W styczniu, na terenie całej Polski, za pośrednictwem wojewódzkich izb rolniczych, trwała akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który ma przywrócić w Polsce możliwość uboju rytualnego. Komitet utworzyli Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych by poprzez możliwość wykonywania inicjatywy ustawodawczej przez obywateli przywrócić możliwość dokonywania w Polsce uboju rytualnego, który od dnia 1 stycznia 2013 r. jest zabroniony. Komitet od dnia przyjęcia zawiadomienia o postanowieniu Marszałka Sejmu RP o jego utworzeniu, tj. od 9.12.2013 r. ma 3 miesiące na zebranie 100 000 podpisów obywateli popierających projekt, który wraz z wykazem podpisów musi zostać wniesiony do Marszałka Sejmu RP.

 

W styczniu do Biura KRIR wpłynęła do konsultacji II wersja PROW 2014-2020, do którego samorząd rolniczy opracowywał uwagi.  

W dniu 20 stycznia w resorcie rolnictwa odbyło się tradycyjne, noworoczne spotkanie z Korpusem Dyplomatycznym do spraw rolnych, akredytowanym w Warszawie, w którym wziął udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba witając przybyłych gości podkreślił, że „miniony rok był dla Polski i polskiego rolnictwa dobrym czasem. – Na forum Unii Europejskiej został zawarty kompromis w sprawie perspektywy budżetowej na lata 2014-2020. Nowa Wspólna Polityka Rolna zapewni kontynuację i zachowanie dobrego tempa rozwoju polskiego oraz europejskiego rolnictwa i obszarów wiejskich” – mówił polski minister, gospodarz wieczoru.

W dniach 30 stycznia – 2 luty na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa Polagra Premiery. Swoje stoisko na Targach miała także Krajowa Rada Izb Rolniczych. Według informacji organizatorów w ciągu czterech dni Targów stoiska 360 wystawców reprezentujących aż 400 marek odwiedziło 41 683 zwiedzających. Była to już piąta edycja imprezy. W tym roku zagospodarowana powierzchnia wynosiła 50 000 mkw. Targom uczestniczyło wiele imprez towarzyszących, m.in.: konferencja „Bioenergia w Rolnictwie”, konferencja „Rewolucja genomowa w selekcji bydła mlecznego” zorganizowana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, X Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych , Konferencja Hodowlana Ambasady Norwegii , Forum: Zboża, Kukurydza, Ziemniaki, Buraki cukrowe; IV Europejski Dzień Młodego Rolnika, w którym udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes KRIR Marek Borowski oraz konferencja organizowana przez Krajową Radę Izb Rolniczych i Wielkopolską Izbę Rolniczą „Wspólna Polityka Rolna 2014-2020” z udziałem Podsekretarz Stanu w MRiRW Zofii Szalczyk, Posła do PE Czesława Siekierskiego razem z gospodarzami spotkania: Wiceprezesem KRIR Markiem Borowskim oraz Prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotrem Walkowskim.

 Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 9 stycznia – posiedzenie zespołu w sprawie opracowania systemu doradztwa rolniczego po 2013 r., udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 22 stycznia – spotkanie w Ministerstwie Środowiska w sprawie określenia powierzchni obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia azotanami pochodzenia rolniczego, udział: Zarząd KRIR oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 24 stycznia – spotkanie w MRiRW w sprawie barier rozwoju sektora produkcji żywności na niewielką skalę, udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 29 stycznia – II Konferencja Nasienna „Duże możliwości rozwoju rolnictwa do wykorzystania od zaraz – nowe odmiany i nasiona kwalifikowane”, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli
w posiedzeniach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

  • 2 stycznia – rozpatrzenie ustawy budżetowej na rok 2014, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 8 stycznia – pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ARiMR, informacja MRiRW na temat osiągniętego porozumienia WTO z grudnia 2013, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 9 stycznia – poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmuleicz;
  • 10 stycznia – informacja MRiRW nt. przyjętych rozwiązań w pakiecie legislacyjnym WPR na lata 2014-2020, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz
  • 22 stycznia – poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 23 stycznia – rozpatrzenie wniosku Prezydium Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie inicjatywy ustawodawczej Komisji w sprawie nowelizacji ustawy o Izbach Rolniczych, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 28 stycznia – poprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin, aktualne propozycje dotyczące PROW 2014-2020, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

