krir.jpgLipiec był okresem wielu istotnych inicjatyw Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych ukierunkowanych w szczególności na poprawę sytuacji ekonomicznej polskiego rolnictwa. Bieżąca analiza sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych oraz efektywna współpraca z wojewódzkimi izbami rolniczymi pozwalała na szybkie reagowanie na forum instytucji rządowych w celu zwrócenia uwagi na problemy wsi i rolników. Wśród wiodących tematów dominowały kwestie opłacalności poszczególnych gałęzi sektora rolnego, w szczególności w kontekście zbliżających się żniw zbóż, trwającej kampanii zbioru rzepaku oraz problemów na rynku owoców.

 

1 lipca przedstawiciel Zarząd KRIR wziął udział w zorganizowanym przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych spotkaniu uzgodnieniowym polskich organizacji rolniczych w związku z zaplanowanymi na 2 i 3 lipca posiedzeniami grupy roboczej Copa-Cogeca i grupy konsultacyjnej Komisji Europejskiej ds. roślin zbożowych, oleistych i białkowych. Celem dyskusji było wypracowanie wspólnego stanowiska, które w imieniu polskich organizacji przedstawiał w Brukseli Zbigniew Kaszuba z Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

9 lipca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w zorganizowanym w Warszawie przez Krajową Federację Producentów Zbóż przedżniwnym spotkaniu producentów zbóż. W trakcie dyskusji, w której udział wziął także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, podjęto kwestię problemów związanych z tegoroczną kampanią oraz cen zbóż w sezonie 2009/2010.

31 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z wnioskiem o podjęcie działań, zarówno na forum krajowym jak i unijnym, w celu stabilizacji sytuacji na rynku zbóż. Zwracając uwagę na niezwykle niekorzystne dla rolników tendencje cenowe zaapelowano o wykorzystanie możliwości unormowania cen skupu poprzez wykorzystanie w tym celu podległej resortowi rolnictwa spółki Elewarr. Również 31 lipca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zwrócił się pisemnie w tej samej sprawie do Prezesa Zarządu spółki Elewarr Andrzeja Śmietanko uzasadniając podjęcie działań tego typu możliwościami i skalą oddziaływania firmy na rynek krajowy.

3 lipca Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla reprezentował Krajową Radę Izb Rolniczych na posiedzeniu Komitetu ds. Owoców i Warzyw w Radzie Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie spotkania omówione zostały m.in. prognozy tegorocznych zbiorów i cen skupu owoców opracowane przez Przewodniczącego Komitetu Eberharda Makosza.

20 lipca Zarząd KRIR przedstawił Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markowi Sawickiemu opinię samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce w szkole” w roku szkolnym 2009/2010. Zwrócono uwagę m.in. na fakt, iż proponowane rozwiązania mogą preferować dostawców owoców dla minimum 2/3 grupy docelowej, co w krajowych realiach mogłoby sprowadzić się do konieczności korzystania z specjalnych centrów logistycznych innych państw UE. Zakwestionowano ponadto 4-miesięczny okres rozliczenia pomocy finansowej dla dostawców, co również stawia w lepszym świetle wyspecjalizowane firmy pośredniczące w handlu owocami.

30 lipca w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie doszło do spotkania sadowników oraz przedstawicieli zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego z Podsekretarzem Stanu resortu rolnictwa Arturem Ławniczakiem. Dominującą grupą wśród obecnych producentów rolnych byli członkowie Związku Sadowników RP z przewodniczącym Mirosławem Maliszewskim na czele. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych reprezentował Prezes Wiktor Szmulewicz. Dyskusja miała na celu wypracowanie skutecznych narzędzi przeciwko kryzysowi w sektorze owoców, w szczególności w kontekście nadprodukcji owoców przeznaczonych do przetwórstwa. Wśród przyczyn wskazywanych w trakcie wymiany poglądów na temat obecnej sytuacji znalazły się opinie, iż to brak odpowiedniej ingerencji administracyjnej w łańcuch dostaw produktów rolnych na wielkopowierzchniowy rynek detaliczny, w tym w kontekście słabej organizacji zarówno rolników jak i przetwórców, jest jedną z głównych przyczyn niewykorzystywania ogromnego potencjału produkcyjnego owoców i ich przetworów w Polsce. Zdaniem przedstawicieli przetwórców niska opłacalność produkcji owoców wynika w głównej mierze z dużych kosztów produkcji, a pomoc producentom rolnym, w tym pochodząca ze środków wspólnotowych dostępnych w ramach działań PROW 2007-2013, powinna zmierzać ku ich redukcji, tak aby wypośrodkowane ceny owoców w skupie, satysfakcjonujące dla obu stron, zabezpieczały odpowiedni dochód dla sadowników jednocześnie umożliwiając opłacalną działalność zakładom przetwórczym. Debatowano ponadto nad możliwościami usprawnienia zasad współpracy producentów rolnych z sektorem przetwórczym m.in. poprzez sprawną kontraktację owoców oraz umożliwienie uznanym grupom producentów rolnych wstępnego przetwarzania owoców.

