Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z wnioskiem przyjętym na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 20 listopada 2024 r., wystąpił 5 grudnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę sposobu wyliczania wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego.
Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz w przekonaniu wielu rolników wskaźnik ogłaszany przez GUS nie odpowiada rzeczywistości. Pomimo kilkumiesięcznej pracy Zespołu do spraw pogłębionego przeglądu metodologii oraz zastosowania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, dochód ogłoszony 20 września 2024 r. nadal odbiega od realnych dochodów z gospodarstwa (ponieważ jest liczony globalnie z całej produkcji rolnej w Polsce). Chociaż nowy wskaźnik jest nieco niższy niż w ubiegłym roku, jednak zmiana ta nie jest w odczuciu rolników wystarczająca. Zdaniem rolników metodyka ustalania wskaźnika nie nadąża za realiami prowadzenia gospodarstw rolnych.
W związku z powyższym, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych proponuje, aby dochód z gospodarstwa rolnego podawała i potwierdzała rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie wyliczeń przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Izby Rolnicze i Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej posiada dane zbierane m.in. w ramach prowadzenia systemu FADN, na podstawie których można wyliczyć koszty produkcji i dochodowość z 1 hektara przeliczeniowego poszczególnych upraw oraz poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Izby Rolnicze oraz jednostki doradztwa rolniczego prowadzą również własne wyliczenia kosztów produkcji i dochodów z produkcji rolniczej.
Proponujemy, aby Instytut po zebraniu danych z ww. Instytucji, uśredniał je i przekazywał do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na tej podstawie ARiMR posiadając dane o wielkości produkcji każdego gospodarstwa będzie potwierdzał rolnikom dochód z 1 ha w danym gospodarstwie na wniosek rolnika.
Gospodarstwa, które nie są zarejestrowane w ARiMR mogłyby korzystać ze wskaźnika wyliczanego przez GUS. Samorząd rolniczy zwrócił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przyjęcie powyższej propozycji i przygotowanie odpowiednich przepisów w tym zakresie. Wniosek został przekazany również do Głównego Urzędu Statystycznego.