KRIR.JPGW okresie sprawozdawczym najważniejsze miejsce w działaniach Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych zajmowała trudna sytuacja finansowa rolników związana głównie z niskimi cenami skupu zbóż oraz mleka oraz poszukiwanie sposobów zaradzenia zaistniałym problemom. Był to jednocześnie czas podsumowania całorocznego wysiłku rolników, jakim zawsze są radosne uroczystości dożynkowe.

W dniu 3 września br. w Warszawie z inicjatywy Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się Krajowe Forum Zbożowe. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele resortu rolnictwa z ministrem Markiem Sawickim, reprezentanci organizacji rolniczych, związków zawodowych i branżowych, podmiotów przetwórstwa zbożowego, sektora energetycznego, a także wszystkich instytucji okołorolniczych oraz banków. Podczas debaty minister rolnictwa Marek Sawicki stwierdził, że krajowe możliwości interwencyjne na rynku zbóż są bardzo znikome, oraz poinformował o dotychczasowych inicjatywach resortu rolnictwa na forum instytucji europejskich, które dotyczyły m.in. przyspieszenia decyzji Komisji Europejskiej w zakresie skupu interwencyjnego nadwyżek rynkowych zbóż oraz ustanowienia tzw. eksportowego kontyngentu regionalnego dla Europy środkowo-wschodniej. Następnie Zastępca Prezesa Agencji Rynku Rolnego Waldemar Sochaczewski przedstawił najświeższe informacje w zakresie stanu krajowego rynku zbóż, z których wynika, że tegoroczna produkcja podstawowych gatunków zbóż wyniosła ponad 26 mln ton, co po uwzględnieniu wysokich zapasów początkowych (przed rozpoczęciem kampanii żniwnej), oraz szacunków dotyczących wielkości produkcji kukurydzy na ziarno, zapewnia podaż ok. 33 mln ton zbóż produkcji krajowej.
Po tym wystąpieniu rozpoczęła się burzliwa dyskusja na temat możliwości podjęcia działań zaradczych. Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kasperczyk, wśród przyczyn obecnego stanu rzeczy zwrócił uwagę m.in. na: martwą ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, której faktyczne funkcjonowanie, powinno zapewniać prawidłowy rozwój tego sektora, a co za tym idzie stanowić realną alternatywnę wykorzystania produktów rolnych, w tym zbóż; skalę importu zbóż z krajów trzecich, niską jakość sprowadzanego ziarna oraz skuteczność przeciwdziałania ewentualnym nadużyciom w tym zakresie; brak odpowiedniej infrastruktury, w tym obiektów magazynowych o wysokich standardach oraz portowych centrów logistycznych, których rozwój mógłby przyczynić się do wzrostu eksportu produkcji krajowej. Aktywnymi uczestnikami debaty byli obecni na spotkaniu prezesi wojewódzkich izb rolniczych. Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek stwierdził, że w odpowiedni sposób należy znowelizować przepisy regulujące funkcjonowanie składów celnych, co pozwolić miałoby na faktyczne udrożnienie sektora biopaliw. Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Edward Sadłowski zwrócił uwagę na kwestię wsparcia grup producentów zbóż, które powinno zostać ustanowione w sposób analogiczny do grup producentów owoców i warzyw. Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Paweł Augustyn w swojej wypowiedzi podkreślił konieczność zwracania uwagi w trakcie konstruowania aktów prawnych regulujących politykę rolną państwa na dużą liczbę niewielkich gospodarstw rolnych o niskiej podaży surowców na rynek, jakie dominują
w południowej części kraju. Przedstawiciele podmiotów przetwórstwa zbóż zwracali ponadto uwagę na konieczność prawidłowego zagospodarowania ziarna po zbiorze, co w sposób bezpośredni wpływa na możliwość jego wykorzystania, a więc i cenę, a także jakość produktów. Podsumowując debatę minister Sawicki wymienił najważniejsze wnioski możliwe do realizacji:
1.zwiększenie wykorzystania zbóż na cele energetyczne przez ich certyfikację, jako biomasy podlegającej dopłatom z tytułu zużycia w sektorze energii odnawialnej;
2.przyspieszenie wypłat płatności obszarowych: realizacja płatności ONW od połowy października i wypłata co najmniej 60% środków w ramach dopłat bezpośrednich już w grudniu br.;
3.poszerzenie możliwości inwestycyjnych przedsiębiorstw związanych z sektorem oraz grup producentów zbóż;
4.udrożnienie programu budowy biogazowni rolniczych;
5.uruchomienie programu wsparcia produkcji roślin strączkowych, co miałoby wpłynąć na częściową zmianę struktury zasiewów oraz zwiększyć znaczenie krajowych źródeł białka paszowego ograniczając jednocześnie import soi i innych komponentów proteinowych pasz;
6.wsparcie finansowe rozwoju infrastruktury portowej poprzez dofinansowanie
tego typu przedsięwzięć w ramach pomocy na organizację centrów dystrybucji,
co umożliwiłoby eksport zbóż drogą morską.