 

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował ponadto w różnych tematach zarówno analizując aktualne problemy w sektorze rolnym jak i wychodząc naprzeciw kwestiom zgłaszanym przez wojewódzkie izby rolnicze.

2 lipca, odnosząc się do zgłaszanych przez niektóre izby rolnicze problemów związanych z dzierżawami gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także nawiązując do ustaleń ze spotkania prezesów wojewódzkich izb rolniczych

z dyrektorami oddziałów terenowych i filii oraz kierownictwem Agencji Nieruchomości Rolnych, jakie miało miejsce 27 maja br., Zarząd KRIR zwrócił się do prezesa ANR Tomasza Nawrockiego z prośbą o zorganizowanie kolejnego spotkania roboczego prezesów izb i dyrektorów oddziałów ANR z województw o największej koncentracji dzierżaw tj. dolnośląskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Kontynuując działania zmierzające do zwiększenia kompetencji samorządu rolniczego, 2 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z pisemnym wnioskiem dotyczącym podjęcia odpowiednich zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby włączenie przedstawicieli izb rolniczych do składów rad społecznych przy Centrach Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 20 lipca wpłynęła odpowiedź z resortu rolnictwa, zgodnie z którą sugerowane jest ponowne podjęcie rokowań w tej sprawie z Prezesem KRUS.

W związku z utrzymującym się od dłuższego czasu krytycznym dla producentów poziomem ceny skupu mleka, 3 lipca Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o podjęcie działań w celu zmiany prawa unijnego regulującego kwestię wprowadzania na rynek przez producentów mleka ilości surowca mniejszej niż 85% indywidualnej ilości referencyjnej i zmniejszenie minimalnego pułapu, poniżej którego kwota podlega redukcji o niewykorzystaną część, do 70%. Zawnioskowano jednocześnie o wprowadzenie możliwości czasowego zawieszenia produkcji bez konsekwencji utraty posiadanej kwoty mlecznej. Ponadto, 9 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o podjęcie działań w celu uzyskania zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie dopłat do mleka w proszku z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt. W opinii samorządu rolniczego zastosowanie tego mechanizmu interwencyjnego mogłoby odegrać istotną rolę w stabilizacji sytuacji na rynku mleka.

8 lipca Zarząd KRIR ponownie zwrócił się do Ministra Środowiska Macieja Nowickiego o stałe uwzględnianie samorządu rolniczego na liście instytucji, w ramach których resort środowiska prowadzi konsultacje społeczne.

9 lipca, mając na uwadze sytuację, w jakiej znaleźli się rolnicy poszkodowani w wyniku tegorocznej powodzi, Zarząd KRIR popierając stanowisko Podlaskiej Izby Rolniczej w tej sprawie, przekazał je Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markowi Sawickiemu z prośbą o ustosunkowanie i zwrócenie uwagi na skalę zaistniałego problemu. W swoim wystąpieniu Podlaska Izba Rolnicza podkreśliła kwestię braku możliwości przez dotkniętych powodzią rolników spełnienia wymogów rozporządzenia MRiRW z dnia 12 marca 2007r. w sprawie minimalnych norm, w szczególności w zakresie skoszenia bądź wypasu na trwałych użytkach zielonych w terminie do 31 lipca.

10 lipca, w związku z sygnałami z wojewódzkich izb rolniczych na temat niechęci ze strony urzędów marszałkowskich do nawiązania ścisłej współpracy z izbami rolniczymi w ramach prac Regionalnych Sekretariatów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Podsekretarza Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artura Ławnicza w sprawie zorganizowania wspólnego spotkania przedstawicieli urzędów marszałkowskich odpowiedzialnych za realizację zadań KSOW z reprezentantami wojewódzkich izb rolniczych.

