Sprawozdanie z działalności Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych za maj 2026 r.

Autor: marciszewski@krir.pl11 czerwca, 2026

6 maja 2026 r. Zarząd KRIR wraz z przedstawicielami wojewódzkich izb rolniczych uczestniczył w spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefanem Krajewskim. W rozmowach udział wzięli również przedstawiciele ARiMR, PIORiN, IJHARS, KOWR, KRUS oraz departamentów merytorycznych MRiRW. Głównymi tematami były kwestie dzierżawy i przetargów na grunty Skarbu Państwa, sytuacja na rynkach rolnych, rosnące koszty produkcji, skutki umowy UE–Mercosur oraz ochrona polskiego rynku przed importem żywności niespełniającej unijnych norm. Omówiono także pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą i przymrozkami, problemy rynku trzody chlewnej, bakteriozę pierścieniową ziemniaka, zmiany w systemie emerytur rolniczych KRUS oraz rozwój systemu ubezpieczeń rolnych. Minister zadeklarował dalszą współpracę z samorządem rolniczym oraz organizację wspólnych spotkań z KOWR i ARiMR w celu wypracowania optymalnych rozwiązań dla sektora rolnego.

14 maja 2026 r. przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w obchodach Jubileuszu 30-lecia Izby Rolniczej w Opolu. Uroczystość była okazją do podsumowania trzech dekad działalności samorządu rolniczego na Opolszczyźnie oraz podkreślenia jego wkładu w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Uroczystości rozpoczęły się od nadania sali konferencyjnej Izby Rolniczej w Opolu imienia Herberta Czaja – zmarłego w ubiegłym roku wieloletniego Prezesa Izby w latach 2003–2019, zasłużonego działacza samorządu rolniczego oraz osoby szczególnie zaangażowanej w rozwój opolskiego rolnictwa. Podczas obchodów nadano Izbie Rolniczej w Opolu sztandar będący symbolem tradycji, jedności i dorobku opolskiego środowiska rolniczego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu rolniczego z całego kraju, instytucji współpracujących oraz środowisk związanych z rolnictwem.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 5 maja – spotkanie w gmachu MRiRW w sprawie produkcji ziemniaka, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 6 maja – X posiedzenie Zespołu ds. długoterminowej wizji obszarów wiejskich i wsparcia ich rozwoju ze środków krajowych i UE po 2027 r., udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 12 maja – konferencja naukowa KRUS – między stabilnością a zmianą. Przyszłość systemu ubezpieczenia społecznego rolników, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 13 maja – posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 22 maja – spotkanie z Chargee d`affaires Ambasady Argentyny w Polsce Marią Clara Vidal, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 22 maja – posiedzenie Rady Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP nt. „Nieżywnościowe wykorzystanie surowców rolniczych”, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 26 maja – prezentacja Raportu „Polska Wieś 2026. Raport o stanie wsi” przygotowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA), udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 27 maja – Forum Energia Efekt Środowisko w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 28 maja – jubileuszowe spotkanie z okazji 60-lecia Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, udział: Członkini Zarządu KRIR J. Nawrocka.

W okresie sprawozdawczym Członkowie Zarządu KRIR i przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na których rozpatrywano następujące tematy:

5 maja – rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw,

5 maja – rozpatrzenie ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów,

13 maja – rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawie planowanego sposobu ujęcia wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich w Planie Partnerstwa Krajowego i Regionalnego na lata 2028-2034, rozpatrzenie Informacji na temat oceny skutków wiosennych przymrozków i propozycje form pomocy ze szczególnym uwzględnieniem sadownictwa, rozpatrzenie Informacji na temat aspektów prawnych i organizacyjnych budowania instalacji ochrony przed przymrozkami ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania wody oraz urządzeń mieszających powietrze,

13 maja – rozpatrzenie informacji na temat problemów komunikacyjnych na obszarach wiejskich,

27 maja – „Omówienie aktualnej sytuacji oraz planów rządu i Ministerstwa Klimatu i Środowiska wobec pszczelarstwa w Polsce. Przedstawienie informacji i dyskusja w poniższym zakresie:

1. Dyskusja nad Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych (KPOZP) w związku z rozporządzeniem UE Nature Restoration Law (NRL) – założenia, aktualny stan prac.

