KRIR.JPGWydarzeniem otwierającym okres sprawozdawczy było IX Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 27 marca 2009 r. Gośćmi posiedzenia byli: pan Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pani Maria Zwolińska – Radca Generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pan Jan Krzysztof Ardanowski – Doradca Prezydenta RP ds. Rolnictwa. Na posiedzeniu przyjęto następujące uchwały: Nr 1/2009 Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie przyjęcia Porozumienia o współpracy pomiędzy Krajową Radą Izb Rolniczych a Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa i Nr 2/2009 Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie nieodpłatnego przejęcia nieruchomości przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Podczas dyskusji poruszano sprawy obecnie najważniejsze dla rolników, w tym problemy związane z ubezpieczeniem upraw wobec narastającej groźby suszy, rekultywacji gleb przez wapnowanie, ograniczeń dla rolników gospodarujących na obszarach OSN i NATURA 2000, gruntów wyłączonych z dopłat bezpośrednich (dr10), które znalazły swój wyraz we wnioskach przyjętych przez KRIR.

 IX Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych zostało poprzedzone spotkaniem Zarządów, Delegatów do KRIR oraz Dyrektorów izb rolniczych w dniu 26 marca, podczas którego dyskutowano m.in. na temat ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz realizacji i wdrażania poszczególnych działań PROW, a także funkcjonowania Agencji Nieruchomości Rolnych. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Artur Ławniczak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Maria Zwolińska - Radca Generalny MRiRW, Jan Krzysztof Ardanowski - Doradca Prezydenta RP oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Rynku Rolnego, TUW.
Działania Zarządu KRIR w okresie sprawozdawczym koncentrowały się wokół następujących grup zagadnień: wzmocnienie pozycji samorządu rolniczego, przeciwdziałanie pogarszającej się sytuacji ekonomicznej rolników (działania antykryzysowe), działania związane z narastającym zagrożeniem suszą, realizacja wniosków z posiedzenia KRIR oraz interwencje w sprawach zgłaszanych przez izby rolnicze, a także inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych.
W kwietniu wpłynął do konsultacji projekt stanowiska Rządu RP w sprawie Komunikatu Komisji Europejskiej skierowanego do Parlamentu Europejskiego dotyczącego uproszczenia europejskiej wspólnej polityki rolnej. W związku z trwającą dyskusją na temat zmian WPR Ministerstwo Rolnictwa przekazało do konsultacji projekt stanowiska Rządu RP w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.
Zgodnie z oczekiwaniami samorządu rolniczego przekazanymi na ręce Ministra Rolnictwa wpłynął do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia, ponoszący sumę ubezpieczenia plantacji buraków cukrowych do realnej wartości 8000 zł.

Realizacja wniosków z ostatniego posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych:
Zarząd wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wyjaśnienie z jakich przyczyn część gruntów będących w posiadaniu ANR jest trwale wyłączona z dopłat bezpośrednich (oznaczone symbolem dr10) i w jaki sposób można wprowadzić je z powrotem do systemu płatności bezpośrednich oraz w jaki sposób przeprowadzane są kontrole stwierdzające, że gospodarka rolna prowadzona jest zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej.
Realizując wniosek z ostatniego posiedzenia KRIR zobowiązującego Zarząd do rozważenia możliwości ewentualnego zgromadzenia informacji na temat ograniczeń i rekompensat dla rolników gospodarujących na obszarach OSN i NATURA 2000 w innych krajach Unii Europejskiej Zarząd wystąpił do instytucji i organizacji rolników z wybranych krajów UE w celu zgromadzenia informacji na temat obowiązujących w tych krajach zasad prowadzenia produkcji rolniczej na OSN i obszarach NATURA 2000 oraz możliwych form rekompensat i wsparcia dla rolników.
Zarząd wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o ustanowienie specjalnego programu krajowej pomocy finansowej dla rolników z przeznaczeniem na zakup tub transport wapna naturalnego w ramach pomocy de minimis (rekultywacji gleb przez wapnowanie) na wzór funkcjonującego obecnie programu dopłat do materiału siewnego.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia zmiany w ustawie o Agencji Nieruchomości Rolnych w celu umożliwienia zamiany gruntów rolnych oddawanych przez rolników pod budowę obiektów publicznych na grunty będące w posiadaniu ANR.  W obecnej sytuacji z uwagi na budowę dróg i autostrad oraz inne inwestycje wielu rolników traci własność gruntów na rzecz Skarbu Państwa lub gminy. Zgodnie z procedurą wywłaszczania jednym ze sposobów zadośćuczynienia za wywłaszczenie jest przyznanie osobie wywłaszczonej nieruchomości zamiennej. W związku tym, jeśli istnieje możliwość otrzymania gruntów zamiennych z zasobu ANR, samorząd rolniczy wnioskuje o przekazywanie takowych gruntów w ramach zadośćuczynienia.
