W dniu 25 lutego 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek przyjęty podczas III posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie przeprowadzania kontroli fitosanitarnych zbóż i kukurydzy importowanej z Ukrainy, w sposób ciągły na wszystkich przejściach granicznych.

Większość środków ochrony roślin stosowanych na Ukrainie nie jest dopuszczona do stosowania w naszym kraju, wobec czego ich pozostałości mogą znajdować się w importowanych płodach rolnych. Wykrycie takich pozostałości jest niezwykle ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Ponadto stosowane na Ukrainie środki ochrony roślin, w tym te które zostały wycofane w UE, powoduje, że produkcja jest o wiele bardziej konkurencyjna niż rolników europejskich.

Należy rozważyć wprowadzenie możliwości kontroli produkcji na miejscu, jak w przypadku eksportu do Chin, gdzie najpierw przyjeżdża misja kontrolna z danego Państwa, które chce importować i przeprowadza kontrolę na miejscu w danym Państwie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com