KRIR.JPGW czerwcu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych rozpoczął prace interweniując u Wiceprezesa Rady Ministrów Waldemara Pawlaka w sprawie sytuacji na rynku zbóż oraz niskich cen na produkty rolne przy  stałym wzroście cen  środków do produkcji rolnej. Kontynuując prace z poprzedniego miesiąca przekazano do dyspozycji biur Zarządów Wojewódzkich izb rolniczych dane dotyczące działek i gruntów rolnych o powierzchni do 5 ha pozostających dotychczas w posiadaniu zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa. Wykaz działek  poprzez struktury samorzadu rolniczego zostanie przedstawiony rolnikom którzy planują powiększenie swoich gospodarstw rolnych.

W czerwcu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych rozpoczął prace interweniując u Wiceprezesa Rady Ministrów Waldemara Pawlaka w sprawie sytuacji na rynku zbóż oraz niskich cen na produkty rolne przy  stałym wzroście cen  środków do produkcji rolnej. Kontynuując prace z poprzedniego miesiąca przekazano do dyspozycji biur Zarządów Wojewódzkich izb rolniczych dane dotyczące działek i gruntów rolnych do 5 ha pozostających dotychczas w posiadaniu zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa. Wykaz działek poprzez struktury samorządu rolniczego zostanie przedstawiony rolnikom którzy planują powiększenie swoich gospodarstw rolnych. Aby zapewnić większy dostęp do informacji na  temat podaży gruntów rolnych, przeznaczonych do sprzedaży lub dzierżawy  na stronach izb rolniczych zostały umieszczone linki do strony ANR, z aktualnym wykazem ogłaszanych przetargów na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości.

W ostatnim czasie obserwowany jest w Polsce dynamiczny rozwój ferm wiatrowych. Mając na uwadze fakt, iż większość z tego typu inwestycji lokalizowanych jest na gruntach rolnych, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z wnioskiem o przedstawienie jednoznacznego stanowiska ARiMR na temat możliwości podpisywania przez rolników umów dzierżawnych pod elektrownie wiatrowe na gruntach wobec których istnieją wieloletnie zobowiązania wynikające z realizacji niektórych działań w ramach programów pomocowych dla rolnictwa (SPO 2004-2006, PROW 2004-2006, PROW 2007-2013). Ponadto  Zarząd KRIR podjął działania związane z oceną zagrożeń środowiska wynikających z efektów budowy farm wiatrowych, w swoim stanowisku apeluje o przyspieszenie prac nad strategiczną oceną oddziaływania farm wiatrowych na środowisko a w szczególności na inne uprawy rolnicze znajdujące się w bliskim sąsiedztwie.

W okresie sprawozdawczym zostały podjęte działania dotyczące przesunięć środków w ramach działania „ Modernizacja Gospodarstw Rolnych" w swoim stanowisku skierowanym do Marka Sawickiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zarząd KRIR zaproponował przesuniecie niewykorzystanych środków w ramach kopert wojewódzkich. Zarząd KRIR podjął działania dotyczące zmiany przepisów ustawy o Prawie upadłościowym i naprawczym, ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.  Zdaniem samorządu rolniczego należności rolników wynikające z dostawy produktów z własnego gospodarstwa rolnego nie powinny podlegać pierwszej kategorii zaspokojenia funduszy masy upadłościowej.

Zarząd KRIR interweniował u Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego w sprawie wysokich stawek ubezpieczeń upraw rolnych narzucanych przez firmy ubezpieczeniowe, zwłaszcza w rejonach gdzie występują gleby o niskiej klasie bonitacji narażone na przesuszenia i negatywne oddziaływania pogodowe.

Zarząd KRIR podjął działania zmiany zapisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników, zdaniem Zarządu KRIR powinno dokonać się zmian, dotyczących zapisów regulujących ubezpieczenia wypadkowego dzieci rolników pracujących i znajdujących się w gospodarstwie w czasie wakacji i dni wolnych od szkoły.

W okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR  realizował wnioski z posiedzenia KRIR oraz interweniował w sprawach zgłaszanych przez wojewódzkie izby rolnicze, opiniował projekty aktów prawnych oraz podejmował działania w zakresie: wzmocnienia pozycji samorządu rolniczego, przeciwdziałania pogarszającej się sytuacji ekonomicznej rolników, działania związane z występowaniem lokalnych powodzi i podtopień co po okresie suszy i w czasie występowania upałów negatywnie wpływało na uprawy rolne i sytuację życiową rolników.