13 lipca, po przeanalizowaniu wniosków wypracowanych w trakcie Walnego Zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej w dniu 30 maja br., Zarząd KRIR popierając przekazane przez Zarząd ŚIR postulaty przedłożył je Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markowi Sawickiemu. W wystąpieniu tym samorząd rolniczy województwa śląskiego domagał się m. in. uruchomienia dopłat do wapnowania rekultywacyjnego zakwaszonych gleb, objęcia ubezpieczeniem społecznym w ramach KRUS członków Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, prawnego przeniesienia silosów zbożowych powyżej 25 ton na kategorię obiektów wymagających jedynie zgłoszenia, a nie jak ma to obecnie miejsce pozwolenia na budowę, a także zmianę zasad wsparcia finansowego w przypadku nieruchomości rolnych oznaczonych w nomenklaturze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa symbolami DR10 oraz DR17.

13 lipca Zarząd KRIR wystosował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego pismo, w którym poruszony został problem wielu rolników korzystających z mechanizmu wsparcia bezpośredniego, u których w wyniku przeprowadzonych kontroli na miejscu stwierdzona została różnica między powierzchnią działek rolnych zadeklarowanych we wniosku o płatność, a powierzchnią stwierdzoną w trakcie pomiarów kontrolerów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji ma wówczas podstawę do zmniejszenia płatności, a w przypadku wsparcia ONW cofnięcia środków i żądania zwrotu dotychczas otrzymanej pomocy. W opinii Zarządu KRIR kwestia ta wynika z błędnego założenia kontrolerów, iż podstawową współczynnikiem określającym powierzchnię zgłoszoną we wniosku jest tzw. powierzchnia ewidencyjno-gospodarcza PEG JPO, które de facto stanowić ma jedynie wartość orientacyjną i szacunkową – wyznaczana jest bowiem na podstawie pomiaru powierzchni użytkowanej rolniczo na obrazie ortofotomapy w granicach działki ewidencyjnej.

29 lipca, w związku ze stanowiskiem Ministra Finansów dotyczącym nie kwalifikowania kosztów w postaci podatku VAT poniesionych na realizację działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Zarząd KRIR zwrócił uwagę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego na fakt, iż w związku z taką interpretacją samorządy będące beneficjentami działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa” w ramach Schematu I (scalanie gruntów, urządzanie sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych
i leśnych) mogą wycofywać się z wdrażania tej formy pomocy.

30 lipca, nawiązując do informacji przekazanych przez wojewódzkie izby rolnicze, Zarząd KRIR wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w sprawie problemów niektórych rolników związanych z obowiązkiem ubezpieczenia upraw polowych. Zaapelowano o analizę sytuacji, w których zakłady ubezpieczeniowe odmawiają producentom rolnym zawarcia umowy w związku z niską klasą bonitacyjną użytkowanych gleb.

W związku z licznymi wątpliwościami proceduralnymi zgłaszanymi izbom rolniczym przez rolników korzystających ze mechanizmów wsparcia bezpośredniego oraz pomocy finansowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, 30 lipca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasza Kołodzieja z wnioskiem o przygotowanie kompleksowej informacji dotyczącej wymogów, określonych poszczególnymi aktami prawnymi odnoszącymi się do danego rodzaju wsparcia, w zakresie terminów zgłaszania wszelkich zmian w ewidencji zarządzanych gruntów rolnych, przypadków śmierci beneficjentów i innych zdarzeń wpływających na decyzję o przyznaniu lub cofnięciu pomocy finansowej. Najwięcej wątpliwości budzi wśród producentów rolnych fakt, że terminy zgłoszenia zmian i zdarzeń, o których mowa powyżej, uzależnione są bądź od daty wydania decyzji administracyjnej bądź o daty przyznania wsparcia w zależności od formy danej pomocy, z jakiej korzystają rolnicy. Szczególną sytuacją są tu przypadki śmierci beneficjentów, gdzie następuje przeniesienie własności całego gospodarstwa lub jego części.

