20 kwietnia z inicjatywy Zarządu KRIR zorganizowano spotkanie izb i organizacji rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej poszerzone o kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Reprezentanci z Krajowej Rady Izb Rolniczych, Węgierskiej Izby Rolniczej, Słowackiej Izby Rolnictwa i Żywności, Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, Narodowego Zrzeszenia Producentów Zbóż w Bułgarii, Chorwackiej Izby Rolniczej, Litewskiej Izby Rolniczej, Estońskiej Izby Rolnictwa i Handlu, Izby Rolnictwa i Leśnictwa Słowenii uczestniczyli we wspólnym spotkaniu online, którego specjalnym gościem był Sekretarz Generalny COPA-COGECA Pekka Pesonen.

Podczas posiedzenia omówiono i uzgodniono następujące kwestie w sprawie prac nad przyszłą Wspólną Polityką Rolną:

  1. Niezbędne jest opracowanie i upublicznienie kompleksowej oceny wpływu proponowanej reformy, włącznie z zakładanymi celami Europejskiego Zielonego Ładu, w tym ukierunkowanych na rolnictwo Strategii „Od pola do stołu” oraz Strategii Bioróżnorodności, przed ostatecznym uzgodnieniem kształtu WPR na lata 2023-2027.
  2. Pozostawienie do decyzji krajów członkowskich wprowadzenie cappingu, degresywności i płatności redystrybucyjnej w ramach płatności bezpośrednich w filarze 1 Planu Strategicznego WPR w związku z problemami logistycznymi w łańcuchu żywnościowym w wyniku pandemii COVID-19.
  3. Wprowadzenie możliwości elastycznego rozliczania rocznych alokacji środków na ten cel w okresach 3 letnich, aby rolnicy nie utracili szansy uzyskania wsparcia w tytułu realizacji zobowiązań w ramach ECO schematów w filarze 1.
  4. Umożliwienie krajom członkowskim racjonalne podejście do osiągania celów Europejskiego Zielonego Ładu poprzez indywidualne ścieżki dochodzenia, uwzględniające specyficzne uwarunkowania każdego z nich oraz zobiektywizowanie poziomu wyjściowego dla każdego kraju i dla każdego wskaźnika, np. na poziomie 1990 roku. Wskaźniki powinny być jednak ustalone na poziomie UE, np. maksymalna ilość substancji czynnej środków ochrony roślin na 1 ha, czy ilość stosowania azotu na 1 ha.
  5. Zorganizowanie dodatkowych środków nie tylko z Funduszu Odbudowy, ale ze wszystkich dostępnych źródeł na poziomie europejskim, aby więcej wymagań środowiskowych dla rolników i producentów żywności nie oznaczało wyższych kosztów produkcji, które w tej chwili nie są poparte odpowiednim wsparciem. W przeciwnym razie koszty zostaną poniesione przez konsumentów, że wszystkimi konsekwencjami społeczno-ekonomicznymi dla nich, zwłaszcza dla konsumenta w krajach o niższych PKB na mieszkańca.

Wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 8 kwietnia – spotkanie Zarządu KRIR z kandydatem na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich B. Wróblewskim na jego wniosek, udział: członkowie Zarządu KRIR;
  • 20 kwietnia – posiedzenie Komisji Organizacji i Gospodarki Finansowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz;
  • 21 kwietnia – konferencja nt. programów finansowania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP, udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski;
  • 26 kwietnia – debata „Europejski Nowy Zielony Ład – nowe otwarcie w europejskim i polskim rolnictwie", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w ramach cyklu „Rolnictwo przyszłości", udział: Wiceprezes KRIR M. Borowski.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

12 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki w sprawie ograniczenia liczebności populacji wilka w Polsce.

12 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o zmianę zasady przetargów ograniczonych na dzierżawę gruntów rolnych organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mającej na celu stworzenie mechanizmu preferencji dla młodych rolników posiadających zaświadczenie z ARiMR o realizowanych programach i stworzenie możliwości wydłużenia umowy dzierżawy powyżej 3 lat.

12 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o nowelizację ustawy – Prawo wodne, w celu umocowania prawnego spółek wodnych w działalności samorządu lokalnego.

12 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o przywrócenie możliwości zgłaszania na drukach dwuodpisowych przemieszczania zwierząt gospodarskich do Centralnej Bazy Danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

12 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o uproszczenie procedur odnośnie budowy małych elektrowni wodnych na istniejących tamach wybudowanych na górskich potokach.