Realizując wniosek z posiedzenia KRIR dotyczący zmiany instrukcji wewnętrznej Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, na podstawie której nie są uznawane protokoły sporządzone przez komisje powołane przez wojewodów do szacowania strat klęskowych, a wprowadza sposób wyliczenia strat oparty o dane GUS, Zarząd wystąpił do Prezesa ANR w sprawie wyjaśnienia zasad stosowanych przez Agencję wobec dzierżawców ubiegających się o obniżenie czynszu w następstwie klęsk żywiołowych.
Zarząd zdecydował o nie występowaniu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem
o zwrot akcyzy od biopaliw wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych, gdyż stawka akcyzy na biopaliwa wynosi 0%.

Pozostałe działania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
W związku z zaistnieniem suszy, która już wiosną dotyka większość obszaru Polski, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań w celu przeciwdziałania skutkom jej. Zarząd KRIR ponadto zauważa, że większość zakładów ubezpieczeniowych, nie jest niezainteresowana ubezpieczeniem upraw lub ustala bardzo wysokie stawki ubezpieczenia, zwłaszcza na terenach szczególnie wrażliwych na niedobór opadów.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, mając na uwadze przepisy obowiązującej ustawy o paszach i wejście w życie zakazu stosowania w paszach roślin genetycznie zmodyfikowanych po 2012 roku, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z propozycją wprowadzenia programu promującego wykorzystanie roślin strączkowych w uprawie polowej i żywieniu zwierząt. Ze względu na niską opłacalność roślin strączkowych, zaproponowano wprowadzenie dopłat uzupełniających do produkcji tych roślin w wysokości około 500 zł/ha.
Mając na uwadze liczne wnioski napływające od rolników Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań na forum Komisji Europejskiej w celu zmiany warunków udzielania kredytu preferencyjnego na zakup gruntów rolnych nKZ, tak aby mógł być udzielany rolnikom przynajmniej do końca 2013 roku.
Zarząd KRIR, działając na rzecz wzmocnienia wpływu samorządu rolniczego na działanie centrów i ośrodków rehabilitacji rolników KRUS oraz zakładów rehabilitacji leczniczych, po przeprowadzeniu wstępnych konsultacji z Prezesem KRUS wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o włączenie do składu Rad Społecznych w Centrach Rehabilitacji Rolników przedstawicieli izb rolniczych.
Mając na uwadze zwiększenie wpływu samorządu rolniczego na gospodarowanie nieruchomościami rolnymi skarbu państwa Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW z inicjatywą zmiany rozporządzeń wykonawczych do ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa oraz ustawy o działach administracji rządowej i umocowania prawnego wojewódzkich izb rolniczych jako ciał opiniodawczych w zakresie gospodarki ww. gruntami przez Oddziały Terenowe ANR.
Zarząd KRIR wystąpił do Prezesa ARiMR z interwencją w sprawie problemów dotyczących zwrotu dopłat powierzchniowych za 2004 r. przez rolników, którzy uzyskali prawo do rent strukturalnych w 2004 i 2005 roku.
Zarząd KRIR interweniował w MRiRW w sprawie dramatycznej sytuacji producentów chmielu, którzy dotychczas nie sprzedali ubiegłorocznej produkcji szyszek chmielowych.
Zarząd KRIR występował do Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa z prośbą o opracowanie systemowego rozwiązania problemu zużytych opakowań z folii, sznurków, zużytego oleju i innych materiałów odpadowych, gromadzonych w gospodarstwach rolnych w związku z trudnościami z przekazaniem ich do punktów zbiórki takich materiałów.
W związku ze zmianami klimatycznymi wymuszającymi zmianę tradycyjnych terminów stosowania zabiegów agrotechnicznych Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW w sprawie zmiany przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowego stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania i usunięcia ograniczeń terminów stosowania na polach nawozów naturalnych zapisanych w Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej.
Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW z prośbą o zniesienie dolnej granicy odsetek płaconych przez rolnika – kredytobiorcę w wypadku kredytów preferencyjnych inwestycyjnych i obrotowych na wznowienie produkcji w gospodarstwach, które poniosły szkody wskutek klęsk żywiołowych. Niestety ze względu na brak możliwości budżetowych Ministerstwo odrzuciło niniejszy postulat.
