krir.jpgW omawianym okresie sprawozdawczym,  działalność Zarządu KRIR skupiona była głównie na zbliżających się wyborach do izb rolniczych oraz pojawiających się w związku z nimi wątpliwościami. W związku z licznymi zapytaniami odnośnie wyborów, Biuro Zarządu KRIR na bieżąco starało się odpowiadać na pytania zainteresowanych udziałem w wyborach, a Zarząd KRIR występował do instytucji rządowych w kwestiach wymagających jednoznacznych interpretacji przepisów prawa.  Ponadto, Zarząd KRIR brał udział w spotkaniach jak i występował pisemnie w sprawach dotyczących rolnictwa.
 
 
 
 
1 lutego odbyły się spotkania Prezesa oraz Wiceprezesa KRIR z Przewodniczącą Klubu Parlamentarnego „Polska jest najważniejsza” – Joanną Kluzik-Rostkowską. Podczas spotkania przedstawiono podstawy prawne funkcjonowania samorządu rolniczego oraz omówiono bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem izb rolniczych – w tym zbliżające się wybory do izb – oraz  debatowano nad aktualnymi problemami polskiego rolnictwa.
 
2 lutego odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. szkód łowieckich z udziałem zaproszonych ekspertów, składającego się z przedstawicieli izb rolniczych pod przewodnictwem Władysława Piaseckiego – Wiceprezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zespół zapoznał się z zasadami i przepisami funkcjonującymi w różnych krajach europejskich i obecnie pracuje nad przygotowaniem gotowych rozwiązań legislacyjnych zarówno w zakresie ustawy Prawo łowieckie, jak też innych aktów prawnych min. ustawy o ochronie przyrody. Przypomnijmy, że w związku z trwającymi od wielu lat problemami dotyczącymi szkód łowieckich w lipcu 2010 r. Zarząd KRIR podjął decyzję o wystąpieniu z inicjatywą legislacyjną polegającą na zmianie ustawy „Prawo łowieckie”.

W dniach 10-13 luty przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych wzięli udział w Międzynarodowych Targach Hodowli Zwierząt FARMA 2011 organizowanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas targów prezentowane były najnowocześniejsze oferty producentów wyposażenia dla hodowców, jak również można było zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu produkcji zwierzęcej. Targi są dobrym miejscem na zapoznanie się z nowościami technologicznymi, dają możliwość dotarcia do rolników zajmujących się chowem zwierząt, hodowcami, a także grup producenckich. Pierwszego dnia Targów Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała konferencję dotyczącą Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. jako priorytetu dla zjednoczonej Europy. W konferencji, którą poprowadził Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, udział wzięli przedstawiciele Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, Posłowie Klubu Parlamentarnego PSL – Pan Piotr Walkowski oraz Klubu Parlamentarnego SLD –Pan Romuald Ajchler oraz Pan Stanisław Stec, a także przedstawiciel resortu rolnictwa - Pan Waldemar Guba- Zastępca Dyrektora Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej. W swoim wystąpieniu Prezes KRIR przedstawił stanowisko KRIR wobec Komunikatu Komisji Europejskiej odnośnie WPR do 2020 r.. Następnie swoje stanowiska dotyczące sytuacji w polskim rolnictwie przedstawili przedstawiciele Klubów Parlamentarnych. Podczas konferencji poruszane były również zagadnienia odnoszące się do zbliżających się wyborów do izb rolniczych, nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, a także działań podjętych przez Krajową Radę działań w sprawie sytuacji na rynku wieprzowiny w Polsce. Ponadto, podczas Targów, dziennik Rzeczpospolita zorganizował konferencję pt. „Biogazownie rolnicze – energia z odnawialnych źródeł”. Prelegentem z ramienia Krajowej Rady była Pan Władysław Piasecki – Wiceprezes Zarządu KRIR. Podczas wystąpienia omówił bezpośrednie korzyści dla rolnictwa i obszarów wiejskich wynikające z rozwoju biogazowni rolniczych, potencjał polskiego rolnictwa w zakresie produkcji biogazu, jak również przybliżył obecny stan rozwoju tych inwestycji w Polsce. Istotną kwestią wystąpienia było przedstawienie najważniejszych barier dla rozwoju biogazowni rolniczych z punktu widzenia rolników indywidualnych. Pierwszego dnia trwania Targów odbyło się spotkanie wystawców oraz miała miejsce Gala Nagród Targów Farma, podczas której Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała Medal jubileuszowy z okazji 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich za wieloletnią współpracę.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi , na których omawiane były następujące tematy:

