20 stycznia 2025 r. w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie odbyło się spotkanie podsumowujące cykl wojewódzkich konsultacji zorganizowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego oraz Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktora Szmulewicza. W wydarzeniu uczestniczyło około 400 osób, w tym przedstawiciele środowiska rolniczego z całej Polski. Podczas spotkania omówiono najnowsze prace resortu nad zmianą definicji aktywnego rolnika, regulacjami dotyczącymi dzierżaw rolniczych oraz rolą produkcyjną wsi. Uczestnicy wyrazili liczne obawy w kontekście ratyfikacji umowy handlowej UE-Mercosur oraz wymiany handlowej produktów rolno-spożywczych z Ukrainą. Przedstawiciele środowiska rolniczego dyskutowali nad potrzebą opracowania definicji rolnika aktywnego, zaznaczając, że wsparcie powinno trafiać do osób faktycznie uprawiających ziemię. Zwracano również uwagę na potrzebę uregulowania dzierżawy ziemi rolnej oraz zapewnienia funkcji produkcyjnych wsi. Uczestnicy spotkania podkreślili także konieczność dalszych prac w kierunku uproszczenia zapisów i ograniczenia biurokracji, co ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania gospodarstw rolnych. Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Paweł Meyer, przedstawił aktualną sytuację dotyczącą pojawienia się pryszczycy za zachodnią granicą Polski. Omówił zagrożenia związane z chorobą oraz działania prewencyjne podejmowane przez służby weterynaryjne. Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Przemysław Rzodkiewicz, poinformował o kontrolach produktów rolnych na granicach Polski, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego. Spotkanie w Auli Kryształowej było ważnym etapem w dialogu pomiędzy resortem rolnictwa a środowiskiem rolniczym, potwierdzającym potrzebę kontynuacji wspólnych działań na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa.
23 stycznia 2025r. w biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych w Parzniewie miało miejsce Posiedzenie Prezydium Rady ds. Kobiet i rodzin z obszarów wiejskich przy KRIR . Gościem posiedzenia była Pani Małgorzata Bojańczyk – Wiceprezes Europejskiej Fundacji Wsparcia Rozwoju Kobiet na Wsi „Agro Woman”, która opowiedziała o działaniach, jakie prowadzi fundacja. Na spotkaniu podkreślono, jak ważną rolę pełnią mężczyzni w dążeniu do równouprawnienia i wspieraniu kobiet w codziennym życiu. Współpraca i wzajemne zrozumienie są kluczowe dla budowania zrównoważonej i silnej społeczności wiejskiej.
24 stycznia 2025 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z inicjatywy Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktora Szmulewicza, odbyło się spotkanie przedstawicieli sektora producentów trzody chlewnej z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim, Sekretarzem Stanu Jackiem Czerniakiem oraz Sekretarzem Stanu Michałem Kołodziejczakiem mające na celu omówienie aktualnej sytuacji na rynku mięsa wieprzowego. Poruszono również kwestię wystąpienia na terytorium Niemiec ogniska pryszczycy oraz wynikające z tego zagrożenie zarówno dla zdrowia zwierząt w Polsce, jak i dla polskiego rynku wieprzowiny. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz podkreślił konieczność prowadzenia szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej skierowanej do rolników i osób związanych z transportem zwierząt, dotyczącej zasad bioasekuracji i konieczności przestrzegania środków ochrony. Wnioskował o rozszerzenie kontroli weterynaryjnych na granicach zarówno żywych zwierząt, jak i mięsa, w celu wykrycia potencjalnego zagrożenia.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
- 8 i 13 stycznia – spotkania w gmachu MRiRW sprawie zmiany definicji rolnika aktywnego zawodowo, przepisów ustawy o dzierżawie rolniczej oraz funkcji produkcyjnych wsi, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 21 stycznia – spotkanie w gmachu MRiRW w sprawie wniosków legislacyjnych Komisji Europejskiej mających na celu wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i przywrócenie zaufania między podmiotami w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR,
- 23 stycznia – V posiedzenie Zespołu ds. długoterminowej wizji obszarów wiejskich i wsparcia ich rozwoju ze środków krajowych i UE po 2027 r., udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
- 24 stycznia – spotkanie grupy roboczej ds. modelu obrotu dowodami składowymi, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
- 24 stycznia – Agro-Premiery – kierunek rolnictwo 5.0, udział: Członkini Zarządu KRIR J. Nawrocka,
- 28 stycznia – Forum Rolnicze Powiatu Końskiego inaugurujące cykl Wielkopolskich Forów Rolniczych, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Członkini Zarządu KRIR J. Nawrocka,
- 31 stycznia – XI Międzynarodowe Forum Wołowiny, udział: Członek Zarządu KRIR G. Leszczyński.