W związku z dyskryminacją polskich producentów gęsi Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa z propozycją zorganizowania spotkania przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi z Ministrem Rolnictwa, które byłoby szansą na przedyskutowanie problemów i znalezienie rozwiązań w celu poprawy sytuacji tej grupy rolników.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając przedkładane przez wojewódzkie izb rolnicze postulaty dotyczące działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013, wystosował wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w sprawie wygospodarowania środków, które umożliwią ponowne uruchomienie naboru wniosków o przyznanie renty strukturalnej. 23 kwietnia resort rolnictwa przedstawił samorządowi rolniczemu odpowiedź na niniejsze wystąpienie, w której informuje, o podjęciu działań zmierzających do uzyskania zgody Komisji Europejskiej na relokacje środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i pozyskania funduszy na uruchomienie naboru wniosków na działanie renty strukturalne. Komisja Europejska po dokonaniu wstępnej analizy, przesłanej propozycji zwróciła uwagę, iż dokonywanie realokacji środków finansowych z działań o charakterze inwestycyjnym na działania o charakterze pasywnym - nieinwestycyjnym, jakim jest działanie „Renty strukturalne", w świetle obecnej sytuacji ekonomicznej nie jest wskazane, gdyż w dobie kryzysu należy pozyskiwać w większym rozmiarze środki finansowe i przeznaczać je na inwestycje tworzące nowe miejsca pracy i tym samym pobudzające gospodarkę do rozwoju. Niemniej jednak, nie jest to ostateczne stanowisko Komisji Europejskiej i Polska przedstawia kolejne argumenty wskazujące na potrzebę realokacji środków na renty strukturalne.
W związku z zapisem ustawy o zmianie ustawy o paszach stanowiącym, że z dniem 31 grudnia 2012 r. tracą ważność zezwolenia na wprowadzanie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów GMO będących paszami genetycznie zmodyfikowanymi lub organizmami genetycznie zmodyfikowanymi przeznaczonymi do użytku paszowego, wydane na podstawie przepisów o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, pokrycie bilansu białkowego bez udziału roślin genetycznie modyfikowanych, w szczególności zaś bez soi, staje się kłopotliwą sprawą, gdyż obecnie pasze zawierające soję GMO stanowią ok. 80% zużywanych pasz do chowu trzody, bydła i drobiu. W celu pokrycia zapotrzebowania na białko w paszach bez udziału roślin genetycznie modyfikowanych zasadne wydaje się zwiększenie upraw roślin strączkowych w naszym kraju. Aktualnie, brak uprawy roślin strączkowych w Polsce spowodowany jest niską opłacalnością ich produkcji. Różnica między innymi roślinami a roślinami strączkowymi w kosztach wynosi ok. 500 zł – na niekorzyść strączkowych. W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaproponował pokryć tą różnicę w systemie dopłat uzupełniających.
W wyniku spotkania zorganizowanego w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 7 kwietnia br., w którym uczestniczył Prezes KRIR Pan Wiktor Szmulewicz oraz przedstawiciele organizacji przetwórców i producentów rolnych doszło do konsensusu w sprawie projektu ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Ustalono, że w skład  komisji zarządzającej każdego z funduszy promocji wchodzić będzie 4 członków reprezentujących producentów rolnych wybranych przez ogólnokrajowe branżowe organizacje tych producentów, 4 członków reprezentujących zakłady prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych wybranych przez kandydatów zgłoszonych przez ogólnokrajowe organizacje zrzeszające zakłady przetwórcze oraz 1 członek reprezentujący izby rolnicze, zgłoszony przez KRIR. 15 kwietnia br. podczas  posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym uczestniczył Prezes KRIR, zakończyło się I czytanie w/w projektu oraz zaakceptowano poprawki wypracowane podczas ww. spotkania. Obecnie projekt rozpatrywany jest przez Senat RP.
W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR w sprawie racjonalności doboru kombajnów dokonywanych przez ARiMR w ramach oceny ekonomiczno - technicznej wniosków złożonych przez rolników w listopadzie 2007 r. w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych" PROW 2007 -2013, resort rolnictwa wystosował odpowiedź, z której wynika, że ekspertyza przygotowana przez IBMER pt. „ Przygotowanie sposobów oceny racjonalności zakupu maszyn, urządzeń i ciągników rolniczych…”, traktowana jest jako materiał pomocniczy przy ocenie danej inwestycji. W praktyce jeśli beneficjent odpowiednio uzasadni zakup danej maszyny do swojego gospodarstwa, ARiMR może zastosować 20% tolerancję w stosunku do wskaźników zawartych w ,, Ekspertyzie ..." a w szczególnych przypadkach nawet do 35%.
