krir.jpgSierpień to kolejny miesiąc niezwykle trudnej sytuacji ekonomicznej wsi i rolnictwa, na co bezpośredni wpływ miały bardzo niskie ceny skupu podstawowych produktów rolnych nie gwarantujące zwrotu poniesionych przez rolników kosztów produkcji. Sytuacja ta w szczególności dotyczyła sektora zbóż, co w kontekście trwających żniw i dużej podaży ziarna na rynek obligowało Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do zwrócenia szczególnej uwagi w trakcie podejmowanych działań na rzecz polskich producentów rolnych. Podobny kontekst towarzyszył także rynkowi owoców, gdzie dramatycznie niskie ceny skupu wiśni spowodowały konieczność pilnej interwencji na szczeblu resortu rolnictwa.

 

W związku z powyższym okres sprawozdawczy zdominowany został przez inicjatywy stanowiące naturalną kontynuację lipcowych działań Zarządu KRIR w tej materii. Innym tematem bezpośrednio związanym z dochodowością produkcji rolnej była szeroko komentowana w mediach kwestia zamieszczania na żywności cen sugerowanych, które miałyby na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na faktyczne koszty wyprodukowania surowców spożywczych w gospodarstwie oraz nieuczciwe postępowanie sieci detalicznych w łańcuchu żywnościowym.

5 sierpnia w siedzibie resortu rolnictwa w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli producentów owoców i zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego z Podsekretarzem Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Arturem Ławniczakiem. Dyskusja była kontynuacją rozmów podjętych w trakcie analogicznego spotkania, jakie odbyło się 30 lipca, a jej celem było wypracowanie rozwiązania problemów sektora w kontekście tegorocznych dramatycznie niskich cen skupu wiśni. Zarząd KRIR reprezentował Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla. Jak podkreślali uczestnicy spotkania podejmowane działania naprawcze muszą dążyć do utrzymania dominacji polskiej produkcji w europejskim sektorze owoców. Drastyczna redukcja ilości produkowanych wiśni poprzez likwidację sadów jest, zdaniem debatujących, rozwiązaniem krótkofalowym, ponieważ powstała luka szybko zagospodarowana zostałaby przez inne kraje, co w konsekwencji nie przyniosłoby wymiernego efektu w postaci trwałego wzrostu cen owoców i przetworzonych produktów. Prezes ŚIR Ryszard Ciźla stwierdził, że sugerowane przez przetwórców konieczne regulacje rynkowe dotyczące funkcjonowania zakładów musiały by być zaakceptowane przez wszystkie podmioty działające w tym sektorze, a ich przestrzeganie miałoby charakter obligatoryjny. Wśród innych rozwiązań wskazał podjęcie przez ministra rolnictwa działań na forum Unii Europejskiej w celu przyzwolenia grupom producentów rolnych korzystających ze wsparcia w ramach Wspólnej Organizacji Rynku Owoców i Warzyw wstępnego przetwarzania wyprodukowanych owoców. Odnosząc się do głosów dotyczących konieczności kontraktacji owoców przeznaczonych do przetwórstwa stwierdził, że stosowne umowy powinny być podstawą kooperacji przetwórstwa z grupami producenckimi z gwarancjami odbioru surowca i określeniem ceny minimalnej.