31 lipca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości stworzenia dodatkowego wsparcia dla gospodarstw prowadzących produkcję trzody chlewnej w postaci kredytów preferencyjnych na odtworzenie stada podstawowego i zakup loszek hodowlanych. Wystąpienie to podyktowane było faktem, iż wielu hodowców decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii zmuszonych zostało do eliminacji z hodowli całego stada podstawowego w związku z prowadzonym ogólnopolskim programem zwalczania choroby Aujeszkyego u świń. Zdaniem samorządu rolniczego w obecnej sytuacji finansowej większości gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej rolników nie stać jest na odtworzenie z własnych środków stad hodowlanych, a uzyskane z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej rekompensaty nie są wystarczającym źródłem środków na ten cel.

Ważnym elementem prac Zarządu KRIR w okresie sprawozdawczym było opiniowanie projektów aktów prawnych oraz własne inicjatywy legislacyjne.

2 lipca Zarząd KRIR przedstawił Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Finansów Maciejowi Grabowskiemu opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W imieniu samorządu rolniczego wyrażony został sprzeciw wobec proponowanych w nowelizacji zmian w naliczaniu podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej i zasugerowano pozostanie przy obecnie obowiązującej metodzie ustalania dochodów na podstawie norm szacunkowych.

3 lipca Zarząd KRIR odniósł się do projektu ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej przedkładając swoją opinię Sekretarzowi Stanu w resorcie rolnictwa Kazimierzowi Plocke. W wystąpieniu zwrócono uwagę na potrzebę ujęcia w przepisach odnoszących się do wsparcia dla grup producentów rolnych wstępnie uznanych organizacji rolników, a także konieczność ustawowego doprecyzowania form zabezpieczeń dla gwarancji bankowych.

3 lipca, w związku z opiniowanym projektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz terminu i sposobu wypłaty tej dopłaty, Zarząd KRIR zaapelował do Podsekretarza Stanu MRiRW Mariana Zalewskiego o szybkie zakończenie prac legislacyjnych nad niniejszą regulacją, dzięki czemu rolnicy poszkodowani przez suszę w 2008 roku mogliby złożyć wnioski o pomoc finansową w ramach tzw. „programu klęskowego”, który obowiązuje do 31 sierpnia br.

9 lipca Zarząd KRIR ustosunkował się do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez powódź w 2009 roku. Opiniując pozytywnie przedłożoną do konsultacji propozycję w stosownym piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego zwrócono uwagę na szczególną sytuację w regionie dorzecza Odry, gdzie brak inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową skutkuje corocznym powtarzaniem problemów tamtejszych rolników związanych z gwałtownymi przyborami wody.

20 lipca Zarząd KRIR pozytywnie zaopiniował przedłożony w ramach konsultacji społecznych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt rozporządzania zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zgodnie z zaproponowaną obecnie przez resort rolnictwa nowelizacją o jednorazową premię dla producentów rolnych rozpoczynających swoją działalność będą mogły ubiegać się osoby nie spełniające na dzień składania wniosku kryterium minimalnej powierzchni przejmowanego gospodarstwa rolnego. Na spełnienie tego wymogu beneficjenci będą w takich przypadkach mieli 3 lata od wydania decyzji ARiMR w sprawie przyznania pomocy.

20 lipca Zarząd KRIR wniósł do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2009 rokuw sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w części dotyczącej składu komisji szacującej szkody powstałych w wyniku naturalnych czynników pogodowych. Odnosząc się do warunków, jakie powinni spełniać członkowie takich komisji, w opinii samorządu rolniczego prawo do uczestnictwa w pracach powinni mieć rolnicy, którzy w przypadku braku wykształcenia wyższego lub średniego wykażą 5-letnie doświadczenie pracy w gospodarstwie rolnym.

22 lipca Zarząd KRIR przedłożył Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierzowi Plocke opinię do projektu rozporządzenia w sprawie wysokości oprocentowania odroczonej lub rozłożonej na raty należności z tytułu sprzedaży mienia z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ustalenia innych niż pieniądz mierników wartości należności pieniężnej. Zasugerowano ustalenie wysokości oprocentowania na poziomie stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków przez NBP w stosunku do redyskonta należności rozłożonej na raty z tytułu należności mienia z Zasobu. W projekcie proponowana była dwukrotność tej wartości.

