krir.jpgWydarzeniem otwierającym omawiany okres sprawozdawczy było XIII Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 6 maja, które zgodnie z wnioskiem przyjętym podczas XII Posiedzenia KRIR w dniu 10 grudnia 2009 r. odbyło się w województwie Kujawsko-Pomorskim w miejscowości Elgiszewo. Podczas Posiedzenia przyjęto uchwałę Nr 1/2010 w sprawie przyjęcia Porozumienia o współpracy pomiędzy Krajową Radą Izb Rolniczych a Polskim Towarzystwem Rybackim oraz uchwałę Nr 2/2010 w sprawie ustalenia regulaminu pracy przedstawicieli KRIR w Komisjach Zarządzających Funduszy Promocji. W trakcie spotkania omówiono m.in. kwestie związane z funkcjonowaniem Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych, a także debatowano nad nowelizacją ustawy o izbach rolniczych. Gośćmi spotkania był Jan Krzysztof Ardanowski – doradca Prezydenta RP ds. rolnictwa oraz Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. 
 
 
 
W omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR wziął udział w następujących spotkaniach:

5 maja  w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego odbyła się konferencja poświęcona dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Udział w spotkaniu wziął Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, przedstawiciele instytucji okołorolniczych, środowiska naukowego, a także związków i organizacji rolniczych, w tym także Krajowej Rady Izb Rolniczych. Konferencja była okazją do przedyskutowania stanowiska rządowego w sprawie funkcjonowania unijnej polityki rolnej w nowej perspektywie finansowej.

6 maja w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie odbyło się doroczne przyjęcie z okazji holenderskiego święta narodowego - Dnia Królowej Beatrix obchodzonego w Holandii 30 kwietnia. Gospodarzem spotkania był ambasador Marcel Kurpershoek, który podkreślił w okolicznościowym przemówieniu znaczenie dla jego kraju współpracy gospodarczej i kulturowej  z Polską. Wśród licznie zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele resortu rolnictwa z ministrem Marianem Zalewskim na czele, a także Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wydarzenie było okazją do rozwoju kontaktów i współpracy samorządu rolniczego z attache rolnymi placówek dyplomatycznych państw Unii Europejskiej w Warszawie.

7 maja Prezes Wiktor Szmulewicz oraz Członkowie Zarządu - Andrzej Górczyński i Robert Jakubiec uczestniczyli w konferencji organizowanej przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą podsumowującej projekt pt.: “Przygotowanie rolników, przetwórców i społeczności wiejskiej w województwie Kujawsko-Pomorskim do funkcjonowania i korzystania ze zmieniającej się WPR”. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. wnioski dotyczące przyszłości WPR wynikające z dyskusji prowadzonej podczas realizacji projektu. Projektem zostało objętych 6 konferencji regionalnych  - ok. 700 osób, wyjazd studyjny do Danii, publikacje prasowe w czasopismach rolniczych, informacje na stronach internetowych i TVP oraz konferencja podsumowująca.

11 maja odbyło się wspólne posiedzenie sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowane w związku z wizytą w Polsce Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE Daciana Ciolosa. Przewodnim celem spotkania była dyskusja z parlamentarzystami i przedstawicielami organizacji rolniczych, wśród których nie zabrakło Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Inicjatorem obecności Komisarza Ciolosa w Polsce był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

12 maja odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego ze związkami i organizacjami rolniczymi poświęcone przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku oraz aktualnej sytuacji na podstawowych rynkach rolnych. Wśród uczestników wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli samorządu rolniczego z Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem na czele, który przekazał ministrowi Sawickiemu stanowisko horyzontalne Komitetów Copa-Cogeca w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej przyjęte podczas ostatniego wspólnego Prezydium 4 maja br. W trakcie obrad w Brukseli obrad szefowie polskich organizacji członkowskich swoim aktywnym udziałem wprowadzili kilka istotnych dla polskich interesów zmian w dokumencie.

