KRIR.JPGW lutym kontynuowane były działania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych zmierzające do rozszerzenia kompetencji samorządu rolniczego oraz ustalenia przyszłego kształtu funkcjonowania systemu doradztwa rolniczego w Polsce. Członkowie Zarządu prowadzili rozmowy w tej sprawie. Zarząd Krajowej Rady kontynuował działania zmierzające do nieodpłatnego uzyskania nieruchomości z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych w celu wykonywania zadań statutowych KRIR. Ważne miejsce zajmowała ocena projektów aktów prawnych dotyczących płatności bezpośrednich na 2009 rok oraz programów rolnośrodowiskowych.



Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania projekt dokumentu „Działania na rzecz stabilności i rozwoju”. W stanowisku KRIR zawarte zostały następujące stwierdzenia:

  • godne poparcia jest podjęcie działań na rzecz przyspieszenia absorpcji środków z UE, szczególnie ważne jest zaliczkowanie finansowania oraz prefinansowanie działań PROW 2007-2013;

  • przedstawione kierunki zmian pomocy krajowej są zbyt ogólne i wymagają szczegółowego przedyskutowania każdej z form pomocy,

  • intensyfikacja działań promocyjnych produktów rolnospożywczych była postulowana wielokrotnie przez samorząd rolniczy, podobnie jak ograniczenie importu, co należy wykonać jak najszybciej w oparciu o istniejące instrumenty prawne. Istotny jest sposób w jaki rząd ma zamiar zwiększyć absorpcję środków na przechowywanie masła;

  • preferencja dla polskich surowców w sektorze biopaliw jest słuszna, jednak istotne są sposoby wdrożenia zaproponowanych kierunków działań.

Zarząd zgłosił gotowość udziału w procesie wypracowywania szczegółowych rozwiązań strategii.

W związku z przedstawieniem przez MRiRW propozycji Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w sprawie zmian cennika usług weterynaryjnych Zarząd KRIR wniósł o odrzucenie go w całości.

W odpowiedzi na przedstawiony projekt rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnych norm Zarząd KRIR opowiedział się przeciw propozycji zobowiązania rolników gospodarujących w gminach zagrożonych erozją wymienionych w załączniku do projektu, do utrzymywania od 1.12 do 15.02 pod okrywą roślinną aż 40% gruntów ornych.

W związku z otrzymaniem projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego PROW na lata 2007-2013 Zarząd KRIR przedstawił następujące uwagi: 1) Nie zgadzamy się na wprowadzenie obowiązku posiadania zwierząt przez beneficjentów wariantu 2.3 i 2.4, co jest zbyt dużą ingerencją w działania rolnika, a nie jest przecież koniecznym warunkiem prawidłowego użytkowania trwałych użytków zielonych. Plon zebrany zgodnie ze szczegółowymi wymogami dla pakietów może zostać przeznaczony na paszę dla własnych zwierząt, sprzedany do innego gospodarstwa posiadającego zwierzęta lub firm paszowych, co można łatwo udokumentować za pomocą rachunku lub faktury.
2) przedłużenie czasu, w którym możliwa jest zmiana zobowiązania rolnośrodowiskowego w trakcie jego realizacji, nie tylko w drugim ale i trzecim roku realizacji. Rolnicy, którzy obecnie realizują program nie będą mieli możliwości zmiany zobowiązania ze względu na brak ekspertyzy przyrodniczej. 3) Niejasne są zapisy dotyczące możliwości przechodzenia z realizacji programu rolnośrodowiskowego na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 20.07.2004 r. na realizację zobowiązań określonych w opiniowanym rozporządzeniu. 4) Dużą szkodą dla środowiska wydaje się również rezygnacja z dawnego pakietu 9 – strefy buforowe. Zbyt restrykcyjne są naszym zdaniem zapisy zawarte w załączniku 7 dotyczące wysokości zmniejszeń płatności w ramach pakietu nr.2.