22 lipca Zarząd KRIR przedstawił opinię samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy w ramach działań objętych Krajowym Programem Restrukturyzacji. Zgodnie z założeniami do Krajowego Programu Restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w Polsce, ma on za zadanie finansowe wsparcie dywersyfikacji produkcji przez rolników zajmujących się uprawą buraków cukrowych, której kontynuacja stała się niemożliwa ze względu na przeprowadzoną reformę tego sektora w krajach Unii Europejskiej. Ze względu na szczegółową specjalizację takich gospodarstw, odnosząc się zwłaszcza do maszyn rolniczych koniecznych do produkcji, pomoc taka ma szczególne znaczenie, gdyż zmiana gatunków uprawianych roślin na dotychczasowym areale zajmowanym przez buraka cukrowego wiąże się bezpośrednio z koniecznością zakupu nowego sprzętu. Trudności finansowe w tym zakresie mają przede wszystkim mniejsze gospodarstwa rolne ze względu na adekwatnie mniejsze przychody, zatem nieuzasadnionym wydaje się fakt uzależnienia kolejności przyznawania pomocy od dotychczasowej skali produkcji wyrażonej w kwocie produkcyjnej cukru w roku gospodarczym 2008/2009. Przedłożona opinia samorządu rolniczego została skonsultowana w trybie roboczym z Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego.

24 lipca, po przeprowadzeniu konsultacji merytorycznych z Polską Izbą Lnu i Konopi, Zarząd KRIR pozytywnie zaopiniował projekty rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: w sprawie współczynnika średniej wydajności długiego włókna lnianego, krótkiego włókna lnianego oraz włókna konopi z 1 ha upraw lnu i konopi włóknistych za rok gospodarczy 2007/2008 oraz w sprawie ilości długiego włókna lnianego, które przenosi się z krajowej gwarantowanej ilości długiego włókna lnianego do krajowej gwarantowanej ilości krótkiego włókna lnianego lub włókna konopnego za rok gospodarczy 2007/2008. Rozwiązania zastosowane w obu regulacjach pozwolą na pełne wykorzystanie puli finansowej unijnego wsparcia skierowanego do polskich producentów włókien naturalnych.

24 lipca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Gospodarki Waldemarowi Pawlakowi opinię do projektu Programu Innowacyjna Energetyka – Rolnictwo Energetyczne. Mając na względzie założenia do programu, zgodnie z którymi rolnictwo, jako niezwykle istotny z punktu widzenia gospodarczego sektor, stanowić miałoby podstawę dla rozwoju energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, Zarząd KRIR wyraził swoje uznanie resortowi gospodarki za tą inicjatywę, która przy prawidłowej realizacji wszystkich aspektów programu w sposób istotny przyczynić się może do rozwoju gospodarczego polskich obszarów wiejskich, dywersyfikacji dochodów producentów rolnych, a także wypełnienia międzynarodowych zobowiązań naszego kraju w kwestii zwiększenia udziału energii odnawialnej w całkowitym bilansie jej zużycia. Szczegółowo odniesiono się do poszczególnych niektórych punktów projektów programu m.in. przedstawiających założenia do sugerowanych zmian legislacyjnych koniecznych do stworzenia przyjaznego klimatu dla realizowanych inwestycji w biogazownie rolnicze oraz planowanych działaniach informacyjnych i szkoleniowych - w tym przypadku zadeklarowana została chęć aktywnej realizacji przez samorząd rolniczy zadań informacyjnych i promocyjnych skierowanych do producentów rolnych, których celem miało by być podniesienie świadomości w kwestii zasad funkcjonowania biogazowni rolniczych oraz możliwości dywersyfikacji działalności i dochodów rolników.

27 lipca Zarząd KRIR przedstawił Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeuszowi Nalewajkowi opinię do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek rekompensat stosowanych dla poszczególnych województw. Mając na uwadze propozycję ujednolicenia stawki rekompensat dla producentów mleka z różnych województw, z uwagi na tzw. „uwolnienie” kwot poprzez zniesienie regionalizacji w ich obrocie, proponowane obecnie rozwiązanie jest naturalną konsekwencją w/w zmian prawnych i w opinii samorządu rolniczego wychodzi naprzeciw rolnikom, którzy chcą być równo traktowani bez względu na lokalizację ich gospodarstw rolnych. Odnosząc się do kwoty stawki Zarząd KRIR wyraził pogląd, iż ustalenie jej na poziomie 0,1 zł ujemnie wpłynie na zainteresowanie producentów mleka szybką dywersyfikacją profilu produkcyjnego gospodarstw i wniósł o jej podwyższenie do 0,60 zł.

