Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 18 listopada 2024 r. do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni w imieniu rolników z apelem aby Sejm RP na Posiedzeniu przyjął uchwałę zobowiązującą Rząd RP do niepodpisywania umowy o liberalizacji handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur.
W piśmie podkreślono, że jako organizacja reprezentująca interesy rolników, samorząd rolniczy nie zgadza się z zaproponowanymi rozwiązaniami. Producenci z krajów Mercosur powinni spełniać te same standardy jakości oraz wymogi dotyczące ochrony klimatu i środowiska, co producenci krajów Unii Europejskiej.
Rolnicy obawiają się przede wszystkim importu żywności, która nie spełnia tych samych standardów jakości, co pochodząca z krajów unijnych, ponadto koszty energii i pracy są znacznie niższe w krajach Ameryki Południowej, a przez to żywność jest tańsza i wykluczy z rynku produkujących ją drożej europejskich rolników.
Różnica w standardach stosowanych wobec rolników unijnych i z krajów Mercosur może nadal znacznie się powiększać ze względu na dalsze podwyższanie standardów środowiskowych w Unii Europejskiej. Taka rozbieżność warunków produkcji doprowadzi do sytuacji, w której produkcja rolna w UE nie będzie możliwa do utrzymania. W krajach Mercosur produkcja rolna będzie wzrastała, kosztem wycinania lasów amazońskich, co pogłębi zmiany klimatyczne na świecie.
Zdaniem sektora rolniczego założenia umowy przynoszą korzyści stronie europejskiej tylko w wybranych sektorach, zwłaszcza w przemyśle, a dla pozostałych stanowi poważne zagrożenia, w tym dla rolnictwa i klimatu.
Zdanie rolników w Polsce jest zgodne ze stanowiskiem rolników europejskich, zrzeszonych w COPA-COGECA, co pokazały ostatnie protesty rolników w Brukseli.
Podkreślić należy, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Czesław Siekierski jest również przeciwny podpisywaniu przedmiotowej umowy.
Apel został przekazany również do wszystkich klubów parlamentarnych.