12 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie uwagi Prezydium Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych do projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

12 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o podjęcie działań mających na celu umożliwienie rolnikom – hodowcom zwierząt gospodarskich (innych niż trzoda chlewna, krowy mleczne i mięsne, owce) skorzystania ze wsparcia w ramach działania „Dobrostan zwierzą” PROW 2014-2020.

12 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Głównego Lekarza Weterynarii B. Konopki o przeanalizowanie kosztów prowadzenia małej rzeźni rolniczej, które hamują rozwijanie takiej działalności.

12 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki o zwiększenie dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii do wysokości 50% poniesionych kosztów dla małych gospodarstwa rolnych.

12 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Dyrektor Generalnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa M. Gośniowskiej-Kola wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sprawie interpretacji przepisów osobistego prowadzenia przez 5 lat gospodarstwa rolnego na nieruchomości rolnej, którą obrót nastąpił pomiędzy osobami bliskimi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

12 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Z. Ziobro z wnioskiem o uwzględnienie w trakcie prac nad nowelizacją Kodeksu cywilnego postulatów odnoszących się do przyjęcia regulacji szczególnych w zakresie podziału majątku spadkowego w skład, którego wchodzi gospodarstwo rolne.

12 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki w sprawie nowelizacji ustawy Prawo łowieckie wobec narastających problemów związanych ze szkodami powodowanymi przez gatunki zwierząt łownych i prawnie chronionych oraz epidemią ASF w Polsce.

12 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o złagodzenie wymogów składania wniosków przez rolników do programów wsparcia mających na celu zwiększenie retencji wody w Polsce.

12 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie umocowania prawnego prowadzenia produkcji rolnej na terenach wiejskich.

12 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie wydania jednoznacznej interpretacji stosowania opłaty cukrowej w rolniczym handlu detalicznym.

12 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o udzielenie informacji z jakich środków wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy prowadzą produkcję w dziale specjalnym produkcji rolnej (uprawa inna – w tym mikrozioła, rzodkiewka kwiaty jadalne), których odbiorcami produktów były jedynie restauracje i hotele.

12 kwietnia Zarząd KRIR, na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wprowadzenie zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego PROW 2014-2020 polegających na zaliczeniu podatku VAT do kosztów kwalifikowanych spółkom wodnym oraz rozszerzenia operacji  o rolników posiadających grunty szczególnie narażone na podtopienia możliwości zaopatrzenia w sprzęt nowy lub używany do utrzymania urządzeń melioracyjnych.

13 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie opracowania i wdrożenia systemowych rozwiązań umożliwiających uzyskanie kredytów przez producentów rolnych, np. z zabezpieczeniem przyznanych płatności bezpośrednich.

13 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki w sprawie uznania zająca jako gatunku wyrządzającego szkody w uprawach warzywnych i owocowych i możliwości podlegania ustawowemu procesowi odszkodowawczemu.

13 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie ujednolicenia wysokości świadczeń przysługujących rolnikom i domownikom ubezpieczonym w KRUS do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia w sytuacji zakażenia, czyli izolacji, hospitalizacji lub podejrzenia zakażenia COVID-19, określanych jako kwarantanna.

13 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie zmian w systemie emerytur rolniczych w zakresie łączenia świadczeń zbiegowych i łączenia okresów składkowych w ZUS i KRUS.

13 kwietnia Zarząd KRIR wobec dyskusji na VII posiedzeniu KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie udzielenia informacji odnośnie możliwości kontynowania płatności przejściowych w latach 2021-2022 w ramach działania ONW.

14 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas VII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa -PIB w sprawie udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy Instytut włącza do systemu monitoringu suszy nowe stacje meteorologiczne (budowane z inicjatywy samorządów czy samych rolników).

14 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki w sprawie odszkodowań za szkody powodowane przez ptaki w uprawach polowych oraz stawach hodowlanych.

15 kwietnia Zarząd KRIR popierając wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska za pośrednictwem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o wydanie pozytywnej decyzji, utrzymującej w mocy decyzję dotyczącą budowy II stopnia wodnego na rzece Wisła w miejscowości Siarzewo, gmina Raciążek.