3 stycznia Zarząd KRIR przekazał swoje stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

8 stycznia realizując wniosek z XI Posiedzenia KRIR, Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poparcie starań KRIR o przygotowanie i wprowadzenie takich rozwiązań prawnych, na mocy których nadleśnictwa prowadzące Ośrodki Hodowli Zwierzyny będą partycypować w kosztach ochrony upraw rolnych i kosztach odszkodowań wypłacanych przez koła łowieckie na terenach obwodów przylegających bezpośrednio do terenów, na których zlokalizowane są OHZ.

8 stycznia Zarząd KRIR przekazał swoje stanowisko do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych. KRIR zaproponowała doprecyzowanie brzmienia art. 35b, aby każda z organizacji ponosiła pełną odpowiedzialność za wykorzystanie dotacji zgodnie z celem oraz w określonym przepisami terminie.

Zarząd KRIR realizując wniosek z XI Posiedzenia KRIR 15 stycznia zwrócił się do resortu rolnictwa o udzielenie informacji, czy w resorcie trwają prace nad przygotowaniem regulacji prawnych dotyczących obrotu ziemią (w tym również prywatnego) w Polsce po 2016 r.

W odpowiedzi na pismo resortu rolnictwa w sprawie projektu rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej uzupełniającego rozporządzenie (UE) Nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. Parlamentu Europejskiego i Rady poprzez wprowadzenie zmiany do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) Nr 543/2011 ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) Nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 17 stycznia przekazał opinię, że maksymalny udział własności, jakimi może dysponować jedna osoba prawna lub fizyczna w organizacji producentów, powinien wynosić maksymalnie 20%.

Mając na uwadze dyskusję, która miała miejsce podczas XI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji w dniu 4 grudnia 2013 r. w Falentach oraz realizując wniosek zgłoszony podczas w/w Posiedzenia, 17 stycznia Zarząd KRIR poinformował Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że podczas posiedzenia członkowie Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskowali, aby zorganizować spotkanie z członkami Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat projektu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz bieżących problemów rolnictwa i rozwoju wsi na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zarząd KRIR realizując wniosek z XI Posiedzenia KRIR, dotyczący projektu ustawy z dnia 18 lipca 2013 r. o korytarzach przesyłowych, w dniu 17 stycznia poinformował Ministra Gospodarki, że przedmiotowy projekt nie został przesłany do opinii w trybie konsultacji społecznych do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jednocześnie Zarząd przekazał uwagi do w/w projektu.

Realizując wniosek zgłoszony podczas XI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, które miało miejsce w dniu 4 grudnia 2013 r. w Falentach oraz nawiązując do pisma KRIR z dnia 24 października 2013 r. znak: KRIR/JK/1256/13, samorząd rolniczy w dniu 17 stycznia ponownie przekazał Ministrowi Rolnictwa swoje poparcie dla stanowiska Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w sprawie wprowadzenia w latach 2014-2020 dopłat do mamek dla gospodarstw hodowlanych. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podziela obawy PZHiPBM co do przyszłości produkcji bydła mięsnego w Polsce, dlatego też uważa, że koniecznym jest, aby resort rolnictwa dołożył wszelkich starań mających na celu zapewnienie opłacalności sektora produkcji zwierzęcej.

Mając na uwadze wniosek zgłoszony przez Podlaską Izbę Rolniczą, 17 stycznia Zarząd KRIR ponownie wystąpił do MRiRW w sprawie podjęcia działań mających na celu zwiększenie rocznego limitu zużycia paliwa na 1 ha użytków rolnych, w szczególności dla gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą. Przekazując w załączeniu analizę rolnika z powiatu łomżyńskiego, która dowodzi, że średnia kwota zużycia oleju napędowego na hektar jest znacznie większa niż określona w ustawie o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, Zarząd KRIR zwrócił się o podjęcie działań na Radzie Ministrów, aby w ustawie budżetowej na kolejne lata zaangażować takie środki finansowe, które pokryłyby wydatki gmin w związku z ustaleniem wyższego limitu zwrotu w/w podatku.