W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:
9 stycznia – rozpatrzenie projektu planu pracy Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r.
9 stycznia – Skutki realizacji przez KOWR zarządzenia 54/2024/Z Dyrektora Generalnego KOWR z dnia 3.10.2024 r., działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie zapewnienia uczciwej konkurencji pomiędzy rolnikami indywidualnymi, a osobami prawnymi dzierżawiącymi grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, możliwości zwiększenia udziału samorządu rolniczego w zakresie zarządzania gruntami rolnymi z zasobu własności rolnej skarbu państwa.
21 stycznia – rozpatrzenie informacji na temat możliwości stworzenia w Polsce nowego jednolitego, zintegrowanego systemu kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności.
22 stycznia – rozpatrzenie wniosku Prezydium Komisji o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie umowy UE-Mercosur oraz rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawach:
1. Wypowiedzenia lub nie przedłużania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zawartych umów dzierżawy z dzierżawcami nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, którzy nie wywiązali się z obowiązku wyłączenia z umowy 30% gruntów zgodnie z ustawą z dnia 3 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 233, poz. 1382).
2. Zmiany zarządzenia nr 54/2024/Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z dnia 3 października 2024 r.
23 stycznia – Omówienie nieprawidłowości w działaniu aplikacji suszowej, omówienie zmian w ekoschematach w 2025 r.
24 stycznia – pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 956)
30 stycznia – wysłuchanie publiczne dot. obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 700)
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
13 stycznia Zarząd KRIR przekazał Przewodniczącej Komisji Nadzwyczajnej ds. ochrony zwierząt D. Niedzieli stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolncizej z dnia 16 grudnia 2024 r. w sprawie tzw. ustawy łańcuchowej, wnioskując o jego rozpatrzenie na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej ds. ochrony zwierząt.
13 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia terminów do 30 czerwca 2025 r. realizacji w ramach poddziałania 4.1.2 „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” dla gospodarstw posiadających obsadę mniejszą lub równą 210 DJP.
13 stycznia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 16.12.2024. w sprawie podjęcia działań osłonowych dla producentów buraka cukrowego.
13 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmiany przepisów wypłaty pomocy dla poszkodowanych rolników z tytułu klęsk żywiołowych, informując, że do biura KRIR zgłaszają się rolnicy, którzy ubezpieczyli uprawy i chociaż uprawa została zniszczona w 100% nie kwalifikują się do uzyskania pomocy od Państwa, ponieważ dostali odszkodowanie z tytułu zawartej polisy ubezpieczeniowej upraw. Takie podejście zniechęca do ubezpieczania upraw i promuje działania, które nie zabezpieczają dochodu rolników w postaci zawarcia ubezpieczenia.
13 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Głównego Inspektowa Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych P. Rzodkiewicza w sprawie wyjaśnienia praktyk stosowanych przez rzeźnie w zakresie różnicowania cen skupu tusz wieprzowych w ramach klasy E systemu EUROP.
13 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie wyjaśnienia kwestii dostępności dotacji na założenie lub rozwój działalności pozarolniczej dla rolników w kontekście zmian wprowadzanego systemu wsparcia w obecnej perspektywie finansowej. W poprzednich latach ARiMR zapewniała jasne zasady oraz dużą swobodę w zakresie zakładania i rozwijania różnorodnych działalności pozarolniczych. Obecnie wprowadzenie Lokalnych Grup Działania (LGD) jako organów odpowiedzialnych za przyznawanie dotacji budzi pewne obawy, szczególnie w kontekście lokalnych strategii rozwoju, które mogą preferować określone branże.
13 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie rejonizacji rozpatrywania wniosków premiowych w ARiMR.
13 stycznia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 16.12.2024 r. w sprawie zagrożeń w obszarze sektora rolno-spożywczego po akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i możliwych sposobów redukcji tych zagrożeń.
13 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie zmiany formy decyzji w płatnościach przesyłanych rolnikom. Zwrócono uwagę na potrzebę przejrzystego prezentowania w decyzjach informacji o poszczególnych rodzajach płatności.
13 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia programu pomocowego dla producentów trzody chlewnej i bydła mięsnego, którzy zmagają się utratą dochodów spowodowaną trwającą wojną na Ukrainie.
13 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o rozpatrzenie stanowiska Zarządu KRIR w sprawie nowelizacji obecnie obowiązujących przepisów i wprowadzenia zmian w systemie emerytalno-rentowym rolników.
15 stycznia Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie zmian procedur ARiMR w kwestii weryfikacji powierzchni obszaru zgłoszonego przez rolników do płatności obszarowych dotyczącej niewielkich rozbieżności pomiędzy powierzchnią zgłoszoną przez rolnika a danymi z systemu.