Zarząd KRIR kontynuował w okresie sprawozdawczym realizację wniosków X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych.
W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR w sprawie wsparcia krajowej produkcji owczarskiej (wniosek nr 1) do KRIR wpłynęło pismo Ministra Rolnictwa 24.09.09 r. informujące, że wykorzystując możliwość, jaka pojawiła się w związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009, Ministerstwo przygotowało program: Wsparcie dla rolników utrzymujących owce w województwach Polski południowej, który został przekazany do Komisji Europejskiej. Program ten jest propozycją wykorzystania środków dostępnych w ramach tzw. wsparcia specjalnego, określonego w art. 68 w/w rozporządzenia, adresowanego do wrażliwych pod względem ekonomicznym lub środowiskowym sektorów produkcji rolnej. Wdrożenie przedmiotowego programu uzależnione jest od uzyskania akceptacji odnośnie do jego założeń ze strony KE. Główne cele przygotowanego programu to utrzymanie produkcji owczarskiej na wybranym obszarze, pielęgnacja krajobrazu oraz zapobieganie degradacji środowiska naturalnego na obszarach górskich i podgórskich oraz podtrzymanie tradycyjnej produkcji serów górskich zarejestrowanych jako Chronione Nazwy Pochodzenia. Zakłada się, że program będzie realizowany w latach 2010 - 2012. Swoim zasięgiem obejmie województwa Polski południowej, tj. podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie i dolnośląskie. Wsparcie przyjmie formę płatności rocznej do sztuki matki owczej, pod warunkiem, że rolnik na dzień 14 marca posiada stado liczące co najmniej 10 sztuk maciorek oraz spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej. Liczba owiec zadeklarowanych przez rolnika weryfikowana będzie na podstawie wpisów w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wyłączone z programu będą te zwierzęta, które podlegają innym instrumentom wsparcia, np. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Szacuje się, że program obejmie 50 000 zwierząt, a stawka płatności wyniesie 30 euro/sztukę.
Realizując wniosek nr 3 Zarząd KRIR wystąpił do Prezesa Śląskiej Izby Rolniczej
w sprawie możliwości wydania dla wszystkich izb rolniczych poradnika szacowania strat powodowanych przez zwierzynę łowną w uprawach polowych. Ponadto Zarząd wystąpił po raz kolejny do Ministra Środowiska w sprawie opóźniającego się wejścia w życie rozporządzenia w sprawie szacowania szkód łowieckich. Obecnie projekt opracowany przez Zespół z udziałem przedstawicieli samorządu rolniczego znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych z Ministrem Finansów.
Kolejnym działaniem związanym z realizacją wniosku nr 6 z X Posiedzenia KRIR było wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zapewnienia pełnego wykorzystania środków na modernizację gospodarstw rolnych oraz przeprowadzenia kolejnych naborów wniosków w tych województwach, w których nie wszystkie środki przewidziane na niniejsze działania PROW 2007-13 zostały wykorzystane.
Nadal jednym z najważniejszych zadań jakie stawia sobie Zarząd KRIR jest wzmocnienie pozycji samorządu poprzez wprowadzenie zmian do ustawy o izbach rolniczych. Kontynuując działania w tym zakresie złożono dopracowaną po kolejnych konsultacjach wersję ww. projektu ustawy na ręce przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego pana Stanisława Żelichowskiego celem wniesienia go do laski marszałkowskiej z inicjatywy tego klubu. Ponadto czynione są starania o uzyskanie poparcia innych klubów parlamentarnych dla zawartych w projekcie rozwiązań służących stworzeniu stabilnych ram funkcjonowania samorządu rolniczego, zapewniających działanie na zasadach wzorowanych na najlepszych europejskich wzorcach, gwarantujących skuteczne działanie na forum kraju jak i na arenie międzynarodowej.

