krir.jpgOmawiany okres sprawozdawczy, z racji zakończenia żniw obfitował w liczne święta dożynkowe. Jednym z pierwszych obchodów w miesiącu wrzesień były uroczystości Jasnogórskich Dożynek, czyli ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony, które odbyło się w tym roku 4 września. Do Częstochowy przybyły tysiące pielgrzymów, wśród nich uczestnicy Pielgrzymki Izb Rolniczych zorganizowanej już po raz czwarty przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Tegoroczne uroczystości połączone były z XX Krajową Wystawą Rolniczą - jedną z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym - oraz XII Dniami Europejskiej Kultury Ludowej. Przed uroczystą Mszą, głos zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. W swoim wystąpieniu podziękował w imieniu środowiska rolniczego za tegoroczne plony oraz nawiązał do aktualnej sytuacji ekonomicznej wsi i rolników.
 
 
 
 
 
 
11 września Wiceprezes KRIR Marek Borowski wziął udział w uroczystym otwarciu największych w tej części Europy targów spożywczo-gastronomicznych Polagra-Food, Polagra-Tech, Gastro Trendy, Smaki Regionów i Pakfood oraz XXV Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Otwarcia dokonali Prezydent RP Bronisław Komorowski, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej Dacian Ciolos oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki wraz z Prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzejem Byrtem. Tego samego dnia Wiceprezes KRIR wziął udział w uroczystych obchodach Jubileuszu 15-lecia Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce. 

13 września Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, zaproszony w związku z pełnieniem funkcji Wiceprzewodniczącego Copa, wziął udział w nieformalnym posiedzeniu ministrów rolnictwa UE we Wrocławiu, podczas którego europejscy liderzy w dziedzinie rolnictwa położyli głównie nacisk na wzrastające znaczenie europejskiej polityki promocji produktów rolnych. W sytuacji, w której produkty pochodzenia europejskiego tracą udziały w rynku wewnętrznym, liderzy kładli nacisk na potrzebę ożywienia promocji produktów rolnych i zapewnienia, by była ona kluczową polityką w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej (WPR). Jest to reakcja na nadchodząca reformę polityki promocji produktów rolnych.

16 września Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w seminarium pod hasłem ,,Polska Wieś – europejskie wyzwania’’ w Soczewce. W spotkaniu uczestniczył również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk. Prezes KRIR w swoim wystąpieniu podkreślił, że przyszła Wspólna Polityka Rolna powinna być polityką w maksymalnym stopniu uproszczoną i odbiurokratyzowaną, a przede wszystkim przyjazną dla rolników, bez zbędnych obciążeń administracyjnych i kosztów finansowych jej implementacji. Dzięki uproszczeniu WPR jej cele, działania i efekty powinny stać się lepiej zrozumiałe dla rolników i ogółu obywateli UE.

W dniu 24 września w Spale odbyła się, w ramach Prezydenckiego Forum Debaty Publicznej "Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju", wspólna konferencja Kancelarii Prezydenta RP, Krajowej Rady Izb Rolniczych pn. "Stan i perspektywy polskiego rolnictwa". Podczas konferencji głos zabrali: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta - Pan Olgierd Dziekoński, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pan Marek Sawicki, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych - Pan Wiktor Szmulewicz, Prof. zw. dr hab. Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB oraz Dr Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Ponadto, udział wzięli także Prezesi Izb Rolniczych z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Dzień później, tj. 25 września, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wziął udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W uroczystościach dożynkowych  udział wzięli oprócz pary prezydenckiej m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz podczas przemówienia żądał równych dopłat bezpośrednich w ramach WPR 2013-2020 dla polskich rolników. Otrzymał też wieniec dożynkowy, który został przygotowany przez gminę Biskupiec, z Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dożynkowym uroczystościom towarzyszyły liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Była to również znakomita okazja do skosztowania regionalnych potraw. Na Placu Dożynkowym nie zabrakło również stoiska KRIR, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 5 września – seminarium „Funkcjonowanie instytucji zarządzających państwowymi gruntami rolnymi w krajach Unii Europejskiej" – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak;
  • 16 września – sesja „Dyplomacja Europejska i teki Jana hr. Szembeka – sesja z okazji 130 rocznicy urodzin Wiceministra Spraw Zagranicznych II RP Jana hr. Szembeka”, udział: Członek Zarządu KRIR Robert Nowak;
  • 23 września – podsumowanie IX Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, udział: Wiceprezes KRIR Marek Borowski.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi , na których omawiane były następujące tematy:

