krir.jpgJednym z najważniejszych wydarzeń omawianego okresu sprawodawczego było IV Posiedzenie KRIR IV kadencji, które odbyło się 16 marca podczas targów Agrotech w Kielcach.  Gośćmi Posiedzenia byli – Poseł RP Jan Krzysztof Ardanowski,  Podsekretarz Stanu w MRiRW  Andrzej Butra, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski oraz Prezes Honorowy KRIR Józef Waligóra. Podczas posiedzenia  przyjęto dwie uchwały: Nr  1/2012 w sprawie przyjęcia porozumienia pomiędzy KRIR a Słowacką Izbą Rolno-Spożywczą oraz uchwałę Nr 2/2012 w sprawie ustalenia Regulaminu Odznaczeń KRIR. W trakcie obrad dyskutowano m.in. na temat modulacji płatności bezpośrednich, aktualnych kierunkach prywatyzacji gruntów Zasobu WRSP oraz składce zdrowotnej rolników.
 
 
 
 
 
W dniach 16-18 marca odbyły się Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH oraz Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi. Udział w targach wzięło 600 wystawców z 15 krajów: Czech, Holandii, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Danii, Ukrainy, Litwy, Irlandii, Włoch, Francji, Słowenii, a nawet Korei Południowej i po raz pierwszy z RPA. Goście zwiedzili ponad 50 tysięcy metrów kwadratowych ekspozycji, która zajęła wszystkie 7 hal Targów Kielce, cały teren zewnętrzny i 4 dodatkowe hale namiotowe o łącznej powierzchni 11 tysięcy metrów kwadratowych. Swoje stoisko miała również Krajowa Rada Izb Rolniczych. W trakcie targów, w dniu 17 marca br. odbyło się również posiedzenie rad powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, w którym udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

9 marca Prezes Wiktor Szmulewicz wziął udział w obchodach 15-lecia samorządu rolniczego na terenie województwa lubuskiego, które odbyło się w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Jubileusz XV-lecia Lubuskiej Izby Rolniczej był okazją do wręczenia odznaczeń resortowych osobom zasłużonym dla rolnictwa, podziękowań oraz medali okolicznościowych. Na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych Złotym Krzyżem Zasługi został odznaczony Pan Władysław Piasecki - Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej. Odznaczenie wręczył Wicewojewoda Lubuski - Pan Jan Świrepo. Odznaczenia zasłużonym dla rolnictwa w imieniu ministra rolnictwa wręczył Kazimierz Plocke – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wręczył na ręce Prezesa Lubuskiej Izby Rolniczej Władysława Piaseckiego gratulacje oraz statuetkę Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
  • 7 marca – spotkanie z Prezesem ANR w sprawie bieżących spraw związanych z prywatyzacją nieruchomości ZWRSP, udział: Prezes KRIR – Wiktor Szmulewicz;
  • 21 marca – seminarium pt. „Ekologizacja, zazielenienie, ochrona środowiska w reformie WPR 2014-2020. Kontrowersje wynikające z nowej formuły WPR – środowisko, czy rolnictwo?”, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 22 marca – konferencja „Nowe możliwości współpracy nauki z doradztwem i praktyką rolniczą”, udział: Członek Zarządu KRIR – Robert Nowak;
  • 23 marca – II WZ Warmińsko-Mazurskiej IR, udział:  Prezes KRIR – Wiktor Szmulewicz.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:
  • 15 marca – informacja Prezesa GUS o wynikach powszechnego spisu rolnego w 2010 r., udział: przedstawień Zarządu KRIR;
  • 16 marca – informacja nt. stanu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 27 marca – informacja nt. powszechnego spisu rolnego oraz wykorzystania danych z niego wynikających, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 27 marca – pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
  • 28 marca – ocena przezimowania upraw rolnych, informacja o dostępie do materiału siewnego umożliwiającego zastępowanie wymarzniętych upraw, udział: Członek Zarządu KRIR – Robert Nowak;
  • 29 marca – informacja o programie polityki Rady Ministrów w stosunku do działu administracji rządowej „Rynki rolne”, udział: pracownik Biura KRIR.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

W dniu 2 marca Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Finansów z wnioskiem na wyrażenie zgody na utworzenie w rezerwach celowych specjalnej rezerwy z przeznaczeniem dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych.

8 marca  Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej swoje stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń oraz niektórych innych ustaw. Proponowana nowelizacja przewiduje likwidację przywilejów emerytalnych rolników, (art.3 pkt. 1 lit. a ) , po 31 grudnia 2017 roku.  Obecnie rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat życia- kobieta i 60 lat – mężczyzna, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

W dniu 12 marca br. Zarząd KRIR wystąpił do Prezesa Rady Ministrów wnioskując do Premiera o spotkanie z Zarządem Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych w ramach debaty społecznej w zakresie opiniowania projektów aktów prawnych dotyczących polskich rolników oraz sytuacji na obszarach wiejskich w całej Polsce.

W dniu 14 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych z wnioskiem o poparcie wystąpienia KRIR do Ministra Finansów w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie w rezerwach celowych specjalnej rezerwy z przeznaczeniem dla ARiMR na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych.