Pozostałe działania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

18 czerwca br. mając na uwadze postulaty zgłaszane przez wojewódzkie izby rolnicze  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Andrzeja Czumy z pisemnym wnioskiem o zmianę przepisów art. 342 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003r. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.) i ponowne przekwalifikowanie należności rolników z tytułu umów o dostarczenie produktów z własnego gospodarstwa rolnego do kategorii pierwszej należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości wymienionych w pkt. 1 omawianej  regulacji. Z uwagi na niekorzystne zmiany ekonomiczne prowadzenia działalności rolniczej w związku z utrzymującą się od dłuższego czasu niestabilną sytuacją na rynkach rolnych Unii Europejskiej - obecny zapis stanowi bardzo niekorzystną zmianę, w szczególności mając na względzie zwiększone prawdopodobieństwo ogłaszania upadłości przez podmioty skupujące od rolników indywidualnych płody rolne. Omawiane przekwalifikowanie może więc mieć negatywny wpływ na producentów rolnych, pomimo, iż ewentualne postępowania upadłościowe w takich przypadkach nie dotykają bezpośrednio samych wytwórców rolnych, lecz pośredników.

19 czerwca br. w Warszawie odbył się panel dyskusyjny zorganizowany przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w ramach konsultacji społecznych projektów planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy. W wydarzeniu udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, przemysłu, rolnictwa, leśnictwa, rybactwa, żeglugi, świata nauki oraz organizacji pozarządowych. Plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, obok programów działań zapisanych w programie wodno-środowiskowym kraju, należą do podstawowych dokumentów planistycznych, o których mowa w Ramowej Dyrektywie Wodnej, niezbędnych do prawidłowego zarządzania zasobami wodnymi w Polsce. Stanowić one będą podstawę podejmowania decyzji mających wpływ zarówno na stan zasobów wodnych oraz zasady gospodarowania wodami w przyszłości jak i na warunki rozwoju społeczno-gospodarczego całego kraju oraz poszczególnych regionów. III tura konsultacji społecznych projektów planów gospodarowania wodami trwała od 22 grudnia 2008 r. do 22 czerwca 2009 roku.

25 czerwca br. Krajowa Rada Izb Rolniczych we współpracy z Dolnośląską Izbą Rolniczą zorganizowała na terenie województwa dolnośląskiego oraz Republiki Czeskiej wyjazd studyjny dla dyplomatów ds. rolnych z Ambasad krajów Unii Europejskiej w Warszawie. Pierwszym punktem programu była wizyta w Harrachovie (Republika Czeska), gdzie radcy rolni mieli okazję zapoznać się z procesem produkcji piwa, a także  tradycyjną ręczną produkcją szkła hutniczego, szlifowanego i malowanego w prywatnej, drugiej co do wielkości hucie szkła w Czechach. Następnie attache rolni odwiedzili gospodarstwo rybackie w Podgórzynie (woj. dolnośląskie). Była to okazja do zapoznania się ze sposobami intensyfikacji produkcji, warunkami technicznymi i jakością środowiska wodnego w gospodarstwie rybackim. Podczas wizyty omówiono również zagadnienia z zakresu właściwego gospodarowania zasobami wody, utrzymania stawów w wysokiej kulturze oraz zasad żywienia karpia i pstrąga. Kolejnym punktem programu całodziennego wyjazdu była wizyta w ośrodku GOSTAR w Goduszynie k/Jeleniej Góry, gdzie radcy rolni mieli szansę zapoznać się z infrastrukturą ośrodka. Stajnia GOSTAR zajmuje się m.in. organizacją zawodów jeździeckich i imprez hodowlanych, a także przyjmuje konie do pensjonatu i w trening oraz organizuje kliniki ze znanymi i cenionymi szkoleniowcami z kraju i z zagranicy. W kolejnej części programu wyjazdu studyjnego attache rolni odwiedzili Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Starej Kamienicy skoncentrowanej na  produkcji roślinnej oraz produkcji jaj konsumpcyjnych, gdzie rozmowy w trakcie spotkania z kierownictwem RSP dotyczyły historii oraz potencjału gospodarczego spółdzielni. Ostatnim wizytowanym miejscem, kończącym całodzienne zajęcia terenowe radców rolnych, było gospodarstwo agroturystyczne w Starej Kamienicy. Uczestnicy wizyty mogli z bliska przyjrzeć się gospodarstwu, jego wyposażeniu i zapoznać się z pozostałą infrastrukturą.

