Poniżej przedstawiamy informację z prac Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych za okres od 25 czerwca do 31 lipca.
Omawiany okres sprawozdawczy, przypadający na pierwszą połowę astronomicznego lata, rozpoczęło VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, które odbyło się w dniu 25 czerwca w Warszawie. W programie spotkania, oprócz punktów formalnych, znalazła się dyskusja z zaproszonymi gośćmi, podczas której poruszone zostały najistotniejsze obecnie problemy polskiego rolnictwa stanowiące jednocześnie przewodnie obszary działań Zarządu KRIR tj.: wystąpienie zjawiska suszy rolniczej, planowana reforma ubezpieczeń społecznych rolników, przygotowania do tegorocznej kampanii żniwnej. W spotkaniu z przedstawicielami samorządu rolniczego uczestniczył m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Marek Sawicki, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pan Roman Kwaśnicki, prezesi rządowych agencji rolniczych oraz szefowie organizacji rolniczych. Ważnym punktem Posiedzenia było udzielenie absolutorium dla Zarządu za 2007 rok oraz zatwierdzenie realizacji ubiegłorocznego budżetu KRIR. Nadmienić należy, że obie uchwały członkowie KRIR przyjęli jednogłośnie.

Zarząd KRIR przekazał do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęte na Posiedzeniu uchwały:
  • Nr 3/2008 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z działalności Krajowej Rady Izb Rolniczych
  • Nr 4/2008 w sprawie absolutorium dla Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych za 2007 rok
  • Nr 5/2008 w sprawie budżetu Krajowej Rady Izb Rolniczych za 2008 rok
  • Nr 6/2008 zmieniającej uchwałę w sprawie diet oraz zasad zwrotu kosztów podróży i innych wydatków poniesionych przez członków Krajowej Rady Izb Rolniczych, członków komisji problemowych, Komisji Rewizyjnej i Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych
  • Nr 7/2008 w sprawie przyjęcia Porozumienia o współpracy pomiędzy Krajową Radą Izb Rolniczych a Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej ‘POLSUS’ oraz e-WGT Spółka Akcyjna
  • Nr 8/2008 w sprawie przyjęcia Porozumienia o współpracy pomiędzy Krajową Radą Izb Rolniczych a Związkiem Zawodowym Centrum Narodowe Młodych Rolników

27 czerwca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi panu Markowi Sawickiemu opinię samorządu rolniczego na temat przedstawionych przez resort rolnictwa założeń do reformy systemu ubezpieczeń społecznych w rolnictwie i rybołówstwie. Zdaniem KRIR system rolniczych ubezpieczeń społecznych wymaga uszczelnienia uniemożliwiając w ten sposób wykorzystywanie przepisów przez „pseudorolników”. W wystąpieniu wyrażone zostało poparcie dla założeń przyjętych w projekcie mówiące, że prawo ubezpieczenia w KRUS będzie przysługiwało osobom faktycznie prowadzącym działalność rolniczą, a nie jak dotychczas właścicielom 1 ha gruntów rolnych. Również pozytywnie odniesiono się do proponowanego zapisu umożliwiającego zatrudnianie pracowników w oparciu o składkę KRUS. Dotychczasowa konieczność opłacania składki ZUS praktycznie uniemożliwiała bowiem zatrudnianie w gospodarstwach rolnych w sposób legalny, gdyż koszty znacznie przekraczały możliwości finansowe rolników. Ważną kwestią w projekcie reformy KRUS jest dla nas rolników sposób naliczania składki. Cenną inicjatywą jest, aby rolnik ponosił koszty tylko za faktyczny okres podlegania ubezpieczeniu, a nie jak dotychczas za cały kwartał, w którym nastąpiło zawiązanie lub rozwiązanie umowy z KRUS. Zarząd KRIR zwrócił również uwagę na fakt, iż proponowane w jednym z wariantów wykorzystanie metody SNB do obliczania wysokości składek wydaje się właściwe, choć istnieje pewne zagrożenie dla gospodarstw słabych ekonomicznie. Zasugerowano zatem wprowadzenie nowego przedziału wielkości ekonomicznej gospodarstw (np. od 0,14 do 4 ESU) i przyjęcie odpowiednio niższej stawki dla tych gospodarstw.

