komputer

W odpowiedzi na przekazaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi propozycję utworzenia podstrony na portalu gov.pl w ramach tzw. „Okienka dla rolnika” Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 30 grudnia 2021 roku opinię w tej sprawie.

Samorząd rolniczy ocenia pozytywnie zaproponowane utworzenie podstrony na portalu gov.pl poświęconej działaniom na rzecz rolnictwa tj. „Okienko dla rolnika". Zdaniem samorządu rolniczego podstrona może stać się źródłem wiedzy oraz miejscem umożliwiającym załatwienie wielu spraw przez mieszkańców obszarów wiejskich.

Przedstawione e-usługi, które będą wdrożone w pierwszej kolejności tj.: wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej do wysokości określonego limitu, wniosek o rejestrację rolniczego handlu detalicznego, wniosek o wypłatę zawieszonej części emerytury/renty KRUS, zgłaszanie umów cywilnoprawnych, wniosek o dopłatę do materiału siewnego, wniosek o ocenę polową materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego, wpis do Rejestru Podmiotów Nadzorowanych, system obsługi producentów ekologicznych są zasadne, jednakże liczymy, iż z biegiem czasu „Okienko dla rolnika" będzie powiększało swój zakres merytoryczny i będą dostępne także inne wymienione e-usługi.

Zwracamy jednak uwagę, że powinna być zapewniona możliwość składania wniosków w wersji papierowej na dotychczasowych zasadach ze względu na wykluczenie cyfrowe wielu rolników polegające na braku umiejętności posługiwania się komputerem lub niskiej jakości łącza internetowego. Ponadto wprowadzenie wybranych usług tylko w formie elektronicznej utrudni składanie wniosków dla części rolników i może skutkować szukaniem pomocy w złożeniu wniosku w komercyjnych firmach świadczących odpłatne usługi. Dodatkowo apelujemy o przeznaczenie środków finansowych na szkolenia, które pozwolą zdobyć wiedzę i umiejętności w obsłudze podstrony „Okienko dla rolnika".

Proponujemy, aby do e-usług dostępnych w „Okienku dla rolnika” włączyć również:

  • Możliwość składania wniosków inwestycyjnych (Młody Rolnik, Modernizacja, Restrukturyzacja),
  • Możliwość składania wniosków do NFOŚiGW,
  • Możliwość nie tylko pobrania formularza, ale również zgłoszenia szkód łowieckich.

Ponadto, zdaniem samorządu rolniczego prace poszczególnych resortów powinny być skoordynowane aby docelowo w „okienku” możliwe było załatwienie wszystkich spraw związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, np. zawieranie umów z pomocnikiem rolnika, planowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach systemu dostępnego na portalu pracuj.gov.pl.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com