europejskich producentów miodu powinna zostać wdrożona w celu zachowania tego sektora.

18 listopada br. przedstawiciel KRIR wziął udział w zorganizowanym przez Sekretariat Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli warsztacie pt. „Refleksje na temat instrumentów przyjętych w państwach członkowskich w ramach implementacji Przeglądu WPR”. Zgodnie z hasłem przewodnim spotkanie miało na celu analizę działań, jakie poszczególne państwa członkowskie zdecydowały się realizować w ramach nowych mechanizmów finansowych ustanowionych w ramach tzw. Health Check Wspólnej Polityki Rolnej i zapisanych w rozporządzeniach Rady (WE) Nr 73 i 74 z 2009 roku.

19 listopada br. w Brukseli, z udziałem przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych, odbyło się comiesięczne posiedzenie Komitetu Koordynacji Politycznej (POCC) Copa. Głównym zakresem tematycznym spotkania była prezentacja KE dotycząca łańcucha dostaw żywności i cen uzyskiwanych przez rolników, omówienie udziału Komitetów Copa-Cogeca w konferencji klimatycznej COP15 w Kopenhadze oraz przygotowanie do najbliższego Posiedzenia Prezydium Copa, jakie odbędzie się w dniach 3-4 grudnia br. Dyskusji tradycyjnie przewodniczył Sekretarz Generalny Pekka Pesonen.

19 listopada br. w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Nasiennictwo”, w którym udział wziął przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przewodnimi tematami dyskusji był przegląd aktualnej sytuacji rynkowej w poszczególnych krajach członkowskich, rozwój sytuacji prawnej w UE w zakresie organizmów genetycznie modyfikowanych oraz wymiana poglądów na temat materiału siewnego wytwarzanego na własne potrzeby w gospodarstwach rolnych.

Kolejnym spotkaniem w Brukseli, w którym udział wziął przedstawiciel KRIR było posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Tytoń” w dniu 23 listopada br. Przewodnimi tematami dyskusji merytorycznej była analiza aktualnej sytuacji rynkowej sektora oraz jego rentowność w perspektywie długoterminowej, w szczególności w kontekście reformy wspólnej organizacji rynku z 2003 roku oraz kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

Pozostałe spotkania z udziałem przedstawiciela KRIR:

  • 24 listopada – posiedzenie Komisji Kobiet Komitetu Copa;
  • 26 listopada – posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Wołowina”.

W okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania 19 projektów aktów prawnych. Odbyły się trzy posiedzenia Zarządu. Ponadto, wiele uwagi zostało poświecone sprawom logistycznym i koordynacyjnym działań samorządu rolniczego, w szczególności w kwestiach związanych z organizacją XII Posiedzenia KRIR zaplanowanego na 11 grudnia. Wśród bieżących prac Biura KRIR w omawianym okresie należałoby wymienić jako istotne: realizację wypłat dofinansowania z tytułu zniszczeń budynków gospodarczych podczas gradobicia w dniu 18.07.09 r. w gminie Dobrzyń nad Wisłą w woj. Kujawsko-Pomorskim w ramach podpisanego Porozumienia z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników, rozliczenie II etapu szkoleń dla rolników realizowanych przez Krajowa Radę Izb Rolniczych pt. „Prowadzenie gospodarstw specjalizujących się  w aspekcie podstawowych czynników produkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt oraz dobrej kultury rolnej cross-compliance” oraz złożenie wniosku do Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników o dofinansowanie ze środków FS USR wypoczynku zimowego realizowanego w celu promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej dla  dzieci rolników w 2010 roku.

13 listopada Zarząd KRIR złożył projekty  organizacji operacji szkoleniowych dla osób zatrudnionych w rolnictwie w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach konkursu organizowanego przez FAPA.

Ponadto w omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR 27 listopada zwrócił się do Biura Promocji Żywności w Agencji Rynku Rolnego o zarezerwowanie w planie finansowym Funduszy Promocji: Mleka, Mięsa Wieprzowego, Mięsa Drobiowego, Mięsa Wołowego, Owoców i Warzyw oraz Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych środków na wykonanie projektów, obejmujących realizację szkoleń dla rolników.

W omawianym okresie sprawozdawczym, na wniosek Zarządu KRIR,  doszło również do powołania członków izb rolniczych do komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych oraz powołano cztery osoby do prac zespołu konsultacyjnego służącego wypracowaniu wspólnego stanowiska polskiej branży, które byłoby prezentowane podczas prac Grupy Wysokiego Szczebla powołanego przez Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Panią Mariann Fischer Boel. I Posiedzenie Grupy odbyło się 3 grudnia.
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com