29 lipca Zarząd KRIR wystosował do konsultacji wojewódzkim izbom rolniczym oraz branżowym organizacjom rybackim projekt nowelizacji ustawy o rybactwie śródlądowym przekazany w trybie roboczym do Biura KRIR przez Pomorską Izbę Rolniczą. Po zebraniu opinii zainteresowanych podmiotów zostanie opracowany kompleksowy projekt zmian tego aktu w celu przedłożenia go resortowi rolnictwa.

31 lipca Zarząd KRIR wystosował wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o nowelizację rozporządzenia z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Sugerowana zmiana dotyczyła umożliwienia otrzymanie tzw. płatności zwierzęcej na nowo zakupione trwałe użytki zielone nie zadeklarowane we wniosku przez rolnika w 2006 roku. Argumentując swój wniosek Zarząd KRIR wskazał, że obowiązujące w tym zakresie przepisy ograniczają obrót łąkami i pastwiskami i nie zachęcają do rozwijania produkcji zwierzęcej, w szczególności użytkowania bydła mięsnego.

W związku z coraz większym natężeniem przypadków zachorowań rolników na boreliozę, 31 lipca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Henryka Smolarza z wnioskiem o rozważenie możliwości organizacji przez KRUS ogólnopolskiej kampanii informacyjnej na temat zagrożeń wynikających z zachorowań na tę chorobę w celu podniesienia świadomości producentów rolnych. Kampania ta w opinii samorządu rolniczego miałaby przyczynić do większego zwracania uwagi przez rolników i ich rodziny na możliwe konsekwencje przypadków ugryzień przez kleszcze, co w sposób bezpośredni wpisuje się w profilaktykę zdrowotną rolników oraz konieczną do zapobieżenia nieodwracalnych skutków choroby szybką interwencję lekarską. Wniosek w tej sprawie jest wynikiem analizy przez Zarząd KRIR postulatów Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, w których zwrócono uwagę m.in. na problem kleszczy w rolnictwie.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych owocnie kontynuuje swoje działania ukierunkowane na rozwój współpracy międzynarodowej. W dniach 2-4 lipca br., we współpracy z Dolnośląską Izbą Rolniczą, zorganizowany został wyjazd studyjny dla dyplomatów ds. rolnych z Ambasad krajów Unii Europejskiej w Warszawie. Wydarzenie odbyło się na terenie województwa dolnośląskiego oraz Republiki Czeskiej, gdzie pierwszym punktem programu była wizyta w Harrachovie. Radcy rolni mieli tam okazję zapoznać się z procesem produkcji piwa, a także tradycyjną ręcznym wyrobem szkła. Następnie attache rolni odwiedzili gospodarstwo rybackie w Podgórzynie, gdzie była okazja do zapoznania się wszelkimi aspektami charakterystycznymi dla gospodarstw rybackich. Podczas wizyty omówiono również zagadnienia z zakresu właściwego gospodarowania zasobami wody, utrzymania stawów w wysokiej kulturze oraz zasad żywienia karpia i pstrąga. Kolejnym punktem programu była wizyta w ośrodku GOSTAR w Goduszynie koło Jeleniej Góry, gdzie organizowane są zawody jeździeckie i imprezy związane z chowem, hodowlą i użytkowaniem koni. Następnie attache rolni odwiedzili Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Starej Kamienicy ukierunkowaną na produkcję roślinną oraz produkcję jaj konsumpcyjnych. Ostatnim wizytowanym miejscem, było gospodarstwo agroturystyczne w Starej Kamienicy, gdzie uczestnicy wizyty rozmawiali z gospodarzami na temat trudności wynikających z podjęcia się działalności agroturystycznej i koniecznych inwestycji w infrastrukturę, jakie należy podjąć w celu dostosowania gospodarstwa na potrzeby gości.