W dniu 25 września 2009 r., weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 września 2009 r. w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych oraz sposobu ich wyboru. Wywiązując się z krótkiego terminu narzuconego przez legislatora Zarząd KRIR dokonał zgłoszenia następujących kandydatów reprezentujących samorząd rolniczy w komisjach zarządzających funduszami:
Fundusz Promocji Mleka – Tomasz Gietek;
Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego – Andrzej Frąckowiak;
Fundusz Promocji Mięsa Wołowego – Marek Borowski;
Fundusz Promocji Mięsa Końskiego – Paweł Augustyn;
Fundusz Promocji Mięsa Owczego – Bronisław Węglewski;
Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych – Robert Paula;
Fundusz Promocji Owoców i Warzyw – Ryszard Ciźla;
Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego – Władysław Piasecki;
Fundusz Promocji Ryb – Stanisław Anders.

W związku z wystąpieniem w lipcu 2009 r. klęski żywiołowej w województwie kujawsko-pomorskim w postaci gradobicia 18 września br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zawarł porozumienie z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników, w wyniku którego możliwe stało się udzielenie pomocy finansowej rolnikom z gminy Dobrzyń nad Wisłą, uprawnionym do świadczeń z KRUS w 2009 r., którzy ponieśli straty w budynkach gospodarskich oszacowane w protokole strat w kwocie powyżej 2000 zł.
Wśród innych działań podejmowanych przez Zarząd należy wymienić starania w sprawie zaliczenia podatku VAT do kosztów kwalifikowanych działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa” w ramach PROW 2007-2013.

Jesień to tradycyjnie czas dożynek i wystaw rolniczych. Zarząd KRIR uczestniczył w Dożynkach Jasnogórskich, dożynkach Prezydenckich w Spale, wystawie AGROSHOW w Bednarach a także w imprezach o zasięgu lokalnym.
W dniach 5-6 września br. odbyły się w Częstochowie ogólnopolskie Dożynki. Zarząd KRIR zorganizował po raz drugi towarzyszącą tym uroczystościom Pielgrzymkę Izb Rolniczych na Jasną Górę. W centralnych obchodach dożynkowych udział wzięło około 40 tysięcy wiernych, przede wszystkim rolników, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim na czele. Przed uroczystą Mszą Świętą na wałach Jasnej Góry głos do zgromadzonych zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. W swoim wystąpieniu podziękował w imieniu środowiska rolniczego za tegoroczne plony oraz nawiązał do aktualnej sytuacji ekonomicznej wsi i rolników.
5 września, korzystając z okazji licznej obecności przedstawicieli wojewódzkich izb rolniczych w Częstochowie w związku z obchodami dożynkowymi, Zarząd KRIR zorganizował przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi seminarium poświęcone wdrażaniu poszczególnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Po omówieniu powyższego tematu przez Podsekretarza Stanu w resorcie rolnictwa Artura Ławniczaka odbyła się ponadto dyskusja z zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazł się Honorowy Prezes KRIR Józef Waligóra, Doradca Prezydenta RP ds. Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik oraz Prezes KRUS Henryk Smolarz. Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła jubileuszowa Krajowa Wystawa Rolnicza, na której Krajowa Rada Izb Rolniczych wraz ze Śląską Izbą Rolniczą zorganizowała stoisko samorządu rolniczego.
20 września br. odbyły się w Spale, po trzech latach przerwy, Dożynki Prezydenckie. W uroczystościach dożynkowych  udział wzięli oprócz Pary Prezydenckiej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz otrzymał jeden z wieńców dożynkowych, a przemawiając do rolników wyraził najszczersze słowa uznania dla wszystkich tych, którym przyszłość polskiej wsi i rolnictwa nie jest obojętna.
W przeddzień dożynek, tj. 19 września br., Zarząd KRIR we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zorganizował  konferencję nt. „Perspektywy rozwoju rolnictwa w Polsce”, podczas której dyskutowano min. nt. przewidywanych zmian w produkcji rolniczej w Polsce do 2010 roku, oraz stanu i perspektyw rynku mięsa w Polsce i UE. Na Placu Dożynkowym nie zabrakło również stoiska KRIR, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.
W dniach od 25 do 28 września br. tradycyjnie na terenie byłego lotniska w Bednarach miała miejsce XI Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2009. Jak zwykle na wystawie znalazło się stoisko Krajowej Rady Izb Rolniczych z prasą branżową i publikacjami z zakresu rolnictwa i działalności izb rolniczych.

Przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w omawianym okresie w następujących posiedzeniach komisji parlamentarnych:
9.09 Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęła się tematem aktualnych problemów prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych powstawania grup producentów rolnych oraz zapoznała z rynkiem tytoniu w Polsce w świetle Wspólnej Polityki Rolnej i stanem negocjacji Rządu RP z Komisją Europejską.
10.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym posłowie wysłuchali informacji o stanie prac nad programem upraw roślin motylkowych oraz rozpatrzyli powtórną odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dezyderat nr 11 w sprawie realizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich
11.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone ocenie przebiegu zbioru zbóż i organizacji skupu płodów rolnych oraz informacji o realizacji zadań statutowych przez spółkę ELEWAR Sp. z o.o. w latach 2007-2009r.
22.09 Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP debatowała nad stanowiskiem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz przyjęła informację nt. sprzedaży ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
22.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie z udziałem Ministra Rolnictwa.
23.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego przedstawiona została przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi informacja o reformie rynku owoców i warzyw oraz analiza opłacalności produkcji owoców miękkich.
24.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym Minister Rolnictwa
i Rozwoju Wsi przedstawił informację na temat zmian kadrowych w instytutach naukowych nadzorowanych przez MRiRW w okresie od listopada 2007 do marca 2009 r.

Przedstawiciele Zarządu uczestniczyli ponadto w innych ważnych wydarzeniach:
22.09.09 Odbyła się konferencja uzgodnieniowa nt. zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie sposobu ustalania i wysokości opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, sposobu i miejsc pobierania opłat oraz sposobu przekazywania Informacji w tym zakresie Komisji Europejskiej oraz rozporządzenia w sprawie wysokości wynagrodzenia za wykonywane czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Uczestniczyli w niej przedstawiciele KRIR.
4.09 w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się  pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. powiazania systemami jakości producentów owoców i warzyw z przetwórcami, w którym uczestniczyli wytypowani przedstawiciele KRIR.
Ponadto przedstawiciele Zarządu uczestniczyli w posiedzeniu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, co było okazją do omówienia możliwości współpracy, w zorganizowanym podczas Targów Polagra Food w Poznaniu polsko chińskim seminarium nt. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz w uroczystości nadania tytułów Polski Producent Żywności 2009, a także w VI Rolniczym Festiwalu Nauki, w konferencji zorganizowanej przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej okazji 5-lecia Polskiego FADN.

