Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z działalności Zarządu KRIR w okresie od IV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych tj. 21 grudnia 2007 roku do 31 stycznia br.

 

 

W omawianym okresie prace Zarządu KRIR skoncentrowane były głównie na następujących tematach:

  • monitorowanie aktualnej sytuacji w rolnictwie, a w szczególności na rynku trzody chlewnej oraz kwestii zbioru padłych zwierząt z dopłatą ARiMR przez podmioty utylizacyjne;
  • działania zmierzające do rozszerzenia kompetencji izb rolniczych;
  • przedstawianie opinii do projektów aktów prawnych otrzymanych z resortu rolnictwa, zwłaszcza w kontekście regulacji zasad przyznawania płatności obszarowych;
  • udział w spotkaniach i konferencjach z zakresu rolnictwa.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał dnia 28 grudnia 2007 roku do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęte na IV posiedzeniu KRIR uchwały:

  • Nr 13/2007 w sprawie wysokości, sposobu i terminów opłacania przez izby rolnicze składek na działalność ustawową Krajowej Rady Izb Rolniczych w 2008 r.
  • Nr 14/2007 w sprawie prowizorium rocznego planu finansowego Krajowej Rady
    Izb Rolniczych na 2008 r.
  • Nr 15/2007 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie Porozumienia o współpracy pomiędzy Krajową Radą Izb Rolniczych a Krajową Izbą Rolniczą Ukrainy.

W związku z utrzymującą się od dłuższego czasu niezwykle trudną dla producentów żywca wieprzowego sytuacją ekonomiczną, związaną przede wszystkim z niskimi cenami skupu trzody chlewnej i drastycznym wzrostem kosztów paszy, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w omawianym okresie sprawozdawczym wielokrotnie podejmował inicjatywy zmierzające do zmiany sytuacji. W tym celu przedstawiciele samorządu rolniczego podejmowali rozmowy z ministrem rolnictwa panem Markiem Sawickim, przedstawicielami Głównego Inspektoratu Weterynarii, Agencji Rynku Rolnego, a także z przetwórcami i samymi producentami rolnymi.

23 stycznia przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w spotkaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Marka  Sawickiego z przedstawicielami hodowców i producentów trzody chlewnej,  przetwórców i zakładów mięsnych oraz Inspekcji Weterynaryjnej i Agencji Rynku Rolnego. Dyskutowano o przyczynach drastycznego w ostatnim czasie spadku cen, sytuacji związanej z eksportem mięsa do Rosji oraz pojawiających się informacjach  dotyczących importu do Polski drogą morską dużych partii mięsa.  Zwracano uwagę na zbyt małą liczbę  radców rolnych w polskich ambasadach oraz na konieczność  włączenia przedstawicieli sieci wielkopowierzchniowych do rozmów o sytuacji na rynku wieprzowiny. Minister Rolnictwa  zaproponował utworzenie specjalnej komisji porozumiewawczej, która zajęłaby się monitorowaniem sytuacji na rynku wieprzowiny.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz był współinicjatorem tematyki obrad posiedzenia Rady Gospodarki Żywnościowej pt "Rynek wieprzowiny – szansą polskiego rolnictwa", które odbyło się 24 stycznia. Zebrani przedstawiciele przetwórców i producentów przy udziale reprezentantów resortu rolnictwa dyskutowali na temat możliwości rozwiązania problemów sektora produkcji wieprzowiny. Rozmowy w szczególności dotyczyły takich aspektów jak:

  • uwarunkowania rynkowe i szanse eksportu polskiego mięsa;
  • produkcja żywca wieprzowego na przykładzie grupy producenckiej;
  • organizacja bazy surowcowej;
  • partnerstwo hodowców trzody z przetwórcami.

Wypracowane podczas spotkania wnioski zostały przekazane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W związku z napływającymi do samorządu rolniczego sygnałami o występujących w całym kraju problemach z odbiorem z gospodarstw rolnych padłych zwierząt, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się 4 stycznia do ministra rolnictwa pana Marka Sawickiego o podjęcie działań przez resort w celu jak najszybszego zawierania umów pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a podmiotami zajmującymi się utylizacją zwłok zwierzęcych. W tym samym dniu odbyło się w Biurze KRIR spotkanie robocze w tej sprawie przedstawicieli Zarządu z MRiRW oraz przedstawicielem przemysłu utylizacyjnego.

