rolnictwoPodczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłoszono wniosek w sprawie umocowania prawnego rolnictwa na terenach wiejskich. Członkowie KRIR dalej podtrzymują, że należy przyjąć przepisy określające zasadę, iż na wsi prowadzona jest produkcja rolnicza.

Teren i infrastruktura wiejska służą do prowadzenia działalności rolniczej (w tym produkcji zwierzęcej), a ludność, która chce zamieszkać na wsi powinna zaakceptować prowadzenie działalności rolniczej i jej konsekwencje: produkcja zwierzęca - zapachy, obornik, hałas pracujących maszyn jak również całodobową pracę (żniwa, siewy zbóż).

Rolnicy mają coraz większe problemy z prowadzeniem działalności rolniczej i specyfika pracy, która z tego wynika w związku z osiedlaniem się nowych mieszkańców na terenach wiejskich, którym przeszkadza działalność rolników, hałas, zapach z hodowli, zapylenie, itp.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz w ślad za pismem z marca br., przy którym Zarząd KRIR przekazał poparcie dla ogłoszonej w mediach inicjatywy ustawodawczej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie ochrony prawnej charakterystycznych zapachów i odgłosów na terenach rolniczych, jako dziedzictwa wsi – 12 kwietnia br. Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła do MRiRW o systemowe rozwiązanie w tym zakresie i stworzenie podstaw prawnych zabezpieczających prowadzenie produkcji rolnej na obszarach wiejskich np. poprzez obowiązkowe zobowiązania przy aktach notarialnych kupujących nieruchomości na obszarach wiejskich, że są świadomi, że na tym terenie  prowadzona jest produkcja rolna i mogą występować uciążliwości z nią związane.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com