W dniu 14 marca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej uwagi uzupełniające związane z wyliczeniami emerytury rolniczej i płaconych przez nich składek do projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na propozycje podniesienia wieku emerytalnego pracujących w gospodarstwach rolnych.

Jesienna susza i siarczyste mrozy tegorocznej zimy spowodowały bardzo duże uszkodzenia  zbóż ozimych, głównie pszenicy i pszenżyta. Największe uszkodzenia wystąpiły w rejonach, gdzie przed falą mrozów na przełomie stycznia i lutego nie wystąpiły opady śniegu, a w szczególności w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i częściowo lubelskim, ale także z innych województw, w których opady śniegu miały ograniczony zasięg. Wiele plantacji zbóż ozimych w tym roku będzie wymagało przesiewów. W związku z powyższym 23 marca Zarząd KRIR wystąpił do wszystkich wojewodów z prośbą o jak najszybsze powołanie komisji szacujących straty. Tego samego dnia Zarząd KRIR zwrócił się do towarzystw ubezpieczeniowych o jak najszybszą likwidacją szkód oraz wypłatę odszkodowań rolnikom, które pozwolą na wykonanie nowych zasiewów.

23 marca Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wystąpienie do Wojewodów  o jak najszybsze powołanie komisji szacujących straty. Ponadto, zawnioskował o zabezpieczenie środków finansowych na kredyty preferencyjne dla rolników, którzy ponieśli straty w zasiewach.

23 marca Prezes KRIR zwrócił się do Sekretarza Generalnego Komitetów Copa-Cogeca z wnioskiem o wystąpienie do Komisji Europejskiej o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym rolnikom. 

26 marca w związku z napływającymi do Biura Zarządu KRIR wnioskami z wojewódzkich izb rolniczych, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Transportu w sprawie nowelizacji prawa budowlanego w zakresie złagodzenia warunków technicznych budynków i budowli mieszczących się na terenie gospodarstwa rolnego.

Mając na uwadze tragiczne skutki tegorocznej zimy, które spowodowały bardzo duże uszkodzenia zbóż ozimych, głównie pszenicy i pszenżyta, 26 marca Zarząd KRIR wystąpił do Burmistrzów oraz Wójtów z prośbą o zwrócenie się do Wojewodów o jak najszybsze powołanie komisji szacujących straty.

W związku z informacjami od rolników w sprawie strat w zbożach ozimych związanych z występowaniem podczas tej zimy dużych mrozów oraz braku okrywy śnieżnej w tym czasie, a także przymrozków, które miały miejsce w Polsce na początku marca oraz brakiem kwalifikowanego materiału siewnego w centralach nasiennych zbóż jarych, w dniu 27 marca Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na obrót między rolnikami nasion zbóż jarych potrzebnych do zasiewu.

W dniu 27 marca Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Pan Dariusz Rosati odniósł się pozytywnie do wniosku Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 14 marca br. w sprawie zwiększenia limitu środków na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych dla sektora rolno - spożywczego, po uprzednim złożeniu przez resorty: finansów i rolnictwa, wniosku stwierdzającego potrzebę zwiększenia środków w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

29 marca Zarząd KRIR zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z wnioskiem o zbadanie sprawy prawidłowości pozyskiwania danych adresowych rolników przez Agencję Nasienną Sp. z o.o.

Realizując wnioski zgłoszone podczas IV Posiedzenia KRIR IV kadencji, Zarząd KRIR 29 marca wystąpił do Prezesa KRUS w sprawie informacji na temat przepisów, na podstawie których KRUS żąda od rolników przekazania oświadczeń nt. ilości uprawianych hektarów.  Ponadto, Zarząd KRIR zawnioskował do Prezesa KRUS, aby przy naliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne przy współwłasności ziemi KRUS nie naliczał składek do całości ziemi, a od proporcjonalnego udziału własności.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

W dniach 1-2 marca  w Nitrze (Słowacja) miało miejsce 44-te Posiedzenie Izb Rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej.  Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych udział w spotkaniu wziął Robert Nowak - Członek Zarządu KRIR, Wiesław Kubicki - Delegat Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz Dyrektor Podkarpackiej Izby Rolniczej - Arkadiusz Bęben. W posiedzeniu udział wzięli również przedstawiciele organizacji rolniczych z Łotwy i Rumunii. Podczas  spotkania dyskutowano nad dalszym rozwojem debaty na temat Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. Uczestnicy spotkania  przedyskutowali szczegółowo sytuację dotyczącą przyszłości WPR po 2013 r. oraz ponownie wyrazili swoje poparcie dla wspólnej deklaracji  odnośnie pakietu legislacyjnego WPR 2014-2020 wypracowanej w trakcie poprzednich obrad w Budapeszcie w dniach 28-29 listopada 2011 r. W przygotowanym komunikacie ze spotkania, uczestnicy  wezwali Komisję Europejską do realizacji postulatów zawartych w tej deklaracji. Zdaniem przedstawicieli izb rolniczych państw grupy V-4 oraz organizacji rolniczych z Łotwy i Rumunii,  KE musi zaproponować taką reformę, która obiektywnie zagwarantuje wzrost konkurencyjności europejskiego rolnictwa w świetle nadchodzących wyzwań.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 22 projekty aktów prawnych. Odbyło się jedno posiedzenie Zarządu KRIR.
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com