Zarząd Krajowej Rady podejmował w okresie sprawozdawczym działania w celu realizacji wniosków z posiedzenia KRIR oraz wiele działań interwencyjnych w związku ze zgłaszanymi przez izby wojewódzkie problemami i wnioskami, a także w wyniku analizy sytuacji w sektorze rolnym.

Realizacja wniosków z ostatniego posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych:

19.02.09 Zarząd KRIR wystąpił do Prezesa Agencji Rynku Rolnego Pana Władysława Łukasika z prośbą o przedstawienie koncepcji restrukturyzacji oraz ewentualnego planu prywatyzacji spółki Elewar

20.02.09 w związku z obserwowanymi w ostatnich latach zmianami klimatycznymi, a także szeroko dyskutowanymi możliwościami przeciwdziałania temu niekorzystnemu zjawisku poprzez działalność rolniczą, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z wnioskiem w sprawie podjęcia działań na forum instytucji Unii Europejskiej w celu usunięcia ograniczeń terminowych stosowania na polach nawozów naturalnych zapisanych w Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej. Zapisem, który w opinii samorządu rolniczego powinien być najważniejszym wyznacznikiem postępowania w omawianej kwestii, powinna być reguła mówiąca, że nawozy naturalne i mineralne powinny być stosowane w taki sposób i w takich terminach, które ograniczają ryzyko przemieszczania zawartych w nich składników (szczególnie do azotu i fosforu) do wód powierzchniowych i podziemnych. Jednocześnie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych postanowił o podjęciu działań w przedstawionej kwestii na forum instytucji wspólnotowych poprzez Komitet Copa.

23.02.2009 Zarząd KRIR wystąpił z inicjatywą zorganizowania spotkania z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska w sprawie wznowienia „Programu rekultywacji gleb zakwaszonych, poprzez nawożeniem wapnem pochodzenia naturalnego”.

23.02.09 Zarząd KRIR wystąpił do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych z wnioskiem o przedstawienie jednoznacznej wykładni prawa stanowiącego podstawę kwalifikowania nieruchomości rolnych pozostających w gestii ANR jako tzw. grunty potencjalnie atrakcyjne oraz szczegółowego wykazu czynników decydujących o nadaniu takiego statusu.

26.02.09 realizując wniosek posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane przez Komisję ds. Ubezpieczeń Społecznych i Majątkowych w Rolnictwie KRIR uwagi do ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (z późniejszymi zmianami) z prośbą o ich uwzględnienie w trakcie prac nad nowelizacją ww. ustawy oraz uzyskanie zgody na odstąpienie w bieżącym roku od stosowania wobec rolników, którzy nie wywiążą się z obowiązku ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw kary 2 Euro od 1ha.

27.02.09 zgodnie z wnioskiem przyjętym na Posiedzeniu KRIR Zarząd Krajowej Rady wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z prośbą o podjęcie działań mających na celu zmianę przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń (Dz. U. z 2008r. Nr 64, poz. 397), dotyczących m.in. zasad wystawiania świadectw zdrowia dla trzody chlewnej przy przemieszczaniu na terytoriom kraju. Zarząd przedstawił stanowisko, w myśl którego obowiązek posiadania świadectw zdrowia dla przesyłek trzody chlewnej przy przemieszczaniu pomiędzy stadami na terenie kraju, powinien być zniesiony. Na obecnym etapie realizacji Programu, powinny być w to miejsce wprowadzone zaświadczenia o statusie stada, wydawane bezpłatnie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Natomiast przesyłki zwierząt do ubojni powinny być z tego obowiązku zwolnione.

Pozostałe działania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie mediacji w związku z informacją Podkarpackiej izby Rolniczej, że Pan Jan Kozak Prezes Zarządu Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Przeworsku przy Cukrze Małopolskim zwrócił się z prośbą o interwencję, w związku z zerwaniem rozmów i niepodpisaniem porozumienia branżowego pomiędzy Związkiem Producentów Cukru w Polsce a Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego. Brak porozumienia na rok gospodarczy 2009/10 tworzy lukę w uregulowaniach wzajemnych relacji i brak określenia zasad zakupu, dostawy, odbioru buraków i zapłaty za nie.

