owoce

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek przyjęty na II. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 19 grudnia 2023 r. wystąpił 10 stycznia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie powołania niezależnego laboratorium odwoławczego badającego parametry płodów rolnych.

Rolnicy obecnie nie mają możliwości odwołania się w sprawie wartości parametrów zbóż, rzepaku, buraków, suchej masy wysłodków itp. Badania jakości przedawanych produktów wykonywane są w laboratoriach własnych podmiotów skupujących lub w laboratoriach zewnętrznych ale na zlecenie podmiotu skupującego. W takiej sytuacji rolnik nie ma pewności, czy otrzyma sprawiedliwą cenę odpowiednią do jakości sprzedawanego towaru. Rolnicy często mają poczucie, że skupujący niżej ocenia wartość plonu niż jest to w rzeczywistości.

Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest powołanie laboratorium odwoławczego i wprowadzenie systemu pobierania próbek w sposób bezstronny w co najmniej dwóch jednakowych próbach, z których druga będzie zachowana do kontroli przez odpowiedni czas. Przyjęcie takiego systemu oceny plonów poprawi sytuację konkurencyjną rolników w łańcuchu żywności.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com