Podobnie jak w poprzednich okresach sprawozdawczych, również i w lipcu tradycyjnie już przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych uczestniczyli w pracach Komitetu Copa. Poniżej przedstawiony jest wykaz spotkań w Brukseli, w jakich w tym czasie uczestniczyli reprezentanci samorządu rolniczego wraz z zakresem tematycznym:

  • 3 lipca – posiedzenie grupy roboczej „Zboża, rośliny oleiste i białkowe”: aktualna sytuacja rynkowa, prawodawstwo w sektorze biopaliw, normy jakościowe kwalifikowanego materiału siewnego;
  • 6 lipca – posiedzenie grupy roboczej „Zabezpieczenie jakości w rolnictwie”: dyskusja na temat komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie polityki jakości produktów rolnych, etykietowanie żywności w kontekście dobrostanu zwierząt, możliwości uproszczenia procedur nadawania produktom rolnym oznaczeń geograficznych;
  • 7 lipca – posiedzenie grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne”: aktualna sytuacja rynkowa, prognozy produkcyjne i cenowe, możliwości wsparcia producentów mleka w ramach okresu przejściowego w związku z przyszłą likwidacją systemu kwotowania;
  • 9 lipca – posiedzenie grupy roboczej ad hoc „WPR po 2013 roku”: przyszłość poszczególnych mechanizmów wsparcia m.in. modulacja, płatności dodatkowe, instrumenty interwencyjne, powiązanie wsparcia z pro-środowiskowymi aspektami gospodarki rolnej.

22 lipca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wystosował pismo do Prezydenta Konfederacji Rolników Portugalskich Joao Machado stanowiące odpowiedź na wystąpienie w sprawie procedur wyboru przewodniczących i wiceprzewodniczących grup roboczych Copa-Cogeca, których niedoprecyzowanie spowodowało problemy z wyborem nowego przewodniczącego grupy roboczej „Wieprzowina”. Prezes KRIR zadeklarował swoje poparcie w tym zakresie podczas Prezydium Copa oraz przedstawił propozycję zbliżenia współpracy obu organizacji na forum Copa.

W związku z wpłynięciem do Biura KRIR prośby o wystosowanie zaproszeń dla delegacji chińskiego sektora rolno-spożywczego, 22 lipca wystosowane zostało zapytanie do Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej resortu rolnictwa o przedstawienie opinii MRiRW odnośnie takiej inicjatywy. W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z uznaniem odniosło się do działań samorządu rolniczego w zakresie rozwoju kontaktów zagranicznych oraz zasugerowało skierowanie podobnego zapytania do Ambasady RP w Pekinie.

Ponadto, Zarząd KRIR był w okresie sprawozdawczym inicjatorem, organizatorem oraz uczestnikiem wielu wydarzeń związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich.

3 lipca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z prezesami banków udzielających preferencyjnych kredytów dla rolnictwa i przetwórstwa rolnego. W spotkaniu uczestniczył również Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej. Celem spotkania było omówienie problematyki z zakresu preferencyjnego kredytowania. W trakcie spotkania minister rolnictwa podziękował za dotychczasowe zaangażowanie banków w kredytowaniu sektora rolnego, a także wskazał na duże zainteresowanie rolników i przetwórców kredytami preferencyjnymi. Zwrócił się do prezesów banków o sprawne rozpatrywanie wniosków kredytowych. Bankowcy podnosili potrzebę zapewnienia opłacalności udzielania preferencyjnych kredytów na cele rolnicze. Ustalono, że konieczne jest dalsze procedowanie nad uproszczeniem procedur związanych z obsługą preferencyjnych kredytów rolniczych.

6 lipca w imieniu Krajowej Rady Izb Rolniczych Prezes Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura Zarządu KRIR Katarzyna Szczepaniak podpisali w obecności Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusza Nalewajka, w gestii którego pozostaje nadzór nad Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, porozumienie z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Celem parafowanego dokumentu jest organizacja letniego wypoczynku w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej dla 1000 dzieci rolników uprawnionych do świadczeń z KRUS w 2009 roku z terenów województw objętych klęską powodzi, tj. dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Kolonie zostaną zorganizowane w miesiącu sierpniu.

W związku z przygotowaniami do uroczystości Dożynek Prezydenckich zaplanowanych na 20 września w Spale, 7 lipca Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego. W związku z faktem, iż Krajowa Rada Izb Rolniczych jest współorganizatorem tego wydarzenia, wyznaczone zostały osoby w Biurze KRIR do kontaktów roboczych z Komitetem w celu skoordynowania działań wszystkich zaangażowanych instytucji.

