krir.jpgW omawianym okresie sprawozdawczym działania Zarządu skupiły się głównie na kontynuacji podejmowanych przez samorząd rolniczy działań w związku z trwającą już od wielu tygodni powodzią oraz realizacji wniosków podjętych podczas XIII Posiedzenia KRIR w Elgiszewie. Sytuacja rolników, których gospodarstwa zniszczone zostały w wyniku przejścia wezbranych wód, w szczególności na południu kraju, stała się niemal krytyczna. Zniszczeniu uległy nie tylko domy mieszkalne i gospodarcze, uprawy polowe, lecz również pomieszczenia inwentarskie oraz pasze potrzebne do wyżywienia zwierząt gospodarskich. Obserwowana druga już fala kulminacyjna nie pozwalała na zejście z zalanych terenów wód, co pogłębiało problemy natury technicznej i logistycznej, zwłaszcza w kontekście produkcji zwierzęcej.

 
 
 
 
W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli także w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska, na których omawiane były następujące tematy:

  • 9 czerwca – pierwsze czytanie projektu ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa – udział Członka Zarządu KRIR Andrzeja Górczyńskiego oraz pracownika Biura Zarządu;
  • 11 czerwca – informacja w sprawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmawiającej transferu dla Krajowej Spółki Cukrowej S.A. kwot cukru przydzielonych BSO Polska S.A. z siedzibą w Zygmuntowie, począwszy od kampanii 2010/2011 – udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 16 czerwca – pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych – udział przedstawiciela Zarządu KRIR Prezesa Podlaskiej Izby Rolniczej Tomasza Gietka oraz pracownika Biura Zarządu.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:
  • 9 czerwca – X Posiedzenie Walnego Zgromadzenia Małopolskiej Izby Rolniczej – udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura Zarządu Katarzyna Szczepaniak;
  • 10-11 czerwca – Posiedzenie Komitetu Monitorującego PROW 2007-2013 – udział przedstawiciela Zarządu KRIR;
  • 10-11 czerwca – II Targi „Polskie Zboża” – udział pracowników Biura Zarządu KRIR (KRIR miało swoje stanowisko na Targach);
  • 12 czerwca – piknik z Programem Poznaj Dobrą Żywność – udział Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki;
  • 12-13 czerwca – XI Mazowieckie Dni Rolnictwa – udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 12-13 czerwca – XIX Targi Rolno-Przemysłowe w Lubaniu – udział Członek Zarządu Zenon Bistram;
  • 15 czerwca – XXI Posiedzenie Komitetu Monitorującego ZPORR 2004-2006 - udział przedstawiciela Zarządu KRIR;
  • 15 czerwca – uroczystość finałowa konkursu „Sposób na sukces” – udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura Zarządu Katarzyna Szczepaniak;
  • 18 czerwca – spotkanie poświecone kontynuacji dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej  a także trudnej sytuacji polskich rolników, spowodowanej przez tegoroczną powódź oraz formy pomocy opracowanych w MRiRW, skierowanych do rodzin rolniczych, które ucierpiały na skutek powodzi – udział Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
  • 19 czerwca – XVI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Sielinku - udział delegata Wielkopolskiej Izby Rolniczej Andrzeja Frąckowiaka.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w następujących tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych:

1 czerwca Zarząd KRIR wystąpił do Przewodniczących Sejmowej oraz Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wspólnego spotkania wyjazdowego na temat zmian w nowelizacji ustawy o gospodarowaniu zasobem  rolnym skarbu Państwa.

1 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości wprowadzenia takich interpretacji, bądź zmian w przepisach, umożliwiających rolnikom otrzymywanie płatności bezpośrednich, pomimo, iż z powodu szkodliwej działalności bobrów na posiadanych użytkach rolnych, czasowo nie mogą oni w odpowiednim czasie wykonać wymaganych zabiegów agrotechnicznych (np. wykaszanie łąk).

2 czerwca Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas XIII Posiedzenia KRIR, wystąpił po raz kolejny do Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi w sprawie likwidacji świadectw zdrowia dla trzody chlewnej ze stad urzędowo wolnych od choroby Aujeszky’ego.

2 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Posła na Sejm, Józefa Rackiego w sprawie znowelizowania ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami, tak aby przy wypłatach rekompensat za przejęte pod drogi i inne inwestycje uwzględniono dopłaty, które rolnik otrzymywałby z tytułu użytkowania ziemi.

Mając na uwadze wniosek Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej dotyczący sytuacji w podkarpackim pszczelarstwie, 2 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjecie działań, które będą miały na celu uruchomienie specjalnego wsparcia dla pszczelarzy w wysokości co najmniej 30 € do jednej pszczelej rodziny.

7 czerwca Zarząd  KRIR wystąpił z wnioskiem do resortu rolnictwa w sprawie zaliczenia podatku VAT od robót     poscaleniowych w zakresie remontu i urządzenia dróg i rowów poscaleniowych podczas realizacji scalania jako koszt kwalifikowany.

7 czerwca Zarząd KRIR, realizując kolejny wniosek z XIII Posiedzenia KRIR, wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie  uruchomienia skupu interwencyjnego zbóż od 1 września oraz podniesienie ceny skupu do 120 €/tonę.

Mając na uwadze trwające obecnie prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a także wnioski podjęte w trakcie XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, jakie miało miejsce w dniu 6 maja br. w Elgiszewie, 7 czerwca br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o umożliwienie spełnienia kryterium powierzchni minimalnej gospodarstwa rolnego przez beneficjanta wsparcia poprzez dzierżawę użytków rolnych od innego rolnika.