Z inicjatywy Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, 8 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Utylizacyjnego, ARiMR, i resortu rolnictwa. Rozmowom przewodniczył członek Zarządu KRIR pan Andrzej Górczyński. Wszystkie strony zadeklarowały chęć rozwiązania impasu w celu jak najszybszego unormowania spraw związanych z kosztami utylizacji zwłok zwierzęcych ponoszonych przez rolników.

W związku z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2007 r. w zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji, 28 stycznia Zarząd KRIR wystosował pisemne zapytanie do Departamentu Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czy dofinansowanie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich skierowane do producenta rolnego wliczane jest do pomocy finansowej de minimis.

Mając na uwadze dyskusje podczas IV posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, jakie odbyło się w dniach 19-20 grudnia 2007 roku, Zarząd KRIR realizując konkluzje wynikające ze spotkania podjął aktywne działania zmierzające do rozszerzenia kompetencji samorządu rolniczego.

18 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się z pisemnym wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań zmierzających do przejęcia przez wojewódzkie izby rolnicze prowadzenia rejestracji grup producentów rolnych określonej przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 roku o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w w/w zakresie zagadnienie to pozostaje w gestii marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę grupy. Biorąc pod uwagę zadania izb rolniczych oraz cele statutowe działalności wojewódzkich izb rolniczych, skupienie w jednej instytucji zarówno działań promocyjnych i wspierających organizowanie się rolników w grupy producenckie, jak i koordynacja ich powstawania od strony formalnej ma głębokie uzasadnienie natury logistycznej. Wobec powyższego, Zarząd KRIR zaproponował, aby zatwierdzanie grup producentów rolnych oraz prowadzenie stosownego rejestru zostało powierzone wojewódzkiej izby rolniczej w formie zadania zleconego z zakresu administracji rządowej.

30 stycznia, nawiązując do toczącej się od kilku miesięcy dyskusji dotyczącej przyszłego kształtu funkcjonowania doradztwa rolniczego w Polsce oraz poprzednich wystąpień samorządu rolniczego w tej sprawie, Zarząd KRIR wyraził pisemnie gotowość przejęcia przez izby rolnicze obowiązku realizowania doradztwa rolniczego w formie zadania zleconego. Zadeklarowana została również chęć udziału Krajowej Rady Izb Rolniczych w pracach nad zmianami w aktach prawnych, które pozwolą na dostosowanie systemu doradztwa do standardów wspólnotowych oraz oczekiwań rolników względem świadczonych usług doradczych.

W okresie sprawozdawczym szczególnej analizie przez Zarząd KRIR poddane zostały przedstawione przez resort rolnictwa projekty regulacji zmieniające zasady otrzymywania przez rolników płatności obszarowych. 

21 grudnia Zarząd KRIR przedstawił MRiRW swoje uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej. Analizując przepisy dotyczące przeniesienia płatności cukrowej na osoby przejmujące gospodarstwo (co najczęściej sprowadza się do młodych rolników obejmujących gospodarstwa po rodzicach przechodzących na emeryturę bądź rentę), ponowiony został wniosek KRIR w tej sprawie z 6 grudnia 2007 roku, w którym Zarząd zwrócił się o skorzystanie z tego rodzaju płatności w analogiczny sposób jak ma to miejsce w przypadku jednolitej płatności obszarowej i płatności uzupełniających. Jednocześnie, mając na uwadze przepisy projektu wprowadzające płatności uzupełniające do owoców miękkich oraz aktualną sytuację polskich producentów związaną z systemem sprzedaży swoich płodów, Zarząd KRIR wyraził w swej opinii przekonanie, iż uzależnienie otrzymania płatności od zawarcia umowy kontraktacyjnej z zakładem przetwórczym ograniczy możliwość jej uzyskania do niewielkiego odsetku zainteresowanych rolników.

8 stycznia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedłożył resortowi rolnictwa opinię dotyczącą projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności do gruntów rolnych i płatności cukrowej. Mając na uwadze propozycję graficznego przedstawiania przez rolników powierzchni upraw pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa,  Zarząd KRIR stanowczo sprzeciwił się takiemu rozwiązaniu argumentując przerzucaniem na rolnika czynności służących Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako element obligatoryjnej kontroli beneficjentów. Należy zaznaczyć ponadto, że prawidłowe zaznaczenie powierzchni upraw wiąże się z użyciem urządzeń pomiarowych, których rolnicy często nie posiadają, a to oznacza, że zmuszeni by byli do skorzystania z odpłatnych usług podmiotów zajmujących się tego typu działalnością.