25 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ubezpieczeń Społecznych, Osobowych i Majątkowych w Rolnictwie KRIR, którego tematem były zmiany proponowane w systemie ubezpieczeń społecznych i zmiany ustawy o ubezpieczeniach majątkowych w rolnictwie. Posiedzenie odbyło się przy udziale Prezesa KRUS - pana Romana Kwaśnickiego oraz Dyrektora Departamentu Finansów MRiRW pani Aleksandry Szelągowskiej.

1 lipca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę procedur postępowania przy weryfikacji wniosków o płatności obszarowe w przypadku wystąpienia w danym regionie znacznych strat w produkcji rolniczej spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne. Wystąpienie podyktowane było postępującą suszą rolniczą, która zgodnie z wynikami badań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dotknęła ponad połowę gmin w Polsce. Straty spowodowane wystąpieniem suszy mogą niestety być bardziej dotkliwe w związku z faktem, iż rolnicy zobligowani są do zgłaszania zmian w uprawach spowodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe, co powoduje utratę płatności uzupełniających oraz płatności rolnośrodowiskowych, pomimo poniesionych nakładów na uprawę.

10 lipca Zarząd KRIR, obserwując z niepokojem narastające straty w uprawach polowych związane z utrzymującą się już w większości regionów kraju suszą przyjął stanowisko w tej sprawie, w którym zawnioskował do Rządu RP o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie niezbędnej pomocy dla gospodarstw dotkniętych anomaliami pogodowymi. Zdaniem samorządu rolniczego mogłoby to mieć miejsce poprzez następujące formy wsparcia:
  • uruchomienie kredytów klęskowych,
  • prolongatę terminów spłat wcześniej zaciągniętych kredytów,
  • przyspieszenie wypłat dopłat bezpośrednich i zastosowanie wypłat zaliczkowych w rejonach objętych suszą,
  • możliwość umorzenia części czynszu dzierżawnego,
  • odroczenie terminu płatności bieżących składek KRUS,
  • udzielenie pomocy socjalnej rodzinom z najbardziej poszkodowanych gospodarstw.
Ze względu na powtarzające się w ostatnich latach okresy suszy i powodzie, Zarząd wyraził ponadto potrzebę zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na realizację programu małej i wielkiej retencji wód w celu ograniczenia strat w rolnictwie powodowanych anomaliami klimatycznymi.

Również 10 lipca, Zarząd KRIR, mając na uwadze sytuację ekonomiczną polskiego rolnictwa w kontekście występującej suszy, wzrastających cen środków produkcji przy zbliżającej się intensyfikacji prac polowych związanych ze żniwami oraz konieczności realizacji inwestycji w gospodarstwach rolnych przy jednoczesnym braku stabilizacji na poszczególnych rynkach rolnych, wystosował wniosek do resortu rolnictwa o pilne podjęcie działań mających na celu 100% zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie jednego litra oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W opinii samorządu rolniczego takie rozwiązanie pomogłoby zrekompensować straty, jakie ponieśli rolnicy w wyniku tegorocznej suszy i korzystnie wpłynęłoby na obniżenie bardzo rosnących obecnie kosztów produkcji rolniczej i wzrost konkurencyjności polskich produktów na wspólnym rynku unijnym. Jednocześnie nawiązując do wystąpienia z 17 kwietnia br, Zarząd KRIR ponownie zwrócił się z prośbą o podjęcie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na forum Unii Europejskiej działań w celu zawieszenia ceł na import nawozów sztucznych z krajów trzecich.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował ponadto w różnych tematach dotyczących zarówno otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych jak i analizując aktualne problemy w sektorze rolnym.

26 czerwca Zarząd KRIR ustosunkował się do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W przedłożonej Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu panu Lechowi Czapli opinii przedstawiciele samorządu rolniczego wyrazili swoje zaniepokojenie propozycją wprowadzenia możliwości umorzenia przez marszałków województw na wniosek jednostek samorządu terytorialnego należności i opłat rocznych z tytułu użytkowania na cele nierolnicze gruntów rolnych.

