Miesiąc sierpień to okres trwających żniw a także rozpoczynającego się świętowania za zebrane plony. W tym roku był to trudny okres wielokrotnie przerywany przez deszczową pogodę, szczególnie w środkowo-północno-wschodniej części kraju. Czynniki pogodowe były największa barierą w tegorocznych żniwach i spowodowały, że zebrane ziarno miało dużo gorsze parametry oraz wilgotność, niska gęstość, liczba opadania i często porażone grzybami i porośnięte. Dlatego wiele nadaje się tylko jako pasza.

23 sierpnia 2021 r. Zarząd KRIR spotkał się z Prezesem Agencji Nasiennej Sp. z o.o. Panem Pawłem Kochańskim w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących przesyłania wniosków do rolników dotyczących udzielania informacji nt. zasianych upraw. Podczas spotkania dyskutowano również na temat sytuacji bieżącej hodowli roślin w Polsce i jej przyszłości.

25 sierpnia 2021 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się posiedzenie Prezydium Porozumienia Rolniczego, którego celem było omówienie drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. W spotkaniu udział wziął Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski. Według Ministerstwa dokument zawiera rozwiązania, które umożliwiają uwzględnienie zróżnicowanych potrzeb obywateli, grup, środowisk i instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Dodatkowo, jest uzupełniony o elementy, które nie znalazły się w pierwszej wersji dokumentu, takie jak: budżet programu oraz wskaźniki monitorowania. Samorząd rolniczy odniesie się do przedmiotowego dokumentu w formie opinii w wyznaczonym terminie.

Wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 11 sierpnia – Prezentacja wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski;
  • 19 sierpnia – spotkanie w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. wypracowania efektywnych metod i środków bioasekuracji gospodarstw utrzymujących drób, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz;
  • 23 sierpnia – spotkanie z Łowczym Krajowym w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego, udział: Zarząd KRIR;
  • 26 sierpnia – posiedzenie Komisji Organizacji i Gospodarki Finansowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz;
  • 27 sierpnia – spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu w sprawie bieżącej sytuacji związanej z wystąpieniem ognisk ASF na terenie woj. wielkopolskiego, udział: Członek Zarządu KRIR J. Nawrocka.

W okresie sprawozdawczym Prezes KRIR i przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na których omawiane były następujące tematy:

4 sierpnia - informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przepisach dotyczących dzierżawy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw z późniejszymi zmianami;

8 sierpnia - rozpatrzenie uchwały Senatu RP w sprawie ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw w zakresie dalszego finansowania uczestnictwa izb rolniczych i organizacji rolniczych w COPA-COGECA i innych międzynarodowych organizacjach rolniczych.(druk nr 1467);

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

4 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Prezesowi Rady Ministrów M. Morawieckiemu stanowisko Walnego Zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej w sprawie trudnej sytuacji rolników mieszkających na terenach, na których ma powstać CPK.

6 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej M. Chorowskiego o przeanalizowanie możliwości usprawnienia składania wniosku o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb w ramach „Programu priorytetowego „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.

6 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o rozważenie możliwości zwiększenia „pomocy dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich”.

6 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Prezesowi Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej M. Chorowskiemu wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie propozycji zmian do programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.

6 sierpnia 2021 r. Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wystąpienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wyjaśnienia wzrostu cen nawozów mineralnych w 2021 r.

6 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów M. Morawieckiego o wyjaśnienie w sprawie stworzenia możliwości prawnych do podpisania przez Pocztę Polską umowy z siecią sklepów „Biedronka”, co pozwoli na otwarcie sklepów „Biedronka” w niedziele.

6 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Zaproponowane zmiany w zakresie ułatwienia oraz zwiększenia limitów i poszerzenia obszarów dostaw w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego na terytorium całego kraju oraz zniesienie limitów maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach RHD w odniesieniu do rozwoju sprzedaży żywności konsumentom finalnym, są korzystne i mogą przyczynić się do rozwoju tej formy działalności wśród rolników.

9 sierpnia Zarząd KRIR przekazał do Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii K. Jażdżewskiego wnioskowane zestawienie dotyczące badań chorób zakaźnych według województwa przygotowane przez  wojewódzkie izby rolnicze.

9 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej o wydłużenie naboru wniosków na wsparcie finansowe dotyczące „Modernizacji gospodarstw rolnych” we wszystkich jej obszarach do końca sierpnia 2021 r.

11 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o przedłużenie terminu wysiewu międzyplonów ścierniskowych do 4 września 2021 r. i możliwość utrzymania ich na polu przez 8 tygodni.

11 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa H. Szymańskiej w sprawie problemów z wypłatą II raty pomocy w ramach poddziałań premiowych PROW 2014-2020, tj. „Premia dla młodych rolników” oraz „Restrukturyzacji Małych Gospodarstw”.

17 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie wprowadzenia zmian do „Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach brojlerów gatunku kura”, w ten sposób, aby zaprzestać pobierania prób w kierunku Salmonelli z parapetów, a pobierane były tylko próby podeszwowe z podłoża – jako niezbędne minimum.

17 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie konieczności uruchomienia pomocy dla producentów trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID-19 dla hodowców, którzy nie spełnili warunków przyznania tej pomocy w poprzednim naborze.

17 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o uznanie wszystkich lasów przyległych do działek rolnych, jako obszaru zalesionego proekologicznego.