11 stycznia Zarząd KRIR zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnych norm, zgodnie z którym wprowadzone zostaje ograniczenie uprawy w monokulturze niektórych gatunków zbóż do 3 lat.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował również w wielu innych tematach dotyczących zarówno otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych jak i analizując aktualne problemy w sektorze rolnym. 

21 grudnia Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa opinię samorządu rolniczego na temat projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie współpracy organów administracji rządowej i samorządowej z agencją płatniczą oraz podmiotami wdrażającymi przy realizacji zadań związanych z przyznawaniem i wypłatą pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w której zaproponowano zmiany polegające na uszczegółowieniu terminów, do jakich przestrzegania zostaną zobligowane instytucje administracyjne, co przyczynić się może do przyspieszenia obsługi beneficjentów programu.

21 grudnia Zarząd KRIR zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wstępnego uznania grup producentów owoców i warzyw, uznawania organizacji producentów owoców i warzyw oraz warunków i wymagań, jakie powinny spełniać plany dochodzenia do uznania.

27 grudnia Zarząd KRIR przekazał Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz ze swoim poparciem stanowisko Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie odsunięcia w czasie obligatoryjnego elektronicznego znakowania owiec i kóz.

4 stycznia Zarząd KRIR przedstawił ministerstwu rolnictwa swoją opinię do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w której wyrażony został pogląd, iż konieczne jest umożliwienie skorzystania z pomocy tym wszystkim młodym rolnikom, którzy rozpoczęli już swoją działalność na początku 2007 roku.

10 stycznia, przy okazji opiniowania projektu rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie integrowanej produkcji, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając postulaty Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, przedłożył resortowi rolnictwa wnioski Zarządu ŚIR dotyczące zmian w aktach prawnych regulujących system integrowanej produkcji.

15 stycznia Zarząd KRIR przedłożył resortowi rolnictwa uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zdaniem Zarządu KRIR, przepisy wykonawcze dotyczące omawianego działania powinny zostać tak skonstruowane, aby w jak najszerszym stopniu zachęcały potencjalnych beneficjentów do skorzystania z możliwości uregulowania kwestii położenia gospodarstw przy pomocy niniejszych środków. Mając na względzie kryteria oceny punktowej operacji przedstawione w załączniku do projektu rozporządzenia Zarząd stoi na stanowisku, iż ustanowienie jednolitego progu w postaci minimalnej wysokości procentu właścicieli gospodarstw rolnych położonych na projektowanym obszarze scalenia składających stosowne wnioski lub procentu gruntów położonych na projektowanym obszarze scalenia, stanowiło by wystarczające kryterium. 

28 stycznia Zarząd KRIR zaopiniował projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz doradzania odnośnie do sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy. Szczególna uwaga w niniejszej opinii zwrócona została na kwestię wdrażania w Polsce zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance) i związaną z tym nową, rozszerzoną rolą systemu doradztwa rolniczego. 29 stycznia odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie kształtu projektu rozporządzenia, po którym Zarząd KRIR wystosował kolejną opinię na temat regulacji, podkreślając potrzebę rozszerzenia listy instytucji mogących prowadzić stosowne szkolenia o izby rolnicze.

28 stycznia Zarząd KRIR pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie wysokości opłat za pobranie urzędowych prób i dokonanie oceny materiału siewnego oraz za dokonanie oceny tożsamości odmianowej, a także terminów i sposobów uiszczania tych opłat.

30 stycznia, w związku z licznymi sygnałami napływającymi do samorządu rolniczego na temat trudności w uzyskaniu kredytów preferencyjnych z dopłatą do oprocentowania przez rolników realizujących lub planujących inwestycje w gospodarstwach, Zarząd KRIR, sygnalizując resortowi rolnictwa niniejszy problem, zwrócił się o podjęcie działań mających na celu przyspieszenie przez ARiMR rozdziału środków finansowych przeznaczonych na ten rodzaj pomocy.