W związku ze zgłaszanymi przez wojewódzkie izby rolnicze postulatami Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z wnioskiem o zmianę przepisów rozporządzenia MRiRW z dnia 28 maja 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla jednostek organizacyjnych prowadzących szkolenia w zakresie obrotu, konfekcjonowania lub stosowania środków ochrony roślin, programów tych szkoleń oraz wzoru zaświadczenia o ukończeniu szkolenia odnośnie kwalifikacji osób prowadzących szkolenia w części dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Wprowadzone w nowelizacji podwyższone wymagania nie znajdują uzasadnienia. W odpowiedzi MRiRW zobowiązało się do monitorowania sytuacji i ewentualnej zmiany przepisów określających kwalifikacje osób prowadzących szkolenia w zakresie bhp.

2.02.09 Zarząd KRIR wnioskował do MRiRW o ogłoszenie informacji o naborze wniosków na realizację działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” 30 dni przed rozpoczęciem naboru, aby zapewnić czas na przygotowanie dokumentacji. (w związku z wnioskiem Podkarpackiej Izby Rolniczej). W nowej wersji projektu rozporządzenia zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa zapisano, że informacja o naborze zostanie ogłoszona najpóźniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia składania wniosków, co umożliwi wydłużenie tego czasu stosownie do sytuacji.

10.02.09 Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa z wnioskiem o podjęcie działań w celu umożliwienia korzystania z działań Osi 3 PROW „Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej” rolnikom prowadzącym gospodarstwa na terenach włączonych do obszaru administracyjnego miast i miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

10.02.09 W związku ze zmianą czasu nadawania niedzielnej audycji „Tydzień” Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej z apelem o zmianę przez TVP 1 godziny emisji tej audycji z godz. 8.00 na godz. 13.10 oraz postulował, aby audycja „Tydzień” nagrywana była w formule „na żywo” bez wyprzedzenia, w celu dostarczenia odbiorcom jak najbardziej aktualnych informacji.

10.02.09 Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa stanowisko Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie ustanowienia programu „Owoce w szkole”. Wyraził przekonanie, że przy właściwym opracowaniu strategii jego wdrażania, preferującym polskie owoce, stanie się szansą na poprawę sytuacji polskich producentów.

16.02.09 Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Środowiska Macieja Nowickiego z prośbą o jak najszybsze uruchomienie środków przewidzianych na finansowanie priorytetowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2009 rok i objęcie szczególną pomocą w korzystaniu z tych środków oraz wsparciem logistycznym i merytorycznym małych wiejskich gmin w związku ze zbliżającym się terminem zlikwidowania mogilników zawierających przeterminowane środki ochrony roślin i rekultywacji terenów zdegradowanych, określonym w „Krajowym planie gospodarki odpadami 2010" na 31 grudnia 2010 r.

17.02.09 w związku z wnioskami izb rolniczych Zarząd KRIR wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Sekretarz Stanu w MRiRW pan Kazimierz Plocke) z prośbą o informację czy w krajach Unii Europejskiej jest możliwe i zgodne z prawem ustalanie przez państwo maksymalnych i minimalnych marż na produkty rolne.

