23 lipca 2024 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych wraz z Izraelską Misją Handlową w Polsce zorganizowała webinarium pt. „Trendy technologiczne w izraelskim rolnictwie”, które zgromadziło ponad 100 uczestników. Bazując na doświadczeniach izraelskich w zakresie produkcji rolniczej w niesparzających warunkach klimatycznych o ograniczonych zasobach wodnych zaprezentowano innowacyjne systemy zarządzania nawodnieniem upraw oraz monitorowania roślin pod względem potrzeb wodnych.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 4 lipca – IV Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 4 lipca – spotkanie z lubuskimi rolnikami z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskim, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 5 lipca – spotkanie z przedstawicielami Izby Rolniczej w Opolu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskim, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 5 lipca – spotkanie z rolnikami z terenu Dolnego Śląska z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskim, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 11 lipca – posiedzenie Rady Społecznej przy Dyrektorze Generalnym KOWR ds. gospodarowania gruntami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej R. Borys,
  • 18 lipca – spotkanie delegatów rad powiatowych Podlaskiej Izby Rolniczej z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskim, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 23 lipca – spotkanie w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego na temat inicjatywy „Forum Ekologiczne”, udział: Członek Zarządu KRIR G. Leszczyński,
  • 30 lipca – spotkanie w gmachu MRiRW w sprawie udzielenie nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętymi niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

9 lipca - informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu przygotowań do przewodnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa – założenia resortu i priorytety działań, informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat zwalczania afrykańskiego pomoru świń w roku bieżącym.

10 lipca - pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (druk nr 497), pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz niektórych innych ustaw (druk nr 245),

11 lipca - rozpatrzenie projektu planu pracy Komisji na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r., rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Komisji do Spraw Kontroli Państwowej sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2023 roku (druk nr 483) w zakresie działania Komisji,

12 lipca - "Przedstawienie stanowiska rządu w sprawie przewidywanego miejsca biogazu i biometanu w aktualizowanym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu oraz w sprawie planowanych przez rząd zmian prawnych umożliwiających szybszą realizację inwestycji w obszarze biogazu i biometanu",

22 lipca - rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawie działań wspierających polski sektor winiarski, rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawie podjęcia działań poprawiających sytuację na rynku pracy sezonowej w rolnictwie, szczególnie w sadownictwie, pierwsze czytanie poselskiego projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach rolników (druk nr 259),

24 lipca - rozpatrzenie poprawki zgłoszonej w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 497 i 518),

24 lipca - rozpatrzenie Informacji na temat przygotowań do prezydencji Polski w Unii Europejskiej,

25 lipca - "Uzyskanie informacji ze strony Rządu na temat skutków dla Polski oraz planowanych działań poszczególnych resortów w związku z przyjęciem przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych.",

25 lipca - rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw,

26 lipca - rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 586),

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

1 lipca Zarząd KRIR przekazał negatywne stanowisko do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, w którym wprowadza się zakaz  chowu lub hodowli zwierząt futerkowych w Polsce w celach komercyjnych.

1 lipca Zarząd KRIR przekazał uwagi do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Zadaniem samorządu rolniczego, ważne jest, aby stworzyć odpowiednie regulacje prawne, aby LGD działały w każdym powiecie, a nie obejmowały dwóch lub więcej powiatów.

9 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia kolejnej edycji Programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie.

9 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie umożliwienia izbom rolniczym przeprowadzania szkoleń, warsztatów, wyjazdów studyjnych w ramach obszaru A w działaniu B3.3.1 „Inwestycje w zwiększenie potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

9 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podwyższenia wysokości emerytur rolniczych w kontekście wzrostu przeciętnego wynagrodzenia oraz wysokości zasiłków dla osób niezdolnych do pracy.

9 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia interwencji w sprawie terminali zbożowych w polskich portach.

9 lipca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu postulaty Pomorskiej Izby Rolniczej zgłoszone podczas spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 19 czerwca 2024 r. w Gdańsku.

9 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o dokonanie zmian w przepisach dotyczących warunków ustalania odszkodowań i rekompensat za grunty rolników zajmowane pod budowę linii energetycznych, kolejowych oraz dróg.

9 lipca Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa H. Smolarza w sprawie wprowadzenia przejrzystości informacji na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

9 lipca Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uwzględnienia gospodarstw nasiennych przy przyznawaniu dodatkowej punktacji w ramach kolejnego naboru programu KPO 4.0.

9 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia systemu rejestracji adiuwantów przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

9 lipca Zarząd KRIR przekazał Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa H. Smolarzowi wnioski Pomorskiej Izby Rolniczej dotyczące usprawnienia rozdysponowania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

9 lipca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu postulaty zgłoszone podczas konferencji zorganizowanej przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą z  Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Międzyzdrojach w dniu 07 czerwca 2024 r.

11 lipca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu postulaty, jakie zostały przedstawione Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach debaty podczas Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu w dniu 04 lipca 2024 r.

11 lipca Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie ustalenia stawek dopłat do materiału siewnego oraz ustalenie stawek dopłat do 1 ha niezależnie od liczby złożonych wniosków.

11 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie dokonania kompleksowych zmian zasad przyznawania pomocy suszowej oraz naprawy działania aplikacji suszowej w celu poprawnego wyliczania strat.