21 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej A. Dziemianowicz-Bąk oraz do Sejmowych Klubów i Kół Parlamentarnych o rozpatrzenie stanowiska Zarządu KRIR w sprawie nowelizacji obecnie obowiązujących przepisów i wprowadzenia zmian w systemie emerytalno-rentowym rolników.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia zmian funkcjonowania aplikacji suszowej, mających na celu jej usprawnienia.
21 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zakwalifikowania choroby niebieskiego języka jako choroby zwalczanej z urzędu (bez wybijania zwierząt w gospodarstwie) oraz możliwości refundacji zakupu szczepionek zapobiegających BDV.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Izby Rolniczej w Opolu, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie możliwości wykorzystania biomasy z międzyplonów ozimych na paszę dla zwierząt, przez rolników poszkodowanych przez powódź.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wyjaśnienia zasad przyznawania pomocy na działanie Kół Gospodyń Wiejskich w 2025 r.
21 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia dodatkowego mechanizmu wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku wystąpienia klęski powodzi w 2024 r.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wprowadzenia możliwości składania oświadczeń dotyczących kierunków użytkowania zwierząt w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt od 14 marca każdego roku.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Izby Rolniczej w Opolu, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie nałożenia ceł na produkty importowane spoza Unii Europejskiej.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia do 5 lutego 2025 r. terminu na określenie przeznaczenia bydła do opasu w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Cz. Siekierskiego, o objęcie tuczników ekoschematem Dobrostan zwierząt. Wniosek dotyczy tuczników urodzonych od loch, które nie są utrzymywane w podwyższonym dobrostanie, ale którym zapewniono odpowiednie warunki dobrostanowe.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uproszczenia procedur ewidencyjnych dla rolników będących na VAT.
21 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zwiększenia puli środków na działanie 1.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań w ramach Prezydencji Polski w UE w celu wzmocnienia pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym na rynku produkcji żywności.
21 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uproszczenia procedur administracyjnych związanych z produkcją zwierzęcą.
22 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości A. Bodnara w sprawie sprzeciwu wobec formułowania przez prokuraturę zarzutów wobec byłego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego w zakresie interwencji na rynku jabłek i pomocy dla rolników – członkom Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Samorząd rolniczy wyraził przekonanie, że działania ówczesnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi były oczekiwane przez rolników.
23 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie cofnięcia decyzji o wyrejestrowaniu traktorów MTZ Belarus wyprodukowanych po 1 stycznia 2016 r., zakupionych przez rolników i które zostały zarejestrowane przez starostów.
28 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie poprawy działania procesu szacowania szkód w rolnictwie.
28 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie niewystarczającej liczby stacji meteorologicznych w całym kraju.
29 stycznia Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski Walnego Zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej, które dotyczyły różnicowania stawek w ekoschemacie Integrowana Produkcja oraz zamrożenia cen energii elektrycznej dla rolników.
29 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia terminu realizacji zobowiązań wynikających z podpisanych umów z ARiMR do dnia 31 grudnia 2025 r.
29 stycznia Zarząd KRIR, na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie skrócenia okresu posiadania gruntów rolnych z 5 do 2 lat w przypadku darowizny na rzecz dzieci.
31 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wydłużenia naboru wniosków o pomoc do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich oraz spowodowanie, aby firmy ubezpieczeniowe jak najszybciej uruchomiły usługę, która umożliwi zawarcie polis ubezpieczeniowych.
31 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW N. Dobrzyńskiej w sprawie możliwości stosowania środków ochrony roślin w uprawie sadzonek pomidorów pod osłonami.
31 stycznia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie przesunięcia dodatkowych środków na dofinansowanie inwestycji związanych z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej, tzw. małe przetwórstwo w ramach KPO.
Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.
9 stycznia 2025 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie Przewodniczących Copa-Cogeca: Massimiliano Giansanti (Przewodniczący Copa), Lennart Nilsson (Przewodniczący Cogeca), Eli Tsiforou (Sekretarz Generalna Copa-Cogeca) oraz Patrick Pagani (Wicesekretarz). W spotkaniu uczestniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierski, Prezes KRIR W. Szmulewicz wraz z Członkami Zarządu KRIR oraz Przewodniczący rolniczych organizacji członkowskich COPA-COGECA Spotkanie skoncentrowało się na omówieniu priorytetów polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej oraz najważniejszych wyzwań stojących przed europejskim rolnictwem. W trakcie rozmów poruszono szereg istotnych kwestii, w tym utrzymanie silnego budżetu na Wspólną Politykę Rolną (WPR), kwestę nowych technik genomowych, sprzeciwu wobec umowy handlowej UE-Mercosur oraz konieczność zwiększenia dialogu z rolnikami.