7 sierpnia, nawiązując do wniosków zapadłych na w/w spotkaniu, Zarząd KRIR przekazał Podsekretarzowi Stanu resortu rolnictwa Arturowi Ławniczakowi postulaty odnoszące się do działań naprawczych w sektorze wiśni zgłoszonych przez Zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej, w szczególności w zakresie objęcia wiśni dopłatami z tytułu dostarczenia owoców do przetwórstwa w sposób analogiczny jak ma to miejsce w przypadku truskawek i malin. Jednocześnie, w tym samym piśmie samorządu rolniczego wniesiono po raz kolejny o uruchomienie specjalnej linii kredytowych i poręczeń spłaty kredytów inwestycyjnych dla grup producentów rolnych na zakup akcji i udziałów zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. W związku z podjętą przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi inicjatywą powołania specjalnego zespołu roboczego ds. powiązania systemami jakości producentów owoców i warzyw z przetwórcami oraz zaproszeniem do udziału w nim merytorycznych przedstawicieli samorządu rolniczego, 18 sierpnia br. Zarząd KRIR wystosował pismo do Zastępcy Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych resortu rolnictwa Dariusza Goszczyńskiego, na podstawie którego do prac w zespole powołana została Grażyna Opolska – członek Rady Powiatowej w Płońsku Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz Janusz Suszyna – pracownik Oddziału Terenowego w Sandomierzu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Analizując aktualny stan rozwoju sektora biopaliw w Polsce, który w opinii samorządu rolniczego powinien być istotnym narzędziem również w kontekście stabilizacji sytuacji na rynku zbóż, 7 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z wnioskiem o kontynuowanie polityki Rządu RP dotyczącej wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności w kontekście rozwoju produkcji rolnej z przeznaczeniem na biokomponenty oraz krajowych zobowiązań w tym zakresie wynikających z prawodawstwa unijnego. Wystąpienie podyktowane było również nieodpowiedzialnymi w oczach Zarządu KRIR wypowiedziami medialnymi części przedstawicieli branży paliwowej dotyczące obniżenia aktualnie obowiązującego minimalnego poziomu stosowania biokomponentów w paliwach ciekłych.

Mając na uwadze tragiczną sytuację ekonomiczną producentów zbóż, 26 sierpnia na swoim posiedzeniu Zarząd KRIR zdecydował o zorganizowaniu na początku września Krajowego Forum Zbożowego. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji rolniczych, związków zawodowych i branżowych, podmiotów przetwórstwa zbożowego, sektora energetycznego, a także wszystkich instytucji okołorolniczych oraz banków. Celem inicjatywy jest wypracowanie kompleksowych, a przede wszystkim trwałych rozwiązań naprawczych w sektorze. Idea Krajowego Forum Zbożowego wychodziła naprzeciw licznym apelom i wnioskom kierowanych do Zarządu KRIR przez wojewódzkie izby rolnicze. Jeszcze tego samego Zarząd KRIR spotkał się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim w sprawie sytuacji na rynku zbożowym oraz konieczności podjęcia działań w związku z niskimi cenami skupu zbóż. Debatowano nad możliwościami zażegnania panującego kryzysu poprzez m.in. podjęcie inwestycji związanej z rozbudową bazy przeładunkowej w polskich portach, wykorzystanie zbóż na cele energetyczne oraz poprawienie konkurencyjności polskiego zboża na rynkach zewnętrznych. Pan Minister podzielił zaniepokojenie Zarządu KRIR odnośnie braku stabilności rynku zbożowego oraz postanowił włączyć się w inicjatywę Zarządu KRIR i współorganizować Krajowe Forum Zbożowe.

20 sierpnia, odnosząc się do idei walki z kryzysem gospodarczym w kontekście sektora rolnego zawartych w dokumencie roboczym resortu rolnictwa ze stycznia br. pt. „Działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz stabilności i rozwoju”, Zarząd KRIR wystosował wniosek do ministra Marka Sawickiego o podjęcie kroków zmierzających do wydłużenia okresu spłat zaciągniętych przez rolników preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. W przytoczonym planie naprawczym czytamy m.in., iż „resort rolnictwa stworzył możliwość wydłużenia o dwa – trzy lata okresu spłat kredytów inwestycyjnych. Skuteczność tego instrumentu wymaga zmiany w przepisach Ministra Finansów w kierunku zlikwidowania konieczności zmiany klasyfikacji takich kredytów do kategorii „pod obserwacją” i poniżej. Szacuje potrzeby na ten cel w kwocie około 160 mln zł”. Jak wynika z uzyskanych przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą informacji – inicjatora postulatu Zarządu KRIR w tej sprawie - dotychczas nie podjęte zostały żadne decyzje w powyższej kwestii i nie wydano stosownych rozporządzeń wykonawczych, które umożliwiłyby zadłużonym producentom rolnym skorzystania z takiej formy pomocy finansowej.