8 kwietnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkał się z nowym Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Panem Tomaszem Kołodziejem. Podczas spotkania dyskutowano nad trudnościami związanymi z dotychczasową działalnością Agencji, analizowano możliwość rozwiązania problemów w realizowaniu płatności bezpośrednich, a także omówiono problemy rolników wynikające z rozliczenia umów podpisanych z ARiMR. Poruszono również kwestię uproszczenia procedur ubiegania się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz zasad wdrażania poszczególnych działań programu. 
17 kwietnia zorganizowano spotkanie plantatorów buraka cukrowego z Ministrem Rolnictwa w sprawie sytuacji sektora cukrowniczego.

Przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w omawianym okresie w następujących posiedzeniach komisji parlamentarnych:
01.04.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz rozpatrzenia informacji w sprawie funkcjonowania ELEWAR Sp. z o.o.
02.04.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił informacje min. w następujących sprawach: realizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach, realizacji ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, wyników przeglądu WPR, drastycznego wzrostu cen nawozów sztucznych.
03.04.09 posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o funduszu promocji produktów rolno-spożywczych (druk 1806) oraz 15.04 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej samej sprawie. Ostatecznie Sejm przyjął niniejszą ustawę.
16.04.09 posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem EFR oraz informacji Ministra Rolnictwa nt. bieżącej działalności ANR i propozycji zmian systemowych w obrocie ziemią.
21.04.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu wysłuchania informacji Rządu nt. Ramowego Stanowiska Rządu RP dotyczącego organizmów genetycznie modyfikowanych, realizacji ustawy o nasiennictwie, wielkoprzemysłowego tuczu trzody chlewnej w Polsce.
22.04.09 wspólne posiedzenie Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
22.04.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
23.04.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. informacji Rządu w sprawie prac nad dyrektywą UE dotyczącą ochrony gleb oraz restrukturyzacji rynku cukru w UE

Przedstawiciele Zarządu uczestniczyli ponadto w innych ważnych wydarzeniach:
03.04.09 Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
06.04.09 Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków nt. „Współpraca szansą na nadchodzące zagrożenia”.
06.04.09 posiedzenie Komisji Porozumiewawczej ds. Mleka i Przetworów Mlecznych.
15.04.09 Posiedzenie Rady Gospodarki Żywnościowej
17-18.04.09 Międzynarodowa Konferencja Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki „Perspektywy rozwoju i promocji turystyki wiejskiej i agroturystyki w Polsce” w Kielcach
21.04.09 posiedzenie Komitetu Rolnictwa i Obrotu Rolnego przy Krajowej Izbie Gospodarczej poświęconego ocenie stanu produkcyjno-finansowego wybranych branż przemysłu rolno-spożywczego.
25.04.09 spotkanie porozumienia Izb Polski Południowo-Wschodniej
28-29.04.09 konferencja „Rolnictwo i Obszary Wiejskie w Polsce – 5 lat po akcesji do Uni Europejskiej” zorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
28-30.04.09 Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie
30.04.09 Jubileuszowe Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Nasiennej w Poznaniu.

Z prac COPA:
W dniach 23-24 kwietnia odbyło się posiedzenie Prezydium Copa. Udział w nim wzięli przedstawiciele wszystkich polskich organizacji członkowskich, w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych. Pierwszy dzień obrad został zdominowany przez dwa wydarzenia tj. dyskusję z reprezentantem Dyrekcji ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej na temat najbliższych perspektyw ekonomicznych prowadzenia produkcji rolnej z wyszczególnieniem sytuacji na kilku najważniejszych sektorach oraz wybory nowej Prezydencji Copa. Prezentacja wyliczeń KE, zgodnie z którymi sytuacja na rynkach rolnych powinna się nieco ustabilizować, nie spotkała się z dużym entuzjazmem uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli europejskich rolników.
Po zakończeniu debaty na temat perspektyw ekonomicznych odbyły się wybory nowej Prezydencji Copa. Jednogłośnie na stanowisko Prezydenta wybrano Pedraig Walsh’a – Prezesa Związku Irlandzkich Rolników, producenta bydła mlecznego i mięsnego. Wśród sześciu wiceprzewodniczących Copa znaleźli się: Gerd Sonnleitner (Niemcy), Jan Veleba (Czechy), Peter Kendall (Wlk. Brytania), Giuseppe Politi (Włochy), Lorenzo Ramos (Hiszpania), Albert Jan Maat (Holandia). Prezes Wiktor Szmulewicz, nominowany przez pięć polskich organizacji członkowskich na kandydata na wiceprzewodniczącego COPA, uzyskał 73 głosy tj. jedynie 11 głosów mniej niż wybrani na to stanowisko Ramos i Maat. Prezes Szmulewicz konkurował o głosy z innym polskim kandydatem Przewodniczącym NSZZ RI „Solidarność” Jerzym Chruścikowskim, który pomimo iż Prezes KRIR cieszył się poparciem wszystkich polskich organizacji członkowskich (za wyjątkiem NSZZ RI „Solidarność”) oraz pozostałych polskich organizacji rolniczych, nie wycofał swojej kandydatury na to samo stanowisko ze szkodą dla polskich rolników.
