W dniu 12 lipca 2021 r. Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek zgłoszony podczas VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, które odbyło się 24 czerwca 2021r. zwrócił się do Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w następującej sprawie.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej uzgodnili w czerwcu br. nałożenie embarga na Białoruś, a jednym z elementów ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu soli potasowej i nawozów potasowych.

Należy zaznaczyć, że Białoruś jest jednym z największych na świecie producentów potasu dla rolnictwa. Ponadto jest najbliższym sąsiadem Polski i import z tego kraju jest podstawowym źródłem nawozów potasowych dla polskich rolników.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych odcięcie głównego źródła zaopatrzenia z pewnością przyniesie efekty w postaci trudności w zaopatrzeniu oraz znacznej podwyżki cen nawozów potasowych na polskim rynku. Spodziewane skutki działań politycznych budzą niepokój rolników, którzy muszą zapewnić właściwe i zrównoważone nawożenie aby wyprodukować żywność.

Przedstawiając powyższe zwrócono się do Komisarza z poniższymi pytaniami:

1) Czy Pan Komisarz zleci przeprowadzone oceny wpływu wprowadzenia embarga na ceny nawozów w Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce?

2) Czy Pan Komisarz planuje przepisy dotyczące rekompensat dla rolników, które pozwolą na zakup droższych nawozów innego pochodzenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com