krir.jpgOmawiany okres sprawozdawczy, z racji zakończenia żniw obfitował w liczne święta dożynkowe. Jednym z pierwszych obchodów w miesiącu wrzesień były uroczystości Jasnogórskich Dożynek, czyli ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony, które odbyło się w tym roku 5 września. Pomimo zmiennej pogody do Częstochowy przybyło około 30 tys. rolników z całego kraju, a wśród nich uczestnicy Pielgrzymki Izb Rolniczych zorganizowanej już po raz trzeci przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Przed uroczystą Sumą, głos zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.
 
 
 
W imieniu rolników wyraził wdzięczność Bogu za tegoroczne plony i podziękował za dar chleba powszedniego i dar trudu pracy rolnika, przez który chleb jest na naszym stole. Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyła tradycyjnie Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, w której stoisko Samorządu rolniczego przygotowane wspólnie przez KRIR i Śląską Izbę Rolniczą cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających gości – przybyłych rolników i mieszkańców Częstochowy. W przeddzień Dożynek, tj. w sobotę 4 września odbyło się seminarium dla uczestników trzeciej pielgrzymki izb rolniczych poświęcone przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, które prowadził Prezes Wiktor Szmulewicz. W dyskusji uczestniczyli również zaproszeni goście m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak.

2 września Zarząd KRIR mając na uwadze nadal trudną sytuację dotkniętych powodzią rolników ponownie zwrócił się do Ministra Środowiska z wnioskiem o zarezerwowanie środków na wapnowanie użytków rolnych.

3 września Zarząd KRIR przedstawił Ministrowi Gospodarki swoje uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzenia danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii, wyrażając m.in. sprzeciw w kwestii dotyczącej procentowego udziału biomasy pochodzenia rolniczego „nieleśnego” w łącznej masie biomasy zużytej w % ujęciu określonym w niniejszym rozporządzeniu. 

8 września mając na uwadze opublikowany w dniu 9 sierpnia br. na witrynie internetowej MSP ogłoszenia dotyczącego prywatyzacji spółek inseminacyjnych, Zarząd KRIR odnosząc się do przyspieszonej procedury zbycia przez Skarb Państwa akcji powyższych podmiotów podtrzymał swój sprzeciw w tej sprawie.

Mając na uwadze zbliżający się termin wejścia w życie zakazu utrzymywania kur niosek w klatkach niezmodyfikowanych oraz toczące się w związku z tym dyskusje, 9 września Główny Lekarz Weterynarii  zorganizował spotkanie, którego celem była dyskusja dotycząca planów w zakresie dostosowania ferm do przepisów, które wejdą w życie od dnia 1 stycznia 2012 r. oraz działania Inspekcji Weterynaryjnej w tym zakresie. Podczas dyskusji, w której udział wziął Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz liczne branżowe organizacje drobiarskie uzgodniono, że GIW zwróci się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o przedłużenie do 5 lat terminu dostosowania ferm do nowych przepisów z zastrzeżeniem, że obsada w klatkach odpowiadałaby nowym normom KE, natomiast pozostałe parametry, w tym wysokość klatek, konieczność montowania gniazd, grzęd i ściółkowanie, byłyby wdrażane w trakcie proponowanego 5-letniego okresu.

9 września Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Edward Sadłowski uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami producentów i przetwórców zbóż, podczas którego dyskutowano na temat bieżącej sytuacji na rynku zbóż oraz omawiano mechanizmy jakie rządzą tym rynkiem. Szef resortu rolnictwa uspokajając powiedział, że Europa nie jest dziś regionem deficytowym jeżeli chodzi o zboża. Zauważył również, że obecna sytuacja jest dobrą okazją, aby urealnić cenę interwencyjną i zapowiedział podjęcie w tej sprawie działań na forum unijnym. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję na to, że doświadczenia tego roku spowodują zmiany w systemie zapasów unijnych.  Podsumowując spotkanie minister zapowiedział, że wystąpi do UE w sprawie regulacji dotyczących zapasów. Nie będzie natomiast występował o zniesienie ceł importowych. Zapowiedział także kolejne spotkanie z udziałem naukowców, dotyczące metod badawczych w kontekście prognozowania plonów.

10 września Zarząd KRIR przekazał resortowi rolnictwa swoje uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyzwania pomocy finansowej w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych” objętego PROW 2007-2013, proponując m.in., aby w wyszczególnieniu kosztów kwalifikowanych dotyczących odtwarzania budynków i budowli uwzględnić także tunele foliowe. 