2. Dyskusja na temat propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zakładającej ograniczenie pszczoły miodnej na obszary o szczególnych walorach przyrodniczych.

3. Wpływ pszczoły miodnej na różnorodność biologiczną, ochronę przyrody itd.

4. Przyszłość pasiek zlokalizowanych na terenach miast i terenach zurbanizowanych.

5. Komentarz Ministerstwa Klimatu i Środowiska do słów Minister Pauliny Hennig-Kloski, która podkreśla, że rząd nie planuje likwidacji pasiek.

6. Dyskusja z członkami zespołu ds. dzikich zapylaczy jaki funkcjonuje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

7. Wypowiedzi środowiska pszczelarskiego – strony branżowej.

8. Przedstawienie harmonogramu prac nad projektem Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych (KPOZP) i udziału w tych pracach środowiska pszczelarskiego.”

27 maja – pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (druk nr 2581).

W omawianym okresie, Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

4 maja Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty na XII posiedzeniu KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie uwzględnienia w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich lnianki siewnej, jako rośliny uprawnej, kwalifikującej się do ubezpieczenia z dopłatami budżetu państwa.

4 maja Zarząd KRIR, popierając stanowisko Polskiego Towarzystwa Rybackiego, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie krytycznej sytuacji hydrologicznej w rybactwie śródlądowym i podjęcia natychmiastowych działań osłonowych dla gospodarstw rybackich.

 4 maja Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty na XII posiedzeniu KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie wydania nadzwyczajnego czasowego zezwolenia na stosowanie preparatu Movento – środka z substancją czynną o nazwie spirotetramat do ochrony przed nasionnicą trześniówką i in. szkodnikami występującymi na plantacjach owoców.

 4 maja Zarząd KRIR w związku z trwającymi na poziomie UE pracami nad rewizją Dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED 2.0) zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie ograniczenia zakresu dyrektywy na gospodarstwa rodzinne utrzymujące trzodę chlewną.

4 maja Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty na XII posiedzeniu KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Finansów i Gospodarki A. Domańskiego w sprawie zapewnienia izbom rolniczym udziału w procedurach planistycznych na poziomie gmin.

4 maja Zarząd KRIR, na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie wzmocnienia i monitoringu zabezpieczeń infrastruktury przejść dla zwierząt nad autostradami i drogami szybkiego ruchu.

4 maja Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty na XII posiedzeniu KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości W. Żurka w sprawie udzielenia informacji dotyczących wyjaśnień odnośnie śmierci dwóch pracowników rolnych w Przewodowie, 15 listopada 2022 r., w wyniku eksplozji rakiety.

5 maja Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty na XII posiedzeniu KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie skupu zboża na rezerwy strategiczne.

5 maja Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty na XII posiedzeniu KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie uproszczenia kart zabiegów agrotechnicznych związanych z ekoschematami.

6 maja Zarząd KRIR, realizując wniosek przyjęty na XII posiedzeniu KRIR VII kadencji zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie uporządkowania systemu planowania przestrzennego i zapewnienia ładu na obszarach wiejskich w związku z opracowywaniem planów ogólnych gmin.

8 maja Zarząd KRIR przekazał Dyrektorowi Biura Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi M. Karpowicz informację nt. udziale procentowym kobiet w radach powiatowych, walnych zgromadzeniach, zarządach wojewódzkich izb rolniczych oraz Krajowej Radzie Izb Rolniczych w latach 2011-2026.

11 maja Zarząd KRIR, na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa H. Smolarza w sprawie przedstawienia informacji nt. funkcjonowania Funduszu Ochrony Rolnictwa w zakresie wysokości wpływów, sposobu rozdysponowania środków i wysokości środków wypłaconych rolników w ramach rekompensat.