30 stycznia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował do ministra rolnictwa pana Marka Sawickiego wniosek o pilne podjęcie działań zmierzających do zmian w obecnie obowiązujących przepisach regulujących kwestię zwalczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.

Również w styczniu Zarząd KRIR przedłożył wniosek do MRiRW w sprawie kwalifikacji zawodowych osób przejmujących gospodarstwa rolne od producentów ubiegających się o rentę strukturalną w ramach PROW 2007-2013 oraz osób zainteresowanych skorzystaniem z działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”. We wniosku zawarte zostały liczne uwagi w tej sprawie otrzymane od wojewódzkich izb rolniczych.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem rolników uruchomieniem lub rozwojem dodatkowej pozarolniczej działalności gospodarczej, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przedstawienie informacji na temat planowanego terminu uruchomienia działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” w ramach PROW 2007-2013.

Mając na uwadze liczne zapytania kierowane do izb rolniczych w sprawie planowanych zmian systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych, Zarząd KRIR wystosował prośbę do resortu rolnictwa o pisemne przedstawienie założeń do kształtu reformy funkcjonowania KRUS, w celu umożliwienia przekazywania rolnikom przez pracowników samorządu rolniczego pełnej i aktualnej informacji w tym zakresie.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w okresie sprawozdawczym podejmował również działania w ramach szeroko zakrojonej współpracy zagranicznej.

10 stycznia prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz uczestniczył w posiedzeniu Prezydium COPA. Tematem przewodnim dyskusji, w której prezes KRIR brał aktywny udział wyrażając stanowisko polskiego samorządu rolniczego (w załączeniu), był projekt stanowiska COPA-COGECA w sprawie oceny i przeglądu funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej.

17 stycznia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uczestniczył w konferencji, w czasie której omówione zostały założenia polsko-francuskiego projektu współpracy bliźniaczej „Zintegrowany system doradztwa rolniczego” finansowanego ze środków Transition Facility, a także zaprezentowane zostały plany prac w poszczególnych  etapach realizacji. Przy okazji wizyty w Polsce pana Luca Guyau miała również miejsce wspólna konferencja prasowa prezesa Stowarzyszenia Francuskich Izb Rolniczych (APCA) z Zarządem KRIR (komunikat prasowy w załączeniu).

17 stycznia Zarząd KRIR wystosował pismo do Dyrektora Administracyjnego w Sekretariacie Generalnym COPA-COGECA w sprawie utworzenia biura Krajowej Rady Izb Rolniczych w Brukseli.

30 stycznia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministerstwa rolnictwa o podjęcie działań zmierzających do przedłużenia na lata 2008 – 2013 obowiązywania zasad dofinansowania z budżetu państwa kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach ponadnarodowych, wynikających z przepisów ustawy z dnia 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych.

W okresie sprawozdawczym członkowie Zarządu KRIR uczestniczyli ponadto w wielu innych wydarzeniach z zakresu rolnictwa i rozwoju wsi:

  • 4 stycznia – posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska w sprawie rozpatrzenia ustawy budżetowej na 2008 rok w częściach dotyczącej rolnictwa;
  • 8 stycznia – posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi: pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej  oraz  pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych;
  • 16 stycznia – posiedzenie Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczące możliwości dofinansowania wapnowania gleb i napraw opryskiwaczy rolniczych;
  • 17 stycznia – spotkanie w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Warszawie;
  • 21 stycznia – Zjazd Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP, temat wiodący: „Dzierżawa jako forma prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz przyszłość ANR”;
  • 22 stycznia – wspólne posiedzenie sejmowej Komisji Skarbu Państwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozpatrzenia raportu z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych na Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa;
  • 23 stycznia – posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska w sprawie stanu realizacji restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego, rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a także rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej;
  • 26 stycznia – IV Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego;
  • 28 stycznia – spotkanie dotyczące przedstawienia informacji i projektu powołania Polskiego Towarzystwa Rolniczego;
  • 29 stycznia – prezentacja wyników badań opinii publicznej pn. „Polska wieś i rolnictwa” zrealizowanych we wrześniu 2007 roku przez PENTOR Research International S.A. na zlecenie MRiRW, ARiMR, ANR oraz KRUS;

Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa.


Załączniki:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com