8 lipca, analizując przedstawiane wojewódzkim izbom rolniczym oraz samym rolnikom interpretacje przez biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przepisów regulujących procedurę ubiegania się o płatności do owoców miękkich, w szczególności form umów o przetwórstwo obligatoryjnie dołączanych do wniosków o tę płatność, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o jednoznaczną interpretację przypadku, w którym rolnik będąc jednocześnie producentem owoców i zatwierdzonym przetwórcą/podmiotem skupującym, w celu uzyskania płatności do owoców miękkich przeznaczonych do przetwórstwa może złożyć analogicznie do członków uznanych organizacji i grup producentów jedynie deklarację dostarczenia owoców do przetwórstwa. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, iż w takich przypadkach rolnik zobowiązany jest do przedłożenia umowy na przetwórstwo, której zawarcie możliwe jest pomiędzy rolnikiem a zatwierdzonym przetwórcą lub podmiotem skupującym reprezentującym rolnika z zatwierdzonym przetwórcą:
  • posiadających osobowość prawną, którego to podmiotu ten sam rolnik jest jednocześnie udziałowcem, akcjonariuszem, a nawet członkiem Zarządu,
  • prowadzących działalność w ramach spółki osobowej, którego to podmiotu rolnik jest jednocześnie wspólnikiem, partnerem, komplementariuszem czy też akcjonariuszem.
Jednocześnie resort rolnictwa poinformował Zarząd KRIR, że po parafowaniu nowelizacji ustawy przez Senat i Prezydenta przedłużony zostanie termin składania w/w dokumentów do jednostek ARiMR do 15 września.

Mając na uwadze zgłaszane przez wojewódzkie izby rolnicze przypadki nakładania sankcji finansowych na rolników, którzy złożyli deklaracje o ilości zebranych roślin energetycznych po terminie określonym w §2 pkt 3 rozporządzenia MRiRW z dnia 23 lipca 2007 roku w sprawie terminów dokonywania przez wnioskodawców, podmioty skupujące i pierwsze jednostki przetwórcze określonych czynności, 8 lipca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości odstąpienia od wykonywania procedury, na podstawie której wyliczana jest kara finansowa za wyżej przedstawione uchybienie. Nieterminowe dostarczenie dokumentu, o którym mowa powodowało wydawanie przez kierowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa decyzji negatywnych odnośnie przyznania płatności do upraw roślin energetycznych za 2007 rok, pomimo iż przedkładane zaświadczenia potwierdzały faktyczne dostarczenie surowca w ilości odpowiadającej określonemu plonowi reprezentatywnemu danego gatunku rośliny energetycznej, zgodnie z rozporządzeniem MRiRW z dnia 14 marca 2007 roku w sprawie plonów reprezentatywnych roślin energetycznych i jego nowelizacją z dnia 16 października 2007 roku. W opinii samorządu rolniczego, działania te nie były spowodowane złą wolą rolników i wielce krzywdzące jest nakładanie na nich niewspółmiernych dodatkowych kar w postaci sankcji potrącanej z płatności, do której producent rolny będzie uprawniony z tytułu wniosków składanych w ciągu następnych 3 lat kalendarzowych.

15 lipca, w odpowiedzi na zapytanie resortu rolnictwa w ramach konsultacji stanowiska rządowego prezentowanego na forum Unii Europejskiej w ramach trwających negocjacji WTO, Zarząd KRIR wystosował do Podsekretarza Stanu MRiRW pana Artura Ławniczaka opinię, w której opowiedział się przeciwko umieszczeniu serów oraz innych produktów mleczarskich na liście produktów wrażliwych UE. Zdaniem samorządu rolniczego wprowadzenie dodatkowych znacznych ilości serów w ramach kontyngentu bezcłowego lub o bardzo zredukowanym poziomie mogłoby spowodować zaburzenie rynku produktów mlecznych w Polsce oraz zmniejszyć konkurencyjność polskich producentów i eksporterów w większości dostarczających przetwory mleczne na rynek unijny.

18 lipca Zarząd KRIR rozpatrzył wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej dotyczący podjęcia działań w celu rozszerzenia listy roślin uprawnych o gatunki miododajne oraz zioła. Popierając postulat, mając jednak na względzie szeroki zakres niniejszych grup użytkowych, zwrócono się w odpowiedzi o uszczegółowienie wniosku poprzez wymienienie konkretnych gatunków roślin, które powinny być zdaniem izby objęte płatnościami uzupełniającymi. Wychodząc naprzeciw w/w potrzebie Zarząd KRIR przeprowadził konsultacje merytoryczne z Polskim Związkiem Pszczelarskim, w wyniku których stworzona została lista miododajnych roślin uprawnych, w stosunku do których istnieją podstawy do rozszerzenia liczby gatunków objętych UPO.

