krir.jpgZgodnie z kalendarzem wyborczym do 15 maja br. we wszystkich 16 województwach wybrano Prezesów oraz Zarządy  Walnych Zgromadzeń, a także wybrani zostali delegaci do Krajowej Rady Izb Rolniczych. W 13 województwach Prezesami Izb pozostały te same osoby, co dotychczas. Natomiast w skład Krajowej Rady Izb Rolniczych weszło 15 nowych osób, które nie były członkami KRIR. Kolejny etap wyborów będzie miał miejsce 3 czerwca, kiedy to zostanie wybrany Zarząd KRIR IV kadencji oraz pozostałe organy Krajowej Rady.
 
 
 
 
10 maja Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak oraz pracownik Biura KRIR wzięli udział w konferencji z okazji 30-tej rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność". Podczas spotkania przypomniano historię powstawania Związku, a także omówiono wybrane aspekty jego działalności oraz rolę i znaczenie NSZZ RI „Solidarność” w przemianach demokratycznych w Polsce.

25 maja Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak spotkali się z dziennikarzami francuskiego radia Europe 1 oraz francuskiej prasy: Agra Press, Le Figaro, La France Aricole, Le Betteravier Français oraz l’Humanité. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych z Przewodniczącym Marianem Sikorą na czele. Głównym celem spotkania było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania izb rolniczych oraz związków branżowych, a także stanowisko polskich rolników wobec przyszłość WPR po 2013 r.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:  

  • 3 maja – spotkanie z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja w Kancelarii Prezydenta – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 9 maja – posiedzenie Rady Nadzorczej ANR – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 15 maja – konferencja z okazji 30 rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność” – udział: Dyrektor Biura Katarzyna Szczepaniak;
  • 27 maja - konferencja „Izby Rolnicze w procesie reprezentowania interesów polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich” – udział: Wicedyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi , na których omawiane były następujące tematy:

  • 11 maja – ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 11 maja – wzmocnienie WPR oraz uznanie spraw rolniczych za priorytet polskiej Prezydencji – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 12 maja – rządowy projekt ustawy o nasiennictwie – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 12 maja – pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych – udział: Członkowie Zarządu: Zenon Bistram oraz Andrzej Górczyński, Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak oraz pracownicy Biura KRIR;
  • 13 maja – informacja MRiRW nt. rozporządzeń, dyrektyw, programów i strategio UE dotyczących rolnictwa w latach 2007-2013 – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 24 maja – poselski oraz rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa– udział: pracownik Biura KRIR;
  • 24 maja – sytuacja na rynku tytoniu, finansowanie udziału polskich organizacji rolniczych w pracach na forum UE, pomoc Państwa w odtwarzaniu produkcji dla rolników poszkodowanych przez mrozy w 2011 r. – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 25 maja – rządowy projekt ustawy o nasiennictwie– udział: pracownik Biura KRIR.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

Rolnicy korzystający z pomocy w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej w wyniku klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych” w ramach PROW 2007-2013 w wyniku niejasnych przepisów dotyczących ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka powodzi pozbawieni są możliwości uzyskania pomocy z w/w działania. W związku z czym, Zarząd KRIR 5 maja zwrócił się ponownie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o uproszczenie wykazu dokumentów wniosku o płatność oraz wyegzekwowanie od firm ubezpieczeniowych właściwych praktyk i terminów ubezpieczenia w ramach ryzykja powodzi i obsunięcia się ziemi.