18 maja w Warszawie z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki odbyła się konferencja poświęcona omówieniu Priorytetów Strategii „Europa 2020”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, świata naukowego, organizacje przedsiębiorców oraz podmiotów związanych z różnymi sektorami produkcji, w tym rolnictwa reprezentowanego m.in. przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Spotkaniu przewodniczyła Podsekretarz Stanu w resorcie gospodarki Grażyna Henclewska.

W dniach 19-21 maja w Gdyni Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych zorganizowało w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich szkolenie dla prezesów i dyrektorów wojewódzkich izb rolniczych dotyczące zasad obowiązujących w rachunkowości rolniczej oraz podstawowych procesów i technologii w produkcji biogazu rolniczego. W związku z powodzią i ogromnymi stratami wywołanymi kataklizmem spotkanie rozszerzono również o omówienie możliwych form pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku żywiołu. Kwestia ta była również przedmiotem specjalnego posiedzenia Zarządu KRIR, jakie odbyło się 20 maja.

24 maja Członek Zarządu KRIR Andrzej Górczyński wziął udział w obchodach jubileuszu 60-lecia istnienia Instytutu Zootechniki, które miało miejsce w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Licznie przybyli goście z kraju i zagranicy oraz pracownicy Instytutu wysłuchali wystąpień Dyrektora IZ PIB – prof. dr hab. Jędrzeja Krupińskiego i Podsekretarza Stanu MRiRW Tadeusza Nalewajka, który odczytał list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, który patronował jubileuszowi Instytutu. Podczas gali Członek Zarządu KRIR wręczył Dyrektorowi Instytutu Zootechniki list gratulacyjny, życząc dalszej pomyślności oraz ambitnych planów na przyszłość.

25 maja Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przy współpracy z Ambasadą Francji w Warszawie oraz Mazowiecką Izbą Rolniczą zorganizowało wyjazd studyjny do gospodarstw rolnych przedstawicieli francuskiej spółdzielni rolniczej NORIAP z regionu paryskiego, której członkowie specjalizują się w produkcji zbóż. Nasi goście mieli okazję do odwiedzenia dwóch mazowieckich gospodarstw w powiecie płockim: – opartego w większości na dzierżawach dużej spółki uprawiającej zboża i rzepak oraz gospodarującego na 70 ha młodego rolnika. Spotkania były okazją do zasięgnięcia informacji na temat praktycznych aspektów rolnictwa w Polsce, funkcjonowania i działalności polskiego samorządu rolniczego, a także wymiany doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących sytuacji w sektorze rolnym w obu krajach.

26 maja w Warszawie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zorganizował spotkanie specjalne prezesów wojewódzkich izb rolniczych z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim oraz szefami rządowych agencji rolniczych poświęcone możliwym formom pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi. Zgodnie ze wstępnymi danymi szacunkowymi wg stanu na dzień 26 maja podtopieniom lub całkowitemu zalaniu uległo ponad 50 tysięcy gospodarstw rolnych i ponad 400 tys. ha pól uprawnych i innych użytków rolnych. Zdaniem samorządu rolniczego, wobec tak ogromnej skali szkód, należy podjąć szeroko zakrojoną akcję pomocową w celu w możliwie szybkiego zniwelowania najbardziej dotkliwych skutków kataklizmu.

28 maja w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie z inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się spotkanie w sprawie zmian ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Samorząd rolniczy, reprezentowany podczas dyskusji przez Prezesa Zarządu KRIR Wiktora Szmulewicza oraz Prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej Pawła Augustyna, przedstawił szereg zmian obecnej regulacji mających na celu udrożnienie systemu ubezpieczeń w rolnictwie oraz zachęcenie firm ubezpieczeniowych do rozszerzenia swojej oferty na asekurację upraw polowych i zwierząt gospodarskich.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli także w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska, na których omawiane były następujące tematy:

  • 5 maja – informacja o sytuacji na rynku drobiu – udział przedstawiciela Zarządu KRIR;
  • 6 maja – powołanie stałego doradcy Komisji, informacja nt. Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich w Europejskiej Strategii „Europa 2020”, informacja o sytuacji na rynku cukru oraz o działalności bieżącej i perspektywach Krajowej Spółki Cukrowej S.A. – udział przedstawiciela Zarządu KRIR;
  • 19 maja – informacja o założeniach Wspólnej Polityki Rybołówstwa (CFP) zawartych w Zielonej Księdze oraz stanowisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie – udział przedstawiciela Zarządu KRIR;
  • 20 maja – informacja o aktualnej sytuacji w sektorze uprawy tytoniu – udział przedstawiciela Zarządu KRIR;