9 czerwca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z wnioskiem o rozważenie możliwości wprowadzenia dodatkowej pomocy finansowej poszkodowanym producentom rolnym, którzy ponieśli straty w budynkach inwentarskich, poprzez dopłatę do sprzedawanych sztuk zwierząt gospodarskich. Bydło i trzoda chlewna częstokrotnie w wyniku zarówno niedostatecznych warunków utrzymania w ostatnich tygodniach, jak również ograniczonego dostępu do pasz, ma obniżoną wartość, co bezpośrednio rzutuje na jego cenę, dlatego ewentualna sprzedaż zwierząt przez rolnika w tych warunkach dodatkowo przysparza im straty finansowe.

11 czerwca br. Zarząd KRIR przedstawił resortowi gospodarki w ramach konsultacji społecznych opinię samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych na lata 2011-2016. Mając na uwadze zaproponowane wartości NCW na lata 2011-2016, a także ich wartość określoną w pierwszym rozporządzeniu z dnia 15 czerwca 2007 r. w na lata 2008-2013, samorząd rolniczy stoi na stanowisku, iż w związku z obserwowanym w ostatnich latach wzrostem wykorzystania w transporcie biopaliw ciekłych i paliw ciekłych z dodatkiem biokomponentów, należałoby w sposób bardziej efektywny wykorzystać niniejsze tendencje poprzez zwiększenie dynamiki wzrostu NCW.

11 czerwca Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce w szkole” w roku szkolnym 2010/2011, zwracając m.in. uwagę, że  zaproponowany termin złożenia wniosku o zatwierdzenie na pierwszy semestr 2010/2011 tj. 30 czerwca br. jest zbyt krótki. Biorąc pod uwagę panującą klęskę powodzi, wiele szkół z terenów zalanych będzie zaabsorbowanych walką z powodzią lub likwidacją szkód przez nią wyrządzonych i złożenie przedmiotowego wniosku w terminie do 30 czerwca br. zdaniem Zarządu KRIR jest mało realne. Dlatego też, samorząd rolniczy zaproponował przedłużenie terminu do końca września.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

W dniach 1-2 czerwca br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Z uwagi tematykę, wśród której znalazła się m.in. przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, poprawa funkcjonowania łańcucha dostaw żywności w Europie, a także rola kobiet w rolnictwie i na obszarach wiejskich, w spotkaniu uczestniczyło wielu przedstawicieli rolniczych organizacji członkowskich Komitetów Copa-Cogeca, w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W dniach 1-4 czerwca br. w Brukseli miała miejsce kolejna już edycja konferencji Green Week (Zielony Tydzień). To największe forum dyskusyjne w całości poświęcone problematyce ochrony środowiska, organizowane przez Dyrekcję Generalną ds. Środowiska Komisji Europejskiej, w roku bieżącym w szczególności dotyczyło kwestii zachowania bioróżnorodności.  W związku z tematyką przewodnią na konferencji nie mogło zabraknąć akcentu rolniczego reprezentowanego przez Komitety Copa-Cogeca. Oprócz debat na tematycznych sesjach plenarnych zorganizowano stoiska zainteresowanych instytucji i organizacji, w tym również Copa-Cogeca obsługiwanego podczas drugiego dnia konferencji m.in. przez przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych.

3 czerwca  Wiceprezes Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Władysław Piasecki znalazł się w składzie delegacji Komitetów Copa-Cogeca, która wzięła udział w Brukseli w posiedzeniu Rozszerzonej Grupy Konsultacyjnej Komisji Europejskiej „WPR po 2013 roku”. Spotkanie stanowiło integralną część przedłużonej do 11 czerwca br. ogólnoeuropejskiej debaty publicznej na temat przyszłego kształtu polityki rolnej Unii Europejskiej w kolejnej perspektywie finansowej. Dzień wcześniej, tj. 2 czerwca, odbyło się specjalne posiedzenie Grupy Roboczej Copa-Cogeca „WPR po 2013 roku”, w którym także uczestniczył przedstawiciel KRIR.

W dniach 14-15 czerwca w województwie pomorskim odbył się zainicjowany przez SAI Platform warsztat na temat zrównoważonych metod produkcji rolniczej. Udział w wydarzeniu, jako organizacja członkowska Komitetu Copa, wzięła Krajowa Rada Izb Rolniczych reprezentowana przez Prezesa Pomorskiej Izby Rolniczej i Członka Zarządu KRIR Zenona Bistrama. Warsztat miał na celu przybliżenie zasad zrównoważonego rolnictwa w rozumieniu SAI Platform, a także analizę możliwości wdrożenia takiego podejścia wśród polskich rolników.

W dniach 14-16 czerwca br. w Kijowie, Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki oraz Członek Zarządu Andrzej Górczyński wzięli udział w 38 posiedzeniu przedstawicieli izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej. Przedstawiciele samorządów rolniczych Słowacji, Republiki Czeskiej, Polski, Węgier i Ukrainy dyskutowali m.in. na temat aktualnej sytuacji na rynkach rolnych, a także współpracy transgranicznej. W związku z tegoroczną powodzią na prośbę polskiej delegacji, w komunikacie zawarto wniosek w sprawie utworzenia na poziomie UE specjalnego funduszu rezerwowego na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych. Podczas spotkania omówiono również kwestie dotyczące finansowania oświaty oraz badań związanych z rolnictwem, a także dyskutowano nad przyszłością rynku rolnego UE w perspektywie strefy wolnego handlu z Ukrainą. W trakcie spotkania po raz kolejny podniesiono temat wyrównania płatności bezpośrednich dla „starych” i „nowych” państw członkowskich oraz utrzymania silnej i skutecznej wspólnej polityki rolnej.

W okresie sprawozdawczym odbyło się jedno Posiedzenie Zarządu, Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 7 projektów aktów prawnych. Odbyło się również posiedzenie Komisji Rewizyjnej oraz Budżetowej KRIR.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com