17.02.09 W związku z obligatoryjną od 1 stycznia 2010 roku elektroniczną identyfikacją owiec i kóz przeznaczonych do hodowli, wynikającą z przepisów rozporządzenia Rady (WE) Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o pilne podjęcie działań na forum Unii Europejskiej w celu zniesienia niniejszego obowiązku lub ponownego przeniesienia w czasie implementacji tego przepisu. W opinii Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych wprowadzenie elektronicznej identyfikacji (EID) owiec i kóz może mieć tragiczne skutki dla przyszłości polskiej hodowli małych przeżuwaczy, co potwierdzają wyniki programów pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach Unii Europejskiej. Należy ponadto zwrócić uwagę na konieczność wyposażenia gospodarstw w czytniki identyfikatorów wraz z oprogramowaniem (przenośne oraz/lub stacjonarne), co w obecnych warunkach opłacalności ekonomicznej produkcji owiec stawia pod znakiem zapytania przyszłość tego sektora w Polsce. Jednocześnie, kraj członkowski zobligowany jest do stworzenia ogólnokrajowej bazy danych EID, a mając na względzie zbliżający się termin implementacji omawianego przepisu, zwraca wyjątkowy niepokój środowiska rolniczego w kwestii praktycznych rozwiązań możliwych do zastosowania w naszym kraju.

18.02.09 Krajowa Rada Izb Rolniczych wraz z Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych, Związkiem "Polskie Mięso" oraz Stowarzyszeniem "Polska Federacja Producentów Żywności" wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska z prośbą o pilne przyjęcie przez Rząd projektu ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.

23.02.09 Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa z inicjatywą obniżenia oprocentowania kredytów preferencyjnych do wysokości nie mniejszej niż 2% dla rolników, którzy skorzystali z kredytów z oprocentowaniem w wysokości powyżej 3,5%, w okresie obowiązywania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.06.2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobie ich realizacji.

23.02.2009 Zarząd KRIR przesłał do Ministra Rolnictwa swoje stanowisko w sprawie przyszłego kształtu WPR wnioskując, aby Minister podjął działania na forum Unii Europejskiej w celu utrzymania systemu kwot mlecznych w celu stabilizacji sytuacji w rolnictwie. Ponadto wnioskowano o przedstawienie informacji nt. mechanizmu finansowego ewentualnego wycofania kwot mlecznych, który mógłby posłużyć jako rekompensata dla rolników. 23.02.09 Zarząd KRIR wystąpił z propozycją spotkania z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi p. Arturem Ławniczakiem, nadzorującym działanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w sprawie niesłusznego nadawania w wyniku kontroli niektórym działkom rolnym kodu DR-10 i pozbawiania rolników płatności bezpośrednich do tych działek a także bezpodstawnego nakładania na nich sankcji karnych.

27.02.09 Zarząd KRIR po raz kolejny wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o uwzględnienie w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zapisów gwarantujących, że podwyższenie składki dla rolników prowadzących gospodarstwa o powierzchni ponad 50 ha będzie powiązane z wyższymi emeryturami dla tych rolników.

Przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w omawianym okresie w następujących posiedzeniach komisji parlamentarnych:

  • 11.02.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
  • 12.02.09 posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  • 12.02.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie informacji o realizacji programu zwalczania choroby Aujeszky’ego oraz o sytuacji na rynku mięsa wieprzowego.
  • 13.02.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie informacji MRiRW o działaniach na rzecz stabilności i rozwoju oraz o planowanym zmniejszeniu wydatków budżetowych w zakresie rolnictwa.
  • 18.02.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie projektu ustawy o nasiennictwie oraz informacji nt sprawozdania KE z funkcjonowania polityki rozwoju obszarów wiejskich, w szczególności rynku mleka.
  • 18.02.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. działalności ARiMR.
  • 18.02.09 posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny nt. projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Przedstawiciele Zarządu uczestniczyli ponadto w innych ważnych wydarzeniach:

