krir.jpgMiesiąc sierpień to okres żniw dla rolnictwa, także działania Zarządu KRIR skoncentrowane były na problemach z nimi związanymi. W omawianym okresie sprawozdawczym działania Zarządu KRIR skierowane były również wokół problemu skutków tegorocznej powodzi oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych w okresie żniw. W odpowiedzi na apel samorządu rolniczego o pomoc najbardziej ucierpiałym w wyniku kataklizmu producentom rolnym, na założone specjalnie przez KRIR konto wpłynęły środki finansowe. Ponadto, do Biura Zarządu KRIR zgłosiła się firma oferująca własny transport pasz dla najbardziej poszkodowanych przez tegoroczną powódź rolników. W omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR złożył wnioski do Komisji Zarządzających Funduszy Promocji w sprawie organizacji „Dnia Polskiego” w Brukseli oraz przygotowywał akcję promocyjną „Zdrowa żywność z polskich zbóż” finansowaną  ze środków Funduszu Promocji Ziarna, Zbóż i Przetworów Zbożowych.
 
 
 
 
5 sierpnia w siedzibie Lubuskiej Izby Rolniczej odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ekspertów ds. opracowania nowelizacji ustawy „Prawo łowieckie”, który został powołany w dniu 29 lipca br. przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Do prac w zespole Zarząd KRIR zaprosił Prezesa Śląskiej Izby Rolniczej  Romana Włodarza, Delegata Lubuskiej Izby Rolniczej do KRIR  Andrzeja Bawłowicza oraz Członka Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej Krzysztofa Kwiatonia.  Zespół ekspertów pod kierownictwem Wiceprezesa KRIR Władysława Piaseckiego został powołany w związku z koniecznością zmian w obecnie obowiązującej ustawie, która wynika zarówno z  narastającego problemu szkód powodowanych przez dziką zwierzynę w uprawach rolnych, jak i większych oczekiwań rolników uczestniczenia w procesie decyzyjnym związanym z dysponowaniem ich gruntów.

21 sierpnia w siedzibie Urzędu Gminy Wilków (woj. lubelskie) z inicjatywy Lubelskiego Towarzystwa Pszczelniczego odbyło się spotkanie z poszkodowanymi przez tegoroczną powódź rolnikami. W wydarzeniu poświęconemu w całości omówieniu możliwych form pomocy przeznaczonej na odbudowanie prowadzonej dotychczas produkcji rolnej oraz zniszczonych przez wezbraną wodę domostw uczestniczył również przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz redakcji miesięcznika „Pszczelarstwo”. Wilków był jednym z bardziej dotkniętych przez powódź rejonów, w którym doszło do zalania ponad 90% ogólnej powierzchni gminy.

Mając na uwadze ustalenia z powyższego spotkania oraz skutki tegorocznej powodzi, a także wyrządzone przez nią szkody, 24 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Związku Szkółkarzy polskich o rozważenie możliwości wsparcia przez Związek poszkodowanych przez powódź producentów rolnych z gminy wilków poprzez bezpłatne przekazanie bądź sprzedaż po preferencyjnych cenach na wiosnę przyszłego roku materiału szkółkarskiego koniecznego do odbudowy upraw trwałych zniszczonych przez wodę. 

23 sierpnia w Warszawie, z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, zorganizowane zostało seminarium poświęcone „Metodologii wyznaczania obszarów cennych przyrodniczo (HNV) w Polsce”. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji okołorolniczych, jednostek badawczych oraz związków i organizacji rolniczych, wśród których w gronie uczestników nie zabrakło reprezentantów Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Mazowieckiej Izby Rolniczej. Celem wydarzenia było przybliżenie praktycznego podejścia do nakreślonej przez Komisję Europejską definicji obszarów cennych przyrodniczo (HNV), do których wyznaczenia zobligowane zostały wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli także w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska, na których omawiane były następujące tematy:
  • 4 sierpnia – informacja Rządu nt. trudnej sytuacji polskich rybaków łodziowych – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 5 sierpnia – informacja o negocjacji w ramach WTO w zakresie rolnictwa oraz informacja o negocjacji o kształcie WPR po 2010 r. – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 10 sierpnia – aktualny stan oraz realne możliwości dostosowania ferm kur nieśnych w Polsce do wymagań dyrektywy 1999/74/WE ustanawiającej minimalne normy ochrony kur nieśnych – udział: pracownik Biura KRIR.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:
  • 3 sierpnia – posiedzenie Rady Nadzorczej ANR – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 16 sierpnia – konferencja uzgodnieniowa projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych – udział: pracownik Biura KRIR;
  • 17 sierpnia – IV Posiedzenie Grupy Roboczej KSOW – udział: Członek Zarządu KRIR  Andrzej Górczyński:
  • 22 sierpnia – regionalne Święto Plonów w Sierpcu – udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

W związku z przyjętą przez Radę Ministrów uchwałą w dniu 1 czerwca 2010 roku w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez powódź, obsunięcie się ziemi lub huragan w 2010 r., 3 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił resortowi rolnictwa swoje uwagi do programu, którego celem miało być uruchomienie pomocy dla rodzin rolniczych umożliwiającej pokonanie przejściowych trudności finansowych spowodowanych przez powódź, obsunięcia się ziemi lub huragan, zgodnie z art. 11 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił uwagę na kilka elementów, która w jego ocenie powinna natychmiast zostać zmieniona.