W związku z licznymi pytaniami napływającymi do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczącymi wyjaśnienia trwałego wyłączenia z dopłat bezpośrednich części gruntów będących w DR10), Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wyjaśnienie tej kwestii. Poniżej przedstawiamy odpowiedź jaką otrzymaliśmy od resortu rolnictwa w tej sprawie.

Art. 124 rozporządzenia Rady (WE) Nr 73/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. stanowi, że do przyznania pomocy w ramach systemu jednolitych płatności obszarowych kwalifikują się wszystkie działki rolne, które były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej w dniu 30 czerwca 2003 r. niezależnie od tego, czy w tym dniu była na nich prowadzona produkcja czy też nie. Oznacza to, że przypisywanie ww. kodów nieprawidłowości wynika bezpośrednio z przepisów wspólnotowych, do stosowania których Państwa Członkowskie korzystające z systemu przyznawania pomocy w ramach systemu jednolitej płatności obszarowej są zobligowane. W związku z powyższym, odstąpienie od weryfikacji przedmiotowych kryteriów stanowiłoby naruszenie prawa wspólnotowego.

Jednocześnie resort rolnictwa wyjaśnia, iż w przypadku stwierdzenia przez inspektora terenowego w wyniku przeprowadzenia czynności kontrolnych niespełnienia, w odniesieniu do zgłoszonych we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów działek rolnych, kryteriów określonych w art. 124 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009, powoduje przypisanie do działek ewidencyjnych, w granicach których położone są dane działki rolne kodu nieprawidłowości DR10. Kod DR10 oznacza, że cała działka rolna nie była utrzymana w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r. Przypisanie tego kodu powoduje wykluczenie danej powierzchni z kwalifikowania się do przyznania jednolitej płatności obszarowej.

Jednocześnie, stosowanie powyżej przywołanych przepisów wymaga uzyskania dowodów potwierdzających okoliczności ich niedotrzymania, czyli nie utrzymania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej na dzień 30.06.2003 r. Dowodzenie powyższego wymaga posiadania przez właściwy organ dowodów, z których bezsprzecznie będzie wynikało, że stan faktyczny na działkach rolnych był niezgodny z powyższymi przepisami. Zgodnie z art. 75 § 1 Kpa jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Podstawę do wykluczenia działki z przyznawania jednolitej płatności obszarowej stanowić mogą protokoły z czynności kontrolnych, które jednoznacznie wskazują na nieutrzymanie w dobrej kulturze rolnej gruntów w dniu 30 czerwca 2003 r. Jeżeli z raportu kontroli na miejscu nie można jednoznacznie określić faktycznego stanu działki rolnej, niezbędne jest pozyskanie innych dowodów w sprawie (zgodnych z art. 75 § 1 Kpa.), które potwierdziłyby brak zachowania dobrej kultury rolnej na dzień 30.06.2003 r. Dodatkowo MRiRW informuje, że na stronie internetowej ARiMR (www.arimr.gov.pl) znajduje się na bieżąco aktualizowany rejestr wszystkich działek ewidencyjnych, w odniesieniu do których przeprowadzona w ramach lat ubiegłych kontrola na miejscu stwierdziła kod DR10. Na podstawie ww. rejestru każdy zainteresowany może dokonać sprawdzenia, czy dzierżawione/nabyte przez niego działki ewidencyjne zostały na trwałe wykluczone z kwalifikowania się do jednolitej płatności obszarowej. Ponadto rolnicy od kampanii 2008 wraz z spersonalizowanym wnioskiem o przyznanie płatności w danym roku otrzymują Kartę informacyjną, w której w zestawieniu powierzchni kwalifikowanych w ramach poszczególnych działek ewidencyjnych wykazane są działki ewidencyjne wraz z powierzchniami trwale wykluczonymi z jednolitej płatności obszarowej, w odniesieniu do których w wyniku przeprowadzenia kontroli na miejscu w latach ubiegłych stwierdzono brak utrzymania w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 roku (obarczone kodem DR10). Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało nas że, zdając sobie sprawę z niedogodności, jakie wynikają dla rolników z przedmiotowego przepisu, podjęło działania zmierzające do zniesienia omawianej, historycznej zasady kwalifikowalności gruntów do płatności. W tym celu, w ramach trwającej na forum wspólnotowym dyskusji nad uproszczeniem Wspólnej Polityki Rolnej, Polska wraz z innymi państwami członkowskimi (Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Francja, Łotwa, Litwa, Holandia, Rumunia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania) przedstawiła szereg propozycji zmian prawa wspólnotowego, w tym m.in. propozycję wprowadzenia zmian do rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 zmierzającą do odstąpienia od stosowania warunku utrzymywania działek rolnych w dobrej kulturze rolnej w dniu 30 czerwca 2003 r. Zgodnie z projektem konkluzji Rady UE przyjętym przez Specjalny Komitet ds. Rolnych (SCA) w dniu 18 maja 2009 r., Rada wezwała Komisję do przeanalizowania tych propozycji i przedstawienia ewentualnych uwag Radzie, która rozpatrzy je ostatecznie w listopadzie 2009.