  • 3.02.09 posiedzenie Komisji porozumiewawczej ds. mleka przy ARR
  • 3.02.09 spotkanie konsultacyjne Grup Roboczych „Wołowina” i „Bydło mięsne”.
  • 4.02.09 Zarząd KRIR spotkał się z Ministrem Skarbu p. Aleksandrem Gradem.
  • 4.02.09 Posiedzenie Zespołu oraz Grupy Konsultacyjnej w obszarze zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych oraz ryżu.
  • 6.02.09 spotkanie zorganizowane przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w Warszawie nt. przygotowanego projektu promocji produktów rolno-spożywczych na rynkach krajów trzecich.
  • 10.02.09 konferencja „Perspektywy polskiego mleczarstwa w kontekście zmian WPR” zorganizowane przez Senat.
  • 12.02.09 posiedzenie Rady Gospodarki Żywnościowej nt. planu działania na 2009 rok oraz działań systemowych w polskim sadownictwie.
  • 14.02.09 podczas finału konkursu Wójt Roku 2008 w Nałęczowie została wręczona nagroda KRIR
  • 14.02.09 Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska pod hasłem „Gospodarka pasieczna w Karpatach” zorganizowana w Sanoku.
  • 16.02.09 posiedzenie kapituły znaku „Jakość tradycja”.
  • 26.02.09 konferencja „Rozwój obszarów wiejskich.

Z prac COPA:

W związku z intensyfikacją aktywności KRIR na forum Copa-Cogeca i coraz większym natężeniem prac związanych min. z nowym kształtem WPR już w listopadzie ubiegłego roku Zarząd KRIR podjął decyzję o utworzeniu biura KRIR w Brukseli. Do zadań delegowanego pracownika należy uczestniczenie w pracach roboczych i posiedzeniach prezydium wraz z ekspertami przyjeżdżającymi z Polski, a także udział w ważnych dla rolnictwa posiedzeniach Parlamentu Europejskiego oraz przekazywanie bieżących informacji z ważnych wydarzeń odbywających się na forum UE.

Dnia 5 lutego z jednodniową wizytą przybył do Warszawy Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca Pan Pekka Pesonen. Z tej okazji Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała spotkanie z przedstawicielami polskich organizacji członkowskich Komitetu Copa. Podczas spotkania omówiono główne zadania Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych, a także dyskutowano nad udziałem polskiego sektora rolnego w kształtowaniu wspólnej polityki rolnej. Pekka Pesonen zwrócił uwagę na konieczność opracowania wspólnych wytycznych polityki dla instytucji UE i działalności lobbingowej Komitetów Copa-Cogeca oraz podkreślił istotę aktywnego kontaktowania się z innymi rolniczymi organizacjami lobbingowymi ponad podziałami politycznymi, narodowymi i kulturowymi. Zwrócił również uwagę, iż stała obecność w Brukseli aktywnych ekspertów pomoże w przygotowaniu wspólnego lobbingu Komitetów Copa-Cogeca.

W dniach 12-13 lutego br. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Prezydium Copa.
W spotkaniu tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych, a także pozostałych polskich rolniczych organizacji członkowskich. Zgodnie z zaplanowanym programem obrad, pierwszy dzień poświęcony został na debatę z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Peterem Gandalovič’em, który omówił priorytety sprawowanej obecnie Prezydencji Czeskiej w Unii Europejskiej dla sektora rolnego.

Minister Gandlovič przedstawił zakres planowanych działań w wyznaczonych na okres trwania przewodnictwa czeskiego w UE, głównych kwestii związanych z rolnictwem tzn. przyszłość płatności obszarowych, ogólnoeuropejska polityka jakości produktów rolnych oraz rozpoczęcie dyskusji na temat nowych rozwiązań w kwestii obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). W debacie po tej wypowiedzi zabrał głos Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który odniósł się do obecnej sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych i utrudnionych możliwości przeciwdziałania jej pogarszaniu w związku z globalnym kryzysem finansowym. W innych głosach zwracano uwagę ministra również m.in. na sytuację na europejskim rynku cukru, kwestię marży na produkty żywnościowe i dysproporcje pomiędzy cenami producenckimi a ogólnorynkowymi, a także obligatoryjną od 2010 roku elektroniczną identyfikację owiec i kóz.