12 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Głównego Lekarza Weterynarii K. Jażdżewskiego i Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Agencji W. Legawca w sprawie wypracowania wspólnych zasad mających na celu zmianę zasad rejestracji siedzib stad w zakresie konieczności rejestrowania dodatkowych siedzib stada w sytuacji, kiedy zabudowania gospodarskie i przylegające pastwiska położone są na różnych działkach ewidencyjnych oddzielnych od siebie drogą lub rowem.

15 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia kolejnej edycji Programu „usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.

15 lipca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu postulaty zgłoszone przez rolników z woj. lubuskiego podczas spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyło się 04 lipca 2024 r.

15 lipca Zarząd KRIR zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie  szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W związku z trwającą oceną wniosków w ramach Inwestycji: A 1.4.1. Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu, Działanie 3 Wsparcie w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury zwane Małym Przetwórstwem, pracownicy ARiMR informują rolników, że jeżeli we wniosku znajdzie się informacja, iż w ramach inwestycji powstanie tylko budynek służący do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury, a nie będzie wskazanej inwestycji towarzyszącej polegającej na zakupie wyposażenia tego budynku w postaci maszyn, urządzeń, linii technologicznych służących przetwarzaniu produktów rolnych, przygotowaniu ich do sprzedaży lub wprowadzaniu do obrotu, to takie wnioski nie będą oceniane pozytywnie i kwalifikowane do dofinansowania.

17 lipca Zarząd KRIR zwrócił się ponownie na skutek licznych interwencji przedstawicieli rolników do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie oceny i weryfikacji wniosków w „Małym przetwórstwie” w ramach KPO i odrzucania wniosków, w których zakłada się, że w ramach inwestycji powstanie jedynie budynek służący do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych.

19 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów D. Tuska w sprawie sytuacji klęskowej gradobicia, deszczy nawalnych, huraganów czy wcześniejszych klęsk przymrozków o pomoc poszkodowanym rolników poprzez zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych.

24 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie budżetu UE na promocję i podjęcie odpowiednich kroków mających na celu wstrzymanie działań Komisji Europejskiej i kontynuację polityki promocji w ramach WPR.

25 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie włączenia nowego ekoschematu obszarowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 203-2027 do gruntów obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany w wysokości co najmniej 50% posiadanych gruntów, potwierdzonych również fakturą zakupu nasion.

25 lipca Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany przepisów w zakresie przekwalifikowywania przez ARiMR deklarowanych traw na gruntach ornych na trwały użytek zielony i wprowadzenie odstępstw od tej zasady tj. umożliwienie przekwalifikowania ich po 5 latach nie przez ARiMR, a na wniosek rolnika.

26 lipca Zarząd KRIR na wniosek Zachodniopomorskiej izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie pomocy dla producentów gryki z tytułu poniesionych strat w związku z trudną sytuacją na rynku zbóż spowodowaną nadmiernym napływem zboża z Ukrainy.

26 lipca Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie powołania Państwowego Banku Rolnego, który wspomagałby procesy finansowania potrzeb w rolnictwie i uzupełniał potencjał banków spółdzielczych.

26 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie negatywnej odpowiedzi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska odnośnie braku kontynuacji w 2024 r. Programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” i podjęcia przez Ministra w tej sprawie interwencji.

26 lipca Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podawania informacji przez skupy owoców i zakłady przetwórcze informacji o minimalnych cenach skupu w godzinach porannych, a nie w godzinach popołudniowych.

30 lipca Zarząd KRIR przekazał uwagi do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. W projekcie ustawy nie uwzględniono systemów wsparcia w postaci dotacji i pożyczek dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta futerkowe, pozwalających na zmianę profilu produkcji. Wprowadzenie takich rozwiązań pozwoliłoby na stopniową dywersyfikację profilu produkcyjnego.

30 lipca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotyczące zmiany rozporządzenia w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa w zakresie dofinansowania kosztów ochrony roślin dotyczących zwalczania bakteriozy ziemniaka.

 30 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie rejestracji bydła i określaniu typu i kierunku jego użytkowania.

30 lipca Zarząd KRIR zwrócił się z interwencją do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie niekorzystnej interpretacji pojęcia „wieloletnich użytków zielonych” przekazanej bankom przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

10 lipca 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie CCC, gdzie omówiono wnioski z Forum Biznesowego Prezydencji Cogeca oraz przygotowania do kolejnych wydarzeń. Zbliżające się rozpoczęcie nowej kadencji Parlamentu Europejskiego skłoniło do dyskusji nad listą posłów przyjaznych spółdzielniom oraz działaniami informacyjnymi. Sekretariat Copa-Cogeca przygotował zarys narzędzi komunikacyjnych, które zostaną przekazane tym posłom. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości przygotowano filmy i materiały z kluczowymi przesłaniami, które będą udostępniane w mediach społecznościowych.

4 lipca 2024 roku odbyło się posiedzenie POCC-CCC w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli, gdzie omówiono priorytety węgierskiej prezydencji Rady UE dla sektora rolniczego. Dyskutowano o decyzjach Komisji w sprawie Europejskiego Obserwatorium Rolno-Spożywczego, rewizji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz sytuacji rynkowej w różnych sektorach rolnictwa. Przedstawiono informacje na temat rosnących napięć handlowych z Chinami oraz propozycji dotyczących rolniczego ETS. Omówiono również kwestie odpadów żywnościowych i wylesiania, a także plany budżetowe na 2025 rok, które mogą wpłynąć na środki na politykę promocyjną.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 14 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com