W omawianym okresie sprawozdawczym odbyły się 2 posiedzenia Zarządu KRIR oraz wpłynęło do zaopiniowania 12 rządowych i poselskich projektów aktów prawnych. Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwag zostało poświęconych sprawom organizacyjnym i koordynacyjnym działań samorządu rolniczego.

 

Przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w omawianym okresie w następujących posiedzeniach komisji parlamentarnych:

09.06 - Posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozpatrzenia:

1. Ustawy o rolnictwie ekologicznym.
2. Ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
3. Ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt.
4. Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
5. W sprawie obecnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

18.06 - Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. projektu ustawy o powszechnym spisie rolnym.

19.06 -  Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2008 rok.

25.06 - Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie:

1.  Rozpatrzenia odpowiedzi na dezyderat nr.10 w sprawie wsparcia rolnictwa w związku z trudna sytuacja i skutkami wynikającymi ze światowego kryzysu finansowego.
2. Rozpatrzenia odpowiedzi na dezyderat nr. 11 w sprawie realizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

3. Informacja o realizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
4. Informacja o możliwości pomocy gospodarstwom dotkniętym suszą poprzez rozszerzenie pomocy ONW na inne obszary kraju w świetle dodatkowych środków otrzymanych w 2009 r.
5. Rozpatrzenia projektu dezyderatu w sprawie wsparcia polskich producentów mleka.
6. Rozpatrzenia projektu dezyderatu w sprawie pogarszającej się sytuacji w polskim pszczelarstwie.

26.06 - Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie poprawek zgłaszanych w drugim czytaniu rządowego projektu ustawy o powszechnym spisie rolnym.

30.06 - Posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie, informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu realizacji kosztów leczenia choroby Aujeszkyego.

30.06 - Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej.

 

Przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli ponadto w innych ważnych wydarzeniach:

 

1-2 czerwca br. Władysław Piasecki - Wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych przewodniczył delegacji samorządu rolniczego podczas 35 spotkania przedstawicieli izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, które odbyło się w Brnie w Czechach. Głównym tematem rozmów przedstawicieli rolników z Czech, Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Uczestnicy spotkania wymienili się ponadto informacjami na temat aktualnej sytuacji na rynku  towarów rolniczych w poszczególnych krajach. Tradycyjnie rozmowy zakończone zostały podpisaniem wspólnego komunikatu, w którym zawarte zostały główne wnioski, jakie padły podczas tej dwudniowej dyskusji. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że krytyczną sytuacją na europejskim rynku mleka która nie ulega poprawie i zmusza producentów mleka do sprzedaży wytworzonych produktów po cenach poniżej kosztów produkcji, a wdrażane przez Komisję Europejską narzędzia wsparcia nie są wystarczające i mało efektywne. Dyskutowano również nad podobną sytuacją panującą w sektorze mięsa wieprzowego w nowych krajach członkowskich UE, która może wyniszczyć produkcję wieprzowiny w tych krajach. Podczas uczestnictwa w spotkaniu izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej, delegacje Czech, Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy wzięły udział w Międzynarodowym Kongresie Pozarządowych Organizacji Rolniczych, zorganizowanym przez Izbę Rolniczą Republiki Czeskiej. Podczas kongresu uzgodniono treść deklaracji, w której wezwano do zniesienia protekcjonizmu Wspólnej Polityki Rolnej i podjęcia skutecznych działań koncentrując się m.in. na pełnym zrównaniu dopłat bezpośrednich w nowych państwach członkowskich, do poziomu podanego przed przystąpieniem już w roku 2010, zamiast 2013.

