Sierpień 2023 roku przyniósł ze sobą intensywny okres żniwny, który stanowi kluczowy moment w pracy rolników. To miesiąc, w którym rolnicy angażują się w prace polowe, zbierając plony swojej całorocznej pracy. Niestety, choć trudy i wysiłek są ogromne, niskie ceny płodów rolnych stawiają przed nimi wyjątkowe wyzwania. W takim kontekście, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stanął przed ważnym zadaniem monitorowania sytuacji oraz wspierania naszych rolników w tym trudnym okresie i poszukiwania rozwiązań, które pozwolą im lepiej prosperować w przyszłości monitując do Rządu i Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 25 sierpnia – konferencja organizowana przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, pt. „Potencjał eksportowy i handlowy świętokrzyskich producentów sektora spożywczo-przetwórczego”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
  • 26-27 sierpnia – Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych w ramach Targów Warmii i Mazur „agroWarma 2023”, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

16 sierpnia - rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3571),

16 sierpnia - rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3562),

29 sierpnia - informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat sytuacji na rynku zbóż.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

3 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W zgłoszonych uwagach podkreślono potrzebę umożliwienia rolnikom dokonywania zmian w już złożonych wnioskach obszarowych, dzięki czemu będą oni mogli pozyskać większą kwotę dopłat związanych z realizacją ekoschematów, co będzie stanowiło istotne wsparcie dla gospodarstw rolnych i klimatu.

3 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie przywrócenia terminu składania wniosków o pomoc dla producentów pszenicy, ze względu na brak możliwości składania tych wniosków w formie elektronicznej.

10 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie umożliwienia rencistom rolniczym skorzystania z kredytów na utrzymanie płynności finansowej przez producentów rolnych (linia UP).

10 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wydłużenia terminu naboru wniosków o dopłaty za sprzedaż rzepaku oraz innych zbóż w związku trudności z jakimi spotkali się rolnicy podczas ich składania.

11 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie włączenia Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych do prac Zespołu do spraw opracowania propozycji zmian ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

11 sierpnia Zarząd KRIR wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie trudnej sytuacji gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka.

11 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów M. Morawieckiego w sprawie włączenia rolników do systemu emerytur stażowych w kontekście prac na ustawą wdrażającej system prac stażowych.

16 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie przywrócenia terminu naboru wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, ze względu na nagromadzenie prac polowych i upływający termin składania wniosków.

21 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie podjęcia działań mających na celu usprawnienie procesu składania wniosków oraz informowania beneficjentów o wynikach postępowań w ramach działań wspierających rolnictwo.

21 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi stanowiska XIV Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz w sprawie możliwości wspólnego działania rolników w ramach grup producenckich.

21 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zmiany ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa poprzez usunięcie warunku określonego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jako podstawy sposobu rozdysponowania gruntu rolnego.

21 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia zmian dotyczących wariantu 2.2 – Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe w ramach Ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, w celu umożliwienia skoszenia roślin utrzymywanych w międzyplonie z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt.

21 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie rolników, którzy wykorzystali w całości limit zwrotu podatku akcyzowego w I terminie naboru i wyrównanie jej do kwoty wsparcia zaproponowanej w II terminie.

21 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusowi uwagi wojewódzkich izb rolniczych dotyczące działania aplikacji suszowej i składnia wniosków suszowych.

24 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie udzielenia pilnych wyjaśnień oraz interpretacji przepisów dotyczących możliwości dokonywania zmian w ekoschematach w złożonych wnioskach o dopłaty bezpośrednie.

25 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności, oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom. Samorząd rolniczy zaznaczył potrzebę modyfikacji normy GAEC 6, tak aby okrywa roślinna obowiązywała do 1 listopada, podobnie jak we Francji.

25 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa o co roczną aktualizację map TUZ oraz nie wyłączania kęp drzew, zarośli z płatności obszarowych w ramach dopłat bezpośrednich.

28 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej ponownie zwrócił się do Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi A. Moskwy w sprawie podjęcia prac mających na celu określenie populacji zwierzyny chronionej i łownej oraz ustalenia wielkości ich populacji docelowej.

28 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa oraz Minister Klimatu i Środowiska A. Moskwy w sprawie podjęcia prac mających na celu włączenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo.

28 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia zaleceń dla prowadzących punkty skupu owoców, aby cena skupu na dany dzień była podawana do informacji rolników w godzinach porannych.

28 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie wprowadzenia dodatku do emerytury rolniczej wypłacanej przez KRUS dla kobiet, które pracowały w gospodarstwie rolnym i wychowały co najmniej czworo dzieci.

29 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Wysokość norm szacunkowych dochodu na rok 2024 w projekcie rozporządzenia została określona na podstawie wskaźnika cen produkcji rolnej ogłoszonego przez Prezesa GUS. Wskaźnik ten w 2022 r. w stosunku do roku 2021 wyniósł 138,6. Efektem wzrostu wskaźnika cen produkcji rolnej, aż o 38,6% jest m.in. znaczny wzrost podatków z tytułu prowadzenia działów specjalnych. Problem ten dotknie ok. 37 tysięcy rolników. Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację w rolnictwie, normy są zbyt wysokie co spowoduje, że podwyżki podatku będą za dużym obciążeniem.

30 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa z wnioskiem o uregulowanie rynku owoców miękkich w tym szczególnie porzeczki i wprowadzeniu szeregu rozwiązań mających na celu ochronę producentów owoców miękkich.

30 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie ochrony polskiego rynku zboża przed napływem pszenicy w Federacji Rosyjskiej.

30 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi R. Telusa w sprawie zmiany przepisów dotyczących stosowania przez gospodarstwa ekologiczne normy GAEC 6 przez zwolnienie gospodarstw ekologicznych z tego wymogu.

W sekretariacie COPA-COGECA w tym okresie nie były planowane posiedzenia grup roboczych ze względu na przerwę wakacyjną.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 9 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com