15 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy z poparciem stanowiska Polskiej Izby Nasiennej w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Reglone na okres nieprzekraczających 120 dni, zgodnie z art. 53 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z przeznaczeniem do desykacji plantacji nasiennych traw.

19 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony na VII posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o uwzględnienie w dokumentach realizujących wytyczne Europejskiego Zielonego ładu działań, które doprowadzą do zmniejszenia zanieczyszczenia powodowanego przez przetwórstwo żywności oraz ograniczenie stosowania środków chemicznych w produkcji żywności.

19 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie umożliwienia skontrolowania nr partii a przez to oryginalności zakupionych środków ochrony roślin poprzez umożliwienie odszukania takich informacji na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

19 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wydłużenie do 15 czerwca terminu składania wniosków na dopłaty obszarowe na 2021 r.

19 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w sprawie zmiany przepisów dotyczących naborów wniosków we wsparciu na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.

20 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych.

20 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy z wnioskiem o zmianę przepisów, które pozwolą na zastosowanie obniżek przy pobieraniu opłat przez Inspekcję Weterynaryjną od badań w małych rzeźniach rolniczych.

20 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Zdrowia A. Niedzielskiego z wnioskiem o udzielenie refundacji kosztów testów na COVID-19 wykonanych przez rolników w 2020 r. u pracowników sezonowych – obywateli Ukrainy.

21 kwietnia Zarząd KRIR realizując wniosek z VII posiedzenia KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy z ponownym wnioskiem o uznanie w tworzonych przepisach prawnych rolniczych spółdzielni produkcyjnych za gospodarstwa wielorodzinne.

29 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o zmianę  przepisów rozporządzenia z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i uwzględnienie kwalifikacji zawodowych takich jak technik ekonomista: rachunkowości i rynku rolnego ww. rozporządzeniu, jako wykształcenie rolnicze.

29 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie wnioski Mazowieckiej Izby Rolniczej dotyczące obniżenia wieku emerytalnego rolników, wypracowania jednolitej definicji rolnika oraz weryfikacji obszarów z ograniczeniami naturalnymi.

29 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie wnioski Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie kontroli cen śruty rzepakowej, sojowej oraz DDGS i odstąpienia od wprowadzenia przepisów dotyczących opłaty depozytowej przy wymianie oleju silnikowego.

29 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o zwiększenie środków budżetowych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych.

29 kwietnia Zarząd KRIR przekazał opinię do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie kontroli prawidłowości przekazywanych danych rynkowych. Zdaniem samorządu rolniczego, zwiększenie zakresu kontroli przedsiębiorców przekazujących dane rynkowe do Zintegrowanego Systemu Informacji Rynkowej może przyczynić się do szybszego przekazywania danych oraz większej ich wiarygodności.

29 kwietnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudzie propozycję zmiany przepisów dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wnioskując o rozważenie możliwości zastąpienia w rozporządzeniu wyrażenia „Chów lub hodowla zwierząt …” wyrażeniem „Budowa, przebudowa, modernizacja lub rozbudowa budynków inwentarskich związanych z chowem i hodowlą zwierząt …”, co umożliwi rolnikom prowadzącym hodowlę zwierząt obecnie możliwość jej kontynuacji.

30 kwietnia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o uruchomienie naboru w ramach pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez producenta świń ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętymi restrykcjami, w związku ze zwalczaniem ASF tak, aby pomoc przysługiwała za IV kwartał 2020.

 Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wszystkie spotkania ze względów na nadal trwające obostrzenia epidemiczne odbyły się w formie wideokonferencji.

8 kwietnia 2021 roku w Sekretariacie COPA-COGECA w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC. Sekretariat COPA-COGECA przedstawił informacje na temat konsultacji z zainteresowanymi stronami dotyczących priorytetów rocznego programu prac na 2022 r. w zakresie polityki promocyjnej. Przyjęto również projekt stanowiska w sprawie przyszłości europejskiej strategii leśnej, w którym przedstawiono główne założenia dotyczące przyszłej strategii. Sekretariat COPA-COGECA przedstawił informacje na temat aktualnej reakcji COPA i COGECA na konsultacje społeczne w sprawie zmiany dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (2009/128).

