krir.jpgMiesiąc sierpień to okres żniw w rolnictwie, dlatego też działania Zarządu KRIR skoncentrowane były na pracach z nimi związanymi. Tegoroczne żniwa okazały się jednymi z najtrudniejszych żniw dla polskich producentów zbóż i rzepaku, ze względu na trudne warunki pogodowe poprzedzające i już w trakcie żniw. Skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych to: spadek plonów, porażenie chorobami, duża wilgotność ziarna, niższa liczba opadania. Najwięcej jest pszenicy o liczbie opadania 120-130 sekund, podczas gdy wymagana na cele konsumpcyjne to poziom 220 s dla pszenicy.
 
 
 
 
 
W dniu 1 sierpnia w Olsztynie w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbyło się spotkanie Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza, Wiceprezesa KRIR Marka Borowskiego, Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jana Heichela z Prezesem Zarządu Związku Województw RP Jackiem Protasem, Wicemarszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Jarosławem Słomą oraz Bogdanem Ciepielewskim – Dyrektorem Biura Związku Województw. W spotkaniu uczestniczyła również Katarzyna Szczepaniak – Dyrektor Biura Zarządu KRIR. Celem spotkania było nawiązanie ściślejszej współpracy, oraz wymiana informacji dot. spraw rolnych będących w gestii Marszałków Województw.

4 sierpnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja z udziałem Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego oraz przedstawicieli polskich organizacji zrzeszonych w Copa Cogeca. Krajową Radę Izb Rolniczych reprezentował Prezes Wiktor Szmulewicz i Członek Zarządu Robert Nowak. Była to okazja do przedstawienia wspólnego stanowiska organizacji w sprawie przyszłości WPR, dyskusji nt. szczegółowych rozwiązań w ramach poszczególnych pakietów oraz przekazania Ministrowi Rolnictwa wspólnego pisemnego stanowiska organizacji w sprawie WPR po 2013 r. Odbyła się również konferencja prasowa, podczas której oprócz wymienionych zasadniczych tematów spotkania, dziennikarze pytali min. o aktualną sytuację w rolnictwie związaną z niesprzyjającą pogodą w czasie żniw.

18 sierpnia br. na polach Mazowieckiego Ośrodka Badawczego ITP w Kłudzienku, odbył się pokaz pracy dostępnych na krajowym rynku narzędzi do mulczującej uprawy gleby. Pokaz  zorganizowany był przy współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Uczestniczyli w nim także przedstawiciel Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Centrum Doradztwa Przyrodniczego, Z.G. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa, redaktorzy „Zielonego Sztandaru”, „Rolniczego Przeglądu Technicznego”, „Agroimpulsu”.

18 sierpnia w związku z rozpoczętymi konsultacjami społecznymi odnośnie Zielonej Księgi  w sprawie działań promocyjnych i informacyjnych dotyczących produktów rolnych: strategia o dużej europejskiej wartości dodanej w celu promowania smaków Europy, w gmachu resortu rolnictwa odbyła się konferencja poświęcona wymianie poglądów na temat koncepcji efektywnego instrumentu, maksymalnie wykorzystującego środki przeznaczone na promocję i realizującego spójne cele polityki promocyjnej. W spotkaniu wziął udział przedstawiciel Zarządu KRIR.

W dniach 22-23 sierpnia, w ramach współpracy międzynarodowej  w Budapeszcie miało miejsce spotkanie Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z przedstawicielami Węgierskiej Izby Rolniczej. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie działalności polskiej organizacji na forum Komitetów Copa-Cogeca oraz nawiązanie szerszej współpracy pomiędzy  Izbami. Prezes KRIR zadeklarował pomoc w tworzeniu przez Węgierską Izbę silnej reprezentacji na arenie Komitetów, w związku z czym, na najbliższym posiedzeniu przedstawicieli izb rolniczych krajów grupy wyszehradzkiej, które odbędzie się  we wrześniu br., postanowiono podpisać porozumienie o współpracy. Władze Węgierskiej Izby zapowiedziały poparcie ze swojej strony dla stanowisk oraz działań podejmowanych przez KRIR na forum Copa-Cogeca.  

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi , na których omawiane były następujące tematy:
  • 17 sierpnia – ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa – udział: Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak; 
  • 18 sierpnia – informacja Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli funkcjonowania ELEWARR sp. z o.o. – udział: pracownik Biura Zarządu KRIR.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

5 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o pilne podjęcie działań w celu zmiany zasad programu pomocy dla rolników, Producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2011 r. huraganu, deszczu nawalnego lub przymrozków wiosennych, przyjętego uchwała Rady Ministrów w dniu 26 lipca 2011 r. , tak aby pomoc udzielana była również gospodarstwom rolnym, które poniosły straty w uprawach rolnych (zwłaszcza rzepaku i zbóż) spowodowane przez przymrozki wiosenne.

