Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystosował pismo do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, w którym domaga się zmian w ustawie o ochronie przyrody w celu uregulowania kwestii odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki. Obecne przepisy okazały się niewystarczające w obliczu rosnącej liczby ataków wilków, które coraz częściej dotykają hodowców zwierząt.

W piśmie, Prezes KRIR podkreślił, że rolnicy spotykają się z odmową wypłaty odszkodowania przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOS), które często argumentują brakiem odpowiedniego dozoru jako przyczynę odmowy. Artykuł 126 ustawy o ochronie przyrody, który mówi o "bezpośredniej opiece", nie precyzuje jednoznacznie, jakie działania należy podjąć w celu ochrony zwierząt przed wilkami.

Dodatkowo, w przepisach nie znajduje się wykaz środków zabezpieczenia stad bydła, takich jak pastuchy elektryczne, siatki ogrodzeniowe czy druty kolczaste. Nawet jeśli rolnicy stosują te środki, RDOŚ często nie uznaje ich za skuteczne w zabezpieczeniu przed atakami wilków.

KRIR zdecydowanie apeluje do Minister Moskwy o podjęcie działań legislacyjnych w celu zmiany ustawy o ochronie przyrody. Zarząd KRIR domaga się doprecyzowania pojęcia "bezpośredniej opieki" oraz wprowadzenia wykazu środków zabezpieczających stad przed atakami wilków. Zmiany te będą miały kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawiedliwości w wypłacie odszkodowań oraz zachęcenia rolników do zgłaszania szkód.

KRIR oczekuje, że Minister Klimatu i Środowiska podejmie odpowiednie kroki w celu inicjacji zmian w ustawie, aby chronić interesy rolników i zrównoważyć odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez wilki.

Pismo KRIR z dnia 14 lipca 2023 r. do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com