krir.jpgKwiecień był bardzo ważnym miesiącem dla samorządu rolniczego w związku z przeprowadzonymi w dniu 3 kwietnia wyborami do izb rolniczych. W pierwszym etapie z każdej gminy wybrani zostali dwaj delegaci (lub jeden, jeżeli obszar użytków rolnych gminy nie przekracza 4 tys. ha). Do 24 kwietnia we wszystkich województwach odbyły się pierwsze posiedzenia rad powiatowych danych izb, podczas których wybrano członków Walnych Zgromadzeń Izb Rolniczych. Czynne i bierne prawo wyborcze w powszechnych wyborach do samorządu rolniczego mieli członkowie Izby, którymi są: podatnicy podatku rolnego, podatnicy podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadających w nich wkłady gruntowe powyżej 1 ha. 
 
 
 
 
11 kwietnia Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki, Członek Zarządu KRIR Andrzej Górczyński oraz Dyrektor Biura Zarządu KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięli udział obchodach 15-lecia działalności Izby Rolniczej w Opolu. W obchodach uczestniczyły również delegacje izb rolniczych z Niemiec, Austrii, Francji i Ukrainy. W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu fetowano ten jubileusz podczas konferencji poświęconej roli izb rolniczych w kształtowaniu Wspólnej Polityki Rolnej.

13 kwietnia  br. w Sejmie RP odbyła konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z udziałem Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasza Kołodzieja oraz Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza pt. „Duże pieniądze dla młodych rolników - zaraz po Wielkanocy”.  W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" od 26 kwietnia do 24 czerwca.

W dniach 15-17 kwietnia na terenie Targów Kielce odbyły się III Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROREAVEL, w których uczestniczyli pracownicy Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych. Targi zostały objęte patronatem medialnym miesięcznika KRIR „Polska Wieś”. Podczas targów swoją ofertę wypoczynku na wsi zaprezentowało 141 wystawców, w tym 16 polskich regionów, kilkadziesiąt Lokalnych Grup Działania, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz wystawcy z Węgier, Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Litwy, Gruzji, Mołdowy i Ukrainy.

20 kwietnia Prezes Zarządu KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w kolejnym spotkaniu  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, w ramach cyklicznych rozmów z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, będących członkami Copa-Cogeca. Rozmowy dotyczyły polskiej prezydencji i zagadnień dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej, a także aktualnej sytuacji na rynkach rolnych. Minister Rolnictwa poinformował, że wraz z organizacjami ma jasne, wspólne stanowisko, które mówi o konieczności odejścia od dotychczasowej polityki stagnacji na rzecz polityki konkurencji i rozwoju europejskiego rolnictwa. Podkreślił również, że nowa Wspólna Polityka Rolna musi być prostsza i zapewniać równe warunki wszystkim rolnikom w Unii Europejskiej. Zwrócił także uwagę na to, że europejskie rolnictwo musi w ciągu siedmiu lat kolejnej perspektywy finansowej uczestniczyć we wzroście produkcji żywności na świecie. Uczestnicy  rozmów wyrazili także wspólne oburzenie na działania podejmowane przez brytyjskich konserwatystów w sprawie klatek dla kur w Polsce.

20 kwietnia Dyrektor Biura Zarządu KRIR Katarzyna Szczepaniak wzięła udział w kolejnym seminarium „Polityka spójności i polityka rozwoju obszarów wiejskich a rozwój regionów”, które odbyło się w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej organizowanym przez Eurodeputowanych: Pana Czesława Siekierskiego oraz  Pana Jarosława Kalinowskiego we współpracy z CBR. Zważywszy, że Polityka Spójności i Wspólna Polityka Rolna konsumują 80 procent budżetu Unii Europejskiej, podczas seminarium próbowano odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu wpływają one na rozwój regionów i kształtowanie spójności terytorialnej oraz jak dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie przenieść na kolejną perspektywę finansową na lata 2014 - 2020.

W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi , na których omawiane były następujące tematy:
  • 12 kwietnia – rozpatrzenie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina – udział: pracownik Biura Zarządu KRIR;
  • 13 kwietnia – informacja MRiRW o prezydencji węgierskiej oraz planowanych priorytetach prezydencji polskiej w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich  – udział: Dyrektor Biura Zarządu KRIR;
  • 14 kwietnia pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin  – udział: pracownik Biura Zarządu KRIR;
  • 27 kwietnia – informacja na temat dokumentu przygotowanego przez Prezydencję Węgierską obejmującą konkluzje dotyczące WPR, handlowych negocjacjach z Grupą Mercosur – udział: Dyrektor Biura Zarządu KRIR;
  • 28 kwietnia –poselski projekt uchwały w sprawie wezwania Rządu RP do uznania spraw wsi i rolnictwa za priorytetowy kierunek działań Polski w ramach prezydencji polskiej w UE w II połowie 2011 r.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

5 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o dokonanie zmian w przepisach wykonawczych, dotyczących zasad udzielania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji kredytów na wznowienie produkcji dostosowujących je do zapisów ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz do praktyki rolniczej w związku z faktem, iż w przypadku wiosennych klęsk żywiołowych często uprawy jare są dopiero w fazie wschodów i nie ma możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia na te uprawy, w związku z czym rolnik, który planuje ubezpieczenie upraw jarych nie ma możliwości uzyskania niższego oprocentowania kredytu klęskowego.

20 kwietnia, po przeprowadzeniu konsultacji z wojewódzkimi izbami rolniczymi, Zarząd KRIR przekazał swoją opinię na temat współpracy producentów rolnych z przedsiębiorstwami energetycznymi w zakresie dostaw biomasy na cele energetyczne, zwracając m.in. uwagę, że rolnicy są w stanie wyprodukować biomasę w ilości zaspokajającej popyt przedsiębiorstw energetycznych nastąpi to jednak dopiero w momencie równowagi popytu i podaży, a bardzo istotną kwestią w tym procesie będzie ograniczenie importu biomasy pochodzenia rolniczego z państw sąsiednich.   

W kwietniu kontynuowana była również współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

W dniach 7-8 kwietnia br. w Sekretariacie  Komitetów Copa Cogeca w Brukseli odbyło się  drugie w tym roku wspólne posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca.  Na spotkaniu byli obecni Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura Katarzyna Szczepaniak. W spotkaniu  wzięli udział przedstawiciele polskich rolniczych organizacji członkowskich tj. Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, ZZR Ojczyzna, ZZR Samoobrona oraz NSZZ RI „Solidarność”. W drugiej części posiedzenia odbyły się wybory nowej Prezydencji Copa 2011-2013. Wspólnym kandydatem polskich organizacji  na wiceprzewodniczącego Komitetu Copa  podczas wyborów prezydium został Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Jednym z sześciu Wiceprzewodniczących Komitetu COPA został Pan Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, a nowym Przewodniczącym został Pan Gerd Sonnleitner - Przewodniczący Deutscher Bauernverband (DBV). Na stanowisko wiceprzewodniczących zostali również wybrani: Pan Lorenzo Ramos (Hiszpania), Pan Albert Jan Maat (Holandia), Pan Juha Marttila (Finlandia) oraz  Pan Jahn Bryan (Irlandia).

W okresie sprawozdawczym odbyło się jedno Posiedzenie Zarządu. W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 3 projekty aktów prawnych. Ponadto, Biuro Zarządu KRIR złożyło wniosek do FS USR o organizację wypoczynku letniego z dofinansowaniem  FS USR dla dzieci rolników ubezpieczonych w pełnym zakresie w KRUS.
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com