W wyniku podjętych przez Zarząd KRIR szeroko zakrojonych działań w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na ogromną dysproporcję cen skupu surowców rolnych w stosunku do detalicznych cen żywności płaconych przez konsumentów cen sugerowanych 24 sierpnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju opublikowało komunikat, w którym na mocy Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 26 marca 2009 r. minister Marek Sawicki wystąpił do Premiera Donalda Tuska z wnioskiem o powołanie Międzyresortowego Zespołu w sprawie monitorowania działań podmiotów w całym łańcuchu żywnościowym. Parlament Europejski zaleca zmianę unijnych ram prawnych, w tym Dyrektywy z dnia 29 czerwca 2000 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych w celu zrównoważenia relacji w łańcuchu żywnościowym. W propozycji resortu rolnictwa w skład niniejszego zespołu powinni wejść podsekretarze stanu z resortów: Gospodarki, Finansów, Skarbu Państwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Główne zadania Zespołu powinny zostać skoncentrowane wokół przeglądu i oceny praktyk handlowych w łańcuchu żywnościowym; analizy regulacji prawnych oraz przygotowania rekomendacji odnośnie ewentualnych zmian prawnych w celu zwiększenia przejrzystości rynku i wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych, opracowania koncepcji monitoringu cen i marż oraz przekazywania konsumentom informacji w tym zakresie oraz utworzenia platformy porozumienia i przygotowania kodeksu dobrych praktyk w handlu artykułami rolno-spożywczymi.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował ponadto w różnych tematach zarówno analizując aktualne problemy w sektorze rolnym jak i wychodząc naprzeciw kwestiom zgłaszanym przez wojewódzkie izby rolnicze.

6 sierpnia Zarząd KRIR po raz kolejny zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jednoznaczną interpretację rozporządzenia wykonawczego do działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” PROW 2007-2013 w kwestii możliwości odpłatnego świadczenia usług doradczych w zakresie cross-compliance przez wojewódzkie izby rolnicze. Do wystąpienia Zarządu KRIR zostało załączone stanowisko Śląskiej Izby Rolniczej w tej sprawie.

7 sierpnia Zarząd KRIR, realizując wnioski przekazane przez Mazowiecką Izbę Rolniczą, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego zwracając uwagę resortu na problemy z odzyskaniem podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego przez następców producentów rolnych, którzy rozpoczęli swoją działalność rolniczą tuż w po półrocznym okresie rozliczeniowym, bowiem faktury za uprzednio zakupione paliwo rolnicze wystawione są na poprzedniego właściciela.

11 sierpnia, realizując wniosek zapadły w trakcie X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, Zarząd KRIR wystąpił do wojewódzkich izb rolniczych z prośbą o przekazywanie propozycji tematów merytorycznych, jakie powinny w ich opinii zostać proszone podczas planowanego spotkania prezesów izb z dyrektorami departamentów resortu rolnictwa. Z przekazanych sugestii Zarząd KRIR wybierze najistotniejsze kwestie na niniejsze wydarzenie zaplanowane wstępnie na październik.

12 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa z koncepcją organizacji kursów likwidatorów szkód w uprawach rolnych. Propozycja samorządu rolniczego wynika z poglądu, iż istnieje pilna konieczność zaktywizowania środowiska wiejskiego nie tylko w przedmiocie dostarczania rzetelnych informacji na temat zasad ubezpieczeń w rolnictwie, lecz również należy dążyć do stworzenia grupy profesjonalnych likwidatorów obiektywnie oceniających powstałe szkody w uprawach.

18 sierpnia Zarząd KRIR, na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wystąpił do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artura Ławniczaka o jednoznaczną interpretację zasad odprowadzania środków na rzecz funduszy promocji produktów rolno-spożywczych utworzonych na podstawie stosownej ustawy z dnia 22 maja 2009 r. Wątpliwości w tym zakresie budziły przypadki grup producentów rolnych, które oprócz sprzedaży własnych produktów skupują surowce rolne od niezrzeszonych rolników indywidualnych.

21 sierpnia Zarząd KRIR, odpowiadając na apel Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z prośbą o doraźne wsparcie rodzin rolniczych zamieszkałych na terenie gminy Dobrzyń n/Wisłą, które zostały poszkodowane na skutek burzy gradowej w lipcu br. Sugerowanym źródłem pomocy finansowej w wystąpieniu samorządu rolniczego był Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Ważnym elementem prac Zarządu KRIR w okresie sprawozdawczym było opiniowanie projektów aktów prawnych oraz własne inicjatywy legislacyjne.