Drugi dzień obrad rozpoczęty został poprzez analizę treści projektu stanowiska Komitetów Copa-Cogeca w sprawie spójności terytorialnej. Dyskusję zakończyło przyjęcie dokumentu przedłożonego przez sekretariat, opracowanego w ramach wspólnych prac większości grup roboczych. Następnie uczestnicy posiedzenia mieli okazję do wymiany zdań na temat kryzysowej sytuacji na rynkach rolnych z przedstawicielem Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej. Po otwarciu przez przewodniczącego obrad dyskusji Prezes Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej Milan Semancik nawiązał do tragicznej sytuacji na rynku mleka w jego kraju i postulował o maksymalne wykorzystanie funkcjonujących mechanizmów interwencyjnych w sektorze, w szczególności dopłat do eksportu. Przedstawiciele hiszpańskich organizacji rolniczych zwrócili uwagę na brak praktycznych możliwości konkurowania europejskich producentów z resztą świata wynikający m.in. z występujących ograniczeń i obostrzeń prawnych. Jako przykład poruszyli oni kwestię GMO, które będąc zakazane w uprawie stanowi podstawę w produkcji pasz. W trakcie debaty opinię na omawiany temat wyraził również Wiktor Szmulewicz stwierdzając, że decyzje Komisji Europejskiej dotyczące rolnictwa podejmowane są zbyt długo, zwłaszcza w porównaniu do szybkości reakcji KE na sytuację w pozostałych sektorach gospodarki. Przestrzegł ponadto przed nadmierną liberalizacją działań krajowych poszczególnych państw UE, co mogłoby doprowadzić do rozszczepień Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności w kwestii zachowania wewnętrznej konkurencyjności. „Światowy kryzys finansowy nie może być powodem likwidacji WPR, do czego w perspektywie czasu mogłoby dojść” – dodał Prezes KRIR podsumowując swoją wypowiedź na ten temat. W dalszej części spotkania omówiono jeszcze notatkę informacyjną przygotowaną przez Sekretariat Copa-Cogeca na temat budżetu Unii Europejskiej na rolnictwo po 2013 roku oraz plan działań organizacji na 2009 rok wraz z priorytetowymi do podjęcia w tym czasie kwestiami.

W dniach 17-18 lutego br. w Brukseli odbył się warsztat na temat dostrzegalności kobiet w środowisku wiejskim zorganizowany przez Komisję Kobiet w Copa. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w posiedzeniu wzięła udział pani Danuta Lebioda. Główne tematy rozmów dotyczyły wypracowania schematu rozwiązań prawnych dla państw członkowskich UE w kwestii równego statusu płci, a w szczególności wniesienia poprawki do Dyrektywy 86/613. Parlament Europejski konsekwentnie wzywa do poprawy istniejącego prawodawstwa Wspólnoty dotyczącego urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. Jedną z podstawowych zasad jest równe traktowanie osób pracujących na własny rachunek oraz ich współpracujących małżonków (rolnicy).

W okresie sprawozdawczym odbyło się w siedzibie KRIR spotkanie przygotowawcze do ww. posiedzenia Copa ds. kobiet oraz spotkania konsultacyjne związane z udziałem organizacji rolniczych w pracach Copa.

W omawianym okresie sprawozdawczym odbyły się 2 posiedzenia Zarządu KRIR, dwa posiedzenia Komisji Budżetowej oraz jedno Komisji Rewizyjnej. W tym czasie Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania 19 rządowych i poselskich projektów aktów prawnych (wykaz w załączeniu). Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwag zostało poświęconych sprawom organizacyjnym i koordynacyjnym działań samorządu rolniczego, min. w dniach 2-3 lutego br. w Warszawie odbyło się spotkanie Dyrektorów i Księgowych Izb Rolniczych z Zarządem oraz Dyrektorem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Celem zebrania było omówienie i opracowanie zasad współpracy KRIR z izbami oraz omówienie realizacji projektu dotyczącego szkolenia dla rolników producentów mleka w zakresie cross-compliance. Na zaproszenie Krajowej Rady Izb Rolniczych przybył również na spotkanie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Artur Ławniczak.

podpis_prezesa.jpg

 



icon_doc.gif

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com