Rolnicy, którzy korzystają z pomocy w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” PROW 2007-13 w związku z planowaną inwestycją oraz prowadzoną dodatkowo działalnością, zobowiązani są do przekwalifikowania gruntów rolnych, na których posadowione są obiekty służące do prowadzenia dodatkowej działalności gospodarczej. W większości przypadków prowadzona działalność gospodarcza jest dodatkowym źródłem dochodu natomiast głównym źródłem utrzymania nadal pozostaje gospodarstwo rolne i produkcja rolnicza. Konieczność przekwalifikowania gruntów rolnych jest niezbędna do uzyskania płatności w ramach w/w działania, procedura jest skomplikowana, długotrwała i kosztowna, co w znacznym stopniu ogranicza absorpcje dostępnych środków oraz zniechęca rolników do wykorzystania potencjału, jaki umożliwia działanie „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”  PROW 2007-13. W związku z tym 19 maja Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o rozważenie możliwości zmiany przepisów dotyczących wymogu przekwalifikowania gruntów rolnych obowiązującego w ramach w/w działania w szczególności, gdy jest to dodatkowa działalność gospodarcza prowadzona przy gospodarstwie rolnym.   

20 maja Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby uruchomić procedury oraz działania pomocowe adekwatne do sytuacji wystąpienia klęski żywiołowej. Fala mrozu osiągającego miejscami temperaturę - 9 stopni, jaka miała miejsce na terenach północno zachodnich oraz południowo zachodnich naszego kraju, poczyniła poważne straty w plantacjach sadowniczych oraz w uprawach warzyw, buraków cukrowych, rzepaku i kukurydzy. W wielu przypadkach straty sięgają 100 % plonów szczególnie w plantacjach sadowniczych, a  producenci pozbawieni tegorocznego plonu utracili jedyne źródło dochodu. Niestety przyszłe prace pielęgnacyjne i zabiegi uprawowe wygenerują dodatkowe koszty, co pogorszy sytuacje finansową poszkodowanych gospodarstw.

W związku z wyemitowanym w szwedzkiej telewizji publicznej SVT filmem dokumentalnym „Nasze zaświnione morze” twórców Folke Ryden i Urlika Bjoerksten, Zarząd KRIR, swoim wystąpieniem z dnia 20 maja do Ambasadora Szwecji, wyraził głęboki sprzeciw wobec  zawartych w programie oskarżeń, jakoby rolnicy w Polsce nielegalnie wylewali odchody zwierzęce z ferm trzody chlewnej oraz wniósł o sprostowanie powyższych informacji.

24 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Premiera RP oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby sprawy wsi i rolnictwa ustanowione były priorytetem w ramach polskiej prezydencji  w UE. Polska, tak jak każde państwo członkowskie obejmujące Prezydencję szczegółowo programuje swoje działania, stawia sobie konkretne cele i wskazuje obszary priorytetowe. Z jednej strony prowadzona jest inwentaryzacja spraw, które pojawią się w kalendarzu UE w II połowie 2011 r., z drugiej strony - identyfikowane są obszary zainteresowania polskiej Prezydencji. Oznacza to, iż zbliżające się polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, stwarza znakomitą okazję do lobbowania w najistotniejszych dla nas kwestiach.

25 maja Zarząd KRIR przedstawił swoje uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów, zwracając m.in. uwagę, iż odnosi się on głównie do postępowania klasyfikacyjnego wszczynanego z urzędu, brakuje natomiast szczegółowych zapisów dotyczących trybu postępowania w przypadku, gdy klasyfikację przeprowadza się na wniosek właściciela. 