13 września Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki wzięli udział w uroczystości oficjalnego otwarcia międzynarodowych targów Polagra -Food, Polagra-Tech ,Gastro Trendy oraz Taropak  w Poznaniu na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas tegorocznej edycji targów, Prezes oraz Wiceprezes KRIR podpisali porozumienie o współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego. Ponadto, uczestniczyli w obchodach 15 - lecia Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, wręczając przy tej okazji statuetkę KRIR oraz list gratulacyjny życząc dalszych wielu lat pomyślnej pracy na rzecz promocji polskich producentów żywności. Tego samego dnia odbyło się również uroczyste wręczenie tytułów „Polski Producent Żywności 2010” oraz Pucharu Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, który z rąk Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego otrzymali AMI Irena i Marek Aksamscy S.J. Mikstat za produkt: połowa gęsi bez kości, upieczona.

W dniu 13 września w miejscowości Poręba Żegoty gmina Alwernia odbyła się konferencja „Polskie Izby Rolnicze - przeszłość i przyszłość w Unii Europejskiej: przypomnienie pierwszego prezesa Izb Rolniczych dr Aleksandra hr. Szembeka". W części konferencji poświęconej zagadnieniom rolnictwa głos zabrał Andrzej Górczyński, Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, który w swoim wystąpieniu nawiązał do spraw współczesnego rolnictwa takich jak wyrównanie unijnych dopłat i nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020.

13 września w odpowiedzi na pismo Ministra Skarbu Państwa, przy którym przekazano projekt ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa, Zarząd KRIR przekazał swoje uwagi, wyrażając przy tym obawy wobec regulacji pozbawiającej pracowników spółek prawa do wskazania kandydatów rad nadzorczych i zarządów reprezentujących interesy pracowników w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

14 września w Ministerstwie Środowiska podpisano porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz powstania zrzeszeń leśnych, pomocy już istniejącym zrzeszeniom oraz powołania Krajowego Związku Zrzeszeń Leśnych. W spotkaniu wzięli udział Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Grzegorz Furmański.

15 września Zarząd KRIR, mając na uwadze zgłaszane przez Klub PSL poparcie dla nowelizacji ustawy  o izbach rolniczych, zwrócił się do Przewodniczącego KP PSL z zapytaniem czy przedmiotowej ustawie nadano tryb legislacyjny i została wniesiona do Marszałka Sejmu RP jako poselski projekt ustawy. W tej samej sprawie, w dniu 17 września zwrócił się do Przewodniczącego  Klubu PO, Prezesa PSL oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

19 września Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wziął udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W uroczystościach dożynkowych  udział wzięli oprócz pary prezydenckiej m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Dożynkowym uroczystościom towarzyszyły liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Była to również znakomita okazja do skosztowania regionalnych potraw. Na Placu Dożynkowym nie zabrakło również stoiska KRIR, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli także w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska, na których omawiane były następujące tematy:

  • 2 września – rozpatrzenie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnym Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw;
  • 23 września – informacja o realizacji Rządowego Programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego, finansowanie tego programu oraz potrzeby w tym zakresie na najbliższe lata, ocena stanu pogłowia trzody chlewnej i bydła, informacja o hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, warunki prawne, organizacyjne i finansowe.


Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:
  • 21 września – posiedzenie Krajowego Komitetu do spraw Systemu i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych, udział: Pracownik Biura;
  • 22 września – obchody 20-lecia Agencji Rynku Rolnego – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Członek Zarządu – Zenon Bistram oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak; 
  • 24-26 września – targi AGROSHOW 2010 – udział: pracownicy Biura.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

6 września  w Brukseli miało miejsce posiedzenie Grupy Roboczej Komitetów Copa-Cogeca „Rozwój obszarów wiejskich”. Wśród uczestników spotkania nie zabrakło przedstawicieli polskich rolniczych organizacji członkowskich reprezentowanych przez Krajową Radę Izb Rolniczych i NSZZ RI „Solidarność”. Przewodnimi tematami dyskusji był przyszły kształt polityki rozwoju obszarów wiejskich w ramach mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku oraz rewizja systemu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

7 września  w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli, z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz NSZZ RI „Solidarność”, odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej „Wołowina”. Wśród najważniejszych kwestii, jakie były przedmiotem spotkania znalazła się debata przygotowawcza do opracowania opinii grupy w sprawie kształtu wsparcia sektora wołowego w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Posiedzenie było ponadto okazją m.in. do przedstawienia informacji w zakresie rozpoczętych negocjacji handlowych z krajami Ameryki Płd. oraz prac Komisji Europejskiej dotyczących zmian prawa wspólnotowego wobec gąbczastej encefalopatii bydła (BSE).