Drugi dzień posiedzenia Prezydium Copa, poświecony był omówieniu bilansu finansowego organizacji za 2008 rok. Następnie przyjęto dwa projekty stanowisk przygotowanych w trakcie prac grup roboczych – na temat możliwości poprawy promocji produktów rolnych oraz w sprawie identyfikacji elektronicznej owiec i kóz. W dalszej kolejności debatowano na temat obecnej sytuacji jeśli chodzi o GMO. Spotkanie zakończyło przyjęcie nowej organizacji członkowskiej Copa ze Słowacji ZAS tj. Związek Agro-przedsiębiorców Słowacji.
21 kwietnia br. w Brukseli, z udziałem przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych, odbył się zorganizowany przez Komitety Copa-Cogeca warsztat pt. „Udział rolnictwa i leśnictwa w unijnej mapie drogowej w sprawie zmian klimatu dla Kopenhagi”. Warsztat stał się platformą wymiany opinii z przedstawicielami Komisji Europejskiej w związku z przyjęciem unijnego pakietu energetycznego i klimatycznego, a także publikacją 1 kwietnia br. Białej Księgi w sprawie adaptacji do zmian klimatu oraz dokumentu roboczego KE „Adaptacja do zmian klimatu: wyzwanie dla europejskiego rolnictwa i terenów wiejskich” otwierającego dyskusję na niniejszy temat.
W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w trzech spotkaniach przygotowawczych do posiedzeń Grup Roboczych COPA w Brukseli:
- 6.03.09 odbyło się spotkanie konsultacyjne Grupy Roboczej ds. Bioenergii i Biotechnologii.
- 11.03.09 w siedzibie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych w sprawie przygotowania stanowiska polski na posiedzenie Grupy ds. Roślin Zbożowych, Oleistych i Białkowych.
- 23 kwietnia odbyło się spotkanie przygotowawcze w celu wypracowania wspólnego stanowiska polskich organizacji przed posiedzeniem Grupy Roboczej COPA i konsultacyjnej „Nasiona”.
Współpraca z zagranicą
W dniach 25-26 marca br. w Debreczynie na Węgrzech miało miejsce 34 spotkanie izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Delegacji Krajowej Rady Izb Rolniczych przewodził Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki. W trakcie obrad, poruszono wiele istotnych tematów, w tym wpływ światowego kryzysu ekonomicznego na sektor rolny, kodeks etyczny w handlu produktami rolno-spożywczymi oraz proces implementacji decyzji powziętych w ramach przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej. Dyskutowano ponadto na temat ewolucji cenowej podstawowych produktów rolnych.
15 kwietnia br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki spotkali się z Radcą Rolnym przy Ambasadzie Francuskiej. Podczas spotkania dyskutowano na temat stanowiska KRIR co do finansowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Prezes Szmulewicz wyraził opinię, że wszystkie państwa członkowskie powinny otrzymywać zbliżone co do wielkości środki unijne. Należałoby więc zmienić zasady naliczania dopłat bezpośrednich i umożliwić państwom członkowskim stosowania krajowej modulacji między I a II filarem WPR. Dyskutowano również na temat wpływu ogólnoświatowego kryzysu na rolnictwo i nad stanowiskiem samorządu rolniczego na temat możliwości uniknięcia kryzysu również w rolnictwie.  
21.04.09 odbyło się spotkanie z przebywającą w Polsce delegacją stowarzyszenia producentów bydła z Holandii.
W omawianym okresie odbyły się 3 posiedzenia Zarządu KRIR oraz posiedzenie Komisji Rewizyjnej KRIR. W tym czasie Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania 24 rządowe i poselskie projekty aktów prawnych (wykaz w załączeniu).
Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwagi poświęcono sprawom organizacyjnym, związanym z rozpoczęciem działania spółki KRIR sp. z o.o. oraz koordynacyjnym min. realizacji wiosennego etapu projektu szkoleniowego „Prowadzenia gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka w aspekcie podstawowych czynników produkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt oraz dobrej kultury rolnej – cross compliance”, w ramach którego w 11 województwach odbywają się szkolenia dla rolników.

Załącznik:

icon_doc.gif wykaz aktów prawnych 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com