4 sierpnia Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa opinię samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów dowodów potwierdzających działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności. Pozytywnie ocenione zostało wprowadzenie zapisu uznającego za działanie siły wyższej szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.

7 sierpnia Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o podjęcie inicjatywy nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Proponowana przez samorząd rolniczy zmiana zakładała objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem z dopłatą budżetową upraw traw nasiennych.

7 sierpnia Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, za wnioskiem Izby Rolniczej w Opolu, o rozważenie możliwości zmian przepisów stanowiących podstawę do powoływania przez wojewodów komisji szacujących straty w gospodarstwach rolnych powstałych na skutek suszy. Zgodnie z przedstawionym uzasadnieniem, w opinii samorządu rolniczego obecne przepisy – definiujące faktyczne wystąpienie zjawiska na podstawie klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych rodzajów upraw - są niemiarodajne i w związku z tym istnieje konieczność weryfikacji sytuacji poprzez specjalne komisje.

7 sierpnia Zarząd KRIR przedstawił Podsekretarzowi Stanu resortu rolnictwa Tadeuszowi Nalewajkowi opinię do projektu rozporządzenia w sprawie wysokości i sposobu pobierania oraz sposobu i terminu zwrotu opłat związanych z identyfikacją i rejestracją koniowatego, wydaniem i doręczeniem paszportu koniowatego lub jego duplikatu i opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczeniem paszportów bydła lub ich duplikatów. W przedstawionych sugestiach podważono proponowane stawki za poszczególne czynności.

10 sierpnia Zarząd KRIR wyraził pisemnie resortowi rolnictwa swoje stanowisko na temat dwóch projektów rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania i wysokości opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, sposobu i miejsc pobierania tych opłat oraz sposobu przekazywania informacji w tym zakresie Komisji Europejskiej, a także zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Propozycje zawarte w obu projektach zakładały znaczące podwyżki kosztów związanych z usługami służb weterynaryjnych ponoszonych przede wszystkim przez ubojnie i zakłady przetwórstwa mięsnego, co – jak wykazano w opinii samorządu rolniczego – w sposób negatywny mogłoby się odbić na cenach skupu surowca od producentów rolnych.

12 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o zmiany w załączniku do rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” objętego PROW 2007-2013, w którym określone zostały stawki opłat za usługi doradcze. W opinii Samorządu rolniczego są one zbyt wysokie, w szczególności dla niewielkich gospodarstw nie nastawionych na produkcję towarową.

Do 14 sierpnia trwały konsultacje z wojewódzkimi izbami rolniczymi i organizacjami rybackimi przedłożonego przez Pomorską Izbę Rolniczą projektu nowelizacji ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym. Z uwagi na przedłożone stanowiska środowiska rybackiego negatywnie oceniające skutki ewentualnego wejścia w życie przedstawionych w projekcie zmian, Zarząd KRIR zdecydował o nieprzedkładanie go resortowi rolnictwa, o czym poinformowano Pomorską Izbę Rolniczą w piśmie z 19 sierpnia.

18 sierpnia Zarząd KRIR przedstawił Podsekretarzowi Stanu resortu rolnictwa Arturowi Ławniczakowi opinię do projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zgodnie z niniejszą propozycją, do schematu ubiegania się o pomoc z ramach tego działania dodany został polski system jakości „Jakość Tradycja”, co w kontekście ustaleń zapadłych w trakcie spotkania w dniu 5 sierpnia w sprawie możliwości podjęcia działań naprawczych w sektorze owoców, co spotkało się z pozytywną oceną samorządu rolniczego.

20 sierpnia Zarząd KRIR wystosował do Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu Lecha Czapli opinię do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej roślin, zgodnie z którym zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty na rzecz hodowcy zwolnieni byliby rolnicy posiadający do 100 ha gruntów rolnych. Przychylając się do propozycji, Zarząd KRIR jednocześnie zwrócił uwagę na niespójność przepisów w stosunku do definicji rodzinnego gospodarstwa indywidualnego wyrażonej w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, gdzie obowiązujący w tym zakresie limit areału został określony na 300 ha.