5 sierpnia Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa opinię Małopolskiej Izby Rolniczej dotyczącą funkcjonowania ustawy o ubezpieczeniach rolnych i zwierząt gospodarskich oraz sugestie dotyczące kierunku zmian systemu obowiązkowych ubezpieczeń w rolnictwie z dopłatami Skarbu Państwa. Izba wskazała m.in. niekorzystne dla rolników propozycje dotyczące podniesienia do 30% szkód, od których obowiązywałyby dopłaty oraz zaproponowała zatasowanie systemu zastosowanego w Hiszpanii.

Realizując wniosek przyjęty podczas II Posiedzenia KRIR IV kadencji, dotyczący kwestii związanych z sytuacją plantatorów buraka cukrowego oraz funkcjonowaniem przepisów regulujących warunki zakupu i dostawy buraków cukrowych przeznaczonych do produkcji cukru w ramach kwoty produkcyjnej, a także związanych z badaniami laboratoryjnymi buraków, 5 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa z wnioskiem o zainicjowanie kontroli, czy pobieranie prób do badań laboratoryjnych przy produkcji buraka cukrowego i analiza są zgodne z obowiązującymi przepisami oraz czy nie zafałszowuje rzetelnych danych.

Mając na uwadze pismo Podlaskiej Izby Rolniczej  w sprawie negatywnego wpływu intensywnych opadów deszczu na tegoroczne plony oraz pogarszającej się jakości ziarna zbóż, Zarząd KRIR 9 sierpnia zwrócił się do resortu rolnictwa o pomoc rolnikom w postaci przyspieszenia realizacji dopłat bezpośrednich za 2011 r., zwiększenie dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego oraz zwiększenie ilości limitu paliwa przysługującego na 1 ha użytków rolnych.

Zarząd KRIR z niepokojem zauważając brak przygotowań do nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, której zgodność z Konstytucją RP zakwestionował Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 26 października 2010 r., 16 sierpnia wystąpił do Premiera RP z prośbą o przekazanie informacji dotyczącej prowadzonych obecnie przez Rząd prac, mających na celu nowelizację przedmiotowej ustawy i zapewnienie ciągłości w dostępie do świadczeń zdrowotnych rolników i ich rodzin.

W związku z bardzo wysokimi opadami utrzymującymi się od końca czerwca oraz spodziewanymi w związku z tym dużymi stratami ekonomicznymi rolników, 18 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo Śląskiej Izby Rolniczej w sprawie trudnej sytuacji rolników niektórych powiatów województwa śląskiego.      

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając postulaty Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, 18 sierpnia przekazał resortowi rolnictwa stanowisko Związku odnośnie projektowanych zmian do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 czerwca 2008 r. w sprawie opłat za usługi świadczone przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz za wydawanie etykiet, paszportów roślin lub plomb urzędowych (Dz. U. Nr 122, poz. 789), z wnioskiem uwzględnienie zawartych w piśmie uwag.

29 sierpnia Zarząd KRIR, nawiązując do trwającego w Sejmie RP procesu legislacyjnego, dotyczącego zmiany ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, wystąpił do Marszałka Sejmu RP z wnioskiem o uwzględnienie w zapisach przedmiotowej ustawy roli pełnionej przez samorząd rolniczy we współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych, polegającej na opiniowaniu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży lub dzierżawy pod kątem ich przydatności w celu powiększenia istniejących okolicznych gospodarstw indywidualnych.  

Mając na uwadze wniosek  II Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, oraz w związku faktem, iż okres 3 lat na badania sprawności technicznej opryskiwaczy obowiązuje zarówno dla sprzętu nowego oraz używanego, 30 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości wydłużenia terminu ważności atestu dla nowo zakupionego sprzętu. W opinii Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, zasadnym wydaje się aby, nowy, nieeksploatowany sprzęt był badany dopiero po 5 latach.

W okresie sprawozdawczym odbyły się jedno Posiedzenie Zarządu. W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 13 projektów aktów prawnych. Ponadto, Biuro Zarządu KRIR zajmowało się organizacją wypoczynku letniego oraz półkolonii z dofinansowaniem  FS USR dla 1000 dzieci rolników ubezpieczonych w pełnym zakresie w KRUS.
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com