Z prac COPA:
W dniu 30 września br. przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych uczestniczyli w kolejnym posiedzeniu Prezydium COPA. W porządku obrad, oprócz stałych punktów posiedzenia, znalazła się debata na temat rynku mleka oraz rynku zbóż, a także kwestie związane z przyszłością WPR po 2013 roku. W dyskusji aktywnie uczestniczył Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który zabierając wielokrotnie głos podkreślał, że produkcja zbóż jest podstawowym źródłem przychodu wielu rolników, a brak działań mających na celu ustabilizowanie dramatycznej sytuacji na tym rynku, może spowodować zachwianie płynności finansowej nie tylko gospodarstw, ale także całego sektora związanego z rolnictwem.  Podczas debaty na temat kryzysu w sektorze mleka Prezes Szmulewicz oznajmił, że Polska podziela troskę Komisji Europejskiej dotyczącą obecnej trudnej i złożonej sytuacji na rynku mleka i przetworów mlecznych oraz z zadowoleniem przyjmuje deklarację KE, iż należy dołożyć wszelkich starań, by wspomóc producentów mleka, których dotknął dramatyczny spadek cen. Spośród instrumentów nadających się do rozwiązania sytuacji na rynku mleka są refundacje wywozowe, a także dopłaty do mleka w proszku przeznaczonego na pasze – stwierdził Prezes KRIR
16 września br. miało miejsce comiesięczne posiedzenie Komitetu Koordynacji Politycznej Copa-Cogeca. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele krajowych organizacji członkowskich, w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych, a także reprezentanci Komisji Europejskiej. Zakres tematyczny posiedzenia obejmował przede wszystkim przygotowanie ostatecznych wersji opracowanych przez poszczególne grupy robocze projektów stanowisk na najbliższe spotkania Prezydium Copa i Cogeca. Otwarto również dyskusję dotyczącą podjęcia działań lobbingowych w kontekście propozycji Komisji Europejskiej w sprawie interwencji na rynku mleka. W trakcie debaty przygotowawczej do najbliższych posiedzeń Prezydium Copa i Cogeca omówiony został m.in. projekt stanowiska w sprawie udziału rolnictwa i leśnictwa w walce ze zmianami klimatycznymi opracowywany na światowy Szczyt Klimatyczny, jaki odbędzie się w grudniu tego roku w Kopenhadze. W związku ze zgłaszanymi w sierpniu przez Krajową Radę Izb Rolniczych uwagami do tego dokumentu, uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel KRIR przedstawił propozycje zmian do przekazanego przez Sekretariat Copa-Cogeca tekstu. W stanowisku samorządu rolniczego podkreślona została m.in. kwestia, iż ciężar dostosowań rolnictwa do zmieniających warunków klimatycznych wynika z konieczności zabezpieczenia potrzeb ogólnospołecznych, a rolą polityki wspólnotowej jest stworzenie takich warunków, aby obecna produkcja europejska mogła być kontynuowana na podobną skalę. Zmniejszenie jej spowodować może bowiem automatyczne zwiększenie produkcji rolnej w krajach trzecich, gdzie nie obowiązują tak restrykcyjne standardy środowiskowe. Ograniczenie takie miałoby także daleko idące konsekwencje społeczne i ekonomiczne. W debacie na temat ostatecznego kształtu stanowiska Copa-Cogeca w tej sprawie pozostali uczestnicy również zwrócili uwagę na potrzebę podkreślenia wagi tego problemu, zasugerowano ponadto konieczność wsparcia finansowego stojących przed rolnictwem wyzwań związanych ze zmianami klimatu, w szczególności w kontekście występujących coraz częściej ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Następnie omówiony został projekt opinii na temat komunikatu Komisji Europejskiej z 28 maja br. w sprawie polityki jakości produktów rolnych. Odnosząc się do przedstawionych w tym dokumencie propozycji uproszczeń specjalnych oznaczeń geograficznych, Copa-Cogeca stanowczo chce w swoim stanowisku wyrazić sprzeciw połączeniu definicji znaków „Chroniona nazwa pochodzenia” i „Chronione oznaczenie geograficzne”. Podobna dezaprobata towarzyszy innej propozycji KE w tym zakresie tzn. likwidacji unijnego systemu rejestracji tradycyjnych specjalności. Ostateczny tekst stanowiska zostanie zatwierdzony przez Prezydia Komitetów Copa i Cogeca.
21 września br. odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej Komitetów Copa-Cogeca „Rolnictwo ekologiczne”. Ze strony polskich organizacji członkowskich udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz NSZZ RI „Solidarność”. Główne tematy dyskusji związane były z przygotowaniami do zaplanowanego na kolejny dzień posiedzenia Grupy Konsultacyjnej Komisji Europejskiej „Rolnictwo ekologiczne” tzn. omówiono aktualną sytuację rynkową, implementację w krajach członkowskich nowego prawodawstwa europejskiego w zakresie rolnictwa ekologicznego, informacje dotyczące postępu prac nad ustanowieniem nowego logo dla europejskiego rolnictwa ekologicznego oraz propozycje w zakresie przepisów dotyczących warunków utrzymania drobiu.
24 września br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Rośliny oleiste i białkowe”. Ze strony polskich organizacji członkowskich w spotkaniu wziął udział przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przewodnimi tematami dyskusji był przegląd aktualnej sytuacji rynkowej oraz stan perspektyw światowego rynku soi w związku z wizytą studyjną przedstawicieli amerykańskiego stowarzyszenia US Soybean Association. Przedstawiono także informacje dotyczące implementacji dyrektywy w sprawie energii odnawialnej w kontekście rozwoju sektora biopaliw w Unii Europejskiej. Posiedzenie było okazją do przedyskutowania propozycji zwiększenia maksymalnej ilości komórek somatycznych w mleku ekologicznym. Zgodnie z opiniami w tym zakresie prezentowanymi przez delegację belgijską, uzasadnianymi wynikami badań w tym kierunku przeprowadzonymi na Uniwersytecie w Liege, wyższy od obecnego maksimum tj. 400 tys. poziom komórek somatycznych może mieć pozytywny wpływ na zdrowie ludzi oraz w znaczny sposób miałby ułatwić ekologiczną produkcję mleka, w której zabronione są konwencjonalne środki profilaktyczne i farmakologiczne dla krów. W trakcie debaty przedstawiciel delegacji polskiej zwrócił uwagę na potrzebę dalszych badań naukowych oraz konieczność przeanalizowania możliwości technologicznych i dystrybucyjnych dla takiego surowca. W podobnym tonie przemawiali inni uczestnicy spotkania. Delegacja niemiecka zwróciła ponadto uwagę na fakt, że zmiany tego typu tzn. obniżanie restrykcji jakościowych w produkcji ekologicznej może mieć negatywny oddźwięk u konsumentów, jako że ten dział produkcji rolnej z założenia ma charakteryzować najwyższa jakość potwierdzona kontrolami i systemami certyfikacji.

