W sprawie zmiany zasad rozliczania energii elektrycznej wprowadzanej do sieci przez prosumentów

W dniu 10 marca 2026 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska Pani Pauliny Hennig-Kloski sprawie zmiany przepisów dotyczących rozliczania energii elektrycznej wprowadzanej do sieci przez prosumentów.

W 2022 r. nastąpiła zmiana systemu rozliczeń energii elektrycznej wytwarzanej w mikroinstalacjach odnawialnych źródeł energii przez prosumentów. Dotychczas funkcjonujący system rozliczeń oparty na tzw. opustach (net-metering), polegający na ilościowym rozliczaniu energii oddanej i pobranej z sieci, został zastąpiony systemem rozliczeń wartościowych (tzw. net-billing). Zmiana ta znacząco wpłynęła na ekonomiczne uwarunkowania inwestowania w mikroinstalacje OZE.

Z sygnałów napływających do samorządu rolniczego wynika, że obecny model rozliczeń jest postrzegany przez wielu potencjalnych prosumentów jako mniej przejrzysty i mniej korzystny ekonomicznie w porównaniu z poprzednim systemem. W szczególności dotyczy to gospodarstw rolnych, które rozważają inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej zużywanej w produkcji rolnej.

Obecne rozwiązania mogą stanowić jedną z przyczyn ograniczonego zainteresowania niektórymi programami wsparcia dla prosumentów oraz inwestycjami w mikroinstalacje OZE. Jednocześnie rozwój energetyki prosumenckiej na obszarach wiejskich ma istotne znaczenie zarówno dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego gospodarstw rolnych, jak i dla realizacji krajowych celów w zakresie transformacji energetycznej oraz zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii.

Mając powyższe na uwadze, zwracam się o dokonanie analizy funkcjonowania obecnego systemu rozliczeń energii elektrycznej wprowadzanej do sieci przez prosumentów, w szczególności pod kątem jego wpływu na opłacalność inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych. Jednocześnie wnosimy o rozważenie możliwości wprowadzenia zmian legislacyjnych zmierzających do przywrócenia bardziej przejrzystego i stabilnego systemu rozliczeń energii elektrycznej, zbliżonego do wcześniejszego mechanizmu rozliczeń ilościowych, bądź wprowadzenia innych rozwiązań zapewniających większą przewidywalność ekonomiczną dla prosumentów. Ponadto wnioskuję o uwzględnienie specyfiki gospodarstw rolnych przy projektowaniu przyszłych mechanizmów wsparcia oraz systemów rozliczeń energii elektrycznej wytwarzanej w mikroinstalacjach.

Stworzenie stabilnych i przejrzystych warunków funkcjonowania prosumentów jest jednym z kluczowych elementów dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich oraz zwiększenia zainteresowania rolników inwestycjami w mikroinstalacje OZE.

Bądźmy w kontakcie.