17 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wprowadzenie zmian w systemie dopłat do zużytego do siewu lub sadzenia kwalifikowanego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Zaproponowano rozszerzenie listy gatunków roślin objętych dopłatą o grykę, facelię i rzodkiew oleistą oraz zwiększenie stawki dopłat.

17 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wprowadzenie zachęt w postaci ulgi w podatku rolnym lub składkach KRUS dla rolników, którzy są honorowymi dawcami krwi.

17 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o wprowadzenie zmian pozwalających na budowę płyt obornikowych i silosów na kiszonki tylko na zgłoszenie budowy.

17 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie wariantu 2.1 dobrostan krów mlecznych, działanie „Dobrostan zwierząt”, aby umożliwić składanie oświadczenia z terminem rozpoczęcia wypasu krów mlecznych.

17 sierpnia 2021 r. Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie uwagi do Programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. Samorząd rolniczy zaznaczył, że głównym celem wsparcia powinno być utrzymanie gospodarstw rodzinnych prowadzących chów bądź hodowlę w cyklu zamkniętym. Natomiast ujęcie systemu nakładczego w Programie powinno być przedmiotem głębokiej analizy, ponieważ funkcjonuje on niejako poza rynkiem, gdyż mechanizm „wynagradzania rolnika” za jego pracę i zużycie środków do produkcji nie odzwierciedla aktualnej sytuacji cenowej.

17 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie niedostatecznej ilości środków finansowych na dopłaty z budżetu państwa do składek na ubezpieczenie upraw i zwierząt gospodarskich.

18 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów M. Morawieckiego ze sprzeciwem do słów Premiera wypowiedzianych podczas konferencji w Żabiej Woli w dniu 17 sierpnia 2021 r. dotyczących zwrócenia się do Ministra Spraw Wewnętrznych o zdecydowaną reakcję na protesty drogowe rolników.

18 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o zlecenie podległym służbom kontroli pochodzenia mięsa wieprzowego importowanego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, czy nie pochodzą ze stref ASF.

19 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o zabezpieczenie w budżecie Krajowego Planu Odbudowy środków na dofinansowanie w wysokości co najmniej 80% budowy silosów na kiszonki, budowy płyt obornikowych oraz systemów ich zadaszeń oraz utwardzenia dojazdów.

19 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o uzyskanie informacji od zakładów produkujących nawozy w sprawie wyjaśnienia zasadności wzrostu cen nawozów mineralnych w 2021 r. i występujących trudności w ich zakupie.

19 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Klimatu i Środowiska M. Kurtyce stanowisko Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w sprawie wypracowania nowych zasad gospodarowania odpadami w gospodarstwach rolnych.

19 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W opinii zauważono, że zasadnym wydaje się wprowadzenie zmian przepisów, które dotyczą ustalania kolejności przysługiwania pomocy i rezygnacja z dwóch list kolejności przysługiwania pomocy na rzecz jednej – krajowej listy. Negatywnie zaś oceniono zmiany dotyczące usunięcia działalności taksówek osobowych z możliwości wsparcia w ramach poddziałania.

30 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie wnioski przyjęte na posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Brodnicy, które dotyczyły m.in.: wprowadzenia do systemu szkolnictwa zajęć edukacyjnych dotyczących pracy rolników, wprowadzenia możliwości odszkodowań dla rolników, którzy nie będą w stanie spełnić nowych wymogów Europejskiego Zielonego Ładu i zrezygnują z prowadzenia gospodarstwa oraz zmian przepisów dotyczących ustalania wysokości emerytury rolniczej.

30 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie propozycje tematów badawczych w ramach dotacji do badań w rolnictwie ekologicznym w 2022 r. Samorząd rolniczy przedstawił szczegółowe propozycje badań w rolnictwie, jakie powinny być przeprowadzone w 2022 r. oraz zgłoszono propozycje, które mogą się przyczynić do rozwoju rolnictwa ekologicznego, np. utworzenie centrów doradztwa rolnictwa ekologicznego, udostępnienie katalogów środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w uprawach ekologicznych, stworzenie portalu wiedzy dedykowanego dla gospodarstw ekologicznych z interaktywnymi komunikatorami.

30 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wskazanie listy zakładów działających na terytorium Polski, które skupują żywiec wieprzowy ze stref objętych ograniczeniami wynikającymi z wystąpienia ASF.

30 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie działalności Elewarr Sp. z o.o. w dziedzinie kształtowania cen skupu zbóż.

30 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki w sprawie zmiany przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w zakresie utworzenia punktów zbierania odpadów powstających w gospodarstwach rolnych.

30 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtki w sprawie ułatwienia samorządom lokalnym uruchomienia spalarni śmieci, które byłyby jednocześnie lokalnymi ciepłowniami.

30 sierpnia Zarząd KRIR przekazał uwagi do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, w zakresie art. 1 dotyczącego zmiany art. 45 w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii proponując następujące brzmienie ust. 2 „Uprawa maku niskomorfinowego może być prowadzona wyłącznie na cele spożywcze, w tym potrzeby własne, na potrzeby nasiennictwa oraz na cele farmaceutyczne”.

31 sierpnia Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy z wnioskiem o umożliwienie emerytowanym rolnikom korzystania z rehabilitacji w ośrodkach KRUS.

Ze względu na przerwę wakacyjną w sekretariacie Copa-Cogeca posiedzenia grup roboczych były wstrzymane.

 W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 20 projektów aktów prawnych.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com