Współpraca z zagranicą
W dniach 1-2 października br. odbył się tradycyjnie już zorganizowany przez Zarząd KRIR dla radców ds. rolnych ambasad państw Unii Europejskiej w Warszawie wyjazd studyjny do województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Tematem wiodącym obecnego spotkania były min. problemy dotyczące rybołówstwa i rybactwa.
7-8 października br. odbyło się kolejne posiedzenie izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej zorganizowane w Popradzie przez Słowacką Izbę Rolniczą, w którym Zarząd KRIR reprezentowali Wiceprezes W. Piasecki i członek Zarządu Z. Bistrm. Wśród omawianych tematów znalazły się aktualna sytuacja na rynku zbóż i mleka z uwzględnieniem możliwości poprawy sytuacji ekonomicznej producentów operujących w ww. sektorach, zasady funkcjonowania podatku rolnego oraz ubezpieczeń w krajach V-4, a także przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej.

W omawianym okresie odbyły się 2 posiedzenia Zarządu KRIR oraz posiedzenie Komisji Budżetowej i Komisji Rewizyjnej KRIR. W tym czasie Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania 23 projekty aktów prawnych (wykaz w załączeniu).
Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwagi poświęcono sprawom organizacyjnym, związanym z rozliczeniem kolonii dla dzieci z rodzin rolniczych oraz koordynacyjnym min. realizacji jesiennego etapu projektu szkoleniowego „Prowadzenia gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka w aspekcie podstawowych czynników produkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt oraz dobrej kultury rolnej – cross compliance”, w ramach którego w 10 województwach odbywają się szkolenia dla rolników.

icon_doc.gifwykaz projektów aktów prawnych otrzymanych do zaopiniowania w okresie sprawozdawczym

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com