23 stycznia Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa wystąpienie Komitetów Copa-Cogeca skierowane do Komisarza Daciana Ciolosa w sprawie tymczasowego mechanizmu zarządzania rynkiem cukru. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w pełni podziela obawy Komitetów co do przyszłości rynku cukru w UE, dlatego, pomimo zapowiedzi odejścia od systemu kwotowania produkcji cukru, zwrócił się do Pana Ministra o dalsze lobbowanie na forum Rady Europy w sprawie utrzymania dotychczasowego systemu.

Mając na uwadze stanowisko podjęte w dniu 9 grudnia 2013 r. przez Walne Zgromadzenie IV kadencji Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie likwidacji kwotowania mleka i cukru, 23 stycznia Zarząd KRIR przekazał swoje poparcie dla zawartych w dokumencie postulatów. Kwotowanie produkcji zarówno mleka jak i cukru stanowi mechanizm stabilizujący podaż na tych rynkach, gwarantując dostawy, a tym samym bezpieczeństwo żywnościowe dla UE w tym zakresie, dlatego też Zarząd również opowiedział się za utrzymaniem kwotowania produkcji dla cukru oraz mleka.

24 stycznia Zarząd KRIR wystąpił do Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesa Rady Ministrów- Ministra Gospodarki, Marszałka Senatu, Marszałek Sejmu RP oraz Ministra Finansów w sprawie procedowanego w Parlamencie RP projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz zaapelował o wyasygnowanie z budżetu państwa większych środków finansowych i utrzymanie wsparcia płatności uzupełniających we wszystkich dotychczasowych sektorach na poziomie roku 2013.

Zarząd KRIR w dniu 27 stycznia przesłał do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego wystąpienie w związku z wieloma napływającymi z całej Polski do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych niepokojącymi sygnałami od producentów wędlin produkowanych metodą tradycyjną odnośnie wprowadzenia od 1 września 2014 r. zmian przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 835/2011 z dnia 19 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1881/2006 odnośnie najwyższych dopuszczalnych poziomów wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w środkach spożywczych. Zarząd KRIR wyraził głębokie zaniepokojenie wobec sposobu przeprowadzania konsultacji i implementacji ww. przepisów. Zdaniem Zarządu KRIR, Rząd nie skonsultował w sposób wystarczający zmiany przepisów ze stroną społeczną, w tym z wszystkimi zainteresowanymi podmiotami. Nie jest istotne, który z resortów był właściwy w danej problematyce. Zauważyć należy w tym przypadku także, że ani resort zdrowia, ani resort rolnictwa nie określiły skutków gospodarczych, jakie zmiany te mogą przynieść – nie zgłaszając uwag do projektu. Zarząd KRIR zaproponował aby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za pośrednictwem podległych służb, czyli Inspekcji Weterynaryjnej czy Instytutu Weterynaryjnego dokonało urzędowych, bezpłatnych dla przedsiębiorców badań wędlin, szczególnie tradycyjnych ale również produkowanych metodami przemysłowymi (z podaniem technologii produkcji), aby zdiagnozować czy problem jest istotny dla funkcjonowania zakładów produkcyjnych w zakresie spełniania dopuszczalnych limitów substancji z grupy WWA. W przypadku stwierdzenia przekroczenia limitów należałoby prowadzić szkolenia dla tych podmiotów. Należałoby zapewnić też środki finansowe na zmianę technologii produkcji w kierunku dostosowania się do nowych wskaźników, bez utraty walorów smakowych wyrobów.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna samorządu rolniczego.

Odbyły się m.in. posiedzenia grup roboczych Copa-Cogeca: „Ziemniaki”, „Lasy, „Promocja”. Ponadto, w dniu 28 stycznia w Brukseli miało miejsce posiedzenie Grupy Roboczej Komitetów Copa-Cogeca „Bioenergia/biotechnologia”. W spotkaniu wziął udział przedstawiciel KRIR – Adam Stępień.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 12 projektów aktów prawnych (wykaz w załączeniu). Ponadto, Biuro Zarządu KRIR we współpracy z wojewódzkimi izbami rolniczymi organizowało wypoczynek zimowy dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego dofinansowany przez FS USR w pełnym zakresie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com