21 lipca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedłożył Kancelarii Sejmu RP opinię samorządu rolniczego na temat projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa będącego propozycją Klubu Parlamentarnego „Prawo i Sprawiedliwość”. W związku ze zróżnicowaniem struktury agrarnej w Polsce związanej m.in. z uwarunkowaniami historycznymi i wynikającej z nich dużej koncentracji gruntów rolnych po byłych państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej, w opinii samorządu rolniczego po raz kolejny zasugerowano regionalizację w definicji gospodarstwa indywidualnego i pozostawienie w niektórych województwach jego maksymalnej powierzchni do 300 ha. Ponadto, zdaniem Zarządu KRIR uściślenia wymagają przepisy dotyczące definicji osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wskazane jest także wprowadzenie instrumentów ograniczających spekulacyjne nabywanie gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zarząd KRIR postulował również o wprowadzenie przepisu, który nakładałby obowiązek odprowadzania do Skarbu Państwa różnicy pomiędzy ceną nabycia i ceną sprzedaży nieruchomości rolnych, jeżeli zakupione od ANR grunty zostały przeznaczone na cele inne niż rolnicze przed upływem określonego czasu od daty zawarcia notarialnego aktu kupna - sprzedaży.

23 lipca, biorąc pod uwagę napływające niepokojące sygnały dotyczące działań podejmowanych przeciwko Stacjom Chemiczno-Rolniczym przez prywatne podmioty świadczące usługi w zakresie analizy gleb i doradztwa nawozowego, Zarząd KRIR wystosował swoje stanowisko w tej sprawie do Delegatury w Bydgoszczy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie na wniosek jednej z w/w firm toczy się postępowanie wyjaśniające ewentualne naruszenie prawa ochrony konkurencji. W swoim wystąpieniu Zarząd KRIR podkreślił pozytywny wpływ działań Stacji Chemiczno-Rolniczych na gospodarkę rolną w Polsce i wyraził swój sprzeciw w odpowiedzi na postawione zarzuty nadużywania przez Krajową Stację Chemiczno-Rolniczą reprezentującą wszystkie stacje okręgowe pozycji dominującej poprzez narzucanie rażąco niskich, zdaniem prywatnych laboratoriów, cen za wykonywane usługi. Niniejsze stanowisko przedłożono zostało również do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Marka Sawickiego.

29 lipca Zarząd KRIR przedstawił swoją opinię na temat projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Analizując propozycję nowelizacji przepisów definiujących dopuszczalne formy wnoszenia przez uczestników przetargu wadium, z uwagi na powszechność stosowania, zasugerowano rozszerzenia w/w możliwości o przelewy gotówkowe oraz bankowość elektroniczną. Ponadto, zdaniem zarządu KRIR doprecyzowania wymaga przepis regulujący sytuacje, w których wadium nie podlega zwrotowi. Zaproponowane bowiem jego brzmienie sugeruje, że w przypadku uchylenia się przez zwycięzcę przetargu od zawarcia umowy wadium nie podlega zwrotowi wszystkim uczestnikom danego przetargu.

30 lipca Zarząd KRIR, po zapoznaniu się z sytuacją mieszkańców Gminy Ełk protestujących przeciwko rozszerzeniu granic administracyjnych miasta Ełk o tereny należące do wsi Straduny, Woszczele, Oracze, Siedliska, Szeligi-Buczki, Przykopka, Konieczki oraz Chruściele, a także mając na uwadze wniosek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w tej sprawie, przedłożył Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu panu Marianowi Podziewskiemu swoje poparcie dla protestujących mieszkańców w/w wsi i wniósł jednocześnie o rozważenie możliwości odstąpienia od planowanych zmian administracyjnych.

Omawiany okres sprawozdawczy był również okresem obfitującym w różne wydarzenia związane z rolnictwem i obszarami wiejskimi, w których udział brali przedstawiciele samorządu rolniczego.