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli Zarządu KRIR:

  • 11 maja – konferencja medialna poświecona prezentacji pierwszego w Polsce systemu „Jakość Tradycja”, Warszawa – udział Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza oraz Dyrektor Biura Zarządu KRIR Katarzyny Szczepaniak;
  • 13 maja – posiedzenie Krajowego Komitetu do Spraw Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych – udział Członka Zarządu Roberta Jakubca;
  • 14 maja – uroczystość 20-lecia firmy BIN – udział przedstawiciela Zarządu KRIR;
  • 17 maja – XXVI Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Hodowców Koni – udział przedstawicieli Zarządu KRIR;
  • 25 maja – panel dyskusyjny poświęcony badaniu działalności samorządu gospodarczego i zawodowego oraz organizacji pracodawców, GUS – udział przedstawiciela Zarządu KRIR;
  • 25 maja – podsumowanie konkursu „Agroliga 2009” – udział Dyrektor Biura Zarządu Katarzyny Szczepaniak;
  • 25 maja – 5 posiedzenie Zespołu do prac związanych z działalnością Grupy Ekspertów Wysokiego Szczebla do spraw Komisji Europejskiej – udział przedstawicieli Zarządu KRIR.  
   
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w następujących tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych:

11 maja Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie działań mających na celu dokonanie zmian w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. Nr 156, poz. 1116, z 2007 r. Nr 120, poz. 824 oraz z 2008 r. Nr 17, poz. 106) polegających na wykreśleniu § 3a: „Przepis § 2 pkt. 27i27a stosuje się do dnia 31 grudnia 2010 r.” co spowodowałoby, że uprawnienia cudzoziemców wynikające z cytowanego paragrafu stracą swój dotychczasowy pilotażowy i terminowy charakter na korzyść bezterminowej możliwości wykonywania przez nich pracy w rolnictwie, co w efekcie przyniesie korzyści obydwu zainteresowanym stronom.

11 maja Zarząd KRIR przesłał opinię do projektu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzenia w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych, gdzie zaproponował m.in., aby podobnie jak w przypadku szkoleń dla rolników również te szkolenia powinny kończyć się egzaminem sprawdzającym wiedzę oraz zauważył, że projekt wprowadza ograniczenia w wykonaniu oględzin odstrzelonej zwierzyny łownej przeznaczonej na sprzedaż.

Również 11 maja Zarząd przedstawił opinię do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu i warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzorów sportowych zezwoleń.

17 maja realizując wniosek zgłoszony podczas XIII Posiedzenia KRIR, Zarząd zwrócił się do Posła na Sejm RP, Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej z prośbą o zwiększenie aktywności w pracach na rzecz uzyskania poparcia dla nowelizacji ustawy o izbach rolniczych. Zaproponowane w opracowanej nowelizacji zmiany, zdaniem KRIR, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom stworzenia stabilnych ram funkcjonowania izb rolniczych, które pozwolą na skuteczną reprezentację interesów polskiego rolnictwa i stanowić będą realną szansę na wdrożenie idei stworzenia silnego samorządu rolniczego.    

18 maja, zgodnie z wnioskiem przyjętym podczas XIII Posiedzenia KRIR, Zarząd zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o spotkanie mające na celu przedstawienie stanowiska Zarządu KRIR do projektowanych zmian ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

18 maja Zarząd KRIR zaopiniował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW  2007-2013, proponując jednocześnie odejście od progu 4ESU jako kryterium decydującym o możliwości ubiegania się o wsparcie w ramach tego działania dla województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. 

Popierając wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w sprawie konieczności określenia zasad funkcjonowania Spółek Wodnych lub innych podmiotów wykonujących konserwację urządzeń wodnych, 18 maja Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wsparcie w w/w temacie. 

