Produkcja Roślinna

szarek komośnikPrzypominamy, że na portalu internetowym ,,Platforma Sygnalizacji Agrofagów" (www.agrofagi.com.pl) można znaleźć wiele cennych informacji wspomagających przestrzeganie wytycznych integrowanej produkcji i ochrony roślin uprawnych.

Najważniejszą funkcją Platformy Sygnalizacji Agrofagów" jest możliwość publicznego korzystania z wyników monitorowania organizmów szkodliwych w uprawach roślin rolniczych, który jest prowadzony w około 350 punktach na terenie kraju. Uprawy objęte monitorowaniem to pszenica ozima, rzepak ozimy. kukurydza, ziemniak, burak cukrowy i bobowate grubonasienne.

W zakładce Zwalczanie agrofagów dostępne są przydatne informacje, takie jak:

Programy dla integrowanej ochrony roślin

Wykaz środków ochrony roślin dla Integrowanej Produkcji

Ochrona upraw ogrodniczych

Łączne stosowanie agrochemikaliów

Programy zapobiegania odporności organizmów szkodliwych

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

Etykiety środków ochrony roślin

Rejestr środków ochrony roślin

Rejestr substancji podstawowych

Ulotki z zakresu ochrony roślin

Informacje dodatkowe

Wybrane agrofagi najważniejszych roślin uprawnych - materiały dydaktyczne.

 

Z platformy można pobrać Metodyki i poradniki:

Metodyki integrowanej ochrony roślin

Integrowana Ochrona i Europejski Zielony Ład

Metodyki integrowanej produkcji roślin (IP)

Poradniki Sygnalizatora

Ochrona roślin bezpieczna dla zapylaczy

Ochrona upraw przed zwierzyną łowną

Uwaga na nielegalne środki ochrony roślin

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin

Technika ochrony roślin

Krajowy plan działania

Kodeks dobrej praktyki ochrony roślin

Platformę prowadzi Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach w ramach Dotacji Celowej MRiRW.

DSC01069Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się pismem z dnia 10 kwietnia 2024 r. do Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka o zmianę przepisów dotyczących inwestycji budowlanych w taki sposób, aby naprawy uszkodzeń melioracyjnych na prywatnych działkach i posesjach wykonywały wyłącznie podmioty do tego uprawnione i mające odpowiednie doświadczenie i wykwalifikowanych w tej sferze pracowników, np. nadzory wodne czy spółki wodne.

opryskiwacz2

W związku z odrzuceniem przez Parlament Europejski w dniu 22 listopada 2023 r. projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin i w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2021/2115 (SUR) Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 26 stycznia 2024 r.  do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyjaśnienie, jakie będą konsekwencje tego faktu dla polskich rolników.

Samorząd rolniczy zwrócił się również o dalsze działania w celu powstrzymania nieracjonalnych regulacji dotyczących rolnictwa, a w szczególności znacznego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin.

Rolnicy nie wyrażają zgody na jednakowe ograniczenie zużycia substancji czynnych (o 50%) we wszystkich państwach UE. W wielu państwach UE jest ono o 50% wyższe niż w Polsce. Takie samo podejście do wszystkich państw jest niesprawiedliwe. Średnie europejskie zużycie ś.o.r. wynosi 3kg/ha, a w Polsce zaledwie 2,1kg/ha. Redukcja we wszystkich państwach UE o 50% doprowadzi do załamania się rolnictwa w państwach, gdzie to zużycie jest mniejsze.

Wprowadzenie w życie przepisów ograniczających zużycie ŚOR może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu i konkurencyjności polskiego i unijnego rolnictwa, a także doprowadzić do zwiększenia uzależnienia rynku żywnościowego UE od importu żywności z krajów trzecich. W związku z tym, że zalewa nas niekontrolowany import żywności spoza UE, gdzie ta żywność nie podlega restrykcyjnym ograniczeniom w stosowaniu środków ochrony roślin, zastosowanie ograniczeń na terenie UE spowoduje tylko zmniejszenie konkurencyjności unijnego rolnictwa.

opryskiwaczW imieniu Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, właściciela Systemu Zbiórki Opakowań  PSOR, zapraszamy Państwa do udziału w webinarium szkoleniowym pt. „Obowiązki rolników w zakresie ewidencjonowania opakowań po środkach ochrony roślin w systemie BDO (tzw. bazie danych o odpadach)” organizowanym 15.12.2023 r. o godz. 10.00 na platformie ClickMeeting.

kalafior brokuł warzywa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w czwartek 16 listopada 2023 r. Komisja Europejska wydała decyzję o zgodności ze wspólnym rynkiem programu pomocy dla producentów kalafiorów i brokułów, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskował o udzielenie takiej pomocy 2 października 2023 r.  w związku z trudną sytuacją producentów brokułów i kalafiorów spowodowaną zakłóceniami rynku tych warzyw.

Pomoc dla producenta rolnego, któremu podmiot odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów rolnych będzie wynosiła 1 250 zł na 1 ha uprawy kalafiorów lub brokułów. Do wyliczenia powierzchni uprawy przyjmuje się iloraz ilości nieodebranych kalafiorów i brokułów oraz średniego plonu, według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2021 r.

Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na podstawie wniosku tego producenta rolnego złożonego do 30 października 2023 r.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com