27 maja w odpowiedzi na przekazany projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-13, Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa swoje stanowisko. Proponowane zmiany przedłożone ww. projekcie w ocenie Zarządu KRIR są zasadne i słuszne, nie mniej jednak wprowadzone zmiany nadal uniemożliwiają wielu rolnikom skorzystanie z dostępnych środków finansowych ze względu na stale obowiązujący wymóg utraty w środkach trwałych na poziomie 10 tys. zł. Ponadto Zarząd KRIR zwrócił się o uwzględnienie rolniczych postulatów dotyczących zmiany obowiązującego kryterium utraty środków trwałych w gospodarstwie rolnym poprzez znaczne obniżenie jego poziomu. Biorąc pod uwagę strukturę agrarną polskiego rolnictwa, znacznie odbiegającą od średniej powierzchni gospodarstw Unii Europejskiej, polskim producentom rolnym trudno wykazać straty w środkach trwałych na poziomie 10 tys. złotych, co znacznie ogranicza rolnikom wykorzystanie dostępnych środków pomocowych. Ponadto w obliczu tegorocznych zdarzeń celowym wydaje się rozszerzenie zakresu kosztów kwalifikowanych - wyłącznie w odniesieniu do sadów i plantacji wieloletnich o grodki do produkcji rolnej - służące do pielęgnacji sadów i plantacji w roku wystąpienia szkody. Dotyczy to głównie zakupu - nawozów, środków ochrony roślin, paliwa, folii, agrowłókniny i innych grodki służących do ochrony plantacji przed mrozem.

W maju kontynuowana była również współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego. W ramach prac Komitetów Copa-Cogeca odbyły się 2 posiedzenia grup roboczych „Wieprzowina” oraz wino oraz posiedzenie Komitetu Koordynacji Politycznej Copa-Cogeca, w których udział wziął przedstawiciel Zarządu KRIR. 

3 maja br. Komitety Copa-Cogeca, przy wsparciu BDBe, ePURE i UFOP, zorganizowały seminarium wysokiego szczebla zatytułowane „Pośrednia zmiana użytkowania gruntów spowodowana korzystaniem z biopaliw i biopłynów - jaką opcję wybrać?”. Komitety Copa-Cogeca z niepokojem podkreśliły, że bez zrównoważonego stosowania biopaliw Unia Europejska może nie osiągnąć celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku. W spotkaniu wziął udział przedstawiciel KRIR.

12 maja br. odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Prezydencji Komitetu Copa. Pan Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Wiceprzewodniczący Komitetu Copa, wziął udział w tym posiedzeniu. Spotkaniu przewodniczył Przewodniczący Komitetu Copa, Pan Gert Sonnleitner. Podczas spotkania członkowie dyskutowali na temat priorytetów Prezydencji Komitetu Copa oraz podziału obowiązków. Prezesowi KRIR w obowiązkach przydzielono sprawy Europy Wschodniej i Centralnej, SAPS, rynek ziemniaków oraz jaj i drobiu.

23 maja br. przedstawiciele polskiego samorządu rolniczego z województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, a także  związków rolniczych (ZMW, FBZPR, ZZR Ojczyzna, ZZR Samoobrona, KZRKiOR) przyjechali do Brukseli, aby wręczyć petycję o równe dopłaty oraz równe traktowanie wszystkich rolników w Europie po 2013 roku. W swojej petycji, pod którą podpisali się rolnicy z całej Polski, wyrazili przekonanie, że okres przejściowy od roku 2002 do 2013, a więc jedenaście lat, jest okresem wystarczająco długim, tym bardziej, że jednolity rynek doprowadził do zrównania cen na środki produkcji i produkty rolne. Jednocześnie podkreślili, że nie do zaakceptowania jest obecna sytuacja dochodowa oraz bardzo niski poziom życia. Petycja została wręczona: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącemu KE, Przewodniczącemu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, Przewodniczącemu Stałego Komitetu Rolnego, Komisarzowi UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Dyrektorowi Generalnemu DG AGRI, Komisarzowi UE ds. Programowania Finansowego i Budżetu, Komisarzowi UE ds. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej, Przewodniczącemu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Posłowi do Parlamentu Europejskiego Członkowi Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sekretarzowi Generalnemu COPA/COGECA.  

W okresie sprawozdawczym odbyło się jedno Posiedzenie Zarządu. W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 19 projektów aktów prawnych. Ponadto, Biuro Zarządu KRIR rozpoczęło organizację wypoczynku letniego z dofinansowaniem  FS USR dla 1000 dzieci rolników ubezpieczonych w pełnym zakresie w KRUS.
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com