Również 18 maja, realizując kolejny wniosek z XIII Posiedzenia KRIR, Zarząd wystąpił do resortu rolnictwa o podjęcie działań, mających na celu stworzenie podstaw prawnych do umorzenia części kredytu rolnikom, u których klęski żywiołowe spowodowane przez anomalia pogodowe wystąpiły już po raz kolejny z rzędu. 

Mając na uwadze kataklizm powodzi, który dotknął Polskę, 24 maja br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Premiera RP Donalda Tuska o rozważenie możliwości wprowadzenia na terenie najbardziej poszkodowanych regionów południowej Polski stanu klęski żywiołowej. Decyzja taka pozwoliłaby na większą koncentrację działań pomocowych i naprawczych dla poszkodowanej ludności, jak również stanowiłaby podstawę o ubieganie się przez Rząd RP o specjalne wsparcia finansowe na usuwanie skutków powodzi ze środków Unii Europejskiej. Jednocześnie, Zarząd KRIR przekazując w załączeniu Premierowi wystąpienie samorządu rolniczego skierowane w dniu 24 maja br. do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka w sprawie uruchomienia doraźnej pomocy poszkodowanym w wyniku kataklizmu rolników poprzez udostępnienie im ziarna zbóż pozostającego w zasobach Agencji Rezerw Materiałowych, zwrócił się z prośbą do Premiera o poparcie niniejszej inicjatywy.  

28 maja Zarząd KRIR wniósł do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o umożliwienie przedłużenia terminu składania stosownych wniosków o pomoc do 30 dni od daty wystąpienia strat w wyniku powodzi oraz uproszczenie formularza do jednostronicowego wniosku, który nie będzie przysparzał tak wielu trudności w jego wypełnieniu. Proponowane korekty administracyjne są o tyle ważne, iż na najbliższych dniach wielu osobom, które jako pierwsze zostały dotknięte przez kataklizm, minie termin zgłaszania poniesionych strat.        

31 maja Zarząd KRIR zaopiniował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo spółdzielcze i zmianie innych ustaw, zwracając uwagę m.in. na fakt, iż przedstawiony projekt powiela już istniejące rozwiązania prawne i regulacje wynikające z innych ustaw i rozporządzeń.

Zgodnie z wnioskiem przyjętym podczas XIII Posiedzenia KRIR, 31 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przeanalizowanie cen żywca i wołowiny pod kątem wykluczenia ewentualnej zmowy cenowej zakładów skupujących żywiec wołowy lub działań spekulacyjnych. 

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

11 maja Zarząd KRIR wystąpił do Komitetów Copa-Cogeca w sprawie Reakcji Komitetów Copa-Cogeca na komunikat Komisji Europejskiej „O dokładnym ukierunkowaniu pomocy dla rolników na obszarach nacechowanych specyficznymi naturalnymi utrudnieniami” przekazując ponownie uwagi do ostatecznego kształtu horyzontalnego stanowiska europejskich rolników. W swoim wystąpieniu Zarząd KRIR podkreślił brak kluczowego elementu kryteriów biofizycznych, jakim jest pH gleby oraz definicji uziarnienia gleby.

27 maja w Brukseli odbyło się kolejne już spotkanie eksperckie na temat Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku rolniczych organizacji członkowskich Komitetu Copa z Belgii, Niemiec, Holandii, Austrii, Francji oraz Polski, reprezentowanej w tym gremium przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Przewodnim zagadnieniem dyskusji były możliwości wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym w ramach kompleksowych rozwiązań ogólnoeuropejskich.

W okresie sprawozdawczym odbyły się trzy Posiedzenia Zarządu, Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 10 projektów aktów prawnych.18 maja Biuro Zarządu KRIR złożyło do Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników wniosek o dofinansowanie organizacji wypoczynku letniego dla 1500 dzieci rolników w 2010 r. Ponadto, 28 maja FAPA przedstawiła wyniki oceny merytorycznej operacji szkoleniowych dla osób zatrudnionych w rolnictwie dla tematu „Produkcja biogazu rolniczego - korzyści i zagrożenia”, w wyniku którego KRIR zajęła 1 miejsce na liście rankingowej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com