Sierpień, w związku z faktem, iż jest to okres urlopów wielu instytucji europejskich nie wymagał od Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych zbyt wielu inicjatyw w zakresie współpracy międzynarodowej. Niemniej jednak, na uwagę zwracają działania konsultacyjne dokumentów roboczych opracowywanych przez Komitety Copa-Cogeca oraz bieżąca wymiana informacji z partnerami zagranicznymi. Zgodnie z zapadłymi na czerwcowym spotkaniu izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej postanowieniami, kontynuowany jest międzynarodowy monitoring cen skupu podstawowych produktów rolnych. Informacje w tym zakresie przesyłane są w systemie cotygodniowym przez wszystkie kraje V4 do Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, która koordynuje tę inicjatywę i opracowuje zestawienia zbiorcze.

21 sierpnia, w ramach uczestnictwa przedstawiciela KRIR w pracach Grupy Roboczej „Środowisko”, przedstawione zostały szczegółowe uwagi do projektu stanowiska Copa-Cogeca pt. „Udział rolnictwa i leśnictwa w tworzeniu unijnej mapy drogowej w sprawie zmian klimatu”. Szczegółowo odnosząc się do poszczególnych punktów dokumentu, zwrócono m.in. uwagę, iż ciężar dostosowań gospodarki do podjęcia skutecznych przeciwdziałań zmianom klimatycznym powinien zostać rozłożony pomiędzy poszczególne sektory w sposób równomierny, a nie skupiać się na rolnictwie, które i tak w sposób szczególny narażone jest bezpośrednie skutki zmian klimatu. Jeśli pewien kompromis w tym zakresie jest niemożliwy należałoby podjąć takie działania, które stanowiłyby odpowiednią rekompensatę dodatkowych kosztów rolników wynikających z nowych funkcji związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym.

W związku z trwającym od 1 lipca br. półrocznym przewodnictwem Szwecji w Unii Europejskiej, ambasada tego kraju zwróciła się do Biura Zarządu KRIR o współpracę w zakresie organizacji tradycyjnie już z udziałem samorządu rolniczego wyjazdu studyjnego dla radców rolnych ambasad krajów UE w Warszawie. W sierpniu rozpoczęto prace przygotowawcze wizyty, a w związku z zaproponowaną tematyką merytoryczną, w zakres której weszło zrównoważone rybołówstwo na Morzu Bałtyckim, do współorganizacji wyjazdu zaproszona została Pomorska Izba Rolnicza.

Ponadto, Zarząd KRIR był w okresie sprawozdawczym inicjatorem, organizatorem oraz uczestnikiem wielu wydarzeń związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich.

Z inicjatywy Zarządu KRIR Krajowa Rada Izb Rolniczych w tym roku po raz pierwszy w swojej historii samodzielnie była organizatorem kolonii letnich dla dzieci rolników dofinansowanych ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. W trakcie turnusu dla 100 dzieci od 10 do 24 sierpnia koloniści zostali zakwaterowani w ośrodku położonym w miejscowości Serpelice na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Bug. Podczas pobytu dzieci na kolonii był realizowany plan pracy z uwzględnieniem zajęć w ramach promocji i profilaktyki zdrowotnej. Zorganizowany został rejs statkiem do Mielnika , a także dwie wycieczki autokarowe, podczas których dzieci zwiedziły stadninę koni w Janowie Podlaskim oraz Białowieski Park Narodowy. Ponadto dzieci uczestniczyły w licznych pieszych wycieczkach m.in. do Kalwarii Podlaskiej oraz ścieżką edukacyjną „Trojan”. W programie kolonii znalazły się również konkursy tematyczne, gry i zabawy integracyjne oraz zajęcia sportowe. Ponadto, zorganizowano również kolonie letnie dla tysiąca dzieci rolników z województw dotkniętych tegoroczną powodzią: dolnośląskiego, podkarpackiego, małopolskiego, opolskiego i śląskiego. Technicznymi aspekty realizacji tego przedsięwzięcia powierzono Związkowi Młodzieży Wiejskiej oraz Związkowi Zawodowemu Centrum Narodowe Młodych Rolników.