3 czerwca br. - w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie miała miejsce wizyta studyjna delegacji hiszpańskiej izby rolniczej z Valladolid. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych z prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele. Z hiszpańskimi rolnikami spotkał się również Dyrektor Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej resortu rolnictwa Julian Krzyżanowski. Celem wizyty była dwustronna wymiana doświadczeń oraz przedstawienie zakresu funkcjonowania i działalności obu samorządów rolniczych. Prezes Szmulewicz omówił również zasady finansowania polskich izb rolniczych, a także przedstawił stanowisko dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

5-7 czerwca br. - w Rewie odbyło się Krajowe Forum Kobiet Wiejskich zorganizowane przez Pomorską Izbę Rolniczą. Spotkanie było okazją do omówienia kluczowych zagadnień dotyczących kobiet w środowisku wiejskim. W spotkaniu uczestniczył Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa w osobach Kazimierz Plocke, Maria Zwolińska ponadto przedstawicielki organizacji kobiecych COPA-COGECA, przedstawiciele Krajowych Organizacji Rolniczych oraz wielu znamienitych gości.

15 czerwca br. - w Warszawie, z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej 4H w Polsce, odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych z delegacją Ministerstwa Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego i organizacji rolniczych z Mołdawii. Celem wizyty delegacji była chęć zebrania informacji na temat zasad działania polskich organizacji rolniczych, ich wpływie na krajową politykę rolną oraz współpracy z resortem rolnictwa i innymi instytucjami okołorolniczymi. KRIR reprezentował Wiceprezes Władysław Piasecki, który szczegółowo omówił funkcjonowanie polskiego samorządu rolniczego.

15 czerwca br. - odbyła się konferencja „Przetwórstwo spożywcze - partnerem czy konkurentem producenta rolnego" w spotkaniu uczestniczył Wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Władysław Piasecki.

15 czerwca br. - miała miejsce konferencja „System doradztwa rolniczego na rzecz zapewnienia konkurencyjności gospodarstw rolnych w warunkach gospodarowania Unii Europejskiej".

15 czerwca br. -  Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uczestniczył w posiedzeniu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

18  czerwca br. - odbyły się „Dni Pola w Strzelcach" organizatorem była grupa BASF oraz IHAR uczestnicy mieli okazje przeprowadzenia indywidualnych konsultacji z hodowcami oraz ekspertami od technologii uprawy i ochrony roślin.

18 czerwca br. - Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski został zaprzysiężony na Posła Rzeczypospolitej Polskiej z okręgu nr 36 w Kaliszu. Piotr Walkowski zastąpił w Sejmie RP dotychczasowego posła Ziemi Kaliskiej  Andrzeja Grzyba, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Pierwszy parlamentarzysta spośród obecnych członków Krajowej Rady Izb Rolniczych ma 45 lat i wykształcenie wyższe. Jest członkiem  zarządu Wojewódzkiego Prezydium ZW PSL, a także prezesem zarządu Powiatowego PSL w Ostrowie Wielkopolskim oraz prezesem Stowarzyszenia Prometeusz.

19 czerwca br. - w Warszawie odbył się panel dyskusyjny zorganizowany przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w ramach konsultacji społecznych projektów planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy. W wydarzeniu uczestniczył prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, przemysłu, rolnictwa, leśnictwa, rybactwa, żeglugi, świata nauki oraz organizacji pozarządowych.

20-21 czerwca br. - miały miejsce XVI Żuławskie Targi Rolne oraz X Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych z ramienia KRIR   uczestniczył Członek Zarządu  Zenon Bistram.

24 czerwca br. - miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli francuskiej spółdzielni rolniczej Valfrance w powiecie płockim (woj. mazowieckie), w trakcie której uczestnicy odwiedzili gospodarstwa rolników specjalizujących się w produkcji zbóż oraz fabrykę kombajnów New Holland w Płocku. Niniejsza wizyta, współorganizatorem której była Krajowa Rada Izb Rolniczych, odbyła się w ramach tygodniowego pobytu francuskich rolników w Polsce koordynowanego przez Ambasadę Francji w Warszawie. Z uczestnikami wyjazdu spotkał się również Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

25 czerwca br. -  Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Producentów Żywca i Wołowiny w Systemie  QMP.