27 czerwca Członek Zarządu KRIR pan Robert Jakubiec uczestniczył w inauguracyjnym posiedzeniu Zespołu powołanego przy resorcie rolnictwa, którego zadaniem jest dokonanie przeglądu regulacji prawnych i oceny ich wpływu na funkcjonowanie i rozwój grup producentów i spółdzielczości rolniczej. Podczas dyskusji szczegółowo zostały omówione możliwości korzystania przez spółdzielnie ze środków pomocowych, w tym w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw.

1 lipca Członek Zarządu KRIR pan Robert Jakubiec uczestniczył w pierwszym spotkaniu konsultacyjnym, którego celem było wypracowanie propozycji kierunków i zasad prywatyzacji rynków hurtowych. Rozmowy te wynikały z ustaleń, zgodnie z którymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma przedstawić resortowi skarbu własne propozycje zbycia akcji rolno-spożywczych rynków hurtowych należących do Skarbu Państwa poprzedzone konsultacjami ze środowiskiem rolniczym oraz przedstawicielami spółek. W kwietniu br. Rada Ministrów podjęła uchwałę, w której przyjęła do wiadomości przedłożony przez Ministra Skarbu Program Prywatyzacji na lata 2008-2011. Program ten obejmuje m.in. spółki tworzące rolno-spożywcze rynki hurtowe, w których Skarb Państwa posiada akcje.

2 lipca przedstawiciel Zarządu KRIR był obecny na posiedzeniu Krajowego Komitetu ds. Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych Gospodarstw Rolnych. Przewodnim tematem spotkania było zaopiniowanie przedłożonego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy sprawozdania z realizacji planu wyboru próby gospodarstw rolnych dla Polskiego FADN w 2008 roku.

9 lipca Prezes KRIR pan Wiktor Szmulewicz wziął udział w organizowanym corocznie przez Krajową Federację Producentów Zbóż przedżniwnym spotkaniu rolników z całego kraju. Podczas debaty, oprócz przewidywanych prognoz wysokości plonów z uwzględnieniem skutków suszy rolniczej, poruszono kwestię medialnych doniesień na temat koncepcji prywatyzacji firmy Elewarr oraz stanowiska Rządu RP dotyczącego przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Gościem honorowym spotkania był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Marek Sawicki.

10 lipca Zarząd KRIR zorganizował w Warszawie seminarium dla członków Internetowej Giełdy Żywca Wieprzowego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele stron zainteresowanych upowszechnieniem transakcji poprzez platformę internetową tj. zarówno producentów trzody chlewnej jak i zakładów mięsnych, a także samych organizatorów wydarzenia i zarazem inicjatorów powstania giełdy - Krajowej Rady Izb Rolniczych, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz e-WGT S.A. Ze strony resortu rolnictwa, które objęło patronat nad Internetową Giełdą Żywca Wieprzowego, obecny był Podsekretarz Stanu pan Artur Ławniczak. Seminarium było poświęcone omówieniu problemów związanych z rynkiem trzody chlewnej oraz skonfrontowaniu oczekiwań stron uczestniczących w transakcjach giełdowych. Stworzyło ono również możliwość zweryfikowania potrzeb przyszłych i obecnych użytkowników giełdy żywca oraz wypracowania kierunku działań w celu upowszechniania transakcji internetowych. Wdrożenie do szerszego użycia narzędzia, jakim jest giełda wymaga konsultacji i zaangażowania zarówno ze strony reprezentującej producentów trzody chlewnej jak i potencjalnych odbiorców w postaci zakładów mięsnych.

16 lipca przedstawiciel Zarządu KRIR wziął udział w posiedzeniu Centralnej Komisji Konkursowej Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Podczas spotkania omówiono dotychczasowy przebieg tegorocznej edycji konkursu oraz organizację planowanej wizytacji gospodarstw wytypowanych do etapu krajowego.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli także w posiedzeniach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich i senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na których omawiane były następujące tematy:
  • 26 czerwca - rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r. wraz z analizą Najwyższej Izby Kontroli m.in. w zakresie części budżetowych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i rybołówstwa;
  • 27 czerwca - pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego;
  • 3 lipca - rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich;
  • 8 lipca - pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych;
  • 10 lipca - informacja o komunikacie Komisji Europejskiej w sprawie oceny funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej z 20 listopada 2007 roku, stanowisku Rządu RP w odniesieniu do w/w/ komunikatu oraz propozycjach legislacyjnych KE dotyczących oceny funkcjonowania WPR przedstawionych 20 maja br.;
  • 22 lipca - rozpatrzenie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o lasach;
  • 23 lipca - rozpatrzenie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych;
  • 24 lipca - informacja o warunkach organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych produkcji biopaliw.