9 lipca przedstawiciel Zarządu KRIR wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Pomorską Izbę Rolniczą, podczas której omówiono wdrażanie w Polsce zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance) oraz bieżące zagadnienia z weterynarii. Swoją obecność na wydarzeniu zaznaczył Sekretarz Stanu w resorcie rolnictwa Kazimierz Plocke, który przedstawił stan obecny i perspektywy rolnictwa krajowego.

13 lipca przedstawiciel Zarządu KRIR uczestniczył w posiedzeniu Komisji ds. Promocji Rady Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem spotkania było omówienie propozycji stanowiska do projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków komisji zarządzających funduszami promocji produktów rolno-spożywczych oraz sposobu ich wyboru.

16 lipca Zarząd KRIR spotkał się z Zarządem Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. Dyskutowano głównie na temat racjonalnego zagospodarowania ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przez Agencję Nieruchomości Rolnych, tak aby służyła ona dalszemu wzrostowi konkurencyjności polskiego rolnictwa. Przy okazji omówiono również zasady współpracy i współdziałania Zarządu KRIR z Zarządem Federacji.

23 lipca w Teresinie z inicjatywy Zarządu KRIR doszło do spotkania prezesów wojewódzkich izb rolniczych z Dyrektorami Oddziałów Regionalnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, kierownictwa KRUS, a także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk. Celem debaty było wspólne ustalenie zasad bliższej współpracy obu instytucji m.in. w zakresie szacowania szkód na wypadek klęsk żywiołowych oraz inicjatyw dotyczących propagowania bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych. Spotkanie było także okazją do szczegółowego omówienia zmian legislacyjnych wynikających z nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, które ze strony KRUS przedstawiła uczestnikom Radca Prezesa Irena Frąszczak. Następnie dyskutowano na temat zasad realizacji przez Kasę niektórych zadań objętych pomocą de minimis oraz wynikających z tego faktu obowiązków administracyjnych nałożonych na Kasę przepisami wspólnotowymi. Omówiono także zeszłoroczną realizację przez samorząd rolniczy wypłat pomocy finansowej z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników dla poszkodowanych w wyniku wichur i deszczy nawalnych z pięciu województw najbardziej dotkniętych kataklizmami pogodowymi. Ponadto, uczestniczący w posiedzeniu II Zastępca Prezesa KRUS Bogusław Ulijasz zaprosił przedstawicieli samorządu rolniczego do udziału we wrześniowej konferencji organizowanej w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytucji Zabezpieczenia Społecznego ISSA, gdzie KRUS uczestniczy w pracach Sekcji Rolnictwa. Spotkanie prezesów wojewódzkich izb rolniczych z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeuszem Nalewajkiem było również okazją do poruszenia innych pilnych tematów nie związanych bezpośrednio z KRUS. Przedstawiciele samorządu rolniczego, korzystając z możliwości bezpośredniej dyskusji z członkiem ścisłego kierownictwa resortu rolnictwa, poruszyli m.in. kwestię przyszłości doradztwa rolniczego w kontekście tzw. ustawy kompetencyjnej, zmian w kryteriach przyznawania pomocy finansowej dla młodych rolników w ramach działania PROW 2007-2013 oraz nadmiernego zdaniem środowiska rolniczego importu do Polski artykułów rolno-spożywczych z krajów trzecich.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli również w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w następujących tematach:

  • 1 lipca – przygotowania do organizacji dofinansowywanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, których rodzice są ubezpieczeni w KRUS; rehabilitacja rolników w świetle zmiany warunków ubezpieczenia;
  • 14 lipca – posiedzenie seminaryjne „Uprawy GMO a polskie prawodawstwo?”;
  • 14 lipca – wykorzystanie funduszy budżetu wspólnotowego przeznaczonych na rolnictwo w latach 2004-2006; realizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, nieprawidłowości w dystrybucji nawozów sztucznych;
  • 15 lipca – rozpatrzenie projektu ustawy budżetowej na rok 2009 w częściach dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych;
  • 16 lipca – realizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych; funkcjonowanie spółek Skarbu Państwa prowadzących hodowlę koni.

W omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania łącznie 21 projektów aktów prawnych (pełen wykaz w załączeniu). Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwagi zostało poświęcone sprawom organizacyjnym i koordynacyjnym działań samorządu rolniczego.

podpis_prezesa.jpg

 

 






Załącznik:

icon_doc.gif
wykaz projektów aktów prawnych do zaopiniowania w okresie sprawozdawczym

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com