Mając na uwadze przesłany w dniu 19 lipca wniosek z XIV Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej III kadencji z dnia 28 czerwca, Zarząd KRIR zwrócił się w dniu 6 sierpnia do Minister Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu wypracowanie takich przepisów, które pozwolą, przy tworzeniu nowego miejsca pracy w rolnictwie, na korzystanie z podobnych zasad, jakie mają miejsce w podmiotach gospodarczych przy zatrudnianiu pracowników z urzędów pracy.

Realizując wniosek podjęty podczas XIV Posiedzenia KRIR, 6 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości udzielenia dodatkowego wsparcia dla rolników gospodarujących na obszarach Natura 2000 poprzez zwiększenie stawki jednolitej dopłaty obszarowej o 20%.

W związku z objęciem urzędu Prezydenta RP przez Prezydenta Elekta Bronisława Komorowskiego, 11 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem o uwzględnienie w składzie Rady ds. Wsi i Rolnictwa, tworzonej jako organ opiniodawczo-doradczy przy Prezydencie, przedstawiciela samorządu rolniczego, jednocześnie składając gratulacje nowemu Prezydentowi.

12 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo Przewodniczącego Rady Powiatu Wieruszowskiego Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z uwagami dotyczącymi prac gminnych komisji szacujących szkody spowodowane klęską powodzi i innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

W odpowiedzi na pismo MRiRW, przy którym przekazany został projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)” objętego PROW na lata 2007-2013, 16 sierpnia Zarząd KRIR,  mając na uwadze zgłoszoną przez Podkarpacką Izb Rolniczą  w ramach konsultacji wewnętrznych samorządu rolniczego opinię do omawianej regulacji, przekazał postulat odnośnie konieczności rozszerzenia katalogu obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania o obręb Krzemienna w gminie Dydnia.

18 sierpnia, mając na uwadze dokument roboczy, w którym przedstawiony został projekt zestawienia odpowiedzi Komitetów Copa-Cogeca na pytania przedstawione w trakcie konsultacji publicznych Komisji Europejskiej dotyczących przyszłości polityki handlowej Unii Europejskiej, Zarząd KRIR po przeanalizowaniu zawartych w nim treści przekazał uwagi do niektórych punktów.

W związku z licznymi pytaniami od rolników o zasadność wprowadzonej w dniu 1.10.2009 r. nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2009 r. Nr 79, poz. 667) podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne rolników, 18 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa KRUS o przekazanie informacji dot. wysokości wpłat z tytułu składek na  Fundusz Społeczny oraz wydatków świadczeń wypłacanych z FS w poszczególnych miesiącach I półrocza 2010 r. 

Mając na uwadze opublikowane na witrynie internetowej Ministerstwa Skarbu Państwa ogłoszenie w sprawie prywatyzacji spółek inseminacyjnych: Małopolskie Centrum Biotechniki, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, 19 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wyraził pisemnie protest wobec zastosowanej przez Ministra Skarbu Aleksandra Grada przyspieszonej procedury zbycia akcji Skarbu Państwa powyższych podmiotów, w szczególności w kontekście określenia 7-dniowego terminu rozpoczynającego się w dniu 20 sierpnia, w którym możliwa jest weryfikacja list uprawnionych do nabycia akcji osób tj. producentów rolnych i pracowników tychże spółek. Zarząd zaprotestował przeciwko braku akcji informacyjnej wśród rolników nt. prywatyzacji spółek inseminacyjnych, jednocześnie żądając przesunięcia terminów wynikających z prac prywatyzacyjnych.

Mając na uwadze postulaty sformułowane przez reprezentantów samorządu rolniczego w trakcie XIV Posiedzenia KRIR III kadencji,  24 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Infrastruktury o zmianę ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. NR 108, poz. 908 j.t.) umożliwiającą wyrejestrowanie przyczepy rolniczej z przeznaczeniem do transportu na terenie gospodarstwa tj. użytkowania poza drogami publicznymi, bez przedstawiania dokumentu potwierdzającego złomowanie lub umowy zbycia pojazdu.

W okresie sprawozdawczym odbyło się jedno Posiedzenie Zarządu, Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 31 projektów aktów prawnych. Biuro KRIR we współpracy z wojewódzkimi izbami rolniczymi zajmowało się organizacją letniego wypoczynku dla dzieci rolników. KRIR w okresie tegorocznych wakacji zorganizowała wypoczynek letni dla blisko 600 dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, w tym dla 155 dzieci rolników, których gospodarstwa poniosły straty w tegorocznej powodzi. W koloniach letnich brały udział dzieci z 14 województw. Kolonie zostały dofinansowane ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w wysokości 600 PLN na dziecko oraz w wysokości 900 zł dla dzieci rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
podpis_prezesa.jpg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com