10 stycznia w Wilnie odbyła się konferencja poświęcona 20-leciu członkostwa Republiki Litewskiej w Unii Europejskiej oraz Wspólnej Polityce Rolnej. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji rządowej, organizacji rolniczych z Litwy, krajów UE, a także kierownictwo COPA-COGECA oraz ekspertów zajmujących się polityką rolną i jej wpływem na rozwój sektora rolno-spożywczego w krajach członkowskich UE. W konferencji udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Członek Zarządu KRIR Grzegorz Leszczyński. Podczas wydarzenia omówiono kluczowe zagadnienia dotyczące funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), jej dotychczasowych efektów oraz kierunków dalszego rozwoju w kontekście aktualnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo żywnościowe oraz wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych.
16 stycznia 2025 roku Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, uczestniczył w Spotkaniu Europejskich Organizacji Rolniczych, zorganizowanym przez Niemiecki Związek Rolników (DBV) w ramach Zielonego Tygodnia w Berlinie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych organizacji rolniczych z całej Europy, w tym LTO, MTK, DAFC, LRF, FNSEA, LKÖ, IFA, ZSCR, Boerenbond, NFU, DBV oraz Przewodniczący COPA i COGECA. Spotkanie skupiło się na najważniejszych wyzwaniach stojących przed rolnictwem europejskim. Dyskutowano o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), konieczności utrzymania jej silnego budżetu, a także o definicji aktywnego rolnika i obciążeniach środowiskowych nakładanych na rolników. Ważnym tematem była również umowa UE-Mercosur i potencjalne jej skutki oraz konsekwencje rozszerzenia Unii Europejskiej o Ukrainę. Prezes KRIR podkreślił znaczenie wspólnych działań i solidarności w europejskiej społeczności rolniczej w obliczu współczesnych wyzwań. Wiktor Szmulewicz zaznaczył również, że kluczowe będzie wyciągnięcie wniosków z obecnej sytuacji w jakiej są europejscy rolnicy i ich wyeliminowanie w przyszłych Wieloletnich Ramach Finansowych oraz polityce rolnej po 2027 roku. Udział Prezesa KRIR w spotkaniu był okazją do wymiany poglądów i doświadczeń, które będą cenne w dalszym kształtowaniu polityki rolnej zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.
20 stycznia 2025 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC, podczas którego omówiono kluczowe kwestie dotyczące rolnictwa i polityki UE. Przedstawiono informacje o działaniach Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności (EBAF) oraz potwierdzono wsparcie dla udziału przedstawicieli Copa-Cogeca. Omówiono również kwestie umowy Mercosur, nowe techniki genomowe oraz materiały do reprodukcji roślin, podkreślając znaczenie jednolitego rynku UE. W kontekście ochrony środowiska dyskutowano nad rozporządzeniem UE w sprawie wylesiania oraz ustawą o monitorowaniu gleby. Przedstawiono także bieżące infromacje dotyczące polityki handlowej UE, w tym rewizji Umowy o stowarzyszeniu z Ukrainą i propozycji wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw. Podkreślono wyzwania związane z ochroną zwierząt podczas transportu oraz potrzebę dalszych działań lobbingowych w kluczowych obszarach rolnych.
23 stycznia 2025 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „WPR”. Uczestnicy omówili kluczowe zagadnienia dotyczące WPR, m.in. definicję rolnika aktywnego zawodowo, warunkowość oraz mechanizmy wsparcia dochodu. Dyskusje dotyczyły również wsparcia dla drobnych i młodych rolników, systemów środowiskowych oraz płatności powiązanych z produkcją.
27 stycznia 2025 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się warsztaty na temat benchmarkingu, w których uczestniczyli przedstawiciele z Komisji Europejskiej. Przedstawiono konieczność stworzenia jednolitego systemu oceny zrównoważonego rolnictwa, bazującego na wspólnych wskaźnikach i narzędziach monitorowania. Komisja rozważa rozszerzenie Farm Accountancy Data Network (FADN) do Farm Sustainability Data Network (FSDN) oraz zaangażowanie Europejskiej Rady ds. Żywności (EBAF) w nadzór nad systemem. System ma obejmować ochronę bioróżnorodności, redukcję emisji, poprawę dobrostanu zwierząt oraz powiązanie płatności ekosystemowych z wynikami zrównoważonego rozwoju. Planowane są dalsze konsultacje, a Komisja Europejska wkrótce przedstawi szczegółowy dokument dotyczący wdrożenia systemu. W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 13 projektów aktów prawnych.