11 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie interpretacji przez ARiMR uznania daty podpisania/zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego upraw przy wydawaniu decyzji w sprawie udzielenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, u którego wystąpiły szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi, powodzią, gradem, deszczem nawalnym lub huraganem.

11 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie podjęcia działań w związku z występującą suszą na terenie całego kraju.

11 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie wprowadzenia pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku przymrozków w kwietniu 2026 r.

13 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektora Oddziału w Radomiu Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie H. Skórnickiego w sprawie przeprowadzenia szkoleń dla rolników, którzy nie są doradcami, w zakresie korzystania aplikacji do sporządzania planów nawożenia azotem. 

13 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego o rozszerzenie Zespołu ekspertów „Okrągłego stołu ESG” w MRiRW o przedstawicieli KRIR.

13 maja Zarząd KRIR, w związku z wnioskami z wojewódzkich izb rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa  i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie podjęcia odpowiednich działań w celu poprawy sytuacji rolników w związku ze wzrostem kosztów w rolnictwie.

13 maja Zarząd KRIR, na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie przyspieszenia procedur związanych z wypłatą odszkodowań dla rolników za szkody wyrządzone przez łosie.

14 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa H. Smolarza w sprawie rozdysponowania gruntów rolnych w powiecie siedleckim i mińskim.

14 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie wsparcia producentów w zakresie utylizacji ziemniaków jadalnych.

19 maja  Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie zmiany wymagań w zakresie wykształcenia i doświadczenia zawodowego członków komisji szacujących szkody w uprawach rolnych spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi poprzez wprowadzenie dodatkowego kryterium obejmującego odpowiedni staż pracy w gospodarstwie rolnym.

19 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa W. Legawca w sprawie zmiany zasad podpisywania przez rolników weksli wymaganych przy poszczególnych działaniach realizowanych przez ARiMR, aby procedura podpisywania weksli była przeprowadzana w Biurach Powiatowych ARiMR.

19 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie problemów związanych z funkcjonowaniem spółek wodnych oraz realizacją prac utrzymaniowych i konserwacyjnych na urządzeniach melioracyjnych i ciekach wodnych.

20 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie umożliwienia szacowania szkód i wypłaty odszkodowań za szkody powodowane przez dzikie ptactwo w uprawach rolnych.

20 maja Zarząd KRIR, na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie wprowadzenia systemowego rozwiązania polegającego na systematycznym opracowywaniu kwartalnych raportów dotyczących opłacalności produkcji rolnej.

26 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w sprawie uchylenia rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczącego ustanowienia strefy ochronnej zwierząt łownych w otulinie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Zdaniem Zarządu KRIR sposób procedowania oraz brak konsultacji z samorządem rolniczym w zakresie wstrzymania polowań na obszarach rolnych mogą przynieść niekorzystne skutki dla rolników.

26 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi S. Krajewskiego w sprawie przedłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe do dnia 15 czerwca 2026 r.  

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

5 maja 2026 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej ds. bioenergii i biotechnologii, podczas którego omawiane było wdrażanie dyrektywy w sprawie promowania energii ze źródeł odnawialnych (RED III) w państwach członkowskich Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przygotowaniem krajowych regulacji oraz funkcjonowaniem unijnej bazy danych służącej monitorowaniu zrównoważonych paliw. Omówiono także przygotowania do przeglądu RED III, podkreślając potrzebę większej przewidywalności regulacyjnej oraz uwzględnienia doświadczeń państw członkowskich z wdrażania przepisów. Uczestnicy dyskutowali również o rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz konieczności dalszego wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii. Przedstawiono informacje dotyczące prac nad przepisami w zakresie opodatkowania energii i regulacji dla sektora motoryzacyjnego. Reprezentant Polski zaprezentował sytuację krajowego sektora biopaliw, wskazując na rozwój mocy produkcyjnych oraz działania legislacyjne mające zwiększyć udział energii odnawialnej w transporcie do 2030 r.

