W dniu 10 stycznia 2024 r. Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas II posiedzenia KRIR VII kadencji, które odbyło się 19 grudnia 2023 r., zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski o podjęcie działań mających na celu ograniczenie populacji wilka.

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost liczby wilków, co przekłada się na znaczne nasilenie ataków na zwierzęta hodowlane i wypasane przez rolników. Dochodzi do sytuacji, w których wilki stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bydła, a także dokonują ataków na psy, co powoduje istotne straty dla hodowców. Dodatkowo, wilki coraz częściej zbliżają się do terenów zabudowanych, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Dochodzi do incydentów, w których wilki podejmują agresywne zachowania w bliskim sąsiedztwie ludzi, co również podważa sens utrzymania obecnego statusu ochronnego dla tych drapieżników.

W związku z powyższym, wnioskujemy o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia populacji wilka, aby zapewnić ochronę zdrowia ludzi, zwierząt gospodarskich i towarzyszących oraz zminimalizować straty rolników.

Pismo KRIR >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com