Sierpień to tradycyjnie miesiąc żniw, jednak w 2024 roku przebiegały one w przyspieszonym tempie ze względu na wysokie temperatury i suszę, które znacząco wpłynęły na wegetację roślin. Długotrwały brak opadów oraz upały sprawiły, że zbiory musiały rozpocząć się wcześniej niż zazwyczaj, a plony, zwłaszcza zbóż, okazały się niższe niż w latach ubiegłych.

W wielu regionach kraju występowały zarówno susze, jak i nawalne deszcze, które miały istotny wpływ na niższe plony zbóż. Według wstępnych szacunków GUS, zbiory zbóż podstawowych wyniosły 25,6 mln ton, co oznacza spadek o 4% w porównaniu do roku ubiegłego. Zbiory rzepaku i rzepiku również zmniejszyły się o 9%, osiągając poziom 3,4 mln ton. Tegoroczne problemy pogodowe, w tym wiosenne przymrozki oraz letnie burze i gradobicia, przyczyniły się także do obniżenia produkcji owoców, której spadek szacuje się na 17%.

14 sierpnia Zarząd KRIR zorganizował wraz z polskimi organizacjami członkowskimi COPA-COGECA konferencję prasową dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie. W czasie konferencji poruszane były kluczowe kwestie dla polskiego rolnictwa, takie jak przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, opłacalność produkcji rolniczej oraz utrzymanie produkcji zwierzęcej w Polsce.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 2 sierpnia – spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 8 sierpnia – spotkanie z Prezesami Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Pomorskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Izby Rolniczej w Opolu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozdysponowania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 23 sierpnia spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 29 sierpnia – Forum Zrównoważonego Rozwoju w gmachu Senatu RP, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak i Członek Zarządu KRIR G. Leszczyński,
  • 31 sierpnia – konferencja organizowana przez NSZZRI Solidarność pt. „Oczekiwania środowisk rolniczych w obliczu polskie prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 r.”
  • 31 spotkanie Zarządu KRIR, przedstawicieli wojewódzkich Izb Rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskim dotyczące bieżącej sytuacji w rolnictwie.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

6 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany rozporządzenia dotyczącego potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin w zakresie dopuszczenia nowych możliwości badań atestacyjnych dla opryskiwaczy.

8 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań mających na celu umożliwienie rolnikowi samodzielne szczepienie zwierząt i podawanie niektórych leków.

8 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Cz. Siekierskiego w sprawie ponownego uruchomienia wniosków na działania bioasekuracyjne.

8 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski z Walnego Zgromadzenia Małopolskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. zasad przetargów na dzierżawy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, uproszczeń we wnioskach składanych do ARiMR, oraz zmian funkcjonalności systemu IRZplus.

8 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie umożliwienia podmiotom prywatnym kontrolującym gospodarstwa rolne kontaktu z rolnikami w trakcie przeprowadzania kontroli.

8 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski zgłoszone przez Mazowiecką Izbę Rolniczą, które dotyczyły m.in. odstąpienia od konieczności rejestrowania dodatkowych siedzib stada w przypadku wypasu zwierząt na działkach bezpośrednio nieprzylegających do głównej siedziby stada i możliwości znakowania oraz rejestracji kóz i owiec

8 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie przesunięcia środków na działanie „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” w ramach PROW 2014-2020.

8 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie niewłaściwego pobierania danych zwierząt z bazy IRZ do płatności związanej z produkcją bydła i krów.

8 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie problemów ze wzrastającymi populacjami zwierząt dziko żyjących oraz szkód przez nie powodowanych.

8 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie ponownego uruchomienia programu na wyrównanie różnicy ceny sprzedaży trzody chlewnej z obszarów ASF do ceny sprzedaży świń obowiązującej na obszarze strefy niebieskiej.

8 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów D. Tuska w sprawie podwyższenia wysokości emerytur rolniczych w kontekście wzrostu przeciętnego wynagrodzenia oraz wysokości zasiłków dla osób niezdolnych do pracy.

8 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia środków na wsparcie gospodarstw utrzymujących konie zimnokrwiste, możliwości łączenia ekoschematów „Wymieszanie słomy z glebą” z „Wymieszaniem obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji” czy możliwości mulczowania międzyplonu po upływie 60 dni od jego posiania w ekoschemacie Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe.

8 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski z Rad Powiatowych Mazowieckiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. zniesienia obowiązku prowadzenia elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin, uproszczenia zgłaszania szkód powodowanych przez bobry i zniesienia obowiązku składania oświadczeń w ekoschematach Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji i stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.

8 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie utworzenia ogólnopolskiej bazy danych dotyczącej rejestracji i monitorowania pomocy publicznej.