16 kwietnia 2021 roku w Sekretariacie COPA-COGECA odbyło się posiedzenie grupy roboczej „owoce i warzywa”. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w posiedzeniu wziął udział M. Maliszewski. Eksperci przedstawili informacje na temat sytuacji rynkowej zwracając szczególną uwagę na przegląd sytuacji w sektorze owoców i warzyw w kontekście Covid-19 oraz Brexit. Sekretariat COPA-COGECA przedstawił temat kwestii fitosanitarnych, w tym brak odnowienia pozwolenia na stosowanie substancji aktywnych (mankozeb, kaptan, abamektyna, itd.). Eksperci wyrazili swoje zaniepokojenie w kontekście ciągle zmniejszającej się liczby substancji czynnych środków fitosanitarnych, które można stosować oraz związanym z tym wzrostem kosztów produkcji, który przekłada się na zmniejszającą się konkurencyjność wobec podaży warzyw i owoców pochodzących spoza Unii Europejskiej. Eksperci przedstawili i omówili również kwestie integrowanej ochrony roślin, zastosowań małoobszarowych środków ochrony roślin oraz odstępstw w nagłych sytuacjach.

22 i 23 kwietnia 2021 roku w Sekretariacie COPA-COGECA w formie wideo konferencji odbyły się posiedzenia Prezydium COPA-COGECA. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w zebraniu wziął udział Prezes KRIR W. Szmulewicz. Gośćmi posiedzenia byli Nicolas von Lingen (z Sekretariatu Generalny Komisji Europejskiej), Bernard Van Goethem (z Dyrekcji Generalnej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności), z którymi dyskutowano nt. umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem. Potwierdzono, że cały łańcuch dostaw żywności potrzebuje elastycznych reguł, które będą dawały możliwość handlu. Debata miała również na celu przeprowadzenie analizy wdrożenia porozumienia o Brexicie. Uczestnicy zebrania wyrazili swoje zaniepokojenie działaniami rządu Zjednoczonego Królestwa, który opóźnia wprowadzenie kontroli granicznych dla Irlandii Północnej.

W sprawie przyjęcia stanowiska COPA-COGECA w temacie unijnej strategii dotyczącej metanu, Sekretariat COPA-COGECA przedstawił uczestnikom projekty dokumentów i potwierdził, że unijna strategia dotycząca metanu została opublikowana 14 października 2020 r. Jest to jeden z głównych filarów Zielonego Ładu odnośnie emisji gazów cieplarnianych innych niż CO2, wzywający do działań międzysektorowych, spójności istotnych przepisów oraz lepszego monitorowania i sprawozdawania w sektorach, które emitują najwięcej metanu: energetycznym, rolnictwa i odpadów.

Sekretariat COPA-COGECA przedstawił i skomentował aktualne informacje na temat procesu reformy WPR oraz na temat Europejskiego Zielonego Ładu. Sekretariat COPA-COGECA w dalszym ciągu uważnie monitoruje negocjacje trójstronne dotyczące reformy WPR i opracował komunikat na zbliżające się rozmowy trójstronne dotyczące rozporządzenia w sprawie planów strategicznych.

29 kwietnia 2021 r. w Sekretariacie COPA-COGECA odbyło się posiedzenie grupy roboczej „artykuły spożywcze”, którego gościem byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy omówili prezentację nt. ram prawnych dotyczących zrównoważoności. Sekretariat COPA-COGECA przedstawił aktualne informacje na temat kodeksu postępowania dotyczącego odpowiedzialnych praktyk w zakresie biznesu i marketingu rolnego. Eksperci wypowiedzieli się w zakresie wzorców spożycia żywności (dla zdrowej i zrównoważonej diety). Sekretariat COPA-COGECA przedstawił również informacje na temat Kodeksu Odpowiedzialnego Biznesu i Praktyk Marketingowych jak również kodeksu postępowania w zakresie odpowiedzialnego biznesu i praktyk marketingowych.

29 kwietnia 2021 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „wieprzowina”. Eksperci przedstawili sytuację rynkową oraz kwestię eksportu przede wszystkim do Chin. Sekretariat COPA-COGECA przedstawił aktualny stan dyskusji odnośnie reformy WPR. Zwrócono szczególną uwagę na elementy związane z ekoschematami w tym na analizę SWOT, która ma być przygotowana i przedstawiona przez kraje członkowskie na bazie praktyk każdego sektora produkcji rolnej. W ramach dyskusji odnośnie Strategii „Od pola do stołu” eksperci zwrócili uwagę na kwestie strategii dobrostanu świń, oznaczania pochodzenia oraz przetworzonego białka zwierzęcego.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 14 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com