 8 września  w Brukseli, z udziałem przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych, miało miejsce posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Artykuły spożywcze”. Spotkanie było okazją do szczegółowego omówienia finalnego projektu unijnego Przewodnika Dobrych Praktyk Higienicznych w rolniczej produkcji pierwotnej opracowanego przez Sekretariat Copa-Cogeca. Dyskutowano również na temat praktycznej implementacji i skutków rozporządzenia (WE) 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności, a także możliwościach znakowania produktów żywnościowych wskazującego na przestrzeganie zasad dobrostanu zwierząt.

10 września w Brukseli, z udziałem przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych, odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Ziemniaki”. śród najważniejszych punktów do dyskusji znalazła się kwestia materiału sadzeniowego produkowanego przez rolnika na własny użytek i związany z tym obowiązek wnoszenia opłat licencyjnych podmiotom hodowlanym oraz ocena i trwająca rewizja dyrektywy WE/2002/56 w sprawie obrotu sadzeniakami regulującej maksymalny poziom tolerancji dla obecności czynników chorobotwórczych w materiale elitarnym i kwalifikowanym.

13 września w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli zorganizowano seminarium dla przedstawicieli organizacji członkowskich, wśród których nie zabrakło reprezentantów Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz NSZZ RI „Solidarność”, poświęcone omówieniu wyników projektu badawczego dotyczącego dobrostanu zwierząt zatytułowanego „Welfare Quality”. Spotkanie było okazją do prześledzenia zastosowanej w trakcie jego realizacji metodologii oceny poziomu dobrostanu zwierząt, jak również dyskusji z przedstawicielem Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej na temat możliwości wdrożenia idei projektu do praktycznego zastosowania na poziomie gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej.

14 września  Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak spotkali się z przedstawicielami hiszpańskiej Fundacji Intercoop utworzonej i zarządzanej przez zrzeszenie spółdzielni rolniczych z regionu Walencja. Fundacja Intercoop jest młodą (założoną w 2009 roku) organizacją non-profit, której celem jest rozwój zaangażowania społecznego na terytorium objętym działalnością fundacji. Grupę tworzy obecnie 210 spółdzielni rolniczych i holdingów bazujących na obszarach wiejskich i rolnictwie prowincji Walencja w Hiszpanii, w szczególności regionów Castellón i Alicante. Głównym aspektem działalności jest wsparcie grup spółdzielczych w ich komercyjnej aktywności, rozszerzanie współpracy pomiędzy nimi i dostawa usług.

16 września w Brukseli odbyło się kolejne już w tym roku posiedzenie Prezydium Copa. Udział w wydarzeniu tradycyjnie wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele. Najważniejszym punktem obrad była debata z Bertrand’em Dumont, członkiem gabinetu Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Unii Europejskiej Michael’a Barnier’a, na temat możliwych sposobów redukcji zjawiska spekulacji  na rynkach finansowych w odniesieniu do sektora rolno-spożywczego. Przedstawiciel Komisji Europejskiej przedstawił w swoim wystąpieniu działania na szczeblu unijnym, których celem jest zwiększenie przejrzystości funkcjonowania rynku finansowego oraz jego wpływu na rynki towarowe w związku z niekorzystnymi, obserwowanymi od dłuższego czasu tendencjami wyrażającymi się m.in. dużymi wahaniami cen oraz niestabilnością popytu. Inicjatywy legislacyjne KE mają za zadanie ograniczenie negatywnych w skutkach konsekwencji wywoływanych przez fluktuacje rynkowe na pierwotnych wytwórców dóbr, m.in. rolników, najbardziej odczuwających zawirowania w sektorze finansowym. Delegacja polska zwróciła uwagę, że konieczna jest rzetelna informacji zwrotna kierowana do producentów rolnych na temat sytuacji rynkowej i tendencji w jej zmianach, która w sposób bezpośredni determinuje decyzje dotyczące podpisywania kontraktów z odbiorcami na dostawy surowców rolnych oraz najbliższej przyszłości odnośnie prowadzonej produkcji rolnej.

W dniach 21-22 września w Warszawie odbyło się 39 spotkanie przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej. W roli obserwatorów obrad po raz kolejny wystąpili reprezentanci Krajowej Izby Rolniczej Ukrainy. Przedstawiciele samorządów rolniczych Słowacji, Republiki Czeskiej, Polski, Węgier i Ukrainy dyskutowali na temat przebiegu tegorocznej kampanii żniwnej, Dostosowanie ferm w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie zakazu utrzymywania kur niosek w klatkach niezmodyfikowanych oraz przyszłości WPR po 2013 roku.

W okresie sprawozdawczym odbyło się jedno Posiedzenie Komisji Budżetowej oraz Komisji Rewizyjnej, Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 8 projektów aktów prawnych.
 
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com