6 maja 2026 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej ds. łańcucha żywnościowego, podczas którego omówiono przygotowania do przeglądu unijnej dyrektywy dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Uczestnicy omówili wyniki konsultacji prowadzonych przez Komisję Europejską oraz wskazali na utrzymujące się problemy, takie jak opóźnienia w płatnościach, jednostronne zmiany umów, wymuszanie rabatów oraz przerzucanie kosztów i ryzyka na producentów rolnych. Podkreślono potrzebę skuteczniejszego egzekwowania przepisów oraz większej harmonizacji ich stosowania w państwach członkowskich. Zwrócono uwagę na trudną sytuację polskich producentów rolnych wynikającą z silnej koncentracji podmiotów handlowych oraz konieczność wzmacniania grup producentów i spółdzielni. Uczestnicy zgodzili się, że przegląd dyrektywy powinien przyczynić się do poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i zwiększenia przejrzystości rynku

7 maja 2026 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC Copa-Cogeca. Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił projekt stanowiska dotyczący uproszczeń środowiskowych oraz zaktualizowane stanowisko w sprawie strategii białkowej — oba dokumenty uzyskały poparcie członków z pewnymi modyfikacjami. W obszarze Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) po 2027 roku omówiono postęp prac legislacyjnych. Sekretariat Copa-Cogeca poinformował o planowanej „Błyskawicznej Akcji” w Strasburgu w związku z publikacją Planu Działań w sprawie Nawozów oraz o trwającym monitorowaniu wpływu konfliktu na Bliskim Wschodzie na sektor rolny. W zakresie umowy z blokiem Mercosur członkowie podkreślili konieczność zachowania szczególnej czujności wobec jej negatywnego wpływu na europejskie rynki rolne. Omówiono również stan uproszczeń dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED), rozporządzenia UE w sprawie wylesiania oraz nowych technik genomowych (NGT) — we wszystkich przypadkach Copa-Cogeca opowiada się za dalszymi uproszczeniami i szybkim wdrożeniem wypracowanych porozumień.

12 maja 2026 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca ds. pasz, podczas którego omówiono wdrażanie unijnego rozporządzenia w sprawie produktów niepowodujących wylesiania (EUDR), w tym opóźnienie jego stosowania, aktualizację wytycznych Komisji Europejskiej oraz obawy dotyczące gotowości systemu informatycznego i wpływu nowych przepisów na rynek pasz, zwłaszcza produktów sojowych. Omówiono również prace nad polityką dotyczącą zanieczyszczeń w paszach oraz działania na rzecz usprawnienia oceny ryzyka i egzekwowania przepisów. Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali pakiet uproszczeń dla sektora paszowego, obejmujący m.in. zmiany w przepisach dotyczących dodatków paszowych, substancji niepożądanych oraz szersze wykorzystanie etykiet cyfrowych. Zwrócono uwagę na potrzebę dalszego ograniczania obciążeń administracyjnych związanych z bezpieczeństwem żywności i pasz.

21 maja 2026 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej ds. wieprzowiny, przeprowadzone w formie online, z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych — Huberta Gocłowskiego i Jarosława Deneki. Delegacja polska przedstawiła dramatyczną ocenę sytuacji krajowego sektora, wskazując na głęboki kryzys strukturalny: ceny skupu żywca na poziomie 6,00–6,10 zł/kg w klasie E nie pokrywają kosztów produkcji, a presja taniego importu z Hiszpanii skłania około dwie trzecie hodowców do rozważenia rezygnacji z działalności. Polska delegacja ostrzegła, że wprowadzanie nowych wymogów dobrostanu zwierząt — w tym zakazu stosowania klatek dla świń — może podnieść koszty inwestycyjne o 30% i zmniejszyć obsadę o 30%, co w obecnej sytuacji rynkowej znacznie osłabi branżę. Omówiono również sytuację epizootyczną afrykańskiego pomoru świń (ASF), podkreślając, że utrzymywanie stref buforowych i wymogi bioasekuracji generują ogromne obciążenia dla gospodarstw i przyspieszają likwidację stad. W zakresie handlu zagranicznego Komisja Europejska przedstawiła raport z negocjacji z rynkami azjatyckimi i latynoamerykańskimi, a kluczowym wyzwaniem pozostaje uznawanie unijnej regionalizacji w kontekście ASF oraz ochrona rynku przed bezcłowym importem. Dyskutowano także nad dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych (IED), gdzie organizacje producenckie apelowały o wyłączenie średnich gospodarstw z rygorystycznych procedur przewidzianych dla wielkich instalacji przemysłowych.