W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli ponadto w wielu innych wydarzeniach z zakresu rolnictwa i rozwoju wsi:
  • 28 czerwca - V Walne Zgromadzenie Delegatów Dolnośląskiej Izby Rolniczej;
  • 28-29 czerwca - XV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, nad którą patronat honorowy objęła m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych;
  • 28-29 czerwca - Obchody 40-lecia Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale połączone z X Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych pod patronatem honorowym m.in. Prezesa Podkarpackiej Izby Rolniczej pana Stanisława Bartmana;
  • 30 czerwca - Posiedzenie Komisji Porozumiewawczej ds. Mleka i Przetworów Mlecznych;
  • 4 lipca - Doroczne spotkanie szkoleniowo-integracyjne dla radnych powiatowych Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Przysieku;
  • 5-6 lipca - Ogólnopolskie Święto Mleka - I Światowy Dzień Mleka w Polsce zorganizowany przez SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem;
  • 7 lipca - Zorganizowana przez Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej konferencja wojewódzka poświęcona rekultywacyjnemu wapnowaniu gleb w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obszaru województwa pomorskiego oraz szkodom łowieckim w rolnictwie;
  • 9 i 29 lipca - posiedzenia Zespołu Roboczego MRiRW poświęcone szkodom łowieckim;
  • 11 lipca - Posiedzenie Kapituły XII Edycji Konkursu „Polski Producent Żywności” w Poznaniu organizowanego przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • 13 lipca - IV Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego w Bratoszewicach;
  • 15 lipca - spotkanie Komitetu Sterującego dla Krajowej Sieci Leader+;
  • 18 i 28 lipca - spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi panem Markiem Sawickim poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji w rolnictwie;
  • 23-24 lipca - VI Walne Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.


W omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania 31 projektów aktów prawnych (wykaz w załączeniu). Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwagi zostało poświęcone sprawom organizacyjnym i koordynacyjnym działań samorządu rolniczego.


30 czerwca, w odpowiedzi na zaproszenie do czynnej współpracy przedstawicieli izb rolniczych w ramach prac Rad Programowo-Naukowych powołanych przy oddziałach regionalnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zarząd KRIR przedłożył Zastępcy Prezesa KRUS panu Bogusławowi Ulijaszowi listę kandydatów reprezentujących Krajową Radę Izb Rolniczych w poszczególnych województwach.

8 lipca, w związku z wystosowaną prośbą przez resort rolnictwa dotyczącą rozszerzenia prowadzonego wspólnie z samorządem rolniczym Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej o dane na temat deserowych kalafiorów i truskawek, Zarząd KRIR wystąpił do wojewódzkich izb rolniczych o rozszerzenie przekazywanych do Biura KRIR informacji na temat w/w produktów rolniczych.

14 lipca, nawiązując do dyskusji z prezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego panem Romanem Kwaśnickim podczas VI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, Zarząd KRIR wystosował pisemne zgłoszenie przedstawicieli samorządu rolniczego do udziału w radach społecznych przy Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.

W związku z pozytywnym wynikiem działań podjętych przez Zarząd KRIR w celu włączenia doradców z izb rolniczych do II edycji kursu internetowego „Minimalne wymagania wzajemnej zgodności w gospodarstwie rolnym - cross compliance” organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, 18 lipca przesłano do wszystkich dyrektorów wojewódzkich izb informację na temat prowadzonego przez Biuro KRIR naboru osób na w/w szkolenie. Efektem starań Zarządu KRIR w tej kwestii jest umożliwienie bezpłatnego przeszkolenia w niniejszym zakresie 80 pracowników samorządu rolniczego.




http://cyberzone.pl/krir/images/krir/podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com