  • 7 września – rozpatrzenie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, udział: Członek Zarządu KRIR Grzegorz Mazur;
  • 14 września – rozpatrzenie wniosku Prezydenta RP o ponowne rozpatrzenie ustawy o nasiennictwie, udział: pracownik Biura KRIR;
  • 15 września – rozpatrzenie projektu sprawozdania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z działalności w VI kadencji Sejmu, udział: pracownik Biura KRIR.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

W związku z wnioskiem Zarządu KRIR z dnia 1 września w sprawie dokonania zmian w przepisach wykonawczych dotyczących zasad udzielania przez Agencję Rynku Rolnego dopłat do zużytego do siewu kwalifikowanego materiału siewnego, resort rolnictwa, uwzględniając uwagi samorządu rolniczego,  przekazał 13 września do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Od czasu wprowadzenia dotychczas obowiązujących stawek dopłat, tj. 12 października 2007 r., sytuacja cenowa uległa znaczącej zmianie i wysokość dopłat, która była zachęcająca 3 lata temu obecnie jest zdecydowanie za niska. Dlatego też, Zarząd KRIR wnioskował o zwiększenie stawek dopłat co najmniej o 50%, tj. np. w przypadku zbóż, minimum 150 zł do 1 ha gruntów ornych. 

Również 1 września, Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem  o zmianę zasad programu pomocy dla rolników, producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2011 r. huraganu, deszczy nawalnego lub przymrozków wiosennych, tak aby pomoc była udzielana również rolnikom, którzy ponieśli straty w uprawach spowodowane opadami gradu.  

9 września Zarząd KRIR, na wniosek Podlaskiej Izby rolniczej, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2008r., Nr 20, poz. 119), która spowodowałaby włączenie grup producenckich do grupy podmiotów mogących ubiegać się o ten rodzaj refundacji.

Na wniosek Izby rolniczej Województwa Łódzkiego, 9 września Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do resortu rolnictwa o wydłużenie terminu naboru wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego do 30 maja każdego roku i wnioskowanie do Komisji Europejskiej o zmianę stosownych przepisów.

Również 9 września, Zarząd KRIR zwrócił się z ponowną prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dokonanie zmian w przepisach wykonawczych, dotyczących zasad udzielania przez ARiMR kredytów na wznowienie produkcji dostosowujących je do zapisów ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz do praktyki rolniczej.  

Tego samego dnia, tj. 9 września, Zarząd KRIR zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o równe traktowanie osób ubezpieczonych w ZUS i KRUS. Osoby korzystające z emerytury z ZUS mogą dodatkowo pracować zawodowo, natomiast osoby, które pobierają świadczenie emerytalne z KRUS pozbawione są możliwości dalszej pracy w gospodarstwie.

W związku z napływającymi do Biura Zarządu KRIR wnioskami wojewódzkich izb rolniczych w sprawie nowelizacji Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz mieniające rozporządzenie (WE) nr 70/2001 umożliwiające skorzystanie z pomocy państwa w przypadku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego większej liczbie poszkodowanych rolników, 9 września Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o obniżenie progu obniżenia przychodu, od którego rolnicy mogą się ubiegać o pomoc, z 30 do 20% średniej rocznej produkcji.

Mając na uwadze napływające do Biura KRIR wnioski, Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uwzględnienie gatunku daniel, przy wyliczaniu wielkości ekonomicznej gospodarstw rolnych (ESU) w programie „Ułatwianie startu młodym rolnikom”  PROW 2007-2013.

Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o wprowadzenia koniecznych zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby uzyskanie przez rolników odszkodowań z tytułu strat wyrządzonych w uprawach rolnych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową.

W związku z bardzo ważką dla rolników kwestią związaną z powiększaniem gospodarstw rolnych oraz mając na uwadze fakt, iż rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przyjęty przez Sejm RP na posiedzeniu 31 sierpnia br. trafił teraz do Senatu RP, 9 września Zarząd KRIR, zwrócił się do Przewodniczących Klubów PO, PiS, PSL, SLD i PJN o zajęcie stanowiska w sprawie projektu ustawy, o którym mowa na wstępie.

12 września Zarząd KRIR przekazał swoje uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową, wnosząc m.in. o uwzględnienie ptactwa dzikiego tj. żurawie, gęsi i kruki, przy przyznawaniu odszkodowań oraz skrócenie terminu wyliczania wysokości odszkodowania z 40 na maks. 30 dni.