25 czerwca br. - w ramach współpracy międzynarodowej w Zamościu odbyło się spotkanie firm z Kazachstanu i Polski.

26 czerwca br. - w spotkaniu szkoleniowo integracyjnym radnych powiatowych Kujawsko-Pomorskiej  Izby Rolniczej uczestniczył Członek Zarządu Zenon Bistram.

27 czerwca br.  - podczas Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej, uczestniczył Członek Zarządu KRIR Andrzej Górczyński.

27-28 czerwca br. -  regionalna wystaw zwierząt hodowlanych w Szepietowie.

28 czerwca br. -  „Wojewódzkie Święto Truskawki" w Buczku woj. Łódzkie.

Organizatorem i inicjatorem tego wydarzenia był Wójt Gminy Buczek Bronisław Węglewski, który jest jednocześnie delegatem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Patronat nad świętem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.

29 czerwca br. - konferencja „Doświadczenia  wdrażania PROW 2004-2006. Rekomendacje dla PROW 2007-2013.

30 czerwca br. - odbyło się posiedzenie grupy roboczej do spraw Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w spotkaniu uczestniczył Członek Zarządu KRIR Andrzej Górczyński oraz Dyrektor Biura Zarządu KRIR Katarzyna Szczepaniak.

 Z prac COPA:

30 czerwca br. w Brukseli  odbyło się  posiedzenie ad hoc  grupy roboczej  COPA - COGECA „ Owce ". W spotkaniu uczestniczyli delegaci państw członkowskich, organizacji rolniczych oraz przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych.  Zgodnie z zaproponowanym porządkiem obrad dyskusja przebiegała w  zakresie implementacji przepisów dotyczących obowiązkowej identyfikacji elektronicznej owiec i kóz  oraz nowatorskiej technologii zastosowania wełny w przemyśle budowlanym.

10 czerwca br. w Brukseli, z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych, odbyło się posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca „Środowisko". Wśród najważniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania znalazła się implementacja Przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście zasady wzajemnej zgodności i nowych wyzwań środowiskowych postawionych przed europejskim rolnictwem w trakcie Health Check, a także porównanie wdrażania w różnych krajach Wspólnoty dyrektywy azotanowej oraz dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii.

15 czerwca br. podczas posiedzenia  ad hoc grupy roboczej Copa-Cogeca „Mleko i produkty mleczne" z udziałem przedstawiciela KRIR debatowano nad  uzyskaniem wspólnego stanowiska w sprawie instrumentów, które pozwoliłyby na polepszenie sytuacji europejskiego sektora mleka, spotkanie było okazją do omówienia zbliżającej się manifestacji organizowanej przez Komitety Copa-Cogeca 22 czerwca br. w Luksemburgu.

18 czerwca br. w siedzibie Komitetów Copa - Cogeca w Brukseli  odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Pasze suche" w spotkaniu uczestniczył przedstawiciel KRIR.

22 czerwca br. w Luksemburgu z inicjatywy Komitetów Copa-Cogeca odbyła się wielka ogólnoeuropejska manifestacja rolników. Kilka tysięcy protestujących przyjechało z niemal wszystkich państw członkowskich UE, aby pokazać Europie i zebranym przy okazji posiedzenia Rady ministrom rolnictwa, jak poważny kryzys objął wspólnotowy sektor rolny  szczególnie w branży mleczarskiej. Wśród demonstrujących nie zabrakło przedstawicieli polskich izb rolniczych, których wyjazd na to wydarzenie zorganizowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. 

23 czerwca br. w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca „Bioenergia/Biotechnologie" Wśród najważniejszych zagadnień znalazły się kwestie związane z wdrażaniem Dyrektywy w sprawie promocji energii produkowanej ze źródeł odnawialnych oraz wkład bioenergii w kryteria trwałości dla biomasy. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych.