8 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie możliwości przeprowadzenia szkolenia on-line przywracającego uprawnienia dla doradców rolniczych, skreślonych z listy prowadzonej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

8 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do wytycznych szczegółowych w zakresie pomocy w ramach płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego, płatności w ramach interwencji związanych ze środowiskiem, klimatem i innych zobowiązań w dziedzinie zarządzania, o których mowa w art. 69 lit. a rozporządzenia 2021/2115, wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych realizowanych w ramach art. 69 lit. d rozporządzenia 2021/2115 oraz warunkowości, w których wniesiono o pozostawienie zapisu punktu 3. w brzmieniu: „ARiMR przyznaje płatność dla młodych rolników, rolnikowi, o którym mowa w ust. 1, nie więcej iż za 4 kolejne lata, jeżeli rolnikowi temu przyznano płatność dla małych gospodarstw”.

13 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski zgłoszone podczas spotkania w gmachu MRiRW w dniu 8 sierpnia 2024 r. w sprawie rozdysponowania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

14 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw. Zaproponowana zmiana dotycząca zmniejszenia wpłat na Fundusz będzie skutkować zmniejszeniem środków na pokrycie wierzytelności dochodzonych przez producentów rolnych.

14 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany przepisów dotyczących uprawy traw na gruntach ornych w kontekście płatności obszarowych i realizacji ekoschematów.

19 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań legislacyjnych regulujących zasady stosowania marek własnych przez duże sieci handlowe.

19 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie możliwości zmian wyboru realizowanego ekoschematu po 26 lipca 2024 r.

19 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zwiększenia środków przeznaczonych na rehabilitację lecznicza osób uprawionych do emerytury rolniczej.

19 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie rozwiązania problemów dotyczących klęsk żywiołowych oraz zmiany wyliczania minimalnego progu pomocy dla poszkodowanych rolników.

19 sierpnia Zarząd KRIR zgłosił uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, w którym zawnioskowano o możliwość skorzystania ze środków z KPO na budowę małych biogazowni rolniczych.

20 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie ochrony rolników przed monopolistycznymi praktykami ubezpieczycieli upraw.

20 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zabezpieczenia środków na pomoc dla rolników, którym grozi utrata płynności finansowej.

20 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PAN prof. dr hab. M. Matyki w sprawie organizacji spotkania i omówienia parametrów i wag stosowanych w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej.

20 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie problemów dotyczących działania aplikacji suszowej oraz problemów dotyczących systemu szacowania suszy rolniczej przez aplikację.

20 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie utworzenia publicznej aplikacji służącej do zgłaszania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

21 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie problemów rolników poszkodowanych w wyniku klęsk wyrządzonych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne jak susza w przedziale od 15% do 30%.

21 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin przed agrofagami oraz niektórych innych ustaw. Przedstawione w projekcie założenia utworzenia przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa aplikacji do prowadzenia elektronicznej dokumentacji stosowania środków ochrony roślin będą nakładać dodatkowy obowiązek na rolników i będzie to kolejne obciążenie administracyjne, które będzie wymagało odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności.

21 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu zmiany wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, w których zwrócono się o umożliwienie nabycia bron talerzowych do wymieszania z glebą obornika, resztek pożniwnych lub roślin uprawianych jako śródplony lub międzyplony.

22 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany przepisów regulujących zgłaszanie zmian stada drobiu do systemu IRZ i ich ograniczenie do co najmniej jednego zgłoszenia w miesiącu.

22 sierpnia Zarząd KRIR w związku z konferencją uzgodnieniową projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, która miała miejsce w dniu 20 sierpnia 2024 r., zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany podmiotu obsługującego Fundusz z KOWR na KRIR.

23 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego z wnioskiem o wydłużenie terminu dostosowania się gospodarstw rolniczych utrzymujących mniej niż 210 DJP do wymagań Programu azotanowego.

28 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu II zmiany wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.2 Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych. Skrócenie okresu uznawania grupy do jednego roku nie tylko wpłynie na tempo wydatkowania środków, ale także na stabilność i długoterminowy rozwój organizacji producentów. Grupy te często potrzebują czasu na konsolidację działalności, rozwijanie struktur organizacyjnych, zdobywanie nowych rynków oraz dostosowywanie się do potrzeb swoich członków. Krótszy okres uznawania grupy może ograniczyć te możliwości, a tym samym negatywnie wpłynąć na ich rozwój oraz efektywność działania.

29 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej K. Pełczyńskiej-Nałęcz w sprawie rozszerzenia zakresu naboru wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), Inwestycja: A2.2.1. dotyczącej inwestycji we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym o rolników planujących wybudowanie biogazowni rolniczych.

W sekretariacie COPA-COGECA w tym okresie nie były planowane posiedzenia grup roboczych ze względu na przerwę wakacyjną.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 9 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com