15 września Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę art. 11 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 1991, Nr 7, poz. 24), tak aby wypadek rolnika na obszarze lasu, będącego jego własnością, był kwalifikowany jako wypadek podczas pracy w gospodarstwie.   

19 września Zarząd KRIR zwrócił się do Przewodniczących Klubów PO, PiS, PSL, SLD, PJN z wnioskiem o zajęcie stanowiska odnośnie pozbawienia dużej grupy rolników możliwości zaliczania do stażu emerytalnego w KRUS okresów, w których podlegali ubezpieczeniu społecznym rolników.

19 września Zarząd KRIR, przekazując swoje uwagi do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany,  podziękował za uwzględnienie postulatów samorządu rolniczego i zwiększenie dotychczasowych stawek dopłat. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości rozszerzenia wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata o rzepak, kukurydzę, buraki cukrowe oraz rośliny z rodziny motylkowate. 

Przychylając się do wniosku Wielkopolskiej Izby Rolniczej, 19 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi o zachowanie działania „Renty strukturalne” w ramach przyszłej WPR po 2013 roku.

Mając na uwadze fakt, iż wejście w życie rozporządzenia Rady Ministrów  z dnia 14 lipca br.  (Dz. U. Nr 165, poz. 985), które znowelizowało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego, naruszyło ochronę praw nabytych własności, których zasada wyprowadzona jest  z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, 22 września Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury z wnioskiem, aby należne odszkodowanie za wywłaszczenie gruntów przy budowie jednej trasy dokonywane byłoby na jednakowych zasadach. 

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.


W dniach 22 i 23 września w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydiów. Z ramienia Izb Rolniczych w dwudniowym posiedzeniu wziął udział Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Głównymi tematami dyskutowanymi podczas posiedzenia były:  wymiana poglądów z Ann Mills, zastępcą Sekretarza ds. zasobów naturalnych i środowiska w Departamencie Rolnictwa USA, wymiana poglądów z posłem do Parlamentu Europejskiego, Luisem Manuelem CAPOULOS SANTOS w sprawie budżetu UE i przyszłości WPR, budżet Komitetów Copa-Cogeca, sytuacja na rynku cukru, sytuacja kryzysowa w sektorze warzyw i owoców oraz WPR: wnioski legislacyjne i zazielenianie.

22 września Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz pełniąc funkcję Wiceprzewodniczącego Copa uczestniczył w spotkaniu Prezydencji Copa.

24 września w Spale podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Krajową Radą Izb Rolniczych i Węgierską Izbą Rolniczą. W celu poprawy konkurencyjności węgierskiego i polskiego sektora rolniczego i zapewnienia skutecznej ochrony interesów międzynarodowych, strony zadeklarowały wolę do współpracy i wspólnego działania w procesie podejmowania decyzji polityki rolnej Unii Europejskiej. W duchu wspólnych interesów obu krajów w rolnictwie oraz powiązanej w wielu punktach przeszłości historycznej Polski i Węgier, tradycyjnej przyjaźni polsko-węgierskiej, KRIR oraz Węgierska Izba Rolnicza uznały za konieczne i pożądane rozszerzenie współpracy, wzmocnienie stosunków zawodowych oraz koordynację działań w międzynarodowej reprezentacji interesów.

Przedstawiciele Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej, Węgierskiej Izby Rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkali się na wspólnym 42 posiedzeniu w Spale w dniach 24-25 września Reprezentanci izb rolniczych grupy V4 wymienili informacje nt. aktualnej sytuacji na rynkach rolnych. Tegoroczne żniwa były jednymi z trudniejszych żniw dla producentów zbóż, ze względu na trudne warunki pogodowe poprzedzające i już w trakcie żniw. Skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych to: spadek plonów, porażenie chorobami, duża wilgotność ziarna, niższa liczba opadania. 

W dniach 27-28 września w Paryżu, Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz w związku z pełnieniem funkcji Wiceprzewodniczącego Copa oraz Delegat Izby Rolniczej w Opolu Bogdan Zioła wzięli udział w posiedzeniu Stałego Zgromadzenia Izb Rolniczych Francji (APCA). Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację w rolnictwie w Polsce oraz Francji, a także poruszono temat współpracy francuskich i polskich Izb Rolniczych. Przedstawiając aktualną sytuację polskiego rolnictwa Pan Prezes Wiktor Szmulewicz poinformował, że sytuacja polskiego rolnictwa w tym roku jest dosyć dobra.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 9 projektów aktów prawnych.
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com