25-26 czerwca br. - w pracach Prezydium COPA w Brukseli uczestniczył Wiktor Szmulewicz Prezes Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych wraz z pracownikami Biura KRIR. Dominującym tematem rozmów była kryzysowa sytuacja panująca aktualnie na europejskim rynku mleka oraz przyszłość WPR Unii Europejskiej po roku 2013. Debatowano nad poszukiwaniem instrumentów przyszłej wspólnej polityki rolnej, które prowadziłyby do efektywniejszego wykorzystania środków finansowych, do wzmocnienia konkurencyjności rolników i do długookresowego wzmacniania pozycji europejskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego na otwartym, globalnym rynku. Poruszono również kwestię przyszłości płatności bezpośrednich oraz całego pierwszego filaru po roku 2013. W trakcie debaty opinię na omawiany temat wyraził również Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz stwierdzając, że decyzje Komisji Europejskiej dotyczące panującego kryzysu podejmowane są zbyt długo, zwłaszcza w porównaniu do szybkości reakcji KE na sytuację w pozostałych sektorach gospodarki. „Aby przeciwstawić się kryzysowi potrzeba szybkiej reakcji" - dodał Prezes KRIR podsumowując swoją wypowiedź na ten temat.

W kolejnym dniu posiedzenia odbyła się debata z szefem gabinetu Pani Komisarz Mariann Fischer Boell, Panem Klaus-Dieter Borchardt, na temat rozwoju sytuacji na rynku oraz programu pracy i przygotowania WPR po 2013 roku. Dyskutowano głównie nad trudną sytuacją na rynku mleka oraz nad wykorzystaniem wszystkich instrumentów zarządzania ryzykiem, jakimi dysponuje Komisja Europejska. Oprócz środków związanych m.in. ze skupem zapasów produktów mlecznych oraz prywatnym przechowalnictwem ważne będzie również wprowadzenie dodatkowych długoterminowych instrumentów, które pozwolą ustabilizować rynek mleka.

24 czerwca br. miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli francuskiej spółdzielni rolniczej Valfrance w powiecie płockim (woj. mazowieckie), w trakcie której uczestnicy odwiedzili gospodarstwa rolników specjalizujących się w produkcji zbóż oraz fabrykę kombajnów New Holland w Płocku. Niniejsza wizyta, współorganizatorem której była Krajowa Rada Izb Rolniczych, odbyła się w ramach tygodniowego pobytu francuskich rolników w Polsce koordynowanego przez Ambasadę Francji w Warszawie. Z uczestnikami wyjazdu spotkał się również Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

 

Wykaz projektów aktów prawnych przeznaczonych do zaopiniowania w okresie sprawozdawczym.

 

1.

08.06.2009

Projekt rozporządzenia MG w sprawie sposobu oznakowania dystrybutorów używanych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych do biopaliw ciekłych

Ministerstwo Gospodarki

AS

22.06.2009

AS 

2.

08.06.2009

Projekt rozporządzenia MG w sprawie trybu wydawania certyfikatów jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikujące

Ministerstwo Gospodarki

AS

22.06.2009

AS 

3.

15.06.2009

Projekt rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków PROW na lata 2007-2013

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

AS

PILNE

AS 

4.

10.06.2009

Projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

KP

01.07.2009

KP 

5.

25.05.2009

Projekt rozporządzenia PE i Rady dotyczącego wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

MR

30.06.2009

MR 

6.

05.06.2009

Projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) " objętego PROW 2007-2013

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

MR

15.06.2009

MR 

7.

23.06.2009

Projekt rozporządzenia w sprawie kwalifikacji osób ubiegających się o stanowisko dyrektora jednostki doradztwa rolniczego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

MR

14.07.2009

MR

8.

23.06.2009

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Minister Finansów

AS

03.07.2009

AS 

9.

25.06.2009

Projekt „Ram krajowych na rzecz działań w zakresie ochrony środowiska dla programów operacyjnych organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

MR

17.07.2009

MR 

10.

08.06.2009

Pismo MŚ dotyczące wystąpienia KE w sprawie niewłaściwego wdrożenia przez RP przepisów dyrektywy Rady Nr 79/409/EWG w sprawie ochrony dzikiego ptactwa  

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

KP

10.06.2009

KP 

11.

15.06.2009

Projekt rozporządzenia w sprawie prowadzenia przez urzędowego lekarza weterynarii dziennika badania przedubojowego zwierząt i dziennika badań poubojowego mięsa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

KP

15.07.2009

KP 

12.

24.06.2009

Projekt rozporządzenia w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w określonych zakładach o małej zdolności produkcyjnej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

KP

17.07.2009

KP 


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com