18 sierpnia w siedzibie Ministerstwa Środowiska z udziałem przedstawiciela Zarządu KRIR odbyło się spotkanie inicjatorskie w sprawie powołania Krajowego Związku Zrzeszeń Leśnych. Celem tej idei jest stworzenie branżowej organizacji krajowej, która reprezentowałaby na szczeblu administracji państwowej interesy prywatnych posiadaczy lasów. W związku z konkluzjami zapadłymi w trakcie dyskusji oraz poparciem przez Zarząd KRIR tej inicjatywy, 26 sierpnia wystosowane zostało pismo do Podsekretarza Stanu resortu środowiska Janusza Zaleskiego deklarujące wsparcie merytoryczne ze strony samorządu rolniczego oraz gotowość włączenia się KRIR w prace organizacyjne nowo powstającego zrzeszenia.

20 sierpnia Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, w związku z powołaniem go przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego do Rady Nadzorczej Agencji Nieruchomości Rolnych w lipcu br., uczestniczył w posiedzeniu RN ANR, w trakcie którego poruszono m.in. kwestię stanu realizacji procedury przedłużania umów dzierżawy w roku 2009 w odniesieniu do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a także omówiono raport z działalności ANR na Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa za 2008 rok.

24 sierpnia Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył na zaproszenie ministra Sawickiego w posiedzeniu Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie spotkania przedstawiono m.in. informacje na temat realizacji planu prac legislacyjnych resortu rolnictwa na okres lipiec-grudzień br. oraz wyniki kontroli Agencji Rynku Rolnego w zakresie realizacji dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych w przedszkolach i szkołach w ramach programu „Szklanka mleka”.

25 sierpnia Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki oraz Podsekretarz Stanu resortu rolnictwa Artur Ławniczak spotkali się z przedstawicielami grup producentów rolnych. Reprezentanci 55 grup różnych branż, jako komitet założycielski, podjęli uchwałę o powołaniu Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych – Izby Gospodarczej. Podczas spotkania członkowie Rady wybrali zarząd Izby. Celem nowo powołanej organizacji jest stworzenie silnej instytucji, która w sposób reprezentatywny broniła by interesów grup producentów rolnych na forum władz krajowych. Późną jesienią planowane jest następne walne zebranie, które umożliwi wstąpienie w szeregi związku kolejnym grupom.

26 sierpnia członek Zarządu KRIR Robert Jakubiec uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie spotkania przedstawiona została przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informacja na temat skutków powodzi dla rolnictwa i form pomocy poszkodowanym świadczonej przez Rząd, a także miała miejsce debata w sprawie pogarszającej się sytuacji polskiego pszczelarstwa.

26 sierpnia br. w siedzibie resortu rolnictwa odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, Głównego Lekarza Weterynarii Janusza Związka oraz Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza. Przewodnim tematem spotkania z dziennikarzami były szeroko komentowane w ostatnim czasie na łamach mediów przypadki złego traktowania zwierząt. Poniżej zamieszczamy informację zbiorczą na ich temat oraz działań podjętych przez służby weterynaryjne w celu wyjaśnienia zaistniałych w tym zakresie zdarzeń.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 26 sierpnia – posiedzenie Komitetu ds. Ekonomicznych przy Radzie Gospodarki Żywnościowej;
  • 26 sierpnia – posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Systemu Zbierania i Wykorzystywania danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych;
  • 30 sierpnia – Dożynki Diecezji Płockiej i powiatu płockiego.

W omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR, w związku z trwającą przerwą wakacyjną posiedzeń parlamentarnych, otrzymał do zaopiniowania jedynie 5 projektów aktów prawnych, głównie aktów wykonawczych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwagi zostało poświęcone sprawom logistycznym i koordynacyjnym działań samorządu rolniczego, w szczególności w kwestiach organizacyjnych zaplanowanych na wrzesień wydarzeń. Wśród najistotniejszych prac przygotowawczych Biura KRIR należałoby wymienić organizację Pielgrzymki Izb Rolniczych na Jasną Górę i udziału samorządu rolniczego w Centralnych Uroczystościach Dożynkowych w Częstochowie oraz Dożynek Prezydenckich w Spale.

podpis_prezesa.jpg

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com