27 maja 2026 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej ds. artykułów spożywczych, podczas którego omówiono temat żywności ultraprzetworzonej oraz przygotowywane stanowisko Copa-Cogeca w tej sprawie. Podkreślono brak jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających szkodliwy wpływ samego procesu przetwarzania żywności na zdrowie oraz potrzebę opracowania jasnej definicji żywności ultraprzetworzonej opartej na analizach naukowych. Poparto stanowisko akcentujące znaczenie rzetelnych badań naukowych oraz edukacji żywieniowej. Omówiono również przygotowywaną strategię Unii Europejskiej dotyczącą sektora zwierząt gospodarskich, kwestie zanieczyszczeń w żywności, zamówień publicznych oraz oznaczania pochodzenia produktów spożywczych. Uczestnicy zapoznali się także z aktualnymi pracami dotyczącymi zdrowia publicznego, nazewnictwa produktów mięsnych oraz dialogu Unii Europejskiej na temat systemów żywnościowych.

28 maja Prezes KRIR W. Szmulewicz wraz z Członkiem Zarządu KRIR G. Leszczyńskim uczestniczył w obchodach 100-lecia Litewskiej Izby Rolniczej w Kownie. Jubileusz zgromadził przedstawicieli władz państwowych, organizacji rolniczych oraz partnerów zagranicznych. Wydarzenie było okazją do podsumowania dorobku litewskiego samorządu rolniczego oraz podkreślenia znaczenia współpracy międzynarodowej organizacji reprezentujących rolników. W uroczystościach uczestniczyły delegacje z Polski, Łotwy, Mołdawii i Ukrainy, a także przedstawiciele europejskich organizacji rolniczych.

28 maja 2026 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC Copa-Cogeca, podczas którego dyskutowano o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) po 2027 roku — Sekretariat Copa-Cogeca przedstawił efekty intensywnego procesu konsultacyjnego prowadzonego od lutego 2026 roku, obejmującego dziesięć posiedzeń roboczych, dziewięć konsultacji pisemnych i ponad sto nadesłanych stanowisk organizacji członkowskich. W wyniku tych prac przygotowano trzy dokumenty programowe, zatwierdzone przez Wspólne Prezydium 23 kwietnia 2026 r., a następnie przekazane Komisji Europejskiej, ministrom rolnictwa, posłom do Parlamentu Europejskiego oraz sprawozdawcom odpowiedzialnym za przyszłe akty prawne. Poparto stanowisko Copa-Cogeca co do konieczności utrzymania silnej i odpowiednio finansowanej WPR z odrębnym budżetem, dwufilarową strukturą oraz instrumentami wspierającymi konkurencyjność gospodarstw. Drugim głównym tematem było rozporządzenie UE w sprawie wylesiania (EUDR) — Komisja Europejska opublikowała 4 maja 2026 roku pakiet dokumentów upraszczających, uznając dotychczasowe działania za wystarczające i nie przewidując zmian w podstawowym tekście prawnym. Copa-Cogeca prowadzi dalsze działania w tej sprawie, a uczestnicy posiedzenia podkreślali utrzymujące się ryzyko znacznych obciążeń administracyjnych dla producentów i spółdzielni oraz konieczność zapewnienia przejrzystości systemu informacyjnego wymaganego przez rozporządzenie.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 8 projektów aktów prawnych.

Bądźmy w kontakcie.