  • 1 luty – Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i rozwoju Wsi (pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów  wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw) – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak, pracownik Biura KRIR;
  • 3 luty – Posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (pierwsze czytanie projektu opinii w sprawie niezgodności z zasadą pomocniczości projektu rozporządzenia PE i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do norm handlowych – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 4 luty – wniosek dotyczący rozporządzenia PE i Rady ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 8 luty – Posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (sytuacja na rynku mięsa wieprzowego, drobiowego i produkcji jaj) – udział: Andrzej Frąckowiak – Delegat KRIR oraz pracownik Biura KRIR;
  • 23 lutego – Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (informacja o sytuacji na rynku trzody chlewnej) – udział: Członek Zarządu KRIR Andrzej Górczyński;
  • 23 lutego – Posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw – udział: Członek Zarządu KRIR Andrzej Górczyński.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:  
  • 2 luty – konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu ustawy o środkach ochrony roślin – udział: Katarzyna Szczepaniak – Dyrektor Biura KRIR;
  • 2 luty – posiedzenie Zespołu KRIR ds. szkód łowieckich;
  • 8 luty – posiedzenie Zespołu do spraw związanych ze zwalczaniem choroby Aujeszkyego – udział: Andrzej Frąckowiak – Delegat KRIR;
  • 8 luty – spotkanie dotyczące projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie warunków zakupu i dostawy buraków cukrowych przeznaczonych do produkcji cukru w ramach kwoty produkcyjnej cukru – udział: Prezes KRIR – Wiktor Szmulewicz;
  • 18 luty – zakończenie XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik-Farmer Roku” – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 24 lutego – spotkanie organizacyjne poświęcone Dożynkom Prezydenckim 2011 – udział: Dyrektor Biura KRIR – Katarzyna Szczepaniak.
 
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

3 lutego Zarząd KRIR przedstawił swoje uwagi do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania i wysokości opłat za czynności wykonywane przez  Inspekcję Weterynaryjną, sposobu i miejsc pobierania tych opłat oraz sposobu przekazywania informacji w tym zakresie Komisji Europejskiej oraz do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. W opinii samorządu rolniczego zwiększone koszty dla zakładów ubojowych zostaną przerzucone na producentów rolnych poprzez obniżenie i tak stosunkowo niskich cen skupu  nie poprawiając opłacalności produkcji trzody.

4 lutego, Zarząd KRIR w odpowiedzi na pismo MRiRW, przy którym przekazany został projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, objętego PROW 2007-2013, przedstawił swoje stanowisko odnośnie w/w projektu. W opinii Zarządu KRIR wszyscy młodzi rolnicy, którzy chcą prowadzić działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym powinni mieć jednakowy dostęp do możliwości skorzystania z dofinansowania w postaci premii. Pomoc w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” powinna być przyznawana wszystkim młodym rolnikom, których pięcioletnie plany działalności wskazują na żywotność ekonomiczną gospodarstwa rolnego.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

W dniu 23 lutego z udziałem przedstawiciela KRIR odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej "Pasze". Podczas spotkania omawiano kwestie dotyczące sytuacji z dioksynami jaka miała miejsce w ostatnim czasie w Niemczech, przedstawiono informacje odnoszące się do mikrobiologicznych założeń higieny pasz, zarządzanie ryzykiem zakażenia Salmonellą w poszczególnych elementach łańcucha żywnościowego, a także dyskutowano na temat aspektów legislacyjnych dotyczących etykietowania pasz.

Również 23 lutego miało miejsce spotkanie grupy roboczej "Lasy". Posiedzenie rozpoczął i poprowadził Pan Enrique Valero – Przewodniczący Grupy. Poinformował również, że wiceprzewodniczący grupy obecnie jest na spotkaniu, na którym omawiane są istotne dla Europy nowe cele w zakresie lasów. Jest to bardzo dobry moment do rozpoczęcia konwersacji z reprezentantami Komisji Europejskiej odpowiedzialnymi za lasy. W spotakaniu uczestniczył przedstawiciel KRIR.

24 lutego, w ramach Międzynarodowego Roku Lasów, Copa Cogeca zorganizowała warsztat na temat pozytywnego wpływu lasów na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Strategia UE 2020 oraz dyskusje o efektywnym wykorzystaniu naturalnych zasobów są podstawą do zrównoważonego wykorzystania lasów w ciągu najbliższych lat.

25 lutego przedstawiciel KRIR wziął udział w posiedzeniu grupy roboczej "Ubezpieczenia i kwestie społeczne w sektorze rolnym". Spotkanie rozpoczął i poprowadził Pan Pasquale di Rubbo. Podczas spotkania omawiano punkt widzenia Komisji Europejskiej w sprawie roli ubezpieczeń w WPR po 2013 r. oraz umiejscowienia narzędzi do zarządzania ryzykiem w WPR - w II filarze powinno być to narzędzie.

W dniu 28 lutego br. w siedzibie CEJA w Brukseli odbyło się spotkanie z przedstawicielami tej organizacji. Z ramienia CEJA w spotkaniu wzięli udział Pan Daniel Puglisi – Pracownik ds. Komunikacji i Polityki oraz Pani Natalia Skupska. Spotkanie miało na celu zapoczątkowanie współpracy pomiędzy KRIR oraz CEJA. Strony omówiły działalność reprezentowanych przez siebie organizacji, cel istnienia każdej z organizacji, a także przedstawiły informacje na temat środków potrzebnych do prowadzenia działalności. Obydwie organizacje prowadzą działalność non-profit. CEJA utrzymuje się ze składek płaconych przez członków organizacji.

W dniach 10-11 lutego w Sekretariacie  Komitetów Copa Cogeca w Brukseli odbyło się  posiedzenie Prezydium Copa. Aktywny udział w dwudniowym spotkaniu wzięła delegacja     Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele,  którą współtworzyli również  Członkowie Zarządu KRIR  Andrzej Górczyński oraz  Zenon Bistram, Delegat Podkarpackiej IR  Wiesław Kubicki, Delegat Warmińsko-Mazurskiej IR Jerzy Salitra, a także Dyrektor KRIR Katarzyna Szczepaniak oraz pracownik Biura KRIR. Dnia  11 lutego br. odbyło się również spotkanie przedstawicieli KRIR z prof. Andrzejem Babuchowskim – Ministrem ds. rolnictwa i rybołówstwa w Przedstawicielstwie RP w Brukseli. Dyskutowano nt. WPR po 2013 r. oraz nowych regulacji dotyczących poszczególnych rynków rolnych.

W okresie sprawozdawczym odbyło się jedno Posiedzenie Zarządu. W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 15 projektów aktów prawnych. Ponadto, Biuro Zarządu KRIR zakończyło realizację wypoczynku zimowego dla 200 dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego dofinansowany przez FS USR. Także w lutym, Biuro KRIR przy współpracy z wojewódzkimi izbami rolniczymi rozpoczęło realizację szkoleń w ramach działania 111 „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” objętego PROW 2007-2013 – „Biogazownie rolnicze – korzyści i zagrożenia”. Również w lutym, Biuro KRIR w ramach środków finansowych KSOW, zorganizowało wyjazd studyjny do Paryża na targi SIMA i SIA.
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com